PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol: Από τα 24 στα 4!!!



Mits
10-12-07, 22:10
Καλησπέρα! Από εχτές μου συμβαίνει το εξής φαινόμενο: Ο συγχρονισμός του ρούτερ μου και το attainable rate, από τα 9000 και 9500 kbps αντίστοιχα, που είμαι κανά μήνα τώρα μετά από αναβάθμιση στα 24 Mbps, έπεσαν ξαφνικά στα 3800 και 4200 kbps!!
To περίεργο είναι ότι τα στατιστικά στοιχεία της γραμμής δεν έχουν μεταβληθεί καθόλου. Παραμένει το attenuation στα 32 dB και το snr στα 9. Τι καινούριο κόλπο είναι αυτό τώρα; Τυχαία βλάβη άραγε ή σκαλίσανε κάτι..; Τις πταίει; :hmm:Εγώ πάντως δεν πείραξα τίποτα.

Εντωμεταξεί προσπαθώ να στείλω mail στο support@hol.gr, από διάφορους λογαριασμούς, συμπεριλαμβανομένου της hol και δείχνει να μη λειτουργεί.. Έχει τύχει κανείς να στείλει σήμερα ή χθες; Επίσης δεν μπορώ να μπω στα management tools να ανοίξω ticket.
Τηλέφωνο δεν το συζητάμε, στα 30 λεπτά αναμονής δεν απαντάει κανείς. Έχω στείλει fax από χτες, αλλά καμμία απάντηση. Έχει αρχίσει και με απογοητεύει η εταιρία αυτή. Όταν λειτουργούν όλα έχει καλώς, αν συμβεί κάτι όμως .. :down:

aa144
10-12-07, 22:24
Στείλε τα στατιστικά της γραμμής σου και τα γραφήματα να δούμε τι γίνεται.

Mits
10-12-07, 22:34
Στείλε τα στατιστικά της γραμμής σου και τα γραφήματα να δούμε τι γίνεται.

Τι να γίνεται... κάτι χάλασε, αυτό είναι σίγουρο! Πάντως όχι το ρούτερ μου και το σπλίτερ, δοκίμασα και χωρίς σπλίτερ και με άλλα 2 ρούτερ..

Ιδού τα στατιστικά:

antonis_GR
11-12-07, 05:22
Πάντως και πριν που σου εδειχνε 9500 λίγο ήταν για το 32db attenuation που έχεις..

κανα καλώδιο αλλαξες? απο modem σε πρίζα ?

μπας και..

iced
11-12-07, 06:50
Και σε εμενα το ιδιο συμβαινει ακριβως...

fritz 7140, s/n 16dB, att 42dB. Λαρισα

cp97mat1
11-12-07, 10:40
Εγώ αδερφέ είμαι στην ίδια κατάσταση απο 9230 στα 4780 απο τις 8/11 και δεν έχουν κάνει τίποτα. Εχω μιλήσει καμιά 25αρια φορες με το τεχνικο , οι αναθέσεις σε μηχανικούς πάνε σύνεφο αλλά εγώ είμαι σταθερά στα 4800 αντε το πρωι κατα τις 4 να παω στα 5078. Εχουν έρθει από τον οτε 2 φορες έχουν μετρησει αλλα και παλι τιποτα. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ????? Αν έχει κανείς καμιά ιδεα για το τι μπορεί να συμβαίνει ας τη ρίξει μέσα να δουμε τι γίνετε γιατί δεν παει αλλο:sorry::worthy::worthy::worthy:

broker79
11-12-07, 10:42
Καλημέρα! Είμαι στην περιοχή της Νέας Σμύρνης. Έκανα το λάθος να ζητήσω αναβάθμιση της γραμμής μου από 1 Mbps και να μπω στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στα 24Mbps.

Ημερομηνία Αίτησης : 17/10/2007.
Ημερομηνία Ένταξης στο κύκλωμα της HOL : 24/11/2007.

Όσο ήμουν στο 1Mbps ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Από τη στιγμή που μπήκα στο ιδιόκτητο της HOL, αρχικά το Fritz έκανε επανεκινήσεις από μόνο του
σε τακτά χρονικά διαστήματα (firmware 06.04.24) και συγχρονιζόταν από 2400 μέχρι 2950 kbps.

Δευτέρα 26/11/2007 δήλωσα το πρόβλημα και μου είπανε ότι είναι θέμα της HOL και ότι θα δώσουν
βλάβη προς έλεγχο.

Αφήνω 10 μέρες να περάσουν και τους καλώ του Αγ. Νικολάου 6/12/2007. Αφού τους ρώτησα τι στο καλό ελέγχουν τόσες μέρες και γιατί δεν έχω μια απάντηση, μου είπε ο κατά τα άλλα πολύ ευγενικός κύριος της τεχνικής υποστήριξης ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και το ξαναδίνει για επίσπευση ελέγχου και φυσικά ότι θα ενημερωθώ και τηλεφωνικά και με email.

Μέσα στο σκ που πέρασε είδα μια βελτίωση. Το Fritz συγχρονίζει στα 6100 kbps.

Παρά ταύτα δεν έχω καμμία ενημέρωση και ούτε πιστεύω πως θα έχω. Ελπίζω πως εβδομάδα με εβδομάδα, μήνα με μήνα θα ανεβαίνω και κανά 1000!!!

Είναι τραγικοί όμως. Φταίω εγώ τώρα να τους πω ότι θα πληρώσω όχι 21,94 € το μήνα αλλά
2,194 δηλάδή το 10% της αξίας που αντιστοιχεί στο 10% της ονομαστικής ταχύτητας που είχα επί
20 μέρες;

Κουράγιο και υπομονή σε όλους.:cool:

jacobgr
11-12-07, 10:51
Είναι τραγικοί όμως. Φταίω εγώ τώρα να τους πω ότι θα πληρώσω όχι 21,94 € το μήνα αλλά
2,194 δηλάδή το 10% της αξίας που αντιστοιχεί στο 10% της ονομαστικής ταχύτητας που είχα επί
20 μέρες;


Καλό :oneup: και έτσι πρέπει για να αρχίσουν να σοβαρευονται λίγο ως προς το τι πουλάνε και τι μπορούν να υποστειρίξουν...

Tem
11-12-07, 10:53
Καλησπέρα! Από εχτές μου συμβαίνει το εξής φαινόμενο: Ο συγχρονισμός του ρούτερ μου και το attainable rate, από τα 9000 και 9500 kbps αντίστοιχα, που είμαι κανά μήνα τώρα μετά από αναβάθμιση στα 24 Mbps, έπεσαν ξαφνικά στα 3800 και 4200 kbps!!
To περίεργο είναι ότι τα στατιστικά στοιχεία της γραμμής δεν έχουν μεταβληθεί καθόλου. Παραμένει το attenuation στα 32 dB και το snr στα 9. Τι καινούριο κόλπο είναι αυτό τώρα;
πάλι καλά που δεν έχεις κανένα 7140 fritz. Θα συγχρόνιζες πολύ πιο κάτω

Mits
11-12-07, 11:00
Έχω κι ένα φριτζ 7170, λίγο πιο κάτω συγχρονίζει, αλλά πιάνει μεγαλύτερο upload...

nikoslykos
11-12-07, 13:23
Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.. :( εχω κανει αιτηση για "24" απο τοτε που μπηκα στα ιδιοκτιτα δικτια και μεχρι τις 6 δεκεμβριου ειχα attainable data rate 15ΜΒPS ε και εκεινη την ημερα το attanable επεσε στα 5:( παναθεμα τους και τη μερα της γιορτης μου :(

Mits
11-12-07, 15:35
Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.. :( εχω κανει αιτηση για "24" απο τοτε που μπηκα στα ιδιοκτιτα δικτια και μεχρι τις 6 δεκεμβριου ειχα attainable data rate 15ΜΒPS ε και εκεινη την ημερα το attanable επεσε στα 5:( παναθεμα τους και τη μερα της γιορτης μου :(

Έτσι ακριβώς κι εγώ. Πριν με πάνε στα 24, είχα attainable 14500. Μετά έπεφτε διαδοχικά και πάνω που είχα αρχίσει να συμβιβάζομαι με τα 9000, τώρα πήγα στα 3800!!! Άντε και στα 384!! :p

Tem
11-12-07, 16:43
Έχω κι ένα φριτζ 7170, λίγο πιο κάτω συγχρονίζει, αλλά πιάνει μεγαλύτερο upload...
με το 7140 θα έβλεπες μάλλον σημαντική διαφορά προς τα κάτω.

Mits
11-12-07, 17:10
Θα μάζεψε δεδομένα η γραμμή...

treli@ris
11-12-07, 17:14
με το 7140 θα έβλεπες μάλλον σημαντική διαφορά προς τα κάτω.

Με λιγα λογια λες οτι οι ταχυτητες που εχω και εγω για τα 24 -οπως βλεπεις στο dsl info- ειναι προβληματικες λογω του fritz? Ισχυει και για το απλο fritz!box fon? Πρεπει να αλλαξω router δηλαδη:hmm:

and64
11-12-07, 17:18
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε μένα απο χτές: έχω double play στα 12. Έχοντας κάνει αίτηση για αναβάθμιση στα 24(που λέει ο λόγος πάντα:rofl:) στις 25/11, σήμερα το πρωί το fritz έκανε μόνο του επανεκκίνηση ενώ ήταν συνδεδεμενο συνεχώς για 4 μέρες.

Μετά το reser, είχε συγχρονίσει στα 8+ κάτι mbit αντί για τα 12285-12300 που συγχρόνιζε! Όταν μήκα ξανά σπίτι πρίν από λίγο, προφανώς είχε κάνει πάλι reset και αυτή την φορά είχε συγχρονίσει στα 7 mbit!! :down::down: Όταν το τράβηξα από το ρεύμα και το έβαλα πάλι, συγχρόνισε κανονικά στα 12285/986

Τι κόλπα είναι αυτά; Αυτό θα συμβαίνει από δώ και μπρός; Όσο καιρό ήμουν στα 12, δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα με αποσυγχρονισμούς και μειωμένο downstream.:mad:

Από την άλλη δεν υπάρχει φυσικά καμία ενημέρωση απο hol για το τι γίνεται με την αναβάθμισή της σύνδεσής μου και εγώ δεν έχω 2 ώρες για χάσιμο σε αυτή την φάση περιμένωντας να μιλήσω με την ΤΥ:evil:

B3rny
11-12-07, 20:11
Εγω εχω κανει αιτηση απο 20/11 για μεταφορα απο 12Mbps σε 24Mbps και ακομα περιμενω, γιατι οπως με ενημερωσαν απο την Τ.Υ , oυτε αυτοι ξερουν:rofl:
Απο την αλλη μπορω να πω οτι η ταχυτητα μου ειναι σταθερη χωρις ιδιαιτερα dc's.

Attainable data rate 14284 1052
ATM data rate 12285 950
User data rate 11127 861
Signal/Noise ratio 13
Line attenuation 19

Aυτο που με προβληματιζει ειναι το τηλεφωνο.Εκτος απο την κακη ποιοτητα ακροασης.πολλες φορες "κλεινει" η γραμμη καθως μιλαω. Απο οτι εχω παρατηρησει δεν ειναι λογω καποιου Reset του Fritz .Εχω επισης σε ολες τις συσκευες μου Φιλτρακια. Εχει ψιλοκαταντησει εκνευριστικο να κλεινει ετσι η γραμμη.Αυτο το φαινομενο δεν συμβαινει συνεχεια,αλλα 4/10 τηλεφωνηματα.

aa144
11-12-07, 20:28
Με το attainable που έχεις, τι το θες το 24, αφού είσαι σχεδόν στο όριο, το πολύ πολύ να σου κάνει περισσότερες αποσυνδέσεις και να πας από το 12 στο 13,5. Εκτός αν είναι φθηνότερο πακέτο οπότε σε συμφέρει οικονομικά, αλλιώς κάτσε όπως είσαι.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 27 Seconds later........

Να μην πω, πήγαινε στο 6/1 να στρώσει και η τηλεφωνία σου, μιας και δεν θα λειτουργείς τη γραμμή στο όριο.

B3rny
11-12-07, 23:11
Καποτε το Attainable data rate ητανε 18 μετα πηγε 16...14.Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω

aa144
11-12-07, 23:40
Θα μπορούσε να συμβεί αυτό αν κάποια μηχανική σύνδεση οξειδώνεται με την πάροδο του χρόνου, αν σε ένα καλώδιο δεκάδων ζευγών έχει μπει υγρασία, αν μια αράχνη έφτιαξε φωλιά μέσα στον κατανεμητή, υπάρχουν πολλοί λόγοι να γίνει μια κατάσταση χειρότερη, και σχεδόν κανένας να γίνει καλύτερη με την πάροδο του χρόνου, δυστυχώς.

Προσωπικά αυτό που θεωρώ πιο πιθανό να υποβαθμιστεί με την πάροδο του χρόνου είναι μια ή περισσότερες μηχανικές συνδέσεις στο καλώδιο, κυρίως λόγω της ατμοσφαιρικής υγρασίας που θα οξειδώσει επιφανειακά το χαλκό.

Ardeloth
12-12-07, 00:04
Βασικα κατι που παρατηρησα (και ξενερωσα επιστευα παρεπιπτοντως οταν το πηρα χαμπαρι) ειναι κατι που αφορα οσους ημασταν σε adsl 1 και το πηγαμε σε adsl2...
Απιστευτος θορυβος απο το πουθενα (σχεδον)!
Πχ στο δικο μου ενω μιλουσαμε για SNR στο 16 down 30 Up και attenuation 27,5 και 20,5 αντιστοιχα σε adsl1 μολις πηγα σε 2+ απο HOL πηγε στα 9 maximum το SNR και στο up και στο down και attenuation στο 40φευγα...
Εφοσον το υποστηριζει το router σας δοκιμαστε να παιξεται μονοι σας με τα πρωτοκολα ειδικα οσοι εχετε κατω απο 10-12 Mbps που δεν σας περιοριζει τοσο το τελικο bandwidth. Οσο κατεβαζετε συχνοτητες τοσο στρωνει και η γραμμη μεχρι να πετυχετε καποιον βολικο συμβιβασμο.
Απο ADSL2+ σε ADSL2 προσωπικα μου εδωσε καπου στο 1200k παραπανω και συν 2db στο SNR (απο 4-5 πηγε στα 6-7 και τωρα παιζει στα 9).

Αφου αυτοι που πληρωνουμε για να κανουν την δουλεια δεν την κανουν... Ας προσπαθησουμε μονοι μας.

and64
12-12-07, 00:16
Ξέχασα να αναφέρω πρίν, ότι εκτός από τις αποσυνδέσεις και τα σκαμπανεβάσματα στο downstream παρατήρησα και το εξής κουλο: όταν έιχε συγχρονίσει στα 7 mbit, το attainable έλεγε 8, ένώ κανονικά παίζει ανάμεσα 18-19!! στο screenshot φαίνονται τα στατιστικά όπως είναι συνήθως...

aa144
12-12-07, 00:32
Βασικα κατι που παρατηρησα (και ξενερωσα επιστευα παρεπιπτοντως οταν το πηρα χαμπαρι) ειναι κατι που αφορα οσους ημασταν σε adsl 1 και το πηγαμε σε adsl2...
Απιστευτος θορυβος απο το πουθενα (σχεδον)!
Πχ στο δικο μου ενω μιλουσαμε για SNR στο 16 down 30 Up και attenuation 27,5 και 20,5 αντιστοιχα σε adsl1 μολις πηγα σε 2+ απο HOL πηγε στα 9 maximum το SNR και στο up και στο down και attenuation στο 40φευγα...
Εφοσον το υποστηριζει το router σας δοκιμαστε να παιξεται μονοι σας με τα πρωτοκολα ειδικα οσοι εχετε κατω απο 10-12 Mbps που δεν σας περιοριζει τοσο το τελικο bandwidth. Οσο κατεβαζετε συχνοτητες τοσο στρωνει και η γραμμη μεχρι να πετυχετε καποιον βολικο συμβιβασμο.
Απο ADSL2+ σε ADSL2 προσωπικα μου εδωσε καπου στο 1200k παραπανω και συν 2db στο SNR (απο 4-5 πηγε στα 6-7 και τωρα παιζει στα 9).

Αφου αυτοι που πληρωνουμε για να κανουν την δουλεια δεν την κανουν... Ας προσπαθησουμε μονοι μας.

Οπωσδήποτε συμβαίνει αυτό, όσο ανεβάζεις τη συχνότητα έχεις παραπάνω εξασθένιση και αντίστοιχο θόρυβο στη γραμμή μιας και παίρνεις πια μετρήσεις και σε τμήμα του φάσματος που δεν έπαιρνες πριν. Η μετάδοση ψηλών συχνοτήτων είναι πολύ πιο δύσκολη και ο πάροχος των υπηρεσιών βάζει ένα όριο στο S/N ώστε να υπάρχει η κατ' αυτόν αποδεκτή ποιότητα υπηρεσιών. Αυτό το όριο είναι αυθαίρετο και διαφορετικό σε κάθε πάροχο.

Αυτό που προτείνεις είναι πολύ λογικό και όσοι έχουν τέτοια δυνατότητα να ορίσουν πως λειτουργεί το ρούτερ τους αξίζει να το δοκιμάσουν και να στείλουν στοιχεία βελτίωσης αν υπάρχουν.

B3rny
12-12-07, 15:48
Μπορει καποιος να μου εξηγησει που οφειλεται το τοσο αυξημενο Forward Error Correction και γενικα αυτα νουμερα...
http://www.imageshack.gr/files/psjy9em5oazxg2ptsgqx.jpg

grsaint13
12-12-07, 17:51
Μπορει καποιος να μου εξηγησει που οφειλεται το τοσο αυξημενο Forward Error Correction και γενικα αυτα νουμερα...
http://www.imageshack.gr/files/psjy9em5oazxg2ptsgqx.jpg


Είναι γενικό το φαινόμενο και έχει αναφερθεί αρκετές φορές.

Ωστοσο,κανείς δε γνωρίζει που οφείλεται και τι μπορούμε να κάνουμε για να μην έχουμε τόσα πολλά errors.:hmm:

Tem
12-12-07, 20:41
Μπορει καποιος να μου εξηγησει που οφειλεται το τοσο αυξημενο Forward Error Correction και γενικα αυτα νουμερα...
http://www.imageshack.gr/files/psjy9em5oazxg2ptsgqx.jpg

σε 12άρι πακέτο είσαι ?

B3rny
12-12-07, 21:31
σε 12άρι πακέτο είσαι ?

Ναι και περιμενω τυχον αναβαθμιση

aa144
13-12-07, 01:46
Ο αριθμός των λαθών μετάδοσης σχετίζεται με το χρόνο κατά τον οποίο η σύνδεση είναι ενεργή, αυτά τα λάθη που φαίνονται δεν είναι πολλά για 10 μέρες ας πούμε, όμως αν έγιναν σε 10 ώρες τότε είναι πολλά.

Σε πόσο χρόνο μάζεψε τόσα λάθη;

antonis_GR
13-12-07, 03:53
Μεχρι να απαντήσει ο φίλος ας γράψω εγώ :-)
Εμένα είναι connected 35 ώρες και έχει 511734 Forward Error Correction στο CPE

aa144
13-12-07, 11:01
Αυτά είναι φυσιολογικά, μην ανησυχείς καθόλου. Το πρόβλημα είναι όταν έχεις λάθη τύπου Loss of Signal, ή Loss of Frame, ή πολλά CRC (Cyclic Redundancy Check), με πιο σοβαρό βέβαια το πρώτο, που μπορεί να σημαίνει κρίσιμο πρόβλημα σε μηχανική σύνδεση του καλωδίου.

Mits
13-12-07, 15:49
5η μέρα σήμερα και ο συγχρονισμός μου παραμένει στα 3800!! Τους έστειλα φαξ, πήρα τηλέφωνο (μου είπαν να βγάλω το σπλίτερ - κλασσικά - και θα... το κοιτάξουν) , απείλησα με καταγγελία, τίποτα. Δεν ιδρώνει το αυτί τους! Δεν έχει έρθει καν το αυτοματοποιημένο e-mail "ανάθεση σε μηχανικό".
Οπότε κι εγώ θα την κάνω για αλλού (για νέες περιπέτειες :p ). Κρίμα πάντως γιατί 10 σχεδόν μήνες στα 4 Mbps (μέχρι την "αναβάθμιση" στα 24) η σύνδεση, με ελάχιστες εξαιρέσεις, πέταγε και ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου. Bye bye!

tolisp
13-12-07, 18:54
5η μέρα σήμερα και ο συγχρονισμός μου παραμένει στα 3800!! Τους έστειλα φαξ, πήρα τηλέφωνο (μου είπαν να βγάλω το σπλίτερ - κλασσικά - και θα... το κοιτάξουν) , απείλησα με καταγγελία, τίποτα. Δεν ιδρώνει το αυτί τους! Δεν έχει έρθει καν το αυτοματοποιημένο e-mail "ανάθεση σε μηχανικό".
Οπότε κι εγώ θα την κάνω για αλλού (για νέες περιπέτειες :p ). Κρίμα πάντως γιατί 10 σχεδόν μήνες στα 4 Mbps (μέχρι την "αναβάθμιση" στα 24) η σύνδεση, με ελάχιστες εξαιρέσεις, πέταγε και ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου. Bye bye!


Τι να πω και εγώ που από 24 attainable είχα 13-14 από το καλοκαίρι και τελικά με έχουν καταλήξει εδώ και λίγες μέρες στα 6.5?
Ευτυχώς δηλαδή που το "μικρό" πακέτο είναι 6M γιατί θα με κατέβαζαν κιαλλο.... :down:
ΑΠΑΡAΔΕΚΤΗ εταιρία και κατάντια της ΕΕΤΤ που δεν δίνει σημασία στις τόσες καταγγελίες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.