PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα σύνδεσης στην περιοχή Αμεπελοκήπων;



ToBouziot
10-12-07, 19:50
Γεια σας παίδες,

Από χτες το απογευματάκι παρατηρώ διάφορες μπινιές στη σύνδεση. Το μέχρι πρότινος πιστό μου Speedtouch 536v6 μπαίνει κανονικότατα στο Internet για να...αποσυνδεθεί μετά από 3-4 λεπτά! Μάλιστα το modem συνεχίζει να έχει την ένδειξη του συνδεδεμένου αλλά στο πισί σύνδεση γιοκ. Δοκίμασα να το αλλάξω από την USB στην Ethernet αλλά συνέβη πάλι το ίδιο...Είναι αρκετά σπαστικό μπορώ να πω ειδικά αν περιμένεις αυτές τις μέρες να φτιάξεις ratio σε διάφορα private trackers. :whistle:
Όποιος έχει σύνδεση στην περιοχή Αμπελοκήπων (DSLAM Γηροκομείου-Giro) μήπως μπορεί να μου πει αν η σύνδεση του εμφανίζει προβλήματα; Θέλω να πιστεύω ότι φταίει το modem και δεν είναι κάποια μαjακία με τη σύνδεση...Το 2play το έχω περίπου 4 εβδομάδες, δούλευε μέχρι τώρα κανονικότατα και τα εμφάνισε αυτά πολύ ξαφνικά. Έκανε και η ΔΕΗ κάτι έργα κάτω από το σπίτι μου μέχρι το Σάββατο οπότε περνάν από το μυαλό μου διάφορα σενάρια επιστημονικής φαντασίας.;)

vonglower
10-12-07, 19:57
Εγώ μένω κοντά στο President (ανήκω ωστόσο στο DSLAM Αμπελοκήπων και όχι Γηροκομείου). Απλώς να πω ότι το Που-Σου-Κου είχα πόλλές αποσυνδέσεις.

Jamesc
10-12-07, 20:30
Κι εγώ GIRO είμαι και από χθες έχω προβλήματα.

Μήπως έμαθε κανείς τι συμβαίνει?Συνεχώς έχω προβλήματα συγχρονισμού της γραμμής. Κάποια στιγμή το χάνω τελείως.Επανερχεται και ξανά τα ίδια....Κάτι δε πάει καλά....Ακόμα δεν έβαλα 2 play και αρχίσαμε τα προβλήματα. Άσε που κλειδώνω στα 18.500 και στην πραγματικότητα πάει χειρότερα από τα 768 που είχα πριν...Αρχίζω να πιστεύω πως το WAG354 δε κάνει για ADSL2+ αν και θεωρητικά το υποστηρίζει.Με το εφεδρικό Speetouch πάει καλύτερα.

Μήπως όμως έχουμε πρόβλημα γενικό εδώ στο GIRO???

ToBouziot
10-12-07, 23:20
Έχω τα ίδια ακριβώς προβλήματα με εσένα.
Από χθες το βράδυ τραγικές αποσυνδέσεις. Ο τύπος στην ΤΥ μου είπε μερικά κόλπα για να δω αν φταίνε τίποτα φιλτράκια κτλ. Τώρα έχω αποσυνδέσει τα τηλέφωνα και η σύνδεση έχει σταθεροποιηθεί (;). Αύριο θα αγοράσω νέα φιλτράκια για να είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω να λυθεί το πρόβλημα...

Όσον αφορά την ταχύτητα, άστα να πάνε. Και εγώ κλειδώνω στα 18.000κάτι αλλά τα dsl speed tests είναι απογοητευτικά...με το ζόρι εξάλλου πιάνω 700 kB/sec download όταν φίλος μου στον Άγιο Νικόλαο αγγίζει το 1,5 MB! Ίσως κάτι να παίζει με τον κόμβο μας...ίδωμεν.

hel
11-12-07, 00:46
Όσον αφορά την ταχύτητα, άστα να πάνε. Και εγώ κλειδώνω στα 18.000κάτι αλλά τα dsl speed tests είναι απογοητευτικά...με το ζόρι εξάλλου πιάνω 700 kB/sec download όταν φίλος μου στον Άγιο Νικόλαο αγγίζει το 1,5 MB! Ίσως κάτι να παίζει με τον κόμβο μας...ίδωμεν.

Μην πιστεύετε τα speedtests. Δεν λένε πάντα την αλήθεια. Αν θέλεις κατέβασε από ftp://ftp.forthnet.gr/pub/fedora/updates/6/SRPMS/ , ftp://download.nvidia.com/downloads/ και http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg με download manager τα μεγάλα αρχεία και με το du meter πες αποτελέσματα.

deniSun
11-12-07, 12:59
α) Η κάρτα σου λειτουργεί σωστά;
β) Δοκίμασε με άλλο router

Jamesc
11-12-07, 16:46
Σήμερα μου έδωσε ένας φίλος έναν εντελώς ίδιο router WAG354G για να δοκιμάσω.Το βράδι θα σας πω νεότερα.
Παρόλαυτα βλέπω πως όλοι έχουμε το ίδιο πρόβλημα ταχύτυτας παρόλο που ο router κλειδώνει ψηλά 18700.Τα speedtests είναι απογοητευτικά όσο και αναξιόπιστα να είναι δε μπορεί να μην ανεβαίνουν πάνω απο 500kbit.Αυτό φαίνεται και στο απλό browsing me explorer.Και μ ένα απλό live strreaming video το οποίο πλέον κολλάει.Πριν με τα 768kbit (μέσω ΑΡΥΣ OTE) δεν ήταν έτσι.Όταν κατεβάζεις κάτι από γρήγορο ftp server κατεβάζει το πολύ μέχρι 40kb/s.Πριν ο o explorer κατέβαζε μέχρι και 80kb/s.
Με κάποιον download manager η ταχύτητα ανεβαίνει το πολύ έως 500kb/s αλλά είναι το μισό απ όσο μου λένε άλλοι την ίδια στιγμή που κατεβάζουν από το ίδιο ftp server.

Όποιος με διαβάζει πελάγωσε όπως κι εγώ 3 μέρες τώρα....

(παρεπιπτόντως όταν βάζω το εφεδρικό speedtouch όλα δείχνουν πολύ καλύτερα...Λέτε ο Linksys μου να τά χει φτύσει??):hmm:

........Auto merged post: Jamesc added 40 Minutes and 37 Seconds later........

Σήμερα μου έδωσε ένας φίλος έναν εντελώς ίδιο router WAG354G για να δοκιμάσω.Το βράδι θα σας πω νεότερα.
Παρόλαυτα βλέπω πως όλοι έχουμε το ίδιο πρόβλημα ταχύτυτας παρόλο που ο router κλειδώνει ψηλά 18700.Τα speedtests είναι απογοητευτικά όσο και αναξιόπιστα να είναι δε μπορεί να μην ανεβαίνουν πάνω απο 500kbit.Αυτό φαίνεται και στο απλό browsing me explorer.Και μ ένα απλό live strreaming video το οποίο πλέον κολλάει.Πριν με τα 768kbit (μέσω ΑΡΥΣ OTE) δεν ήταν έτσι.Όταν κατεβάζεις κάτι από γρήγορο ftp server κατεβάζει το πολύ μέχρι 40kb/s.Πριν ο o explorer κατέβαζε μέχρι και 80kb/s.
Με κάποιον download manager η ταχύτητα ανεβαίνει το πολύ έως 500kb/s αλλά είναι το μισό απ όσο μου λένε άλλοι την ίδια στιγμή που κατεβάζουν από το ίδιο ftp server.

Όποιος με διαβάζει πελάγωσε όπως κι εγώ 3 μέρες τώρα....

(παρεπιπτόντως όταν βάζω το εφεδρικό speedtouch όλα δείχνουν πολύ καλύτερα...Λέτε ο Linksys μου να τά χει φτύσει??):hmm:

........Auto merged post: Jamesc added 5 Minutes and 20 Seconds later........

X 2 για να το καταλάβετε!!!! χαχαχα!!

deniSun
11-12-07, 17:48
Ζήτησε να σου γίνει έλεγχος στη γραμμή σου.

ToBouziot
11-12-07, 21:46
Επειδή γενικά, αν και είμαι φαντασιόπληκτος, δεν θέλω να κατηγορώ παρόχους χωρίς λόγο, έχω αρχίσει να ψάχνω αν φταίει το router και, εφ'όσον αποκλείσω όλες τις πιθανές 'ζημιές' μέσα στο σπίτι θα αρχίσω να τα ψάλλω στον πάροχο.

Μέχρι στιγμής συνέβησαν τα εξής:
-Τραγικές αποσυνδέσεις από προχθες το βράδυ με σύνδεση Ethernet του Speedtouch μου με το πισί. Βάζω USB και πάλι αποσυνδέσεις. Ξαναβάζω Ethernet.
-Παίρνω τηλέφωνο στην ΤΥ και μου λένε να αποσυνδέσω όλες τις τηλεφωνικές συσκευές (για να δούμε αν φταίνε τίποτα φιλτράκια) και να συνδέσω το modem στην κύρια τηλεφωνόμπριζα.
-Το κάνω και η σύνδεση εξακολουθεί να αποσυνδέεται για κανένα τεταρτάκι. Μετά ξαφνικά σταθεροποιείται (;;!;) και βγάζει όλη τη νύχτα κυριλέ. Την άφησα, πήγα για ύπνο και βρήκα και 2 GB uploaded το πρωί. Υποθέτω ότι 1.)κάποιο φιλτράκι κλάταρε , 2.) ο τεχνικός πήρε σούμπιτος το random συνεργείο της Forthnet που βρίσκεται κοντά στο Giro και τους είπε να μην κάνουν μαλακίες με τη σύνδεση κατεβάζοντας αβέρτα τσοντίδια γιατί μας πήραν πρέφα οι χρήστες. Σημειωτέον ότι η σύνδεση με πισί έμεινε στο ethernet.
-Σήμερα αγόρασα καινούργια φιλτράκια, τα συνέδεσα με τα τηλέφωνα και συνέδεσα το μοντέμι με την παλιά μπρίζα. Πάλι τραγικές αποσυνδέσεις, αλλά είδα ότι το λαμπάκι του Ethernet μαμακιζότανε, ενώ τα DSL και Internet ήταν σταθερότατα. Δοκιμάζω σε άλλη τηλεφωνόμπριζα με Ethernet, τα ίδια κόπρανα, το ίδιο ντελίριο το λαμπάκι. Αλλάζω καλώδιο Ethernet μπας και είναι το καλώδιο, τα ίδια. Αλλάζω σε USB , και ως εκ του θαύματος σταθεροποιείται :shock:.

Έχω καταλήξει στο ότι υπάρχει πρόβλημα είτε με το Network Adapter του πισιού μου, είτε (πιο πιθανά) με την θύρα Ethernet του ρουτερακίου μου. Θα μου έρθει δεύτερο ρουτεράκι σύντομα, οπότε θα τεστάρω αν φταίει το παρόν ρουτερ. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με μπρίζες. Ίδωμεν...

deniSun
11-12-07, 21:49
Από καλωδιώσεις πως τα πας.
και μέσα στο σπίτι και από το καφάο της πολυκατοικίας έως το σπίτι σου

ToBouziot
11-12-07, 21:57
Ψιλοσκατέ ολέ, τα καλώδια είναι παλιά και πρέπει να είναι αρκετά φθαρμένα. Να φανταστείς ότι μου είχε αποσυνδεθεί το τηλέφωνο για 3 ημέρες επειδή έφυγε (!) το καλώδιο από τον πίνακα της πολυκατοικίας. Μπορώ να ζητήσω να έρθουν να μου ελέγξουν το ποιόν των καλωδίων λες;

Στο σπίτι μέσα τα καλώδια είναι καινούργια, γιατί το σπίτι ανακαινίστηκε. Το πρόβλημα πρέπει να είναι στην πολυκατοικία...

deniSun
12-12-07, 14:30
Πάρε ένα ηλεκτρολόγο και κάνε έλεγχο από την είσοδο της πολυκατοικίας έως το σπίτι σου.

Jamesc
12-12-07, 17:42
Παιδιά θα γεράσουμε κι ακόμα τα ίδια προβλήματα θα έχουμε....Άντε να βρεις άκρη....

hel
12-12-07, 19:39
Επειδή γενικά, αν και είμαι φαντασιόπληκτος, δεν θέλω να κατηγορώ παρόχους χωρίς λόγο, έχω αρχίσει να ψάχνω αν φταίει το router και, εφ'όσον αποκλείσω όλες τις πιθανές 'ζημιές' μέσα στο σπίτι θα αρχίσω να τα ψάλλω στον πάροχο.


:oneup:Να το κάνανε κι άλλοι αυτό. Στο 90% των περιπτώσεων φταίει η ποιότητα της γραμμής μας.

Jamesc
13-12-07, 15:05
Εγώ τελικά παιδιά επειδή το linksys όταν παίζει σε ADSL2+ δε συγχρονίζει σςστά και κάνει αποσυνδέσεις, το έριξα σε ADSL2 και κλειδώνει πλέον στα 11700 και πάιζει μια χαρά...δεν ασχολούμαι άλλο πλέον.Άν χρειαζστώ κάτι πιο γρήγορο θα βάλω πάνω το speedtouch που μου πάιζει στα 18000 χωρίς πρόβλημα...Όμως δε μπορώ να καταλάβω τη διάκριση που κάνει η γραμμή μου στα router...

ToBouziot
14-12-07, 14:22
Περιμένω ακόμη τον εξοπλισμό του Double-Play για να αποφανθώ. Διάφορες ράντομ αποσυνδέσεις μέχρι στιγμής, ειδικά όταν το...ζορίζω με torrents+surfαρισμα. Όταν μου έρθει θα δω αν είναι θέμα ρουτερακίου και μετά θα δω αν είναι θέμα γραμμής στην πολυκατοικία. Αν δεν βρεθεί άκρη θα αρχίσω να τα ψέλνω στη Forthnet...

deniSun
14-12-07, 15:25
Τους ρώτησες αν έχουν στείλει το router στην ACS;

Jamesc
14-12-07, 22:55
Περιμένω ακόμη τον εξοπλισμό του Double-Play για να αποφανθώ. Διάφορες ράντομ αποσυνδέσεις μέχρι στιγμής, ειδικά όταν το...ζορίζω με torrents+surfαρισμα. Όταν μου έρθει θα δω αν είναι θέμα ρουτερακίου και μετά θα δω αν είναι θέμα γραμμής στην πολυκατοικία. Αν δεν βρεθεί άκρη θα αρχίσω να τα ψέλνω στη Forthnet...


Φίλε ακριβώς αυτό συμβαίνει μαι σε μένα!!! Με το speedtouch που μού στειλαν παίζει οκ.Όμως δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με το Linksys. Δεν υπάρχει λογική. Απλά πρέπει να αποδεχτούμε χαμηλότερη ποιότητααπό αυτή που μας βάλανε να πληρώνουνε.....

:down:

deniSun
15-12-07, 11:38
α) από την στιγμή που παίζει καλά έστω και με ένα router δεν τίθεται θέμα ποιότητας γραμμής
β) για τα p2p και τις αποσυνδέσεις έχει ειπωθεί πολλές φορές.
απλά χαμηλώνετε τις τιμές των connection του προγράμματος που χρησιμοποιείτε.
κάποια router έχουν μεγαλύτερη ανοχή και κάποια όχι.
αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή η γραμμή ή ότι έχει πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.