PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl in-a-box και τιμολόγηση



docthis
25-03-05, 19:49
Ελπίζω να μην έχει συζητηθεί κάτι σχετικό (και να μην έχει συμβεί και σε άλλον προφανώς).

Είμαι ένας ευτυχής (προς το πάρον) πελάτης της Forthnet με adsl in-a-box. Έκανα αίτηση ενεργοποίησης online 9/3/05 και την περασμένη Τρίτη 22/3 το μεσημέρι έλαβα τηλέφωνο από τον τεχνικό του ΟΤΕ για επιβεβαίωση ότι θέλω adsl. Το ίδιο βράδυ λαμβάνω τηλεφώνημα από την Forthnet (τμήμα πωλήσεων μάλλον) και ένας κύριος μου δίνει username και password. Πριν κλείσουμε όμως σκέφτομαι "είναι δυνατόν να έγινε η ενεργοποίηση σε μια ημέρα;" και γυρίζω να δω τι έλεγε το 9106. Τα leds "adsl" και "wan" ήταν σβηστά, κάνω reset τα ίδια. Του λέω του υπαλλήλου "ξέρετε η γραμμή δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα". Μου απαντάει ότι ο ΟΤΕ τους ενημέρωσε ότι η γραμμή είναι έτοιμη και να πάρω τηλέφωνο το τμήμα υποστήριξης.

Παίρνω το τμήμα υποστήριξης, του λέω το πρόβλημα και καταλήγουμε να δηλώσει βλάβη. Παίρνω κι εγώ τηλέφωνο στις βλάβες το ίδιο βράδυ και μου λένε ότι η γραμμή φαίνεται ενεργοποιημένη, αλλά θα το σημειώσουν και αυτοί σαν βλάβη. Το πρώι παίρνω τηλέφωνο κατευθείαν στο τοπικό κέντρο, βρίσκω τον τεχνικό και μαθαίνω ότι "μάλλον σήμερα θα ολοκληρωθεί η γραμμή". Το επόμενο πρωί λαμβάνω τηλεφώνημα από το τοπικό κέντρο ότι "μάλλον σήμερα θα ολοκληρωθεί η γραμμή". Επιβεβαίωσα ότι μιλάει για όλες τις "φάσεις".

Σήμερα είναι αργία, δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο τμήμα δουλεύει (πολλοί δουλεύουν για να πάρουν bonus αργίας). Πάντως ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.

Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής. Αν ο ΟΤΕ έχει ενημερώσει τη Forthnet ότι η γραμμή είναι έτοιμη, τότε η Forthnet έχει αρχίσει την τιμολόγησή μου. Αν δηλαδή ο ΟΤΕ ετοιμάσει η γραμμή σε μία εβδομάδα, εγώ θα τις έχω πληρώσει αυτές τις ημέρες. Νομίζετε ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τη Forthnet και να ζητήσω να μη γίνει τιμολόγηση μέχρι να ετοιμαστεί η γραμμή;

JohnGR
25-03-05, 19:52
Νομίζετε ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τη Forthnet και να ζητήσω να μη γίνει τιμολόγηση μέχρι να ετοιμαστεί η γραμμή;

Αυτό αρκεί...

GoofyX
25-03-05, 21:21
...Νομίζετε ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τη Forthnet και να ζητήσω να μη γίνει τιμολόγηση μέχρι να ετοιμαστεί η γραμμή;[/b]Εγώ το είχα κάνει και βασιζόμενοι στα λόγια μου (ότι δεν έχω γραμμή adsl ακόμα), με εξυπηρετήσανε.

stathisb
28-03-05, 11:53
Να τους το πείς γιατί θα σε χρεώσουνε.
Επίσης η χρέωση τρέχει και όταν έχεις πρόβλημα με την γραμμή σου ακόμη και για έναν ολόκληρο μήνα.
Μην ρωτάς το γιατί.....απλά έτσι είναι....

TearDrop
28-03-05, 14:10
Λογικό είναι να συμβαίνει αυτό. Ο ΟΤΕ ενημερώνει την FORTHnet οτι η γραμμή είναι up and running ή έτσι τουλάχιστον φαίνεται σε αυτούς. Απο'κει και πέρα αν έχει πρόβλημα δεν μπορεί η FORTHnet να το γνωρίζει ούτε μπορεί να αρκεστεί στις διαβεβαιώσεις του πελάτη. Αν ήταν έτσι θα το έκαναν ολοι αυτό για να κερδίσουν 1-2 βδομάδες. Αυτο που μπορεί να γίνει είναι να επικοινωνήσει ο ΟΤΕ με την FORTHnet και να τους πει οτι η ταδε γραμμή έχει πρόβλημα, ωστε να παραταθεί μερικές μέρες η εναρξη της τιμολογησης. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να διαπιστωθεί πρόβλημα της γραμμής απο τον ΟΤΕ, κάτι που δεν γίνεται πάντα. Μπορεί δηλαδή σε αυτούς να φαίνεται μια χαρα, αλλα η γραμμη πχ να μην συχρονίζει, η να έχει αλλου ειδους προβληματα.

frap
28-03-05, 15:15
H forthnet δεν θα πέσει έξω ακόμη κι αν δώσει σε κάθε χρήστη της 1-2 βδομάδες έξτρα...

Στην τελική η χρέωση μπορεί να ξεκινήσει αυτόματα από το πρώτο επιτυχημένο login στην υπηρεσία.

-Κ.

docthis
28-03-05, 15:31
Το πρόβλημα δημιουργείται εξαρχής γιατί μόλις ο ΟΤΕ δεσμεύσει την πόρτα, ενημερώνει η Forthnet ότι η γραμμή είναι έτοιμη, παρότι εκείνη την ώρα ξεκινούν την εγκατάσταση, η οποία φυσικά δεν γίνεται αμέσως.

Αν η γραμμή έχει οποιοδήποτε πρόβλημα, η Forthnet μπορεί να το διαπιστώσει από το σύστημά της γιατί ο χρήστης δεν θα έχει κάνει καν login! Γενικά όσες φορές επικοινώνησα με το τμήμα υποστήριξης θεωρούσαν δεδομένο ότι λέω αλήθεια και κοίταξαν πώς θα με βοηθήσουν να λύσω το πρόβλημα.
Χθες το μεσημέρι πέτυχα στο τηλέφωνο τον τεχνικό του ΟΤΕ και η γραμμή ενεργοποιήθηκε μετά από 5 ώρες. Φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.