PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινοποίηση αίτησης επιστροφής χρημάτων



fot2000
11-12-07, 01:06
Παρακάτω κοινοποιώ (όπως αναγράφεται και στην ίδια) αίτηση που έχω αποστείλει στη Forthnet.
@ Συντονιστές: Παρακαλώ μετακινήστε το θέμα κατά την κρίση σας, εφόσον το κρίνετε απαραίτητο.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αίτηση συμψηφισμού αχρεωστήτως υπολογισθέντων ποσών

Προς τμήμα πωλήσεων και εξυπηρέτησης πελατών Forthnet Hellas

Πριν από ένα μήνα έληξε το ετήσιο συμβόλαιό μου με την Forthnet (στο εξής θα αναφέρεται ως «εταιρεία») για παροχή υπηρεσιών internet. Παρότι στο διάστημα αυτό υπήρξαν κάποια προβλήματα όσον αφορά στην παροχή αλλά και ποιότητα υπηρεσιών εκ μέρους της εταιρείας, μετά από σχετική ενημέρωση από υπάλληλο της εταιρείας για τα νέα προγράμματα της εταιρείας και έχοντας όλη την καλή διάθεση, αποφάσισα να ανανεώσω το συμβόλαιό μου για άλλον έναν μήνα, γεγονός για το οποίο μετανιώνω σήμερα.

Περίπου στα μέσα της διάρκειας του προαναφερθέντος μηνιαίου συμβολαίου, παρουσιάστηκε (ξανά) πρόβλημα με τη σύνδεσή μου στο ίντερνετ. Στην προσπάθειά μου να επικοινωνήσω με την εταιρεία για την επίλυσή του ή τουλάχιστον για την πληροφόρησή μου σχετικά με την αιτία του προβλήματος, διαπίστωσα η ίδια την αλήθεια της φημολογίας για μη ικανοποιητική τεχνική υποστήριξη προς τον πελάτη (after sales service). Συγκεκριμένα στο τηλεφωνικό κέντρο τεχνικής υποστήριξης με αριθμό 8011009000 βρισκόμουν συνεχώς στην αναμονή ενώ αντίστοιχα αυτό με αριθμό 2111009000 έδειχνε συνεχώς κατειλημμένο, όσες φορές κι αν επιχείρησα καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας. Τελικά μετά από 2 ημέρες συνεχών προσπαθειών κατάφερα να επικοινωνήσω με το πρώτο τηλεφωνικό κέντρο και η αρμόδια υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι η αίτησή μου για τεχνική υποστήριξη καταχωρήθηκε και πως σύντομα θα επικοινωνήσει μαζί μου κάποιος τεχνικός της εταιρείας. Προς μεγάλη μου απογοήτευση ο τεχνικός αυτός δεν επικοινώνησε ποτέ και αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε ανεξάρτητο τεχνικό ο οποίος και μου έλυσε το πρόβλημα.

Φτάνοντας προς το τέλος της μηνιαίας αυτής σύμβασης και συγκεκριμένα το Σάββατο 1/12 η σύνδεσή μου στο ίντερνετ διακόπηκε και πάλι, για αδιευκρίνιστους, ακόμα, λόγους. Μάταια προσπάθησα να επικοινωνήσω με την εταιρεία για να πληροφορηθώ σχετικά με την αιτία του προβλήματος, αφού η κατάσταση που αντιμετώπισα με τα τηλεφωνικά κέντρα της εταιρείας ήταν ακριβώς η ίδια με αυτήν που προανέφερα. Μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες και ατελείωτες ώρες αναμονής κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία με αρμόδια υπάλληλο στο τηλεφωνικό κέντρο 801-, η οποία και με διαβεβαίωσε ότι το πρόβλημά μου θα διευθετηθεί. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν συνέβη και από την Παρασκευή 7/12 ξεκινά ο νέος Γολγοθάς για τηλεφωνική επικοινωνία με την εταιρεία. Όταν επιτέλους το βράδυ του Σαββάτου 8/12 οι προσπάθειές μου απέδωσαν, η αρμόδια υπάλληλος προς μεγάλη μου έκπληξη με ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε καμία καταχωρημένη αίτηση για τεχνική υποστήριξη από την προηγούμενη υπάλληλο!

Τελικά άφησα για δεύτερη φορά τα στοιχεία μου στη διάθεση του τμήματος τεχνικής υποστήριξης με τη διαβεβαίωση της υπαλλήλου ότι σε 1-2 ημέρες κάποιος αρμόδιος τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί μου για την επίλυση του προβλήματός μου. Δυστυχώς όμως, όπως άλλωστε το ανέμενα μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία που υπέστη, κανένας τεχνικός δεν επικοινώνησε μαζί μου μέχρι σήμερα Δευτέρα 10/12.

Αντίθετα με το ως όφειλε σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχει υπογραφεί, η τεχνική υποστήριξη από πλευράς της εταιρείας, όσον αφορά στην αποκατάσταση της σύνδεσής μου στο ίντερνετ, αποδείχτηκε ελλιπέστατη έως μηδαμινή. Το γεγονός αυτό έχει οδηγήσει στην παρατεταμένη έλλειψη παροχής ίντερνετ δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στην εργασία μου αλλά και σημαντικές χρηματικές απώλειες.

Για τους παραπάνω λόγους και επιφυλασσόμενη των νομίμων δικαιωμάτων μου, επιθυμώ να προβείτε στον άμεσο συμψηφισμό των αχρεωστήτως υπολογισθέντων ποσών που αναλογούν στο χρονικό διάστημα που η υπηρεσία σας δε λειτουργούσε και το οποίο ανέρχεται (σήμερα 11/12) στα 7,88 €.

Επιθυμώ τη σύντομη απάντησή σας

Με τιμή
Φ. Π.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα στους διαχειριστές εφόσον ζητηθούν

ariadgr
11-12-07, 01:12
...αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε ανεξάρτητο τεχνικό ο οποίος και μου έλυσε το πρόβλημα.

Τι πρόβλημα σου έλυσε, και με ποιό τρόπο; :hmm:

fot2000
23-12-07, 11:31
Οφείλω να ενημερώσω την κοινότητα ότι υπήρξε τηλεφωνική απάντηση από την Fothnet Hellas.
Η απάντηση συνοψίζεται στο ότι η αίτησή μου έγινε αποδεκτή, γεγονός που συνεπάγεται πως
θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό η περίοδος που αντιστοιχεί στις ημέρες που δεν έχω ίντερνετ.

Από την άλλη, ακόμη και τώρα δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος τεχνικός μαζί μου πράγμα που με κάνει
να αναρωτιέμαι εάν τελικά οι τεχνικοί υφίστανται ως φυσικά πρόσωπα ή όχι.

@ Συντονιστές: Παρακαλώ για τη διατήρηση του μηνήματός μου στο φόρουμ, τουλάχιστον μέχρι να
διαπιστώσω ιδιοις όμμασι εάν πράγματι στον επόμενο λογαριασμό θα έχει αφαιρεθεί το εν λόγω ποσό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.