PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμια αποστολης yahoo mail απο THUNDERBIRD



nkatech
10-12-07, 20:06
Kαλησπερα. Εδω και 2 μερες εχω βαλει τον THUNDERBIRD. Ενω μπορω να λαβω κανονικα μηνυματα απο τον λογαριασμο του yahoo.gr που του εχω βαλει δεν μπορω να στειλω.Εχω ψαξει σε διαφορα Forum συμπεριλαμβανομενου και του παροντος αλλα χωρις αποτελεσμα. Αν μπορει καποιος να με βουθησει θα του ημουν υποχρεος
Σημειωση: Εχω το ελληνικο THUNDERBIRD 2

grgz
11-12-07, 00:28
Ρυθμίσεις διακομιστή
Διακομιστής Εισερχόμενου Ταχυδρομείου (ΡΟΡ3): pop.mail.yahoo.com

Χρήση SSL, πύλη: 995
Διακομιστής Εξερχόμενου Mail. (SMTP): smtp.mail.yahoo.com

Χρήση SSL, πύλη 465, χρήση πιστοποίησης


Έχεις κάνει τα παραπάνω;

nkatech
11-12-07, 01:12
Ναι τα εχω κανει ολα αυτα και δεν γινεται τπτ. Επισης εχω ενεργοποιησει και μεσα απο την σελιδα του yahoo ολα οσα πρεπει να ενεργοποιηθουν

panil
11-12-07, 01:38
Έχεις κατεβάσει τα σχετικά addons απο δω : http://webmail.mozdev.org/installation.html ?

Το hotmail και το yahoo τα χρησιμοποιω μέσω του webmail 1.3.1.

To gmail το εχω περασει σαν λογαριασμό απευθείας στο thundbird 2.

Ετσι έχω στο Thunder όλους τους λογαριασμούς μου: Otenet, forthnet, 2 gmail, hotmail και yahoo.


Μην σε μπερδέψει που η παρπάνω σελίδα δεν εχει σαν domain το yahoo.gr. Το προσθέτεις χειροκίνητα.

nkatech
11-12-07, 01:58
Έχεις κατεβάσει τα σχετικά addons απο δω : http://webmail.mozdev.org/installation.html ?

Το hotmail και το yahoo τα χρησιμοποιω μέσω του webmail 1.3.1.

To gmail το εχω περασει σαν λογαριασμό απευθείας στο thundbird 2.

Ετσι έχω στο Thunder όλους τους λογαριασμούς μου: Otenet, forthnet, 2 gmail, hotmail και yahoo.


Μην σε μπερδέψει που η παρπάνω σελίδα δεν εχει σαν domain το yahoo.gr. Το προσθέτεις χειροκίνητα.

δεν μου φορτωνει καν η σελιδα:sorry::sorry:

panil
11-12-07, 02:01
δεν μου φορτωνει καν η σελιδα:sorry::sorry:

προσωρινό θα είναι. Ούτε εμένα φορτώνει τώρα.

nkatech
11-12-07, 12:18
Καλημερα. Τα εβαλα και τα 2.Στο yahoο 1.3.2 εβαλα χειροκινητα το yahoo.gr. Παρολαυτα δεν "βλεπει" τον yahoo account. Στο αλλο δεν μπορεσα να βαλω χειροκινητα το Yahoo.gr.Προφανως κατι δεν κανω σωστα . Τι ομως???

panil
11-12-07, 17:37
Αν το εβαλες στο webmail yahoo τοτε εμφανιζεται και στο webmail στα domains.
Διαβασε καλα τις οδηγιες στο Site για να αντιστοιχίσεις SMTP στον λογαριασμο που εφτιαξες account settings του TBird.

Πας κατω κατω στο account settings στο Outgoning Server (SMTP) και κάνεις add... .
Εκει στο server name βαζεις localhost------- port 25 -------- apo kato tsekareis to user name kai password και βάζεις το username soy.
Aπο κάτω τσεκάρεις το NO.
Στο description βάλε ότι θες, εγω έχω βάλει yahoo.

Πάλι στο account settings στο λογαριασμό yahoo στο Outgoning Server (SMTP) τελευταίο κάτω επιλέγεις απο το drop down, αυτό που εφτιαξες πιο πάνω και όλα δουλευουν κανονικά.

Ξαναδιαβασε πάντως τις οδηγίες στο Site και τσέκαρε απο τι φωτογραφίες ότι ολα τα δικα σου συμφωνουν με αυτά που βλέπεις εκει. ΕΙναι λιγο μπερδεμενα αλλα κανοντας τα παραπανω θα δουλέψει

Επίσης στο sever settings toy λογαριασμού yahoo κατω απο το POP mail Server θα βαλεις στο server name επίσης localhost και port 110

nkatech
11-12-07, 18:02
στο accounts του yahoo webmail μου βγαζει no yahoo accounts found. Στο webmail παντως ειδε το yahoo.gr που του εβαλα. Αν δεν σου κανει κοπο να μου πεις τα παραπανω στα ελληνικα γιατι μπλεκω με τα αγγλικα. Το ξερω ειναι κοπος και καταλαβαινω αν δεν μπορεις να το κανεις

panil
11-12-07, 18:27
Δυστυχώς έχω την αγγλική έκδοση του TBird και δεν ξέρω πως ειναι μεταφρασμένα στην ελληνική έκδοση :sorry:

nkatech
11-12-07, 18:45
Επιτελους τα καταφερα!!!. Κατι γινοτανε με τον διακομιστη εξερχομενων. Τι ακριβως το ψαχνω ακομα. Ευχαριστω για την βοηθεια!!!:oneup:

panil
11-12-07, 22:23
Αφού δούλεψε μην το πολυψάχνεις και κάνεις καμμιά ζημιά :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.