PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 500i kai koblarisma me polaples sindeseis...



TriaBita
25-08-03, 13:45
Exoun perasei panw apo 2 evdomades peiramatismwn kai dokimwn me thn DSL kai to dimofiles p2p programma emule...

Exw katalijei sto siberasma oti to jetspeed meta apo kapoio poso anoigmenwn sindesewn den ta katafernei kai toso kala sto na antapokrinete opos 0aprepe...

H topologia tou duktiou pou vriskome (etairiko duktio) exei ws ejeis:
[LAN]-192.168.0.1[FreebsdServer][NAT]192.168.1.2-[jetspeed][NAT]-internet ...

0a paratirisate isos oti pernaei apo diplo NAT to LAN gia na bgei sto internet alla auto einai kati pou 0a allajei otan kanw ti sindesh PPPoE apo PPPoA pou einai twra...


Sto 0ema mas, to LAN paizei mia xara, ola pane sfera kai uperoxa... me energopoihmeno kai to traffic shaper sto freebsd na kanei limit to upload kanali sta 90kbps den gemizei pote to UP kanali gia na boukwsei kai to down.

Anoigei -enas- client to emule kai se poli mikro xroniko diastima arxizoun ola ta pc tou LAN (20+) na exoun DNS timeouts kai taxitites epoxis ISDN...

Meta apo polous peiramatismous katelija na valw to emule na trexei se -dedicated- aspoume PC tou opoiou thn IP kai kanw traffic shape apo to freebsd... Den tou epitrepw na upervei ta 40kbit/s sto upload kai ontos den ta upervenei... To download kanali toxw afisei apiraxto...

Para to traffic shaping pou ekana ta provlimata paremenan me kurios provlima na einai to timeout twn lookups (DNS) me apotelesma na mi boroun na kanoun browse to web oi ipolipoi clients...

Diavasa kai epsaja oti borousa sxetika me to emule kai pws na to configurarw swsta xwris naxw vrei kapoio antistixo provlima se kanenan (olonwn oi grinies peri taxititas kai ka0isterishs tou LAN tous, ofeilotan eite apla sto oti to emule den eixe dia0esima ta arxeia pou zitousan eite oti afinan to emule na termatisei -apo apopsi bandwidth- ti grammi tous)

As shmeiwsw sauto to shmeio oti parakolou0w to sunoliko bandwidth pou katanalwnete meso tou freebsd kai tou programmatos mrtg (to jetspeed einai karfomeno se 2h ethernet sto freebsd, opote parakolou0w to traffic auths ths ethernet)... To sunoliko bandwidth lipon ka0oli th diarkia twn provlimatwn pote den jeperase ta 200-250kbit/s gegonos pou apokliei ta timeouts na proerxonte apo to boukoma tis grammis ... (pou kai boukomenh natane pali de dikeologounte timeouts alla tespa)

Mexri pou arxisa na peirazw ti ri0mish tou emule pou afora to Hard limit twn maximum connections pou tou epitrepete na kanei (genika, oxi ana file)...

Apo 400 pou einai to default (nomizw) to katevaza stadiaka auto to poso mexri ta 150...

Sta 150 Max connections lipon arxisan na vlepoun kai oi ipolipoi clients tou LAN to fws tous... -peripou vevea giati akoma se orismenes periptwseis uparxoun time outs-

Meta apo ola auta kai wres parakolou0ishs twn connections ths grammhs me sxetika diagnwstika programmata tou freebsd katelija sto siberasma oti to jetspeed den ta katafernei kai toso kala telika otan exei na diaxiristei panw apo 300 tautoxrones sindeseis oi opoies kata vasi kleinoun kai anoigoun se milisecond...

Fenete asteio to noumero alla de jerw ti alo na siberanw... to freebsd safos den prokalei thn paramikrh ipopsia sto provlima auto.

Exei kanenas alos antimetopisei to idio provlima?

TriaBita

TriaBita
26-08-03, 10:57
kanis den exei paratirisei paromia siberifora? :?

TriaBita

Ducklord
26-08-03, 11:37
Χεχ... Ωραίος! Άκου δικά μου συμπεράσματα (λιγότερο επαγγελματικά μα, τι διάολο, εξίσου χρήσιμα!)

Σημαντικότερος παράγοντας αστάθειας - για εμένα - είναι οι "μέγιστες συνδέσεις ανά δευτερόλεπτο" που μπορείς να βρεις στις εξειδικευμένες ρυθμίσεις. Δεν είχα προσέξει πως και οι δημιουργοί του συμβουλεύουν να ΜΗΝ πειράζεται το αρχικό 20, αφού μπορεί να εμφανίζονται ακόμη και ρηστάρτ του υπολογιστή! Στο 40, λοιπόν, το μουλάρι μπούκωνε μα στο 30 πετούσε και μου κατέβαζε ό,τι μπορείς να φανταστείς. Συχνά όμως το πισί έτρωγε φρίκες. Κατεβάζοντάς το στο 20 και ορίζωντας τις συνδέσεις και πηγές στις τιμές 200-200 ή 200-150 (πηγές - συνδέσεις, αντίστοιχα) το μουλάρι κινείται σταθερά, μα ο υπολογιστής και πάλι ψιλομπουκώνει. Εδώ έρχονται άλλες παράμετροι...
Ο αριθμός των πηγών και των συνδέσεων έχει άμεσα να κάνει και με την ποσότητα αρχείων που προσπαθείς να κατεβάσεις. Απο όσο έχω καταλάβει, οι πηγές πολλαπλασιάζονται με τον αριθμό των αρχείων που κατεβαίνουν, οι συνδέσεις όμως όχι. Έτσι, αν κατεβάζεις ένα αρχείο, μπορείς να έχεις 200 (+σοφτ) πηγές για αυτό και 200 συνδέσεις (με τις προαναφερθείσες ρυθμίσεις). Αν κατεβάζεις δύο αρχεία, πηγαίνεις στις 400 πηγές και 200 συνδέσεις, δηλαδή η αναλογία γίνεται 200 - 100 για κάθε αρχείο. Αν πας στα τέσσερα γίνεται 200-50 και λοιπά και λοιπά...
Συνεχίζουμε...
Το ιδανικό για να κατεβάζεις, λοιπόν, είναι να υπάρχουν πάνω απο 20-40 συνδέσεις για κάθε αρχείο μα, λόγω αστάθειας, είμαστε κολλημένοι με τις προαναφερθείσες τιμές. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως μπορούμε να κατεβάζουμε μέχρι μια 5άρα ή και 10άρα αρχεία ταυτόχρονα με αυτές τις τιμές, μα όχι παραπάνω. Τότε οι συνδέσεις αρχίζουν να χάνονται, να προσπαθούν να συντηρήσουν τις πηγές για πολλά αρχεία και καταλήγεις με πτώση στην ταχύτητα κατεβάσματος.
Συνεχίζουμε;
Όλως περιέργως, με 12 αρχεία, 200 πηγές και 100 συνδέσεις, αν το αφήσεις για 2 ώρες να τρέχει, θα αρχίσεις να κατεβάζεις με 25κ - 30κ δίχως προβλήματα και το νούμερο παραμένει σταθερό. Με ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει, υπάρχουν εντονότερες διακυμάνσεις στην ταχύτητα (του τύπου να πέφτει μέχρι τα... 0κ ανά σεκόντ!)... Όποιος το εξηγεί αυτό, γουέλ, ας το εξηγήσει!

Αυτάαααααααααααα!
Φιλικά
ο παπιάρχοντας
(ΚΟΥΑΚ!)

TriaBita
26-08-03, 11:58
To provlima mou omos den einai h taxitita tou moulariou (pou einai ikanopoihtikh) alla h apodosh (h malon h kataponish) tou ipolipou diktuou... :/

TriaBita

orion
27-08-03, 02:50
profanos exei na kanei me to NAT .. toso tou bsd oso kai tou jetspeed.. posa tautoxrona conections ipostirizei klp.. de ksero ti limit exei to jetspeed al sto bsd mporeis na ta auksiseis..

delto
27-08-03, 10:22
logika, an tre3eis PPPoE apo to freebsd kai kaneis NAT mono ekei, 8a prepei na beltiw8oun ta pragmata. polu pi8anon na ta paizei to jetspeed panw apo kapoio ari8mo translations.

beez
29-08-03, 14:26
mia erotisi aplos..haha ti douleia exei to moulari se etairiko diktio?:)

Ducklord
01-09-03, 22:23
"Κουβαλά τα βάρη της εταιρίας" !!!

Φιλικά
Ντάκλορντ <--- Λισγκρηκ λάβερ

cosmos
02-09-03, 09:58
Η απάντηση βρίσκεται λίγο πολύ σε αυτά που ανέφεραν οι Orion και Ducklord. Δεν είναι απαραίτητα το Jetspeed ο κακός της υπόθεσης. Απλά το FreeBSD έχει kernel limits στον αριθμό των συνδέσεων που μπορεί να κάνει NAT tracking. Πέρα από αυτό όμως παίζουν και άλλες παράμετροι, όπως ο μέγιστος αριθμός stateful συνδέσεων που παρακολουθεί το connection tracking του ipfw (ή του IPFilter) καθώς και ιδιοσυγκρασίες του NAT implementation -> όταν μοιράζεις ένα IP σε πολλά PC, αναπόφευκτα μπορείς να έχεις το μέγιστο περίπου 64k συνδέσεις, όσα και τα source ports της κάθε σύνδεσης (από την Internet πλευρά του FreeBSD δλδ). Αν έχεις πολλά μηχανήματα μέσα στο LAN, τα οποία ανοίγουν σημαντικό αριθμό συνδέσεων τα ports εξαντλούνται και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως για αυτό....

Μπορείς να δείς τι παίζει με τις σχετικές εντολές του πακέτου firewalling/nat που χρησιμοποιείς για να κάνεις monitoring των ανοικτών συνδέσεων.

TriaBita
02-09-03, 17:32
to freebsd safos den prokalei thn paramikrh ipopsia sto provlima auto.


To parapanw statement den topa gia na gelasoume :}
fusika gnwrizw (kai exw ri0mismena analoga) ola osa anaferei o cosmos kai aforoun to NAT tou freebsd (ejalou kai gia tis default ri0museis ta posa (se connections) gia ta opoia milame einai *asteia*)

epipleon to orio den einai 64k sindeseis ka0oti to NAT den krataei mono ta ports alla ola ta datas enos connection (sourceip:port <--> destip:port) ...

Ti lush nomizw 0a tin vrw otan kanw ti sindesh PPPoE opos eipe o delto...

Auto pou me parajenevei einai pws kanis alos den exei paratirisei paromia siberifora (se tetoies sin0ikes) me to NAT tou jetspeed...


TriaBita

cosmos
02-09-03, 18:55
Λογικά φίλε μου τα όσα λες. Έχω ορισμένες ερωτήσεις όμως. Κατ'αρχήν όσον αφορά τα e-mule, επιτρέπεις τα tcp connections με stateful μηχανισμό;

Έχεις μήπως proxy server στο FreeBSD; Πόσους χρήστες έχεις επάνω;

Ρωτάω γιατί με FreeBSD 4.7 (σε μισθωμένη γραμμή) και με τα εξ' ορισμού όρια tracked connections για το Ipfilter+ipnat βρέθηκα σε ορισμένες περιπτώσεις με τον proxy server νεκρό. Διερευνώντας τι μπορεί να παίζει, κατέληξα ότι το lan των 40 χρηστών στο οποίο βρίσκομαι (και σημειωτέον δεν επιτρέπει καμμία επαφή LAN <-> Internet εκτός του proxy server) κατάφερνε να εξαντλήσει το connection tracking table, με αποτέλεσμα το Squid να μην μπορεί να κάνει DNS lookups και να σκοτωθεί το process.

Θέλω να καταλήξω στο εξής: ότι αν και όντως μεγάλη η ικανότητα του συστήματος να χειριστεί συνδέσεις, παρόλα αυτά μπούκωνε. Φυσικά αποκαθιστούνταν οι λειτουργία μόλις μερικές συνδέσεις κάναν timeout και άρχιζε να αδειάζει ο lookup table. Τουλάχιστον σε ipfilter, ένα πρόγραμμα που αρχίζει και ανοιγοκλείνει συνδέσεις μπορεί να βρεθεί στο τέλος με 400 established, που αντιστοιχούν όμως σε 4000 τις οποίες το ipfilter παρακολουθεί. Προφανώς οι 3600 είναι σε κάποιο άλλο state αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ipfilter δεν τις παρακολουθεί. Παρόμοια φαινόμενα προκαλεί και το εντατικό browsing, αλλά σε μικρότερο βαθμό. Επομένως το εξ' ορισμού όριο των 4000 περίπου παρακολουθούμενων συνδέσεων για το ipfilter δεν είναι αδύνατο να πιαστεί τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά.

TriaBita
04-09-03, 10:54
oxi, ola ta paketa ginonte fwd (NAT'ed) stateless...
exw proxy server ton opoio kai xrisimopoioun oi xristes (20 ton ari0mo) alla epitrepw kai eleu0eri prosvasi sto net...

Epidi mouvales psilous stautia (!) epsaja perisotero sxetika me tis ri0miseis tou freebsd (sysctl -a) kai paratirisa kapoia oria pou uparxoun sto vm.zone sxetika me tcp/udp/rip klp klp connections...
endiktika proseja tin parakatw eggrafi:
vm.zone:
ITEM SIZE LIMIT USED FREE REQUESTS
tcpcb: 544, 16424, 43, 216, 244040
udpcb: 192, 16424, 16, 26, 46617

(elpizw ta tabs na vgoun swsta gamw-thn-html)

ta opoia kai 0a katsw na parakolou0isw otan 0a janatrejw to mulari, kati gia to opoio de dia0etw twra xrono :/ ...


TriaBita

cosmos
04-09-03, 11:42
oxi, ola ta paketa ginonte fwd (NAT'ed) stateless...
exw proxy server ton opoio kai xrisimopoioun oi xristes (20 ton ari0mo) alla epitrepw kai eleu0eri prosvasi sto net...
Τότε το πρόβλημα πρέπει να αναζητηθεί σε άλλα όρια ίσως.


Epidi mouvales psilous stautia (!) epsaja perisotero sxetika me tis ri0miseis tou freebsd (sysctl -a) kai paratirisa kapoia oria pou uparxoun sto vm.zone sxetika me tcp/udp/rip klp klp connections...
endiktika proseja tin parakatw eggrafi:
vm.zone:
ITEM SIZE LIMIT USED FREE REQUESTS
tcpcb: 544, 16424, 43, 216, 244040
udpcb: 192, 16424, 16, 26, 46617

Δεν ξέρω και πολλά στο τι ακριβώς παριστούν τα tcpcb και udbcp. Θα μπορούσες να πεις ότι είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα στο UDP, λαμβάνοντας υπόψη το σχετικά μικρό αριθμό ελεύθερων udpcb σε σχέση με τα tcpcb; To e-mule χρησιμοποιεί και UDP για την επικοινωνία του με τα άλλα οπότε συνυπολογίζοντας (α) το "μικρό", σχετικά, αριθμό ελεύθερων udpcb, (β) το μεγάλο αριθμό UDP συνδέσεων που κάνει το μουλάρι καθώς και το γρήγορο ρυθμό με τις οποίες τις ανοίγει, ιδιαίτερα κατά την αρχική του σύνδεση και (γ) ότι το DNS resolve που πάγωνε στα άλλα συστήματα είναι UDP τότε ίσως αυξάνοντας τον αριθμό των udpcb από 42 (=16 + 26) ίσως να μειωθεί/επιλυθεί το πρόβλημα. Αν και το σκεπτικό μου, φαίνεται τραβηγμένο από τα μαλλιά :p


(elpizw ta tabs na vgoun swsta gamw-thn-html)
(Μπορείς να εσωκλείεις code segments ώστε να φαίνονται σε fixed font εντός CODE ... /CODE). Όπως:


ITEM SIZE LIMIT USED FREE REQUESTS
tcpcb: 544, 16424, 43, 216, 244040
udpcb: 192, 16424, 16, 26, 46617




ta opoia kai 0a katsw na parakolou0isw otan 0a janatrejw to mulari, kati gia to opoio de dia0etw twra xrono :/ ...

Καλή τύχη! Παράκλησή μου είναι να μοιραστείς τα συμπεράσματα/ευρήματά σου μαζί μας, μια που (μιλώντας τουλάχιστον προσωπικά) το πρόβλημα έχει ενδιαφέρον.

_sPi_
19-09-03, 12:39
Παρατήρησα και εγώ την ίδια συμπεριφορά με το eMule.
Εχω το jetspeed πάνω σε έναν υπολογιστή με winXP (ethernet).
Οταν ανοίγω το emule, ακόμα και με 20 max sources και 100 limit, το DUmeter μπορεί να δείχνει 10-15 kb/sec αλλα browsing δεν μπορώ να κάνω. To UL είναι κάτω απο 20 και ο explorer σκάει page not found, οπότε δεν μπορεί να κάνει resolve (υποθέτω) Μόλις κλέισω το μουλάρι, όλα επανέρχονται.
Το ίδιο κάνει είτε με DNS relay απο το JetSki, είτε με καρφωτούς τους DNS servers στα TCP/IP properties του Connection.

Μπορώ να κάνω τπτ ή είμαι καταδικασμένος να αλλάξω modem ? :?

Athlon_XP
19-09-03, 15:16
Μπα. Θέμα modem δεν νομίζω να είναι γιατί και με το zyxel που έχω τα ίδια κάνει. Είναι μάλλον επειδή τραβάνε το upload της σύνδεσής σου γι'αυτό και προφανώς αργάει.

_sPi_
19-09-03, 15:45
Το upload δεν είναι στα οριά του, είναι περίπου 9-10 kb/sec (συνήθως)
Το πρόβλημα δεν είναι οτι αργεί να ανοίξει η σελίδα, είναι οτι δεν την βρίσκει
καθόλου, σαν να μην είμαι connected ή να μην υπάρχει ο server -> DNS Error.
Το ίδιο σου κάνει ή απλως αργεί?

Athlon_XP
19-09-03, 15:47
Συνήθως και τα 2 κάνει κάποιες φορές αλλά περισσότερο αργάει να ανοίξει η σελίδα.

Ducklord
19-09-03, 23:53
Δοκιμάστε να βάλετε

Μαξ ανά σεκόντ: 5
Μαξ κονέξιονς: 100
Μαξ Σούρσες: 50
Ντάουν Λίμιτ: 15
Απ Λίμιτ: 6

Και δείτε τι παίζει.
Στη δική μου σύνδεση το ΑΠ έχει συχνό σκαμπανέβασμα, και έτσι αν και φαίνεται "φυσιολογικό" το 10 για μια σύνδεση με 128, όταν κάνει σπάηκς προς τα κάτω η σύνδεση μπορεί να πιάσει και τα 4κ μεταφοράς. Τότε, και αφού στο μουλάρι έχει δηλωθεί το 10, το πρόγραμμα "χάνει" 6κ που υπολόγιζε πως θα έχει και μπουκώνει. Και το ίδιο το μουλάρι, όμως, χρησιμοποιεί περισσότερο μπάντγουιθ απο ό,τι είναι ρυθμισμένο (άσχετα με το τι δείχνει στα μενού του) με αποτέλεσμα μια ρύθμιση απ στα 10 να πετάγεται μέχρι και στα 16, ανάλογα με τα πακετάκια δεδομένων και τα απανωτά ρικουέστς που φεύγουν και έρχονται. Έτσι, μπουκώνει η σύνδεση και μαζί και το μπράουσινγκ.

Αυτά ως `γενικές` συμβουλές. Πάμε, τώρα, στο γέλιο με τις νεκρές σελίδες.

Τρέχοντας το μουλάρι σε έναν υπολογιστή, ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Εδώ και μια βδομάδα όμως, που ΛΑΝαρα δύο πισιά, ο πρόξυ περιστασιακά ΔΕΝ στέλνει σελίδες στο δεύτερο πισί (δεν έχω χαμπ - χρησιμοποιώ πρόξυ και δύο έθερνετ στο ένα εκ των δύο). Όταν το μουλάρι σταματά, όλα μέλι - γάλα. Μειώνοντας τις ρυθμίσεις που ανέφερα παραπάνω η κατάσταση βελτιώνεται, μα το κατέβασμα πέφτει σε ελεεινά επίπεδα. Τι φταίει; Άγνωστο....

Φιλικά
Παπιάρχοντας

waste
20-09-03, 02:30
ποιον proxy χρησιμοποιεις βρε θεομπαιχτη...? ελπιζω οχι κανενα AnalogX ή παρομοίας υποστάθμης... διοτι με τα απλα proxy ακομα και ελαχιστα μπουκωμενη να ειναι η συνδεση σου, σου πεταει ενα τιμε-ουτε και μενεις με το ρεφρες στο χερι (και δυστυχως οχι αυτο που πινεται)...

τωρα να σου πω να ερθεις σπιτι μου (το καινουργιο) να σε δωσω ενα χαμπακι που εχω? ειναι ομως 10αρι το κακομοιρικο και μαλιστα ως χαμπ ειναι και shared. αλλα μεχρι 384 θα φτανει... να σε δω μετα βρε με το easyjet που εχεις για μοντεμ τι θα κανεις, που θα σου χτυπαει το ΝΑΤ καθε τρεις και λιγο σαν φραπογαλο ;-)

Ducklord
20-09-03, 03:08
Ε αλήθεια είναι πως έχωσα το ΆναλογκΕξ ξέρωντας πως είναι μπουρούφα γιατι το WinProxy δεν μου έκατσε καλά και το WinGate που είχα χώσει ήταν πολύ βαρύ. Αν έχεις να προτείνεις κανένα θα με σώσεις. Θέλω ένα ΣΚΕΤΟ πρόξυ (για φάηργουωλ έχω το Κέριο), δίχως αξεσουάρ τύπου αντιβάηρους. Επειδή δε το πισί είναι κακομοίρικο (βλέπε `σέλερον 677`) πρέπει επίσης να μην είναι βαρύ. Καμιά ιδέα;

Φιλικά
Παπιάρχων ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη!

waste
20-09-03, 08:55
θα σε ξεσκονισω... που να δεις να κανεις κανενα IRC πως δεν δουλευει το AnalogX .. Ε... βασικα κι εγω αυτο χρησιμοποιω τις λιγες φορες που θελω να μοιραστω την 44κμπριτς συνδεση μου οποτε δεν μπορω να σε πω παραπανω . Απλα ξερω οτι δεν πρεπει να το εμπιστευομαι.

ο waste ειναι γυμνος.....

ΥΓ (γιατι βρε δεν βαζεις ενα πισι να κανει ρουτινγκ.. εχω ενα IPCOP μουρλια ;-)
(να μαθεις που θα μου πεις εμενα να φτιαξω 4πισι στο σπιτι)

bond
20-09-03, 13:17
Τρέχοντας το μουλάρι σε έναν υπολογιστή, ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Εδώ και μια βδομάδα όμως, που ΛΑΝαρα δύο πισιά, ο πρόξυ περιστασιακά ΔΕΝ στέλνει σελίδες στο δεύτερο πισί (δεν έχω χαμπ - χρησιμοποιώ πρόξυ και δύο έθερνετ στο ένα εκ των δύο). Όταν το μουλάρι σταματά, όλα μέλι - γάλα. Μειώνοντας τις ρυθμίσεις που ανέφερα παραπάνω η κατάσταση βελτιώνεται, μα το κατέβασμα πέφτει σε ελεεινά επίπεδα. Τι φταίει; Άγνωστο....


Δεν νομίζω ότι είναι περίεργο. Αν τρέχεις το emule σε PC που έχει και το ρόλο router, όλα τα PC πίσω από το LAN, κάποια στιγμή μένουν χωρίς net. Όλα κάνουν timeout. Είτε σε linux είτε σε windows το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ακόμη και όταν κλείνεις το emule, συνεχίζουν να σε βομβαρδίζουν με incoming connections για κανένα 15λεπτό. Η καλυτερη λύση είναι να μπει το emule σε άλλο αποκλειστικά για αυτό PC και να του περιορίσεις το bandwidth αυτού του PC (bandwidth controller για windows ή traffic shaping αν έχετε ένα linux router).

Ducklord
20-09-03, 14:27
Βρε Μπόντ, ηλήθια απορία μου:
Αν το Μουλάρι χωθεί σε ένα οποιοδήποτε πισί απο ένα τοπικό δίκτυο που παίζει με μια και μοναδική Dynamic IP, το αποτέλεσμα τι διαφορά θα έχει απο το να τρέχει στο ρούτερ; Για να δουλέψει το μουλάρι χρειάζεται την πραγματική IP σου - και άρα την IP του ρούτερ. Αντί να μπουκώνει απευθείας ο ρούτερ, θα μπουκώνει... μέσω `αιτήσεων` απο ένα απο τα πισιά του δικτύου!
Αν βέβαια έπαιζα με στάτικ αηπις, διαφορετικές για κάθε πισί του δικτύου, μέσω χαμπ, η κατάσταση άλλαζε.

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη.

cosmos
22-09-03, 00:06
Θέλω ένα ΣΚΕΤΟ πρόξυ (για φάηργουωλ έχω το Κέριο), δίχως αξεσουάρ τύπου αντιβάηρους. Επειδή δε το πισί είναι κακομοίρικο (βλέπε `σέλερον 677`) πρέπει επίσης να μην είναι βαρύ. Καμιά ιδέα;

Δοκίμασε το SquidNT (http://www.serassio.it/SquidNT/squidnt25.htm).

bond
22-09-03, 21:09
Βρε Μπόντ, ηλήθια απορία μου:
Αν το Μουλάρι χωθεί σε ένα οποιοδήποτε πισί απο ένα τοπικό δίκτυο που παίζει με μια και μοναδική Dynamic IP, το αποτέλεσμα τι διαφορά θα έχει απο το να τρέχει στο ρούτερ; Για να δουλέψει το μουλάρι χρειάζεται την πραγματική IP σου - και άρα την IP του ρούτερ. Αντί να μπουκώνει απευθείας ο ρούτερ, θα μπουκώνει... μέσω `αιτήσεων` απο ένα απο τα πισιά του δικτύου!


Να σου πω τι σκεφτόμουνα για linux. Μπορείς να ρυθμίσεις τη προτεραιότητα με την οποία θα περνάνε τα πακέτα από το linux. Οπότε ρυθμίζει τα πακέτα που κατευθύνονται προς τις ports του emule να περιμένουν στην ουρά και προωθείς στην αρχή της ουράς όλα τα άλλα.
Δες λίγο αυτό εδώ (http://lartc.org/howto/lartc.cookbook.ultimate-tc.html).
Μέχρι στιγμής το έχω κάνει να δουλέψει ικανοποιητικά με απλά downloads και pings αλλά δεν έχω βρει χρόνο να δοκιμάσω το e-mule σε ένα από τα PC του LAN. Το άλλο πρόβλημα που έχει αυτή η μέθοδος είναι ότι για να αποδώσει πρέπει να ρυθμίσεις την πραγματική ταχύτητα της γραμμής. Στην ADSL όμως αλλάζει συνέχεια η μέγιστη ταχύτητα.

Ducklord
23-09-03, 01:13
Δυστυχώς, ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με λινουξάκια - αν και θα το ήθελα. Αλήθεια, έχει κανείς το SUSE 8.2 Pro που τυγχάνει να είναι 5 σιντιά (και ίσως θα μπορούσε να μου το στείλει) για να μην περιμένω στο κατέβασμα 5 αιώνες; Πολλά ζητάω όμως...

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη!!!

bond
23-09-03, 01:29
Δυστυχώς, ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με λινουξάκια - αν και θα το ήθελα. Αλήθεια, έχει κανείς το SUSE 8.2 Pro που τυγχάνει να είναι 5 σιντιά (και ίσως θα μπορούσε να μου το στείλει) για να μην περιμένω στο κατέβασμα 5 αιώνες; Πολλά ζητάω όμως...

Σαν αρχάριος που έκανε την πρώτη του εγκατάσταση Linux πριν δύο εβδομάδες (είχα βάλει και το RH 5.0 για μία εβδομάδα πριν 4 χρόνια αλλά δεν μετράει) θα σου πρότειν να βάλεις το Debian. Έχει ένα καταπληκτικό σύστημα εγκατάστασης προγραμμάτων που αναλαμβάνει μόνο του να εγκαταστήσει και τα προαπαιτούμενα για κάθε πρόγραμμα, κατευθείαν από το internet. Ειδικά αν το συνδυάσεις με ADSL, είναι πανεύκολο. Για την αρχική εγκατάσταση δεν χρειάζεσαι όλα τα CD. Το πρώτο φτάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.