PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω carrier, δεν έχω username και pass! Έλεος!



athlion
11-12-07, 14:21
Καλησπέρα συμπαθέστατη κοινότητα του ADSLgr. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε είμαι νέος χρήστης εδώ (αν και ήμουν παλιά γραμμένος -- την εποχή της θρυλικής Intraconnect, θυμάται κανείς; Είχα και σύνδεση!! Ακόμα έχω το modem. Anyway)

Το θέμα μου είναι το εξής: αγόρασα τέλη οκτωβρίου το ADSL in a box της forthnet και 2/11 το site τους γράφει ότι παρέλαβαν την αίτησή μου. Μετά από μικρο-ιστοριούλες με τον ΟΤΕ και μια απόρριψη της αίτησης για εγκατάσταση ADSL (είχα vivodi και δεν την είχαν κόψει τα ζώα - άλλη ιστορία από εκεί) την προηγούμενη δευτέρα το λαμπάκι του modem άναψε και πλέον είχα carrier. Δυστυχώς ακόμη δεν έχω username και password για να συνδεθώ και έχω μείνει με το modem και τη γραμμή στο χέρι.

Η forthnet μου λέει ότι αν δεν τους ειδοποιήσει ο ΟΤΕ δεν κάνουν τίποτα. Πόσο όμως θέλει ο ΟΤΕ να ειδοποιήσει ότι ναι, η γραμμή είναι ΟΚ; Πάνω από μια βδομάδα; Ή μήπως μάθαμε πια να φορτώνουμε ό,τι και να συμβεί στον ΟΤΕ; Σας έχει συμβεί και εσάς;

Επίσης μια και βλέπω πολύ κόσμο να ταλαιπωρείται με το linksys WAG200G: είναι εντελώς για τα σκουπίδια. Η γραμμή μου γενικά είναι λίγο άθλια, όμως δείτε τα γεγονότα:

WAG200G ADSL1: 2.8-3.0 Mbps (συχνές αποσυνδέσεις)
WAG200G ADSL2: 4.5-4.8 Mbps (συχνές αποσυνδέσεις)
WAG200G ADSL2+: δεν μπορεί να συνδεθεί
Speedtouch 530 ADSL1: 4.6-4.7 Mbps (χωρίς καμία αποσύνδεση 40 ώρες τώρα)

Νομίζω τα στοιχεία μιλάνε από μόνα τους και όταν λέω συχνές αποσυνδέσεις εννοώ
περίπου μια κάθε μισάωρο (στην καλή περίπτωση, η κακή είναι ανά λεπτό)

Μάλλον θα πάω να πάρω κανένα 530v6 από τον ΟΤΕ, δεν θα σηκώσει κανένα 6άρι σε ADSL2+?

slaughter
11-12-07, 14:51
εμένα έκανε 1 μήνα να ενημερώσει για αναβάθμιση 768 σε 1ΜΒ
άστα

ariadgr
11-12-07, 15:01
Ζήτα να σου δώσουν demo username.

Πύρρος
11-12-07, 15:17
Ζήτα να σου δώσουν demo username.

+1


Επίσης έλεγξε φίλτρα κλπ και τα στατιστικά της γραμμής από το modem.

athlion
11-12-07, 18:28
Ζήτα να σου δώσουν demo username.
+1
Επίσης έλεγξε φίλτρα κλπ και τα στατιστικά της γραμμής από το modem.


Δυστυχώς δεν μου δίνουν demo παρά μόνο dial-up. Με έχουν βάλει στο μάτι φαίνεται! Σήμερα που τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα εντάξει ρε παιδιά, μην περιμένουμε το χαρτί από τον ΟΤΕ, στείλτε μου τον κωδικό και ξεκινήστε τη υπηρεσία από σήμερα στο λογιστήριο, μόνο που δεν με έβρισαν. (Αφού βέβαια παραδέχτηκαν ότι είναι καθαρά θέμα γραφειοκρατικό!). Τί να κάνω; Εδώ θα φτάσει 2008 και δεν θα έχω δίκτυο!

Επίσης, όσο και να ελέγξω τη γραμμή μου και το splitter μου, γεγονός είναι ένα. Στις ίδιες (μη ιδανικές) συνθήκες, το linksys (αναβαθμισμένο σε 1.05.01) αυνανίζεται κάθε 10 λεπτά (ανα μέσο όρο) τη στιγμή που το Speedtouch έχει κλείσει 44 ώρες σταθερό σα βράχος.

Τώρα, όσον αφορά τη γραμμή, έχω down attenuation 40db και up 18.5db. Δεν είναι και πολύ καλά νούμερα, αλλά είμαι ολιγαρκής. Ακόμα και 4.5Mbps σε ADSL1 (ή γύρω στα 6 σε ADSL2) μου είναι αρκετά, δεν θέλω και πολλά... Αρκεί να είναι ΣΤΑΘΕΡΑ. (Εδώ αρκούμουν σε 256 της Intraconnect την περίοδο που κατεβάζαμε όλοι με 1,5KB/sec)

In a related matter, πουλάω ή ανταλάζω το linksys με ένα Speedtouch 530v6. Any takers; (Χαχα, καλό ε; Ποιος θα βγάλει τα μάτια του μόνος του;) ...

ariadgr
11-12-07, 18:33
Δυστυχώς δεν μου δίνουν demo παρά μόνο dial-up.

Ξαναπάρε τηλέφωνο και ενημέρωσέ τους ότι αν δεν σου δώσουν αμέσως demo τουλάχιστον 2Mbps θα στείλεις αμέσως καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Προστασία Καταναλωτή, και πες μας μήπως θα έχεις καλύτερη αντιμετώπιση.

athlion
11-12-07, 19:09
Ξαναπάρε τηλέφωνο και ενημέρωσέ τους ότι αν δεν σου δώσουν αμέσως demo τουλάχιστον 2Mbps θα στείλεις αμέσως καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Προστασία Καταναλωτή, και πες μας μήπως θα έχεις καλύτερη αντιμετώπιση.

Τελικά με λίιιγο έντονο ύφος και ολίγον απειλή, μου έδωσαν demo. Θα πάω το βράδυ να το δοκιμάσω....

By the way, μου είπε ότι είναι demo 2mbps. Τί σημαίνει αυτό; Αφού το modem συγχρονίζει στα 4.6Mbps! Θα μου περιορίζουν απλά το download στα 2mbps;

Πύρρος
11-12-07, 19:23
Ναι, ο συγχρονισμός της γραμμής και το όριο ταχύτητας που ισχύει για το account με το οποίο κάνεις Login είναι ανεξάρτητα.

athlion
12-12-07, 12:37
Λοιπόν, τελικά το demo παίζει μια χαρούλα και από χθες το βράδυ έχω κανονικά (demo) σύνδεση στο forthnet. Βέβαια οι ταχύτητες είναι περιορισμένες στα περίπου 240KB/sec αλλά αυτό το περιμέναμε...

Ήθελα να ήξερα πως θα τους φανεί τώρα στη forthnet που μου λέγανε ότι δεν μου έχουν στείλει κωδικό επειδή δεν είμαι ενεργοποιημένος αν τους πω ότι όχι μόνο *είμαι* ενεργοποιημένος αλλά χρησιμοποιώ και demo τους!

Όσο για τη σύνδεση, τί να πω... Το έχω λατρέψει το speedtouch. Τόσα χρόνια που είχα vivodi το είχα καταχωνιάσει κάπου και είχα ασχοληθεί μαζί του περίπου 5 φορές, 3 από τις οποίες ήταν πρόβλημα της Vivodi! Αχ και πού να ήξερα ότι δεν ήταν τυπική συμπεριφορά αυτή ενός απλού modem (βλέπε linksys) αλλά η εξαιρετική συμπεριφορά ενός άριστου modem....

Μα είναι δυνατόν η forthnet να δίνει ένα τέτοιο πράμα στα ADSL in a box της;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.