PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αποσυγχρονισμού



wesker
11-12-07, 20:19
Kαλησπέρα παιδιά.Πρόσφατα μου κάναν αναβάθμιση την γραμμή μου από 768/192 σε 3000/512. Το router μου το Σάββατο που ολοκληρώ8ηκε η αναβά8μιση κλείδωνε στα 6000/768 με συνεχά disconnect, και αποσυγχρονισμούς του router. Μετα αφού έστρωνε η γραμμή κςλουσε όλο το router και ήθελε κλείσιμο και άνοιγμα ξανά. :(Ti μπορεί να φταίει για αυτά; Μήπως το οτι είμαι σε μεταβατικό στάδιο ακόμα; Τα στατιστικά μου είναι τα κάτοθι:


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:05:40
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 3.324
Data Transferred (Sent/Received) [KB/MB]: 594,00 / 3,32
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 17,0 / 17,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 98
CRC Errors (Up/Down): 1 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

nikoslykos
12-12-07, 15:58
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 17,0 / 17,5

εχεις πολυ υψηλο θορυβο παρε και δηλωσε βλαβη

wesker
12-12-07, 21:12
εχεις πολυ υψηλο θορυβο παρε και δηλωσε βλαβη

Toυς πήρα, αφού κατάφερα και έπιασα γραμμη :down: Πόσο θα έπρεπε να είναι για να λειτουργεί ομαλά η γραμμή μου; Μπορεί να φταίει οτι αναβα8μίστικε πρόσφατα η γραμμή μου;

billgout
12-12-07, 21:27
Ο Θόρυβος μια χαρά είναι. Η εξασθένιση της γραμμής (line attenuation) είναι χάλια :(

wesker
12-12-07, 21:59
Ο Θόρυβος μια χαρά είναι. Η εξασθένιση της γραμμής (line attenuation) είναι χάλια :(

Δηλαδής; Στο ΤΥ τους ειπα για θόρυβο και τους έδωσα το log του router. Πόσο έπρεπε να είναι το line Attenuation; Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;

Clouseau
12-12-07, 22:06
Από 20 και κάτω είναι τέλειο.

wesker
13-12-07, 00:04
Ξαναμίλισα με ΤΥ και μου είπαν οτι όντως line attenuation και ο θόρυβος είναι σε υψηλά επίπεδα και τους βγάζει το μήνυμα Port Error και έχει ανατεθεί σε μηχανικό το πρόβλημα.... :cry:

nikoslykos
13-12-07, 16:07
ε ενταξει τετοια προβληματα φτιαχνονται γρηγορα...( αν εισαι τυχερος ) :rofl:

wesker
13-12-07, 23:24
ε ενταξει τετοια προβληματα φτιαχνονται γρηγορα...( αν εισαι τυχερος ) :rofl:

Kαι αν είμαι άτυχος;:p Μήπως έχει σχέση με το σημερινό πρόβλημα στο bRAS;

wesker
14-12-07, 21:22
Καλησπέρούδια farfalina μας! Πιο router έχεις; Όλα τα στατιστικά προέρχονται από τα log του router στο section που αναφέρει για την ADSL σου.

farfalina
15-12-07, 12:01
Καλημέρα και πάλι. Έχω το αθάνατο Fritz!Box κατ τα στατιστικά είναι τα εξής:


Attainable data rate Kbit/s ((Sent/Received) 2284 896
ATM data rate Kbit/s (Sent/Received) 768 192
User data rate Kbit/s (Sent/Received) 696 174
Latency path (Sent/Received) fast fast
Latency ms (Sent/Received)0 0
Frame Coding Rate Kbit/s (Sent/Received) 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s (Sent/Received) 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s (Sent/Received) 284 64
Negotiation (Sent/Received) fixed fixed

Signal/Noise ratio dB (Sent/Received)1 25
Line attenuation dB (Sent/Received) 64 20
Status (Sent/Received) 0 0

Λοιπόν θα ζήσω? :(

dimstog
15-12-07, 12:35
Καλημέρα και πάλι. Έχω το αθάνατο Fritz!Box κατ τα στατιστικά είναι τα εξής:


Attainable data rate Kbit/s ((Sent/Received) 2284 896
ATM data rate Kbit/s (Sent/Received) 768 192
User data rate Kbit/s (Sent/Received) 696 174
Latency path (Sent/Received) fast fast
Latency ms (Sent/Received)0 0
Frame Coding Rate Kbit/s (Sent/Received) 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s (Sent/Received) 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s (Sent/Received) 284 64
Negotiation (Sent/Received) fixed fixed

Signal/Noise ratio dB (Sent/Received)1 25
Line attenuation dB (Sent/Received) 64 20
Status (Sent/Received) 0 0

Λοιπόν θα ζήσω? :(

Χμ, με 64 attenuation που έχεις στη γραμμή σου τα πράγματα είναι δύσκολα νομίζω.

maxorfo
15-12-07, 13:49
@ farfalina
1. Το 64 dB attenuation είναι γνωστό bug του firmware των Fritz!Box / Fritz!Box Fon / Fritz!Box Fon WLAN (και από αυτά μόνο των Annex A, τα Annex B δεν το είχαν). Πολύ απλά το αγνοείς.
Btw, υποπτεύομαι ότι οι τιμές που δίνεις δεν είναι sent/received, αλλά το αντίστροφο.
Το μεγάλο σου πρόβλημα είναι ο θόρυβος. Αν έχεις 1 dB SNR σ' αυτή την ταχύτητα, είναι λίαν απίθανο ν' ανέβεις ψηλότερα.

2. Κατά πάσα πιθανότητα είσαι ακόμα στο δίκτυο του ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Αν είχες μεταβεί στο ιδιόκτητο της HOL, πιστεύω ότι το Latency path θα έδειχνε "interleaved" κια όχι "fast" και το negotiation "adaptive" (ή και τίποτε) και όχι "fixed". Eπίσης, θα υπήρχε Latency. Για του λόγου το αληθές, έλεγξε τι γράφει στο κάτω μέρος του Overview (Settings -> Internet -> DSL Information). Αν γράφει σκέτο ADSL, είσαι ακόμα στο δίκτυο ΟΤΕ. Αν γράφει ADSL 2+, έχεις μεταφερθεί στη HOL.

3. Με 1 dB SNR (και negotiation "fixed"), επόμενο είναι ν' αποσυγχρονίζεται το ρούτερ. Τι νέες ρυθμίσεις έκανες?
Κάνε οπωσδήποτε και μιά δοκιμή χωρίς splitter, αν βέβαια υπάρχει κάποιο μεταξύ ρούτερ και πρίζας. Αν είναι από εκείνα που έδινε η HOL προ διετίας, είναι ό,τι χειρότερο κυκλοφορούσε.

dimstog
15-12-07, 13:54
Χμ, με 64 attenuation που έχεις στη γραμμή σου τα πράγματα είναι δύσκολα νομίζω.


@ farfalina
1. Το 64 dB attenuation είναι γνωστό bug του firmware των Fritz!Box / Fritz!Box Fon / Fritz!Box Fon WLAN (και από αυτά μόνο των Annex A, τα Annex B δεν το είχαν). Πολύ απλά το αγνοείς.
Btw, υποπτεύομαι ότι οι τιμές που δίνεις δεν είναι sent/received, αλλά το αντίστροφο.
Το μεγάλο σου πρόβλημα είναι ο θόρυβος. Αν έχεις 1 dB SNR σ' αυτή την ταχύτητα, είναι λίαν απίθανο ν' ανέβεις ψηλότερα.

2. Κατά πάσα πιθανότητα είσαι ακόμα στο δίκτυο του ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Αν είχες μεταβεί στο ιδιόκτητο της HOL, πιστεύω ότι το fast path θα έδειχνε "interleaved" κια όχι "fast" και το negotiation "adaptive" (ή και τίποτε) και όχι "fixed". Για του λόγου το αληθές, έλεγξε τι γράφει στο κάτω μέρος του Overview (Settings -> Internet -> DSL Information). Αν γράφει σκέτο ADSL, είσαι ακόμα στο δίκτυο ΟΤΕ. Αν γράφει ADSL 2+, έχεις μεταφερθεί στη HOL.

Εμ.... ναι..... αυτό εννοούσα και εγώ :oops::oops: :oops::respekt:

wesker
15-12-07, 13:56
Αν είναι όντως bug θα σου κάνει ο dimstog μια εισαγωγή για περεταίρω εξετάσεις και βλέπουμε.

Latency path (Sent/Received) fast fast

Δείχνει οτι όντως είσαι στο δίκτυο ΑΡΥΣ του πΟΤΕ. Aν δοκίμαζες και με κάποιο άλλο router καποιου φίλου σου η φίλης σου; Βασικά Line attenuation dB (Sent/Received) 64 20 αυτό είναι που μου κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση.

dimstog
15-12-07, 14:22
Αν είναι όντως bug θα σου κάνει ο dimstog μια εισαγωγή για περεταίρω εξετάσεις και βλέπουμε

Α ρε και να γινόταν ο Fritz και η ADSL καλά με μια ενέσα και αντιβίωση... Αν και είναι παλιό ανέκδοτο ότι με τις βροχές και τα κρύα ο χαλκός και τα DSLAM συναχώνονται:rofl::rofl::rofl:

farfalina
15-12-07, 15:23
@ farfalina
1. Το 64 dB attenuation είναι γνωστό bug του firmware των Fritz!Box / Fritz!Box Fon / Fritz!Box Fon WLAN (και από αυτά μόνο των Annex A, τα Annex B δεν το είχαν). Πολύ απλά το αγνοείς.
Btw, υποπτεύομαι ότι οι τιμές που δίνεις δεν είναι sent/received, αλλά το αντίστροφο.
Το μεγάλο σου πρόβλημα είναι ο θόρυβος. Αν έχεις 1 dB SNR σ' αυτή την ταχύτητα, είναι λίαν απίθανο ν' ανέβεις ψηλότερα.

2. Κατά πάσα πιθανότητα είσαι ακόμα στο δίκτυο του ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Αν είχες μεταβεί στο ιδιόκτητο της HOL, πιστεύω ότι το Latency path θα έδειχνε "interleaved" κια όχι "fast" και το negotiation "adaptive" (ή και τίποτε) και όχι "fixed". Eπίσης, θα υπήρχε Latency. Για του λόγου το αληθές, έλεγξε τι γράφει στο κάτω μέρος του Overview (Settings -> Internet -> DSL Information). Αν γράφει σκέτο ADSL, είσαι ακόμα στο δίκτυο ΟΤΕ. Αν γράφει ADSL 2+, έχεις μεταφερθεί στη HOL.

3. Με 1 dB SNR (και negotiation "fixed"), επόμενο είναι ν' αποσυγχρονίζεται το ρούτερ. Τι νέες ρυθμίσεις έκανες?
Κάνε οπωσδήποτε και μιά δοκιμή χωρίς splitter, αν βέβαια υπάρχει κάποιο μεταξύ ρούτερ και πρίζας. Αν είναι από εκείνα που έδινε η HOL προ διετίας, είναι ό,τι χειρότερο κυκλοφορούσε.

Καταρχήν Έχεις δίκιο!!! - οι τιμές είναι Receive-Senδ :oops:
Δεύτερον στο Overview φράφει ADSL (ITU G.992.1) Annex A άρα ακόμα ταλαιπωρούμε με το δίκτυο του ΟΤΕ

Τρίτον οι ρυθμίσεις που μου έστειλαν ήταν οι εξής:

------------------------------------------------

FRITZ Box Fon firmware upgrade


Επιλέξτε από το αριστερό μενού "Settings" και στη συνέχεια "System" και πατήστε την επιλογή "Update Firmware". Επιλέξτε "To current firmware" και κατεβάστε από το site του κατασκευαστή την έκδοση firmware που αντιστοιχεί στον τύπο του εξοπλισμού που έχετε παραλάβει (Annex A ή Annex B).

3. Στη συνέχεια επιλέξτε "Browse" και βρείτε το αρχείο που αποθηκεύσατε στο σκληρό σας δίσκο. Πατήστε "Update".
4. Περιμένετε μέχρι να σταματήσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι "Info" οπότε και θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της αναβάθμισης του λογισμικού (firmware) του εξοπλισμού σας.


Ρυθμίσεις για το FRITZ!Box και FRITZ!Box WLAN

Επιλέξτε το μενού Internet και κάτω από αυτό το Account Information
Στο μενού "Connection Settings" πληκτρολογείστε τα στοιχεία σας για την σύνδεση στο Internet.

Στην επιλογή "Define ATM parameters manually", καταχωρείστε στο πεδίο "VPI" το νούμερο "8" και στο πεδίο "VCI" το νούμερο "35". Τέλος βεβαιωθείτε ότι η επιλογή "PPPoE" είναι επιλεγμένη . Πατήστε το κουμπί "Apply" και έχουν έτσι ολοκληρωθεί οι ρυθμίσεις για την σύνδεση σας στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online.

------------------------------------------------------------

Δηλαδή ακόμα και όταν και ΑΝ ολοκληρωθεί η μεταφορά στο δίκτυο τησ HOL θα εξακολουθώ να έχω προβλήματα?

Θα δικιμάσω και χωρίς το spliter (όντως είναι από εκέινα που έδεινε η HOl προ 2ετίας!!:()

........Auto merged post: farfalina added 2 Minutes and 23 Seconds later........

Μάλλον στην εντατική με βλέπω :cry::cry:

maxorfo
15-12-07, 16:05
Οι ρυθμίσεις είναι οι τυπικές σωστές που δίνει η HOL. Τίποτα το ιδιαίτερο ή ανησυχητικό δηλαδή.
Τα χαρακτηριστικα της γραμμής σίγουρα θ' αλλάξουν, πηγαίνοντας σε ADSL 2+ DSLAM, ωστόσο τα μηνύματα δεν είναι καλά.
Δεν μένει τίποτ' άλλο από το splitter. Επιμένω γιατί, όταν ήμουν στο δίκτυο του ΟΤΕ, αλλάζοντας το δικό μου με ένα σωστό, είδα γύρω στα 20 dB (!!) βελτίωση.

wesker
15-12-07, 18:29
Εν τω μεταξύ εμένα ακόμα δεν αξιωθηκαν οι τεχνικοι να φτιάξουν το port μου.... Πάλι αποσυγχρονισμός του router, πάλι το Line Attenuation στο 45.... Σήμερα μέχρι και restart μου έκανε το router από το κόλλημα που έφαγε....

maxorfo
15-12-07, 20:14
Φίλε wesker, για να έχεις ασφαλή και οριστικά συμπεράσματα, κάνε λίγο υπομονή να σου σετάρουν σωστά την πόρτα. Αλήθεια έχεις κάνει καμμιά δοκιμή χωρίς το splitter (αν βέβαια αχρησιμοποιείς) ή με άλλο ρούτερ? Πάντως 17 dB SNR δεν είναι καθόλου παράξενο σε ADSL 2+. Σαν τιμή, από μόνη της σίγουρα επιτρέπει να συγχρονίσεις ψηλότερα. Ίσως να μην επιτρέπει η εξασθένηση.

Σημ. Αν θέλεις, διόρθωσε στο προφίλ σου το Full σε shared LLU, που είναι το σωστό για σκέτο internet στο δίκτυο της HOL.

wesker
16-12-07, 04:02
Φιλαράκι maxorfo δοκίμασα και με άλλο router και τα αποτελέσματα που πήρα ήταν τα ίδια. Splitter δεν έχω καθόλου, μόνο φιλτράκια στο τηλέφωνο του σαλονιού και της κουζίνας. Απ'οτι μου είπε ο ΤΥ στο τηλέφωνο που επικοινώνισα η εξασθένιση γραμμής είναι ο κύριος παράγοντας για το οτι αποσυγχρονίζεται το ADSL μου. Περιμένω να το φτιάξουν γιατί είναι πραγματικα ενοχλητικό να αποσυγχρονίζεται κάθε τρείς και λίγο.... :down:

wesker
17-12-07, 17:37
Μάλιστα.... Ας αρχίσουμε να γράφουμε την καταγγελία μας.... Σήμερα επικοινώνισε ενας "τεχνικός" μαζί μου με την γελοία δικαιολογία οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, αν δεν γίνεται με μεγάλη συχνότητα για παράδειγμα κάθε 5 λεπτά δεν αποτελεί για εμάς πρόβλημα...... ΗΜΑΡΤΟΝ......!

dimstog
17-12-07, 18:56
Μάλιστα.... Ας αρχίσουμε να γράφουμε την καταγγελία μας.... Σήμερα επικοινώνισε ενας "τεχνικός" μαζί μου με την γελοία δικαιολογία οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, αν δεν γίνεται με μεγάλη συχνότητα για παράδειγμα κάθε 5 λεπτά δεν αποτελεί για εμάς πρόβλημα...... ΗΜΑΡΤΟΝ......!

Μιλάς σοβαρά; Είπε ότι αν αποσυγχρονίζεται κάθε πχ 10 λεπτά τπ θεωρούν "εντάξει" και "όλα καλά"; Αυτό δεν είναι απλά για καταγγελία...

hzaf
17-12-07, 19:08
Καταγγελία για ποιο πράγμα βρε παιδιά;
Αφού για όλα φταίει μόνο ο ΟΤΕ!!! :rofl:

wesker
17-12-07, 22:18
Μιλάς σοβαρά; Είπε ότι αν αποσυγχρονίζεται κάθε πχ 10 λεπτά τπ θεωρούν "εντάξει" και "όλα καλά"; Αυτό δεν είναι απλά για καταγγελία...

Σοβαρότατα....... Είπε κατά λέξη: Δεν είναι πρόβλημα να αποσυγχρονίζεται που και που. Αν αποσυγχρονίεται κάθε 10 λεπτά ξαναπάρτε μας. Εϊναι ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ κάτι τέτοιο.... Τους δίνω τα ωραία μου λεφτά, που στην τελική δεν τα βρίσκω στον δρόμο και υποτιμούν την νοημοσύνη μου με αυτόν τον τρόπο. Όταν όμως οι πελάτες αρχίζουν να φεύγουν εκεί θέλω να δω αν θα ιδρώσει το αυτάκι τους. Αλλά τότε θα είναι αργά πλέον. Πολύ αργά..... Πλήρώνω για κάτι το οποίο θέλω να δουλεύει ΣΩΣΤΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ, και όχι για μερικές ώρες μόνο. Άκου ρε κάτι πράγματα..... Έχουν μαζέψει ένα μάτσο αχαίρευτους που μόνο τεχνικοί δεν είναι και μας εμπαίζουν.... Ζητώ συγνώμη για το λεξιλόγιο μου αλλά όλα καλά και άγια, αλλά να μου λ΄νε οτι αυτό που έχω πληρώσει θα λειτουργεί (η πιο σωστά υπολειτουργεί) μόνο για κάποιες ώρες ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΙ....

B3rny
17-12-07, 22:33
@ farfalina
1. Το 64 dB attenuation είναι γνωστό bug του firmware των Fritz!Box / Fritz!Box Fon / Fritz!Box Fon WLAN (και από αυτά μόνο των Annex A, τα Annex B δεν το είχαν). Πολύ απλά το αγνοείς

Αξεχαστες εποχες :rofl: http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=57333
http://adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=12480&d=1162380869

maxorfo
18-12-07, 00:51
Πράγματι, πόσοι τραβούσαμε τα μαλλιά μας, μέχρι να μάθουμε τι συνέβαινε! Θυμάμαι πριν ακριβώς δύο χρόνια με τον κουμπάρο μου, που μένει 50 μέτρα από μένα, να σπάμε το κεφάλι μας, γιατί εκείνος με PSTN να έχει 64 dB κι εγώ με ISDN να έχω τα μισά. Είμαι σίγουρος ότι και στην περίπτωσή σου η πραγματική εξασθένηση δεν θα είναι πάνω από 25-30 dB (ίσως και πολλά να λέω).

wesker
18-12-07, 02:56
Ξανα επικοινώνισα με την ΤΥ όπου αφού τους μίλησα και σε πιο έντονο ύφος, με είπαν οτι ίσως να δημιουργεί το πρόβλημα κάποια παλιά συσκευή τηλεφώνου... Όντως έχω μια παναρχαια στην κουζίνα η οποία είναι ακόμα με το παλιό μπριζάκι ( ξέρετε αυτό που μοιάζει με τις πρίζες του ρεύματος). Υπάρχει πιθανότητα να φταίει αυτό;

maxorfo
18-12-07, 03:25
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις αποσυνδέοντάς την. Όλα είναι πιθανά. Δοκίμασε μάλιστα βγάζοντας και την άλλη, στο σαλόνι.

lyk
18-12-07, 03:44
Το έχω ξαναγράψει: Συνάδελφος με ΗΟΛ 2πλέι, είχε ξεχάσει μια παλιά συσκευή απευθείας πάνω σε μπριζάκι τοίχου (χωρίς φίλτρο, χωρίς τίποτα). Συνχρόνιζε στα 8. Με το που την έβγαλε πήγε στα 16...

aa144
18-12-07, 03:53
Εννοείται ότι πρέπει να αποσυνδέσεις την παλιά συσκευή, και ότι άλλο υπάρχει στη γραμμή σου παράλληλα με τον ΦΡΙΤΣ γιατί δεν τα γουστάρει καθόλου αυτά.

wesker
18-12-07, 11:51
Στην γραμμή που έχω το royter δεν υπάρχει άλλη τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη. Θα δοκιμάσω να αποσυνδέσω όλα τα τηλέφωνα και να δω. Πρέπει να αλλαχτεί και η παλιά μπρίζα με καινούρια; Να αφήσω τα φιλτράκια επάνω στις άλλες συσκευές; Οι απαντήσεις της ΤΥ είναι πάντως παιδαριώδης.... Του έιπα αυτό που μου είπε ο μηχανικός και ξέρετε τι μου είπε; Ναι, δεν το εννοουσε έτσι ο μηχανικός. Εννοούσε οτι ναι μεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά υπάρχουν όμως και άτομα με μεγγαλλίτερο πρόβλημα από μια ασετάριστη πόρτα, και έτσι δίνουμε μεγαλλίτερη βαρύτητα σε αυτούς.... Μάλιστα..... Μάλλον πρέπει να ξύσω το μολύβι μου για να γράψω μια καταγγελία....

nnn
18-12-07, 23:37
Οι παλιές πρίζες μπορεί να είναι προβληματικές αν βραχυκυκλώνουν, την έχεις ελέγξει ?

wesker
19-12-07, 00:27
Οι παλιές πρίζες μπορεί να είναι προβληματικές αν βραχυκυκλώνουν, την έχεις ελέγξει ?

Για να είμαι ειλικρινής όχι.... :oops: Να την βγάλω και να βάλω μια τυπου αμερικάνικου λες;:hmm:

nnn
19-12-07, 00:42
Δεν είναι απαραίτητο να την αλλάξεις, απλά άνοιξε την να δεις μήπως έχουν φθαρεί τα καλωδιάκα μέσα, δεν μπορείς να φανταστείς από τι μπορεί να μπει θόρυβος στην γραμμή.

wesker
21-12-07, 11:11
Άλλαξα την πρίζα την παλιά αλλά δεν είδα καμία αλλαγή στο Line Attenuation... Οπότε περιμένω πότε θα μου σετάρουν την πόρτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.