PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet στο ηράκλειο κρήτης



orenn
11-12-07, 03:49
Γεια σας,εχω βαλει internet με την εταιρια αυτην εδω και κανενα μηνα,με ταχυτητα 1 Mbps που στην συνεχεια θα εξεληχτει σε 24...
πληρωνω παγιο ΟΤΕ συναμα,και χρησιμοποιω PSTN συνδεση.
χρησιμοποηω το ruter linksys wag200g το οποιο λειτουργει μια χαρα.
εχω χρησιμοποιησει και στην γραμμη και το modem crypto f200 που ειχα χρησιμοποιησει και παλαιοτερα σε μια παλαιωτερη μου συνδεση οποτε δεν εχω κανενα προβλημα απο πλευρας Modem-ruter.
χρησιμοποιω windows xp sp2 αυθεντικα,και δεν εχω ιους-προβλημα με firewalls...για να μου block τα ports
μενω στην περιοχη γιοφυρος(θερισσος)
τωρα στο σημαντικο:αν και εχω 1 Mbps ταχυτητα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ζητημα αν πιανω ταχυτητα ισαξια με isdn..
μιλαω για ταχυτητες επιπεδου να μην μπορω να ανοιξω καν το Msn απλες σελιδες στο internet.
εχω μιλησει με το τμημα τεχνικης υποστηριξης απειρες φορες με βαζουνε να κανω tests συνδεσεως και να κατεβαζω βλακειες για να ελεγξουνε την ταχυτητα μου...δηλωνουνε βλαβη στον οτε και μετα ο οτε οταν μιλαει μαζι μου και αποδιδει την ευθυνη στη forthnet.αυτο το βιολι συνεχιζεται 1 μηνα τωρα...
πειτε μου τι μπορω να κανω;
αυτη η ιστορια γινεται τωρα για περιπου εναν μηνα(στις 13 του προηγουμενου μηνα συγγεκριμενα ενεργοποιηθικε η συνδεση μου)!!!
Αν μενει κανενας στην περιοχη μου εχει καποιο παρομοιο προβλημα;;;
Γενικα ειχε κανενας τετοιο προβλημα απο οποιαδηποτε περιοχη και να βρισκεται;;;και αν ναι πειτε που σας παρακαλώ μετα απο ποσο καιρο και πως λυθηκε;
ευχαριστω

........Auto merged post: orenn added 50 Minutes and 7 Seconds later........

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
11/12/2007 02:44:09
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 109.76Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 157.12kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
ενδεικτικα ενα speed test pou ekana apo to http://speedtest.forthnet.gr/
φανταστειτε πως εχω αυτη την ταχυτητα την αυτην την ΣΤΙΓΜΗ και χαιρομαι..
τις περισσοτερες φορες μου λεει download speed περιπου 50 kbps και upload καπου στα 50kbps και εκει.

ps: συγγνωμη που το παρελειψα,συγγχαριτηρια στους admin για το σαιτ,αν και αργησα τελικα το βρηκα :)

aBrakataBRA
11-12-07, 10:04
Εισαι σιγουρος οτι εχεις μεταφερθει στο ιδιοκτητο της forthnet?
Eνας γνωστος μου στην περιοχη σου, οταν ενεργοποιηθηκε, κλειδωνε στο 1 mbit και σε adsl2+ modulation.

Μπορεις να δωσεις μια εικονα με τα στατιστικα της γραμμης σου;

emeliss
11-12-07, 10:21
Δεν είναι σε ιδιόκτητο, αλλά σε ΑΡΥΣ

aBrakataBRA
11-12-07, 10:28
Δεν είναι σε ιδιόκτητο, αλλά σε ΑΡΥΣ

Λεει οτι ειναι σε αναμονη για 24 Mbits.
Εχεις δικιο,λαθος διατυπωση.Εννουσα οτι ο γνωστος μου οντας σε αναμονη για το ιδιοκτητο (μονο ντερνετ).Ειχε παραλαβει τον εξοπλισμο και ειχε τα στοιχεια που εγραψα.

deniSun
11-12-07, 12:53
Από τη στιγμή που είσαι σε ΑΡΥΣ ρύθμισε το router:
PPPoA, VC/Mux, 8/35, g.dmt(ADSL)

orenn
11-12-07, 13:11
Από τη στιγμή που είσαι σε ΑΡΥΣ ρύθμισε το router:
PPPoA, VC/Mux, 8/35, g.dmt(ADSL)

οπως προειπα πριν ολες οι ρυθμησεις ειναι σωστα τοποθετημενες,γενικα τα ενδεχομενα να εχω κανει καποια ρυθμηση εγω λαθος,να να εχω καποιο ιο να φτεει το firewall η γενικα ο υπολογιστης αποκλειστε τα.
απο τον γειτονα μου με τον οποιο μας χωριζει ενας τοιχος εμαθα σημερα πως αυτουνου που του μπικε η συνδεση χτες δουλεβει μια χαρα,πραγμα το οποιο σημενει πως ο τοπικος βρογχος δεν εχει προβλημα συμφορισης.
μηπως τελικα το προβλημα το εχει η γραμμη μου συγγεκριμενα;

deniSun
11-12-07, 13:15
Δήλωσε βλάβη.

orenn
11-12-07, 17:34
εχω μιλησει με το τμημα τεχνικης υποστηριξης απειρες φορες με βαζουνε να κανω tests συνδεσεως και να κατεβαζω βλακειες για να ελεγξουνε την ταχυτητα μου...δηλωνουνε βλαβη στον οτε και μετα ο οτε οταν μιλαει μαζι μου και αποδιδει την ευθυνη στη forthnet.αυτο το βιολι συνεχιζεται 1 μηνα τωρα...

..........

rover
11-12-07, 17:38
..........

παιξτους καμιά μπαλοθια βρε σύντεκνε μπας και συνέλθουν:p:p

orenn
11-12-07, 21:45
παιξτους καμιά μπαλοθια βρε σύντεκνε μπας και συνέλθουν:p:p

χαχχααχχαχαχα μονο για πλαλοθιες ειναι τελικα κουμπαρε αυτοι ηντα να κανουμε αμα δεν μπορουνε 2 ρημαδες εταιριες να συνεργαστουνε:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.