PDA

Επιστροφή στο Forum : Για αγορα Skystar2 περικαλω....



Σελίδες : [1] 2 3

kfilip
25-03-05, 00:24
Παιδες ξερει κανεις να μου πει κανενα σαιτ για να τσεκαρω τιμη της εν λογω καρτουλας; Να στελνει και σε μας στο Γιουνανισταν ομως ε; ;)

sdikr
25-03-05, 00:28
http://www.pcelectronics.org/

kfilip
25-03-05, 11:49
Ευχαριστω πολυ. Εγω μονο κατι γερμανικα εβρισκα. Τελικα αμα δεν το βλεπεις ή πολυ μακιρια ειναι ή κατω απο τη μυτη σου!

mastermind
25-03-05, 14:35
Φίλε να είσαι πολύ προσεκτικός με την skystar 2 γιατι αποδείχθηκαν αρκετά προβληματικές και πολύ χρήστες δεν κατάφεραν ποτε να τις κανουν να δουλέψουν...κάνουν confligs με διάφορες συσκευες. Το http://www.pcelectronics.org/ είναι φοβερό μαγαζί και έχει οτι μπορεις να φανταστείς!! δες το www.sdtv.gr για περισότερες πληροφορίες!

leasedline
25-03-05, 16:11
Ετσι ακριβως...

dantouan
25-03-05, 17:04
Φίλε να είσαι πολύ προσεκτικός με την skystar 2 γιατι αποδείχθηκαν αρκετά προβληματικές και πολύ χρήστες δεν κατάφεραν ποτε να τις κανουν να δουλέψουν...κάνουν confligs με διάφορες συσκευες.

Απο ποτε ρε παιδια....εγω την εχω περιπου ενα χρονο και κανενα προβλημα... :respekt:

dantouan
25-03-05, 17:08
Ευχαριστω πολυ. Εγω μονο κατι γερμανικα εβρισκα.

Στην Γερμανια παιζει η καλυτερη τιμη φιλε kfilip γυρω στα 70 ευρω μαζι με τα μεταφορικα... ;)

sdikr
25-03-05, 19:31
Φίλε να είσαι πολύ προσεκτικός με την skystar 2 γιατι αποδείχθηκαν αρκετά προβληματικές και πολύ χρήστες δεν κατάφεραν ποτε να τις κανουν να δουλέψουν...κάνουν confligs με διάφορες συσκευες.

Την έχω σε μια μητρική asus p4c800-e deluxe, μαζι με ati radeon, pstn modem, isdn modem, wintv pci, wifi card και μια audigy

δεν είχα κανένα πρόβλημα!!

alefgr
26-03-05, 00:13
Φίλος την πήρε πριν κανένα μήνα απ' ευθείας από τον Έλληνα αντιπρόσωπο (κάπου στα νότια της Αθήνας) στα 60 και κάτι +ΦΠΑ. Φυσικά και αυτός (όπως και πολλοί άλλοι) δεν κατάφερε ποτέ να την δουλέψει σωστά χωρίς προβλήματα, ακόμα και σε "φρέσκα" Windows! ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ... Τελικά την παρόπλισε.

mastermind
26-03-05, 00:35
Είναι εκδόσεις και εκδόσεις και βέβαια οι τελευταίες παρτίδες ήταν προβληματικες,εσείς μάλλον είχατε την προηγούμενη:) Όποιος ψάχνει για τις κρυφές της χάρες θα πρέπει ναναι όλη μέρα στο δίκτυο και να ψάχνει... Dreambox for ever!!!

Νικαετός
26-03-05, 00:47
Εγώ την χρησιμοποιούσα για 2 χρόνια περίπου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ...(υπήρχαν κάποια πάντως ) , μετά την χάρισα σε ένα φίλο , αυτός την χρησιμοποιεί επίσης χωρίς προβλήματα .

Σήμερα την ξαναπαρήγγειλα από το pcelectronics , 69,5 € με τα μεταφορικά . Το γιατί μη με ρωτήσετε , απλά νέo και πιο "εξελιγμένο software" ,ένας από τους λόγους .

dantouan
26-03-05, 01:13
Όποιος ψάχνει για τις κρυφές της χάρες θα πρέπει ναναι όλη μέρα στο δίκτυο και να ψάχνει... Dreambox for ever!!!


Δεν ισχυει αυτο, αρκει να ξερεις που θα ψαξεις.....επισης συγκριση με το Dreambox που κοστιζει τα 5απλασια χρηματα δεν υφισταται... ;)

leasedline
26-03-05, 01:26
DM500 200 ευρω παλι στο ιδιο μαγαζι...

sdikr
26-03-05, 01:31
DM500 200 ευρω παλι στο ιδιο μαγαζι...


Δεν είναι ομώς ο κλασικος dreambox, (ο ολα τα κάνω ολα τα μαχαιρώνω )

dantouan
26-03-05, 01:57
Δεν είναι ομώς ο κλασικος dreambox, (ο ολα τα κάνω ολα τα μαχαιρώνω )

Σωστα, ο κλασσικος κανει γυρω στα 350-370 ευρω χωρις τον σκληρο...

euri
26-03-05, 02:48
Τι παραπάνω κάνει δηλαδή ο DM7000 από τον DM500; Οι διαφορές που ξέρω είναι ότι ο 500 δεν έχει interface για δίσκο, δεν έχει USB θύρα, έχει λιγότερη μνήμη και δεν έχει LCD οθόνη. Το θέμα του δίσκου και της μνήμης καλύπτεται από το NFS.

dantouan
26-03-05, 04:08
Οι διαφορές που ξέρω είναι ότι ο 500 δεν έχει interface για δίσκο, δεν έχει USB θύρα, έχει λιγότερη μνήμη και δεν έχει LCD οθόνη.

Δεν σου φτανουν αυτα :?: :?: :?:

leasedline
26-03-05, 10:32
Νεος πια ειναι 0 7020, ο 7000 τερμα, ο 500 τα κανει ολα και συμφερει...
Βεβαια αν μας περισσευεουνε περνουμε τον 7020 σαφως....

αυτα...

euri
26-03-05, 14:28
Δεν σου φτανουν αυτα :?: :?: :?:
Όχι, γιατί όπως σου είπα το θέμα του δίσκου και της μνήμης ξεπερνιούνται με NFS. Το USB είναι καλή περίπτωση για να έχεις multi boot images, αλλά και αυτό γίνεται μέσω NFS. Τώρα για την LCD οθόνη...δεν ξέρω να υπάρχει κάποιο "υποκατάστατο", αλλά δε νομίζω ότι είναι και τόσο ζωτικής σημασίας. Από κει και πέρα δε νομίζω ότι ο 7000 κάνει κάτι παραπάνω από τον 500 σε λειτουργικό επίπεδο.

dantouan
26-03-05, 16:05
Από κει και πέρα δε νομίζω ότι ο 7000 κάνει κάτι παραπάνω από τον 500 σε λειτουργικό επίπεδο.



Συνεπως μπορεις να παρεις τον 500 και να εισαι ευχαριστημενος, εγω θα παρω τον 7000 :cool: :cool: :cool:

Υ.Γ.: Το usb βοηθαει και σε αλλα πραγματα οπως π.χ. στην αναβαθμιση του δεκτη στο περασμα διαφορων "προγραμματων" και πολλα αλλα ;) :x :x :x

mastermind
26-03-05, 16:26
Μπορεί skystar ναναι φτηνή αλλα πρέπει να έχεις ένα pc στο σαλόνι! Άσε που έχω βρει την υγειά μου γιατι δεν σχετίζεται με το pc! Το DB 7000 δουλεύει τέλεια με 128mb usb και 2-3 εικόνες περασμένες ανάλογα με τα κόλπα που θέλω! Τελευταία στα μεγάλα site που ασχολούνται με τον υπόγειο κόσμο των δορυφορικών μόνο μούφες αναβαθμίσεις για τις skystar κυκλοφορούν. Καλως μας βρήκε α νεος 7020,ας μας δείξει τα δόντια του:)

euri
26-03-05, 17:20
Συνεπως μπορεις να παρεις τον 500 και να εισαι ευχαριστημενος, εγω θα παρω τον 7000 :cool: :cool: :cool:
Ακριβώς! Περί ορέξεως... ;)

Υ.Γ.: Το usb βοηθαει και σε αλλα πραγματα οπως π.χ. στην αναβαθμιση του δεκτη στο περασμα διαφορων "προγραμματων" και πολλα αλλα ;) :x :x :x
Ethernet port :-k

sdikr
26-03-05, 17:40
Τωρα παιδιά αληθεια ο 500 κάνει οτι κάνει και ο 7020 πλην των hdd,usb,lcd ;

Μου φαίνεται περίεργο η διαφορά των 120+ ευρώ να είναι μονο αυτό

Νικαετός
26-03-05, 17:46
Σπύρο , ο αντιπρόσωπος δίπλα σου είναι (στον Πολύγυρο) ..πετάξου όποτε μπορέσεις , δες τους και πες και σε εμάς τις απόψεις σου . ;) :cool: :D

sdikr
26-03-05, 17:48
Σπύρο , ο αντιπρόσωπος δίπλα σου είναι (στον Πολύγυρο) ..πετάξου όποτε μπορέσεις , δες τους και πες και σε εμάς τις απόψεις σου .

εεε θα είναι λιγο δυσκολο με το παπάκι! ;)

(δεν έχω αυτοκίνητο! )

euri
26-03-05, 18:03
Τωρα παιδιά αληθεια ο 500 κάνει οτι κάνει και ο 7020 πλην των hdd,usb,lcd ;

Μου φαίνεται περίεργο η διαφορά των 120+ ευρώ να είναι μονο αυτό
O 7020 νομίζω ότι έχει διπλό tuner, οπότε δεν είναι ίδιος με τους υπόλοιπους. Τα άλλα δύο αδερφάκια (500 & 7000) είναι ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα. Οι διαφορές τους είναι αυτές που ανέφερα παραπάνω. Κάπου είχα διαβάσει ότι ο 500 έχει καλύτερο ( = πιο ευαίσθητο) tuner αλλά δεν μπορώ να το διασταυρώσω ή να το επιβεβαιώσω.

kfilip
27-03-05, 02:18
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Nα πω οτι βρηκα και αυτο εδω σε περιοδικο http://www.armonis.gr.
Εστω οτι καλυπτομαι παντως απο τις τιμες, εχω δυο αλλες ερωτησεις για τους πεφωτισμενους
1. Εχω εναν Χιουμαξ 5400Ζ που εχει LNB loop-out. Μπορω να συνδεσω την καρτα εκει για να μη κατεβαζω καλωδιο απο το πιατο; Αν ναι, ποιο απο τα δυο μου LNB θα ειναι ενεργο και πως θα το αλλαζω; Απλα με ζαπινγκ στα καναλια; Εχω ενα LNB για τον αστρα και ενα για το καυτο πουλι. [moderators μην παει ο νους σας στο κακο και μας κλειδωσετε ;) ] Και θα πρεπει να ειναι και ο Χιουμαξ αναμμενος για να δουλεψω με την καρτα; (καλα δεν ειναι μια ερωτηση αυτη τωρα αλλα και οι δημοσιογραφοι ετσι κανουνε :D)
2. Εχω ΑΜD 2800+ και το progdvb ομιλει για intel cpu στα requirements. Δεν πιστευω να το εννοει τοσο κυριολεκτικα γιατι τοτε πρεπει να βρω αλλο τροπο να σκοτωσω τα ευρωπουλα!

Νικαετός
27-03-05, 03:40
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Nα πω οτι βρηκα και αυτο εδω σε περιοδικο http://www.armonis.gr.
Εστω οτι καλυπτομαι παντως απο τις τιμες, εχω δυο αλλες ερωτησεις για τους πεφωτισμενους
1. Εχω εναν Χιουμαξ 5400Ζ που εχει LNB loop-out. Μπορω να συνδεσω την καρτα εκει για να μη κατεβαζω καλωδιο απο το πιατο; Αν ναι, ποιο απο τα δυο μου LNB θα ειναι ενεργο και πως θα το αλλαζω; Απλα με ζαπινγκ στα καναλια; Εχω ενα LNB για τον αστρα και ενα για το καυτο πουλι. [moderators μην παει ο νους σας στο κακο και μας κλειδωσετε ;) ] Και θα πρεπει να ειναι και ο Χιουμαξ αναμμενος για να δουλεψω με την καρτα; (καλα δεν ειναι μια ερωτηση αυτη τωρα αλλα και οι δημοσιογραφοι ετσι κανουνε :D)
2. Εχω ΑΜD 2800+ και το progdvb ομιλει για intel cpu στα requirements. Δεν πιστευω να το εννοει τοσο κυριολεκτικα γιατι τοτε πρεπει να βρω αλλο τροπο να σκοτωσω τα ευρωπουλα!

Να υποθέσω ότι για τα δύο σου LNB , έχεις DiseqC switch σωστά ? Λοιπόν αν χρησιμοποιήσεις το Lnb loop, από όσο θυμάμαι θα έχεις το εξής πρόβλημα . Ο δέκτης σου θα μένει κλειδωμένος στην πόλωση που θα του δίνει ο HUMAX , δεν θα μπορείς να αλλάξεις πόλωση δηλαδή από την κάρτα .

Αυτό είχα πάθει και εγώ με τον panasat. Δυστυχώς η λύση είναι διπλό LNB ...ρώτησε κιόλας και κάποιον τεχνικό , αλλά μάλλον έτσι είναι τα πράγματα.

dantouan
27-03-05, 06:37
Στο progDVB τα 2 lnb δουλευουν και χωρις DiseqC ...

Νικαετός
27-03-05, 12:16
Αντώνιο , και πώς θα συνδέσεις τα καλώδια στην κάρτα ? Δεν έχει δύο εισόδους από όσο θυμάμαι . :what: :what:

leasedline
27-03-05, 12:54
Σε γενικές γραμμες με ενα καλωδιο

LNB->Humax->Skystar

δεν εχεις πληρη ανεξαρτησια. Με κλειστο το Humax ολα ειναι διαθεσιμα στη Skystar. Με ανοικτο το Humax μπορεις να δεις μονο καναλια που ειναι σε ιδια πολωση, ιδιο δορυφορο και ιδια περιοχη συχνοτητων με τον humax. Στα υπολοιπα θα εχεις no signal.

Για πληρη ανεξαρτησια χρειαζεσαι LNBs με διπλες εξοδους επανω στο πιατο, και φυσικα 2 καλωδια να κατεβαινουν κατω...

mastermind
27-03-05, 13:02
Ο Leasedline έχει δίκιο στην συνδεσμολογία του! Μπορέις να πάρεις έναν dual lnb και να βρεις την υγειά σου αλλα το δευτερο καλώδιο είναι αναγκαίο κακό,μην σκεφτείς καθόλου την λύση του διακλαδωτή!

sdikr
27-03-05, 16:08
Εχω ενα LNB για τον αστρα και ενα για το καυτο πουλι. [moderators μην παει ο νους σας στο κακο και μας κλειδωσετε ]


Μα γιατί να πάει , ξέρουμε τι είναι ο Hotbird ;)

kfilip
27-03-05, 22:29
Ακολουθώντας την αρχαία συμβουλή RTFM βρήκα τα εξής:
Loop through - if you have another stb and you wish to use the same LNB then you can connect it via the loop through.
Δεν αναφέρει τίποτε για πολώσεις και συχνότητες ή για ανοιχτό/σβηστό χιούμαξ. Λογικά δεν θα έπρεπε να περνάει διαφανώς και ουσιαστικά να ενώνει το ενεργό LNB με ότι υπάρχει συνδεδεμένο μετά; Δεν με ενδιαφέρει η ανεξαρτησία οπότε δεν θα βάλω άλλο καλώδιο αν και όντως αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση. Με ενδιαφέρει να ξέρω ποιό LNB είναι ενεργό και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς φίλε leasedline λέγοντας ότι "Με κλειστο το Humax ολα ειναι διαθεσιμα στη Skystar". Πώς είναι δυνατόν να είναι όλα; Μήπως είναι το τελευταίο που ήταν ενεργό; Αν είναι έτσι, τότε απλά ζαπάρω σε ένα κανάλι σε άλλο δορυφόρο ξανσβήνω τον Humax και βλέπει η καρτούλα άλλο LNB. Τώρα με αναμμένο το δέκτη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχουν περιορισμοί αν το Loop through είναι διαφανές; [δεν αμφισβητώ κανέναν απλά είμαι νούμπας στα δορυφορικά :) ]

sdikr: είσαι πολύ αθώα ψυχή, εύγε! ;)

leasedline
27-03-05, 23:04
Τα προαγματα ειναι απλα φιλε μου, μονο ενας δεκτης μπορει να ελεχει το LNB/Disqeqc. O 2os το πολυ πολυ να βλεπει τα ιδια καναλια (για την ακριβεια οσα ανοικουν στον ιδιο δορυφορο ιδια πολωση, high ή low band).

Οταν οιπον ο humax ειναι στο standby εσυ με τη skystar βλεπεις οτι θελεις. Αλλα οταν ειναι ο humax ανοικτος θα βλεπεις το ιδιο καναλι στο οποιο ειναι συντονισμενος ο humax = μια ομαδα καναλιων που ειναι στην ιδια συχνοτητα ( 1 συχνοτητα=πολλα καναλια)

Πιστευε και μη ερευνα εχω ακριβως το setup που θες να αποκτησεις !!!

kfilip
27-03-05, 23:15
Οταν λοιπον ο humax ειναι στο standby εσυ με τη skystar βλεπεις οτι θελεις. Αλλα οταν ειναι ο humax ανοικτος θα βλεπεις το ιδιο καναλι στο οποιο ειναι συντονισμενος ο humax = μια ομαδα καναλιων που ειναι στην ιδια συχνοτητα ( 1 συχνοτητα=πολλα καναλια)
'Αρα υπάρχει τρόπος να ελέγξεις το disecq μέσω της κάρτας εννοείς, οπότε αφήνω σβηστό το δέκτη και κάνω παιχνίδι από το πισί εφόσον ο φάδερ δε θέλει να δει μπάλα και ανάψει το χιουμαξ.
Και όταν λες έχεις το ίδιο setup εννοείς και amd; :rolleyes:

leasedline
27-03-05, 23:38
'Αρα υπάρχει τρόπος να ελέγξεις το disecq μέσω της κάρτας εννοείς, οπότε αφήνω σβηστό το δέκτη και κάνω παιχνίδι από το πισί εφόσον ο φάδερ δε θέλει να δει μπάλα και ανάψει το χιουμαξ.

ακριβως.....


Και όταν λες έχεις το ίδιο setup εννοείς και amd; :rolleyes:

humax +skystar

kfilip
28-03-05, 01:02
:thumb_dup

Τώρα που απαντήθηκε το μείζον, πάμε γερά να λύσουμε και το άλλο θέμα. Υπάρχει κάποιος που να δουλεύει τη Skystar2 με AMD CPU;

sdikr
28-03-05, 01:18
Τώρα που απαντήθηκε το μείζον, πάμε γερά να λύσουμε και το άλλο θέμα. Υπάρχει κάποιος που να δουλεύει τη Skystar2 με AMD CPU;

Μετά απο χονδρό ψάξιμο (γιατί βλέπεις η skystar κάνει μαμακίες με ht p4 ) , και φυσικά διαβάζοντας τα σχόλεια απο amd fans, ναι δουλέυει!

kfilip
28-03-05, 01:32
Οπότε με βλέπω να τα σκάω σύντομα :twisted:

sdikr
28-03-05, 01:33
Οπότε με βλέπω να τα σκάω σύντομα
μόνο;

Ερχεται και πολύ (μα πολύ!!) ψάξιμο γιά πράγματα που δεν μπορούμε να αναφέρουμε εδώ! ;)

Νικαετός
28-03-05, 02:15
Εγώ πάντως αύριο ή μεθαύριο που θα την παραλάβω , θα την βάλω στον AMD , αν δουλέψει καλώς θα το αναφέρω , αλλοιώς θα πάει στον P4 ...

dantouan
28-03-05, 03:16
Μετά απο χονδρό ψάξιμο (γιατί βλέπεις η skystar κάνει μαμακίες με ht p4 )

Μια απλη επιλογη ειναι στα settings και ολα δουλευουν μια χαρα.... :thumbsup1 :cool:

Νικαετός
28-03-05, 10:55
Εγώ πάντως αύριο ή μεθαύριο που θα την παραλάβω , θα την βάλω στον AMD , αν δουλέψει καλώς θα το αναφέρω , αλλοιώς θα πάει στον P4 ...

Gmt , έφεραν την κάρτα με κούριερ και δεν τους πρόλαβα (ήμουν στο ..μπάνιο) LOL . Τώρα αύριο πάλι !

leasedline
28-03-05, 11:20
Μπορεις να τη παραλαβεις απο το αρμοδιο υποκαταστημα της κουριερ μαλλον...

Νικαετός
28-03-05, 14:57
Ναι πήγα και την παρέλαβα ! Μόλις γύρισα σπίτι . Το βράδυ έχει επιχείρηση εγκατάστασης και τέστ .

leasedline
28-03-05, 15:04
Πηρες καλωδιο και βυσματα ??

Νικαετός
28-03-05, 15:09
Μα αφού έγραψα πως την είχα και παλιότερα και την χάρισα σε ένα φίλο ...Anyway , έχω και καλώδιο(α) και βύσματα και 13 (!!!) LNB για ατελείωτες ώρες τεστ LOL !

mastermind
28-03-05, 15:24
13 LNB??? Καλά πόσα χρόνια ασχολείσαι? Να υποθέσω πως 'εχει περάσει απο τα χέρια σου το WAVE FRONTIER? Αν σας δουλέψει καλά το νέο κομμάτι και δείτε "φως" ειδοποιείστε μπας και χτυπήσω και εγώ μια αν και με τον dreambox έχω βρει την υγειά μου!!

kfilip
28-03-05, 15:32
Άντε άντε ακόμη; :D

Το ξέρω ότι θα έχει ψάξιμο αλλά με τα χρόνια κατάλαβα ότι ειδικά στην τεχνολογία αυτό είναι όλη η γλύκα. Απλά μετά από ένα αληθινά καλό ψάξιμο τα αποτελέσματα σου δίνουν την ευκαιρία - ενδεχομένως - να κάνεις ένα μεγάλο διάλειμμα και μετά ξανά προς τη Στουρνάρη τραβάς! Πάρτε το απόφαση όσοι συχνάζετε σε τέτοια μέρη όπως εδώ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ!!

:offtopic:
Άσε που τώρα που έγινε και στην Ψωροκώσταινα μόδα η τεχνολογία μετά από κάτι δεκαετίες και κάθε ψώνιο το παίζει ειδήμων χωρίς την παραμικρή σεμνότητα και διάθεση να μάθει, είναι πολύ μεγαλύτερη η απόλαυση να ψάχνεσαι και να τους τη λες όταν σου λένε με στόμφο ότι έχουν isdn 128 ή πόσο όμορφα και συνεπώς καλύτερα είναι τα ΧΡ (μέχρι να αρχίσουν τα restart βέβαια :twisted: :twisted:), ή (το αγαπημένο μου) ότι θα βγει κάποια στιγμή 32άμπιτη κάρτα ήχου! :rotfl:
:offtopic:

Αχ! Την έκανα την επανάστασή μου και ξαλάφρωσα! :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.