PDA

Επιστροφή στο Forum : spyware



doumpe
26-03-05, 13:25
Γεια σε ολους. θα ηθελα να σας ρωτησω με τα spyware τι γινετε? μπορουν να επιρεασουν την γραμμη? γινεται να διακοπη η γραμμη dsl και να κανει συνδεση isdn(μιας και το κρυπτο ειναι και isdn) την ωρα που δεν 8α προσεχω ? επισης αν μπορουσατε να μου πειτε πωσ 8α απολαγοω απο αυτα. εχω δοκιμασει πολλα προγραματα και δεν μπορουν να τον εντοπισουν! Υπαρχουν και καποια site με ανιχνευτη? Δωστε μερικα ισχυρα προγραμματα η site? A! και κατι αλλο μηπως ξερετε πως γινονται format τα windows xp! δεν μπορω να βρω τροπο! με τα παλια εβγαινες στα dos και εδινεσ εντολη ! με τα xp δεν γινεται . ευχαριστω

HaRRy
26-03-05, 13:37
προφανώς αναφέρεσε σε DIALERS και όχι SPYWARE...
Τα Dialers κλείνουν τη γραμμή και παίρνουν σε 0067 κλπ νούμερα...
το spyware επηρεάζει όλες τις γραμμές αφού εγκαθιστά ηλίθια προγραμματάκια που πετάνε διαφημίσεις και σε φακελώνουν με διάφορους τρόπους...
Για να γλυτώσεις απο dialers απλα βγάλε το netmod απο το PC και είσαι OK ...
για να γλυτώσεις γενικά απο spyware και dialers:
1. Βάλε Firefox και MS antispyware ή Spybot με Teatimer...
2. Μην εγκαθιστάς οτι χαζοπρόγραμμα υπάρχει εκεί έξω...

wolfman
26-03-05, 13:50
http://www.spybot.info/en/spybotsd/index.html
Κατέβασέ το, κάνε scan, συχνά-πυκνά updates και immunize το τέλος.

WAntilles
26-03-05, 14:24
A! και κατι αλλο μηπως ξερετε πως γινονται format τα windows xp! δεν μπορω να βρω τροπο! με τα παλια εβγαινες στα dos και εδινεσ εντολη ! με τα xp δεν γινεται . ευχαριστω

Κάνεις boot από το CD τους.



ΥΓ: Καλώς όρισες.

doumpe
26-03-05, 14:32
πως βγαζεις το netmod ?

HaRRy
26-03-05, 16:03
... Βγάζεις το καλώδιο που το συνδέει με τον υπολογιστή (??)

ZORO
26-03-05, 16:08
πως βγαζεις το netmod ?

Αυτό σημαίνει να μην συνδέεται το netmod με τον υπολογιστή σου π.χ. μέσω της usb ή της σειριακής θύρας, αφού το netmod μπορεί να λειτουργήσει και ως isdn modem, επίσης δεν θα πρέπει να έχεις συνδεμένο αναλόγικο modem στον υπολογιστή σου, αλλά μόνο το dsl modem/Router. Το adsl modem/Router σου προσφέρει ασφάλεια από dialers, αφού λόγω κατασκευής δεν έχει δυνατότητα να πραγματοποιεί τηλεφωνικές κλήσεις. Για να συνδεθείς σε κάποια εταιρία παροχής υπηρεσιών internet απλά στέλνει έναν κωδικό στην γράμμη.

ekkli
26-03-05, 16:12
απλά αποσύνδεσε το καλώδιο που ενώνει το netmod με το pc,
έτσι ώστε να μην "επικοινωνούνε" .

είναι δραστική λύση πάντως κ συνισταται μόνο αν είσαι σίγουρος ότι έχεις dialers
κ τα δεις να δουλεύουνε
ή στην περιπτωση που θες δουλέψεις κάποιες ώρες στο pc κ δεν σε ενδιαφέρει
να μπεις internet.

σκέψου ότι είναι σαν να βγάζεις απο μια τηλεφωνική συσκευή το καλωδιο
που την συνδέει με τη πρίζα του τηλεφώνου -όχι του ρεύματος.
η συσκευή δεν θα λειτουργεί μετά, δεν θα έχει σήμα. :respekt:

Aussieguy
27-03-05, 22:41
Και εγώ αυτό έκανα και ησύχασα! :D

doumpe
28-03-05, 10:41
Δηλαδη μου λετε να βγαλω το καλοδιο τιθ τηλεφονου απο το κρυπτο? καλα αυτο οταν δεν δουλευψ στο ιντερνετ , οταν ομος το βαζω το βραδυ να κατεβασει και εγω δεν κοιταω τη γινεται, μπρορει το spyware να κανει διακοπη την γραμμη και να κανει κληση εξωτερικου! το προβλημα πρεπει να δημιουργηθηκε απο το soulseek. την ωρα που κατεβαζω μου βγαζει ενα μηνημα απο "MSN messenger " και μου λεει οτι εχω spyware και οτι πρεπει να μπω στην σελιδα "win-fix.com" που μαλλον πρεπει να ειναι μολυσμενη και δεν εχω μπει! παιδια βοηθεια! δοκιμασα τα "microsoft antispaware , avast antivirvus , spybot , spywareblaster , ad-aware ... και παλι τπτ . ευχαριστω

HaRRy
28-03-05, 11:13
Ουφφφφφφφφφφφ...
ΟΛΑ θα τα τρέξεις σε SAFE MODE αλλιώς @@!!!
Επίσης πρώτα βάλε το CWSHREDDER
http://www.intermute.com/spysubtract/cwshredder_download.html

ZORO
28-03-05, 16:50
Πιο Crypto;
Για dsl modem δεν μιλάμε;
Τι εννοείς ότι το Crypto είναι και ISDN;
Άν εννοείες ότι είναι dsl modem over isdn δεν έχεις πρόβλημα. Τα dsl modems δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν τηλ. κλήση ακόμη και εάν το θέλεις.
Τώρα δεν ξέρω εάν εννοείς ότι μπορεί να λειτουργήσει και ως Isdn modem τότε αλάζουν τα πράγματα. Αν και το βρίσκω πολύ απίθανο να συμβαίνει το τελευταίο, τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει κάποια περίπτωση dsl modem που να είναι και Isdn modem ταυτόχρονα. Και δεν σου είπαμε να αποσυνδέσεις το dsl modem από το netmod αλλά το nedmod από τον υπολογιστή. Αυτό σημαίνει να μην συνδέεται το netmod απευθείας με τον υπολογιστή σου π.χ. μέσω της usb ή της σειριακής θύρας, αφού το netmod μπορεί να λειτουργήσει και ως isdn modem, επίσης δεν θα πρέπει να έχεις συνδεμένο αναλόγικο modem στον υπολογιστή σου. Εξάλου αφού έχεις dsl over isdn λογικά στην μπρίζα του ΟΤΕ έχεις spliter και στην μια έξοδο έχεις το dsl modem και στην άλλη το nedmod. Απλά επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει σύνδεση του nedmod με τον υπολογιστή σου μέσω usb ή σειριακής και δεν έχεις πρόβλημα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάρεις μέτρα κάτα του spyware.

kubiak
28-03-05, 17:13
@ doumpe, ρίξε και μια ματιά στο:



ADSLgr Forum > Γενική συζήτηση > aDSL Γενικά Πρόβλημα με DIALERS; Η λύση! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12994)

doumpe
29-03-05, 11:13
Συγνωμη , παιδια αλλα δεν καταλαβαινω ακριβως τι ειναι αυτο το netmod? Ειναι καποια συσκευη? Δεν ειναι το κρυπτο? εχω pstn και απο τη πριζα τηλεφωνου παει κατευθειαν στο κρυπτο και απο εκει στη usb? Πως μπανεις σε safe modε? sorry

Philip_
29-03-05, 13:58
Αν η συνδεση σου ειναι dsl over pstn τοτε πολύ απλά αποσυνδέεις το pstn modem και κρατάς μόνο το dsl modem το οποίο δεν μπορει να πραγματοποιήσεη τηλεφωνικές κλήσεις.
Για τα spyware δώσε εντολή στο spybot να κάνει τρέξει πριν οποιδήποτε άλλο πρόγραμμα οταν θα κάνει boot ο υπολογιστης :)

ibok
30-03-05, 10:56
Ουφφφφφφφφφφφ...
ΟΛΑ θα τα τρέξεις σε SAFE MODE αλλιώς @@!!!
Επίσης πρώτα βάλε το CWSHREDDER
http://www.intermute.com/spysubtract/cwshredder_download.html

Αδερφέ τούτο το Ουφφφφφφφφφφ....... Τι το θελες;;; Aπό την στιγμή που βλέπεις εναν ανθρωπο να μην εχει τις δικές σου γνώσεις ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΧΕΡΙ!!!ή τον βοηθάς χωρίς ΟΥΦ κλπ κλπ, ή ΔΕΝ ΞΑΝΑ-ΑΠΑΝΤΑΣ.
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.
Σε τούτο το σάιτε που λέει και μιά ψυχή αυτοί που γνωρίζουν ΒΟΗΘΑΝΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ.
ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ δεν νομίζω να τα ήξερες όλα μόλις κάθισες μπροστά στο πρώτο σου μηχάνημα.
Φιλικά Γιάννης-ibok
Y.Γ. 2ο Λάθος σου πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη το "αλλιώς @@!!!" με απλά λόγια τον βρίζεις καπάκι!!!!!
Μπας και κάνω λάθος;;;;;;;;;;;;;;

HaRRy
30-03-05, 12:12
Κουμπάρε τη δική σου βοήθεια δε βλέπω όμως πουθενά...
Μόνο αυτο το off topic post...
Συμπλήρωσε κάτι σε παρακαλώ στο thread αλλιώς ας σβηστεί οτι έγραψες είτε απο εσένα είτε απο κάποιον moderator...
Να σημειώσω ότι απαντώ ενώ βρίσκομαι στο χώρο εργασίας και ενώ τρέχουν δεκάδες άλλα πράγματα στο PC και το μυαλό μου...
Προσπαθώ να προσφέρω στα γρήγορα κάποιες λύσεις ΔΩΡΕΑΝ εδω μέσα ενώ κάποιοι άλλοι με πληρώνουν αδρά για να τους τις παρέχω στο χώρο εργασίας...
Μείνε στο περιεχόμενο και όχι στον τρόπο...!!!!!!!!

Philip_
31-03-05, 11:15
Αυτα δεν θα επρεπε να λυθούν μεσω pm; :-k

HaRRy
31-03-05, 11:53
μη το λές σε μένα...
παρακαλώ ενας Moderator ας σβήσει τα άσχετα posts...
fine by me...

ibok
31-03-05, 12:18
Aν εσύ νομίζεις πως η απάντηση σου ήταν " Η πρέπουσα" εμένα μου περισσεύει.
Και επίσης αν προσπαθείς από τον χώρο της δουλειάς σου αρπακολατζίδικα και με νεύρα να λύσεις το πρόβλημμα κάποιου πάλι μου περισσεύει.
Αλλά προσωπικά θα ήθελα την γνώμη αυτού που εχει το πρόβλημμα.Δηλαδή του doumpe.
Οσο για το για ποιό λόγο δεν του δίνω και εγώ λύση ;;; Ε νομίζω πως κανα δυό του είπαν μερικά.
TEΛΟΣ!!!!!! εις την νιοστή!!!!!!!!!

HaRRy
31-03-05, 12:56
Booorrriiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnngggggggggggggggggggggg....

sdikr
31-03-05, 13:02
Ρε ηρεμήστε, παρακαλω :onfire: :fireman

HaRRy
31-03-05, 13:32
ρε σβήσε τα άσχετα Posts καλύτερα...
μια χαρά ήρεμος είμαι εγώ παντως...
ΣΑΟΛΙΝ θα έλεγα...

mougri
01-04-05, 22:18
ασχετα απο τα τελευταια 10 posts, υπαρχουν αρκετοι dsl router και με isdn πορτα π.χ. sisco, zyxel κ.α. για λογους backup (εαν νομιζετε οτι μονο στην Ελλαδα αυνανιζονται οι γραμμες πλαναστε πλανη οικτρα). Παρολα αυτα το παλληκαρι ο ntoumpe δεν εχει τετοιο, πολυ απλα διοτι η crypto δεν διαθετει μοντελο. Ποιο πιθανο ειναι να εχει το in-a-box, η καποιο PCI απο αυτα που αρχιζουν & βαζουν τωρα τελευταια καποιοι OEM system builders.

NoYmErOs
04-04-05, 09:31
...το dsl modem το οποίο δεν μπορει να πραγματοποιήσεη τηλεφωνικές κλήσεις.

Το dsl modem f200 προφανός έχει κάποιο προβληματάκι και σε αποσυνδέει οταν έχεις κάποιο dialer/spyware

Εγώ επιδή έχω το anti-leech plug in...(Όλα τα anti-spyware το βρήσκουν σαν spy κτλπ) όταν είχα το φ200 μου έκλεινε συνέχεια την σύνδεση.

Βέβαια τώρα ολα καλά με το usr :cool:

doumpe
13-04-05, 02:07
Βέβαια τώρα ολα καλά με το usr
δηλαδη τι εκανες αλλαξες μοντεμ? τι εκανες! παντοσ δεν νομιζω να κανει κληση οταν αποσυνδει την γραμμη! γιατι λογικα οταν σηκωνω το τηλ δεν 8α πρεπει να καλει! (πραγμα που γινεται ετσι?)

ZORO
13-04-05, 04:54
A! και κατι αλλο μηπως ξερετε πως γινονται format τα windows xp! δεν μπορω να βρω τροπο! με τα παλια εβγαινες στα dos και εδινεσ εντολη ! με τα xp δεν γινεται . ευχαριστω

Ο πιο ευκόλος τρόπος είναι με το cd εγκατάστασης των winXp. Μπαίνεις στο setup των Windows επιλέγεις το partition των Xp το διαγράφεις και μετά το ξαναδημιουργείς, οπώτε στο επόμενο βήμα η εγκατάσταση θα κάνει format. Προσοχή απότέλεσμα αυτής της ενέργειας φυσικά είναι η ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ PARTITION.

NoYmErOs
13-04-05, 08:04
Βέβαια τώρα ολα καλά με το usr
δηλαδη τι εκανες αλλαξες μοντεμ? τι εκανες!

Εβαλα μοντεμ/ρουτερ(usr 9105)



παντοσ δεν νομιζω να κανει κληση οταν αποσυνδει την γραμμη! γιατι λογικα οταν σηκωνω το τηλ δεν 8α πρεπει να καλει! (πραγμα που γινεται ετσι?)


Οχι δεν μου έτυχε και δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο
Καλύτερα να σου απαντήσει ενας expert σε αυτό ..

Κάνε αυτό που σου είπαν με το σπάι μποτ και θα είσαι μιά χαρά ..γενικά απόφυγε να κατεβάζεις ότι νάνε ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.