PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ με ΟΤΕ adsl και P2P clients στην ΑΘΗΝΑ???



Σελίδες : 1 2 [3] 4

rem451
11-01-08, 22:58
(+) και (-) του Universal Plug & Play :)

Οταν ανοίγω το pc και φορτώνουν τα windows μου βγάζει ένα SPI error έχει να κάνει αυτό..με το πρόβλημα μου?

dimig33
11-01-08, 23:18
Για απροβλημάτιστο p2p χρειάζονται καλές ρυθμίσεις (υπάρχει αντίστοιχο θρεντ στο φόρουμ) αλλά και καλό ρούτερ!

watt01
13-01-08, 02:09
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω και μιλαμε για περιοχη κοζανης.
εδω και τρεις εβδομαδες.και κατι αλλο μερικες φορες κλεινει και η συνδεση εντελως.

Tem
13-01-08, 12:19
κάνοντας ένα συγκριτικό με mtorrent διαπιστώνω ότι στην ίδια γραμμή υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ΟΤΕ και HOL. Eνα αρχείο που κατεβαίνει με HOL με ταχύτητα 400 , με δυσκολία ξεπερνάει το 50 όταν η σύνδεση γίνει με ΟΤΕ. Παρατηρώ την ίδια συμπεριφορά εδώ και αρκετές ημέρες.

androu
13-01-08, 13:23
Αρα υπάρχει πρόβλημα και πρέπει κάποιος- κάπως να το πεί για να δούμε τι να κάνουμε. Αν είναι να συνεχίσει έτσι να πάμε στην forthnet (πάλι)

Tem
13-01-08, 13:58
Αρα υπάρχει πρόβλημα και πρέπει κάποιος- κάπως να το πεί για να δούμε τι να κάνουμε. Αν είναι να συνεχίσει έτσι να πάμε στην forthnet (πάλι)
και βέβαια μιλάω για την ίδια γραμμή. Βάζοντας κωδικούς πρόσβασης HOL υπάρχει τεράστια διαφορά.

2048dsl
13-01-08, 14:06
ετσι απο περιεργεια για να μην καθομαι να διαβαζω 1000ς απαντησεις , εσεις που εχετε προβληματα με torrents download εχετε δοκιμασει σε public trackers η private? διοτι εγω κατεβαζω και με 1600kb( σε private trackers πχ black c*ts-revo**tion - torre***eech ktlp) αρα μπορει να μην ειναι προβλημα απο ote-otenet. θα ανεβασω μια photo σε λιγακι.

bond
13-01-08, 14:10
Μηπως εχει μπει κανενα IP range της οτενετ σε κανενα p2p black list? Αυτό θα δικαιολογουσε αυτη τη περιεργη συμπεριφορα, αλλοι να σερνονται και αλλοι να μην εχουν προβλημα.

cynic
13-01-08, 15:17
Κι εδω τα ιδια.Η γραμμη συγχρονιζει στα 13/1 περιπου.Εδω και μια βδομαδα ολη μερα μεχρι τις 1-2 το βραδυ πιανει max 400kb/s απο newsgroups (οχι π2π δηλαδη).Αργα τη νυχτα ανεβαινει στα 1.3μβ/ς.Εστειλα μαιλ στον newsprovider και μου ειπαν να αλλαξω ports απο 119 σε 7000, 8000, 9000.Δεν αλλαζει κατι.Μαλλον εχει φρεναρει ο ΟΤΕ τελικα.Και σε rapidshare τα ιδια.Δεν ειναι μονο τα π2π τελικα....

bond
13-01-08, 15:36
Κι εδω τα ιδια.Η γραμμη συγχρονιζει στα 13/1 περιπου.Εδω και μια βδομαδα ολη μερα μεχρι τις 1-2 το βραδυ πιανει max 400kb/s απο newsgroups (οχι π2π δηλαδη).Αργα τη νυχτα ανεβαινει στα 1.3μβ/ς.Εστειλα μαιλ στον newsprovider και μου ειπαν να αλλαξω ports απο 119 σε 7000, 8000, 9000.Δεν αλλαζει κατι.Μαλλον εχει φρεναρει ο ΟΤΕ τελικα.Και σε rapidshare τα ιδια.Δεν ειναι μονο τα π2π τελικα....


Από rapidshare πιανω ολη μερα το μαξιμουμ τη γραμμης. Δεν εχω παρατηρησει ποτε αργες ταχυτητες απο rapidshare.

imaginos
13-01-08, 18:24
Από Σεπτέμβρη που έχω connx 768 ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα με to rapidshare η με τα p2p που χρησιμοποιώ (Limewire, Bearshare). Κατεβάζω σταθερά στα 76,6 kbs η και λίγο παραπάνω. Μένω στο κέντρο Αθήνας.

boui
14-01-08, 02:39
Γεια σας παιδιά!Θα ήθελα τα φώτα σας μιας και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Αναβάθμισα πρόσφατα τη σύνδεση μου otenet,στα 2048 απο 1024.Το θέμα είναι ότι οι ταχύτητες παραμένουν οι ίδιες πάνω κάτω.Και απο uTorrent kai rapidshare max 100kbps.Είμαι παγκράτι και φίλη μου στο Βύρωνα που έκανε ταυτόχρονα αναβάθμιση κατεβάζει με 200.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι πρόβλημα της otenet ή μήπως θέλει καποια ρύθμιση ο router?Linκsys AG241 έχω.Στις ρυθμίσεις στο status /DSL Connection δείχνει :
downstream rate :1019Kbps
upstream rate: 256Kbps
Βέβαια και όταν η σύνδεση μου ήταν στα 768 , στο downstream έδειχνε πάλι 1019 όποτε δεν του είχα δώσει σημασία.

no_logo
14-01-08, 02:58
που την είδες την αναβάθμιση;
ακόμα στα 1024 είσαι
λοιπόν για να είσαι πλήρως αναβαθμισμένη πρέπει


το ρούτερ σου να κλειδώσει στην νέα ταχύτητα, Εσλυ για τν ώρα λες ότι είναι ακόμα στην παλιά
πρέπει να αναβαθμιστεί η ταχύτητα σου στο WebSelfCare (http://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/Login_ps.asp?login=pass&language=greek)στην νέα ταχύτητα επίσης


μέχρι λοιπόν να αναβαθμιστείς πλήρως μπορείς να ονειρεύεσαι κόφτες :rofl: και συνομοσίες της otenet :rofl:

boui
14-01-08, 03:15
Στο webself δείχνει ότι έχει γίνει η αναβάθμιση μου , πότε έγινε(4/1/08), και ότι είμαι στο πακέτο S3 δηλαδή στα 2048.
Για αυτό ρωτάω μήπως πρέπει να κάνω καμια ρύθμιση στον ρούτερ

no_logo
14-01-08, 03:18
όχι θα κλειδώσει στην νέα ταχύτητα μόνο του
δεν χάνεις τίποτα να πάρεις στο 134 αύριο και να πεις ότι ενώ από 4/1 σε έχει αναβαθμίσει η otenet ο ΟΤΕ δεν έχει προχωρήσει στην αναβάθμιση

sw1hbj
14-01-08, 03:37
ανοιχτε της πορτες στη σελιδα του myotenet /ενεργοποιηση.

no_logo
14-01-08, 03:48
ανοιχτε της πορτες στη σελιδα του myotenet /ενεργοποιηση.

αναφέρεσαι στο security kit;
σε πελάτες connX δεν υπάρχει αυτό το πακέτο, μόνο στην otenet

boui
14-01-08, 12:55
Το έχω κάνει ήδη αυτό από το myotenet. Ούτως ή άλλως,δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ταχύτητες που κατέβαζα στα 1024. Απλά τώρα ενώ έχω αναβαθμιστεί στα 2048 υποτίθεται , αυτό δεν συμβαίνει. Θα τους πάρω μερικά τηλ να δω τι θα μου πούνε.

bond
14-01-08, 13:31
αναφέρεσαι στο security kit;
σε πελάτες connX δεν υπάρχει αυτό το πακέτο, μόνο στην otenet

Δεν ξερω πως το λεει ο ΟΤΕ, αλλα υπαρχει. Στο my.otenet.gr στην αλλαγη του password υπαρχει και αλλη μια επιλογη (νομιζω προστασια απο κακοβουλες επιθεσεις το λεει).

boui
14-01-08, 14:33
Μίλησα με otenet. H πρώτη κοπέλα μου είπε να κάνω reset στο router και να δοκιμάσω να κατεβάσω από τη σελίδα tucows.otenet.gr και να δω ταχύτητα. Φυσικά δεν έγινε καμιά αλλαγή. Ξαναπαίρνω και ο 2ος που μου βγήκε μου είπε να περιμένω κάποιες μέρες και τίποτα άλλο.Ούτε τι μπορεί να φταίει ,ούτε που να απευθυνθώ.

no_logo
14-01-08, 14:36
από otenet έχεις αναβαθμιστεί, το είδες και συ στο webSelfCare

Σου είπα και παραπάνω, πάρε το 134 και ανέφερε το και αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντηση (το πιθανότερο είναι να στείλουν αίτημα στους τεχνικούς του ΟΤΕ σου), πάρε το 121 (βλάβες)

boui
14-01-08, 15:10
well , από το 134 με έστειλαν στο 1242 όπου όλο μιλάει και δεν έχει καν αναμονή :p
Αν δεν βγάλω γραμμή θα πάρω κατευθείαν στις βλάβες.

Από το 1242 με στείλανε στο 121 και από εκεί στην otenet πάλι γιατι το 121 είναι μόνο για connx λέει. Τρέχα γύρευε!!

Undercover
14-01-08, 15:39
Για χαρά στην παρέα,

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα χαμηλής ταχύτητας με τα Ρ2Ρ. Διαβάζω ο ένας να λέει για τη γραμμή και ο άλλος για το setup του προγράμματος. Ας επικεντρωθούμε σε ένα πράγμα: με λογαριασμό HOL δουλεύει γρήγορα ενώ με ΟΤΕΝΕΤ ΣΕΡΝΕΤΑΙ !!!! Ίδιες γραμμές, ίδιο setup, ίδια ώρα, ίδιο torrent, άλλος πάροχος. Αν δεν θέλουν να επενδύσουν σε υποδομές (λέγε με bandwidth), ας πάμε σε κάποιον άλλο πάροχο που δίνει περισσότερη αξία στα λεφτά μας. Όσο αφορά γιατί μερικοί έχουν πρόβλημα και άλλοι δεν έχουν, μια τέτοια μεγάλη αλλαγή δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη - μεταφέρεις σιγά σιγά τους χρήστες στη νέα κατάσταση, βλέπεις τι προβλήματα παρουσιάζονται, τις αντιδράσεις τους και μια ωραία ημέρα έχουν γυρίσει όλοι....:whistle:

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και με user name άλλου παρόχου σε γραμμή ΟΤΕ να δούμε τι γίνεται ; :oneup:

diafanos1113
14-01-08, 16:38
Καλησπέρα σε όλους!

Και εγώ τα ίδια αντιμετωπίζω με 24MBS γραμμή κατεβάζω από ftp 1,7-1,9 Μb/S αλλά με p2p programms δεν περνάω τα 70 kbs!!!!

Οι ports είναι open και δεν ξέρω τι άλλο φταίει!!!!!!

rem451
14-01-08, 22:28
Για χαρά στην παρέα,

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα χαμηλής ταχύτητας με τα Ρ2Ρ. Διαβάζω ο ένας να λέει για τη γραμμή και ο άλλος για το setup του προγράμματος. Ας επικεντρωθούμε σε ένα πράγμα: με λογαριασμό HOL δουλεύει γρήγορα ενώ με ΟΤΕΝΕΤ ΣΕΡΝΕΤΑΙ !!!! Ίδιες γραμμές, ίδιο setup, ίδια ώρα, ίδιο torrent, άλλος πάροχος. Αν δεν θέλουν να επενδύσουν σε υποδομές (λέγε με bandwidth), ας πάμε σε κάποιον άλλο πάροχο που δίνει περισσότερη αξία στα λεφτά μας. Όσο αφορά γιατί μερικοί έχουν πρόβλημα και άλλοι δεν έχουν, μια τέτοια μεγάλη αλλαγή δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη - μεταφέρεις σιγά σιγά τους χρήστες στη νέα κατάσταση, βλέπεις τι προβλήματα παρουσιάζονται, τις αντιδράσεις τους και μια ωραία ημέρα έχουν γυρίσει όλοι....:whistle:

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και με user name άλλου παρόχου σε γραμμή ΟΤΕ να δούμε τι γίνεται ; :oneup:

Δε νομίζω οτι ισχύει αυτό που λές, κι αυτό ποικιλεί απο περιοχή σε περιοχή... όλα είναι σχετικά οπότε γιατί να αερολογούμε? Κι δε μπορούμε να συγκρίνουμε το δύκτιο της HOl με του ΟΤΕ είναι σα να λέμε καλαμαριά με Τσελσυ. Εχω ακούσει τα άπειρα προβλήματα κι απο εκεί, απλά γενικά οι γραμμές η υποδομή στην ελλάδα ακόμα είναι πτωχή...για να μη πώ τίποτα άλλο..:down:

rexdimos
15-01-08, 10:57
να κανω και εγω μια ερωτηση αυτοι που εχουν προβλημα τι ruter χρησιμοποιουν γιατι ειναι γνωστο οτι καποια απο αυτα μπουκωνουν

boui
15-01-08, 12:59
Μετά απο email που έστειλα στην otenet ,καταχωρήσανε αμέσως ότι υπάρχει βλάβη .Σήμερα με πήραν τηλέφωνο να κοιτάξουμε το router. Μου πρότινε να αποσυνδέσω το σταθερό τηλέφωνο , μήπως το φίλτρο εμποδίζει τον router να συγχρονιστεί. Δεν έγινε τίποτα , μου είπε θα μεταφέρει τη βλάβη στον ΟΤΕ και να περιμένω 2-3μέρες να δω αν θα συγχρονιστεί ο router στη σωστή ταχύτητα.
Όταν θα έχω νέα θα ενημερώσω

LOUKAS32
15-01-08, 13:08
και μενα με πηραν τηλ, τους ειπα να στειλουν τεχνικο διοτι με 26.7 θορυβο επρεπε να κουμπνο στα 14 και κουμπονο τωρα με μονο 11, με γραψαν στα @@ τους κανονικα. ειπαν οτι θα χρεωθο εαν θελω τεχνικο.

τι να πεις αστα

jimakos9
15-01-08, 22:30
εχω κανει αιτηση για 4αρα(conne-x) απο 1 που ειμαι και μου φερανε το sagem 1540wg.απο τοτε που μου το φερανε στο azureus το πολυ 30 να εχω download και μετα απο λιγο σταματαει.ακομα δν εχει ενεργοποιηθει η αιτηση.ο οτε φταιει ή το router;

pnikolo
16-01-08, 02:36
και μενα με πηραν τηλ, τους ειπα να στειλουν τεχνικο διοτι με 26.7 θορυβο επρεπε να κουμπνο στα 14 και κουμπονο τωρα με μονο 11, με γραψαν στα @@ τους κανονικα. ειπαν οτι θα χρεωθο εαν θελω τεχνικο.

τι να πεις αστα

Επρεπε να τους πεις ναι, ποσα παιρνει ο τεχνικος? Αν ομως δε φταιω εγω και φταιτε εσεις (οτε) θα απαιτησω το ποσον απο εσας! Παρε της το ονομα και αν δε στο πει ζητα τους τη θεση τους και σημειωσε τη και την ημερομηνια και ωρα της συνομηλιας σου. Και ελα μετα να μου πεις ;)

pelopas1
16-01-08, 03:20
συνεχεια κολλαει το λαμπακι του internet connection speed, και το θλιβερο ειναι οτι το καντραν κολλαει με αναμενο το λαμπακι συνεχεια, οταν εχω φορτωμενο το u-torrent εστω και για 1 ωρα

αλλα απο την αλλη σπανιως μου κανει αυτα τα προβληματα οταν εχω ενεργοποιημενο μονο το e-mule

εδω και 10 μερες κανει αυτα τα κουλα

το περιεργο ειναι οτι κολλαει το internet κατα το μεσημερι, η κατα τις απογευματινες ωρες πχ 5-6, η αργα το βραδυ γυρω στις 11-1

οσα τηλεφωνα εχω κανει για βλαβη, οπου και μαλιστα τους τονιζω οτι θα πρεπει να ερθει συνεργειο για να δει την βλαβη απο κοντα...αυτοι το μονο που κανουν ειναι να αφαιρουν την ταχυτητα απο 8.3 σε 8.2 εως 7.9 mbps!!!!!!!!!!!

κατα τα αλλα μαλλον κατα λαζαρου μερα βλεπω για αναβαθμιση γραμμης εδω περα

Erwdios
16-01-08, 05:03
Η απάντηση είναι απλή, κόβουν τα torrents και τα p2p γιατί δεν μπορεί το δικτυό τους να σηκώσει τόσο μεγάλη ζήτηση σε συνεχείς ταχύτητες. Σκεφτείτε να έχουμε 100.000 κόσμος 24/7 downloads σε torrents και ρέστα. Θα καταρέυσει το σύμπαν.
Το θεωρώ αδιανόητο φίλος μου με forthnet στην ίδια περιοχή να κατεβάζει torrents με 1mbps καρφωμένο κι εγώ, στο ίδιο torrent με τους ίδιους seeders και leechers, να μην πιάνω ούτε 100. Όσοι προτείνετε να ελέγξουμε πρίζες καλωδιώσεις και λοιπά, λάβατε υπ'όψιν σας ότι απο ftp κλπ κατεβάζουμε στο full της γραμμής μας? Δηλαδή φταίει η πρίζα στα torrents ενώ στα υπόλοιπα, ως δια μαγείας φτιάχνει?
Συνοψίζοντας, βάλαμε 8άρα για να έχουμε γρήγορο browsing και να κατεβάζουμε τα demos σφαίρα?
Έχω δηλώσει βλάβη για χαμηλές ταχύτητες εδώ και 10 μέρες και δεν με πήρε κανείς. Προφανώς ελέγχουν τη γραμμή, βλέπουν ότι όλα λειτουργούν σωστά και καταλαβαίνουν ότι η βλάβη δηλώνεται για τα torrents και τα p2p και το κάνουν γαργάρα το όλο θέμα. Τι να εξηγήσουν δηλαδή, τα ανεξήγητα?
Ε όχι ρε ΟΤΕ, προτιμώ να σου πληρώνω 1mbps και να ξέρω ότι θα κατεβάζω με 90 σταθερά, παρά 8 και να συμπεριφέρεται σαν 512.
Κι ότι είχα αρχίσει να λέω ότι έγινε εταιρεία. :down:
Πολύ κρίμα :rtfm:

Ακολούθησα την ιδέα ενός φίλου που ρώτησε αν μπορεί κάποιος να μπεί με σύνδεση άλλου παρόχου. Τυγχάνει να έχω στο πατρικό μου μία tellas ΑΡΥΣ 1024. Μιλάμε έπαθα πλάκα. Κατεβάζω torrents με 250 σταθερά. Τα συμπεράσματα δικά σας.

H πλάκα είναι ότι τώρα με otenet, κατεβάζω με 350 σταθερά. Μην το ματιάσω, αλλά μήπως έγινε κανένα θαύμα σήμερα? Είχα μείνει όλη τη μέρα χωρίς internet και τώρα που δοκίμασα φυσάει. Μακάρι να έγινε και να καταπιώ τη γλώσσα μου, τι άλλο να πώ.

no_logo
16-01-08, 10:53
συνεχεια κολλαει το λαμπακι του internet connection speed, και το θλιβερο ειναι οτι το καντραν κολλαει με αναμενο το λαμπακι συνεχεια, οταν εχω φορτωμενο το u-torrent εστω και για 1 ωρα

αλλα απο την αλλη σπανιως μου κανει αυτα τα προβληματα οταν εχω ενεργοποιημενο μονο το e-mule



κολλάει το ρούτερ απο τις πολλές συνδέσεις
αυτό που έκανα bold ισχύει; Τρέχεις ταυτόχρονα και torrent client και emule;
ή θα προσπαθήσεις να περιορίσεις τα connections των 2 προγραμμάτων όταν είναι ταυτόχρονα ανοιχτά ή δεν θα τα τρέχεις ταυτόχρονα, σωστότερο είναι το δεύτερο. Επίσης θεωρώ προφανές ότι άλλα ports ορίζεις για το ένα πρόγραμμα και άλλα για το δεύτερο.

........Auto merged post: no_logo added 1 Minutes and 28 Seconds later........

@ Erwdios

κουλαρε, μην πιστεύεις σε δράκους
μια χαρά δουλεύει το p2p :closed:

rexdimos
16-01-08, 11:35
απο οσο μπορεσα να δω οσοι εχουν προβλημα εδω χρησιμοποιουν τα μηχανηματα του οτε πχ
Baudtec-Sagem κλπ μηπως θα επρεπε να δοκιμασουν με ενα αλλο router πχ draytek και να δημοσιευσουν τις εντυπωσεις τους?και μην απαντησει καπιος οτι με ftp κατεβαζω καλα γιατι η λογικη του ftp και του p2p ειναι εντελως διαφορετικη θα μππορουσε να συμβει το αντιθετο
επισης στα προγραμματα που χρησιμοποιυν θα πρεπει να βαζουν τις σωστες τιμες οι οποιεσ στηριζονται στην upload ταχυτητα τους και οχι στο download πχ για 384 η εκει κοντα μεχρι 450 δηλαδη upload στο utorrent
βαζουμε:
maximum upload rate 38
global maximum connections 167
maximium number of connected peeers per torrent 100
protocol encryption forced

οποτε δοκιμαστε ετσι και μετα βλεπουμε αν εχει κανει καμμια π@@@@ ο οτε

Erwdios
16-01-08, 12:29
απο οσο μπορεσα να δω οσοι εχουν προβλημα εδω χρησιμοποιουν τα μηχανηματα του οτε πχ
Baudtec-Sagem κλπ μηπως θα επρεπε να δοκιμασουν με ενα αλλο router πχ draytek και να δημοσιευσουν τις εντυπωσεις τους?και μην απαντησει καπιος οτι με ftp κατεβαζω καλα γιατι η λογικη του ftp και του p2p ειναι εντελως διαφορετικη θα μππορουσε να συμβει το αντιθετο
επισης στα προγραμματα που χρησιμοποιυν θα πρεπει να βαζουν τις σωστες τιμες οι οποιεσ στηριζονται στην upload ταχυτητα τους και οχι στο download πχ για 384 η εκει κοντα μεχρι 450 δηλαδη upload στο utorrent
βαζουμε:
maximum upload rate 38
global maximum connections 167
maximium number of connected peeers per torrent 100
protocol encryption forced

οποτε δοκιμαστε ετσι και μετα βλεπουμε αν εχει κανει καμμια π@@@@ ο οτε

Πριν βγεί και κλαφτεί ο καθένας εδω μέσα, συνήθως έχει ψάξει τα αυτονόητα. Τώρα να ψάξω να βρώ και να δοκιμάσω δανεικό router, συγνώμη, δεν είναι στις υποχρεώσεις μου, αλλά στου ΟΤΕ. Δηλαδή, αν έχει προβληματικά router ας τα αλλάξει στην τελική. Απο εκεί και πέρα εγώ μίλησα για ftp σε σχέση με καλωδιώσεις και ρέστα και όχι σε σχέση με τις ρυθμίσεις. Το ότι θα μπορούσε να συμβεί το αντίθετο, δεν το γνωρίζω, αλλά δεν βλέπω και πολλά threads με ανάλογο παράπονο.



@ Erwdios

κουλαρε, μην πιστεύεις σε δράκους
μια χαρά δουλεύει το p2p :closed:

Μια χαρά δουλεύει απο χθές. Μέχρι χθές σερνόταν κι όταν βλέπεις τόσους πολλούς ανθρώπους να έχουν το ίδιο πρόβλημα μ'εσένα, σε ζώνουν τα φίδια. Τεσπα, ας σταθεροποιηθεί κι εγώ θα τον χρυσώσω.

whatfor
16-01-08, 12:29
Με utorrent 1.8 και encryption enabled έφτιαξε αρκετά η κατάσταση.
Πάντως κάτι παίζει με την otenet. Δε γίνεται με το ίδιο setup να κατεβάζει καλύτερα (γρηγορότερα) με forthnet ή altec που δοκίμασα...

jimakos9
16-01-08, 13:35
με το που ανοιγω το azureus μετα απο 1 λεπτο δε λειτουργει τιποτα απο θεμα internet...δε κατεβαζει δν ανοιγει σελιδες.πρεπει να κλεισω το router και να το ξανα ανοιξω μετα απο λιγο.τι γινεται με τον κ**ο-οτε?!!

no_logo
16-01-08, 13:39
Μια χαρά δουλεύει απο χθές. Μέχρι χθές σερνόταν κι όταν βλέπεις τόσους πολλούς ανθρώπους να έχουν το ίδιο πρόβλημα μ'εσένα, σε ζώνουν τα φίδια. Τεσπα, ας σταθεροποιηθεί κι εγώ θα τον χρυσώσω.


δεν είναι θέμα χρυσώματος
δεν υπάρχει πουθενά στο κόσμο φίλτρο στα p2p που να μπλοκάρει μόνο ορισμένους χρήστες του Χ provider. Όταν και αν μπει φίλτρο θα το καταλάβουμε ΟΛΟΙ

pelopas1
16-01-08, 13:41
κολλάει το ρούτερ απο τις πολλές συνδέσεις
αυτό που έκανα bold ισχύει; Τρέχεις ταυτόχρονα και torrent client και emule;
ή θα προσπαθήσεις να περιορίσεις τα connections των 2 προγραμμάτων όταν είναι ταυτόχρονα ανοιχτά ή δεν θα τα τρέχεις ταυτόχρονα, σωστότερο είναι το δεύτερο. Επίσης θεωρώ προφανές ότι άλλα ports ορίζεις για το ένα πρόγραμμα και άλλα για το δεύτερο.


απλα ξερεις τι κανω?
αφηνω πχ το u-torrent να seedarei καμια ωρα η διωρο, και αυτοματος μετα το κλεινω και ανοιγω το e-mule για να κατεβασω και απο εκει

σε καμοια των περπτωσεων δεν χρησιμοποιω και τα 2, παρα μονο οταν θελω να βαλω καινουργια links στο e-mule την ωρα που ειμαι και στο u-torrent:hmm::hmm:

οποτε για να μην κολλαει το ρουτερ, μηπως λες να κανω το εξεις?

η log off?:hmm::hmm:

η start-->config--->και να απενεργοποιησω οτι ειναι enable?:hmm::hmm::hmm:

no_logo
16-01-08, 13:42
με το που ανοιγω το azureus μετα απο 1 λεπτο δε λειτουργει τιποτα απο θεμα internet...δε κατεβαζει δν ανοιγει σελιδες.πρεπει να κλεισω το router και να το ξανα ανοιξω μετα απο λιγο.τι γινεται με τον κ**ο-οτε?!!

δεν σου φταίει ο ΟΤΕ αν δεν ξέρεις να ρυθμίζεις τον client που χρησιμοποιείς με αποτέλεσμα να κολλά το μόντεμ/ρούτερ σου.
Κάτσε ασχολήσου, ρώτα στα αντίστοιχα νήματα για να βοηθηθείς
Αυτό είναι το κακό με την ύπαρξη του συγκεκριμένου νήματος, στραβοί, κουτσοί, πηγαίνουν στον Άγιο Παντελεήμονα και δεν προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα που οφείλεται στους ίδιους

Erwdios
16-01-08, 13:45
δεν είναι θέμα χρυσώματος
δεν υπάρχει πουθενά στο κόσμο φίλτρο στα p2p που να μπλοκάρει μόνο ορισμένους χρήστες του Χ provider. Όταν και αν μπει φίλτρο θα το καταλάβουμε ΟΛΟΙ

Σύμφωνοι κι εγώ μαζί σου. Μπορείς να μου εξηγήσεις πώς γίνεται στην ίδια γραμμή με διαφορετικό provider να πιάνεις άλλες ταχύτητες? Αυτό είναι που εγώ δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω.

bond
16-01-08, 14:04
Αν καποιος πιανει το μεγιστο της γραμμης σε FTP και δεν πιανει καλες ταχυτητες σε P2P το να δηλωνει βλαβη ειναι εντελως ανευθυνο και θα επρεπε να ντρεπεται γιατι απασχολει τις βλαβες και καθυστερει την εξυπηρετηση καποιου που εχει πραγματικη βλαβη (οπως π.χ. να εχει συχνα disconnections και πολυ θορυβο η γραμμη).

Δεν λεω οτι δεν ειναι προβλημα, αλλα δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να το λυσουν οι βλαβες του ΟΤΕ.
Οι περιπτωσεις ποιες ειναι?
-Κακες ρυθυμισεις, πολλα ανοιχτα connections, μπουκωμενος router απο τη πλευρα του χρηστη.
-Κοφτης απο την Οτενετ στα p2p
Αν ειναι αυτό οσες βλαβες και να δηλωσετε δεν θα αλλαξει κατι. Καταρχην πρεπει να τεκμηριωθει με καποιο πιο αναλυτικο τροπο απο το "εγω σερνομαι και ο φιλος μου στη φορθνετ κατεβαζει φουλ" για να μπορουμε ολοι να τους κραξουμε. Μεχρι στιμης αν υπαρχει κοφτης εχει εφαρμοστει σε μερικους, γιατι πολλοι δεν εχουν προβλημα (και μενα αν βαλω καλα τορρεντ παει φουλ η γραμμη). Η μονη αναλυτικη παρουσιαση για πιθανο κοφτη υπαρχει στο sub-forum της οτενετ και εκει δεν φαινεται να υπαρχει "κοφτης" που περιοριζει τη ταχυτητα αλλα που καθυστερει τα τορρεντ να πιασουν το μεγιστο για 5-10 λεπτα.
-Να εχουν μπει καποιες IP της οτενετ σε p2p blocklists. Οσοι εχετε προβλημα ελεξτε μηπως ειναι η IP σας σε καποια απο αυτες τις λιστες.

stred
16-01-08, 14:47
Αν καποιος πιανει το μεγιστο της γραμμης σε FTP και δεν πιανει καλες ταχυτητες σε P2P το να δηλωνει βλαβη ειναι εντελως ανευθυνο και θα επρεπε να ντρεπεται γιατι απασχολει τις βλαβες και καθυστερει την εξυπηρετηση καποιου που εχει πραγματικη βλαβη (οπως π.χ. να εχει συχνα disconnections και πολυ θορυβο η γραμμη).

Δεν λεω οτι δεν ειναι προβλημα, αλλα δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να το λυσουν οι βλαβες του ΟΤΕ.
Οι περιπτωσεις ποιες ειναι?
-Κακες ρυθυμισεις, πολλα ανοιχτα connections, μπουκωμενος router απο τη πλευρα του χρηστη.
-Κοφτης απο την Οτενετ στα p2p
Αν ειναι αυτό οσες βλαβες και να δηλωσετε δεν θα αλλαξει κατι. Καταρχην πρεπει να τεκμηριωθει με καποιο πιο αναλυτικο τροπο απο το "εγω σερνομαι και ο φιλος μου στη φορθνετ κατεβαζει φουλ" για να μπορουμε ολοι να τους κραξουμε. Μεχρι στιμης αν υπαρχει κοφτης εχει εφαρμοστει σε μερικους, γιατι πολλοι δεν εχουν προβλημα (και μενα αν βαλω καλα τορρεντ παει φουλ η γραμμη). Η μονη αναλυτικη παρουσιαση για πιθανο κοφτη υπαρχει στο sub-forum της οτενετ και εκει δεν φαινεται να υπαρχει "κοφτης" που περιοριζει τη ταχυτητα αλλα που καθυστερει τα τορρεντ να πιασουν το μεγιστο για 5-10 λεπτα.
-Να εχουν μπει καποιες IP της οτενετ σε p2p blocklists. Οσοι εχετε προβλημα ελεξτε μηπως ειναι η IP σας σε καποια απο αυτες τις λιστες.

εγω πάλι είδα το εξής.. χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις απο forthnet 512(netkey)->2mbit conn-x τρομερή διαφορά στα torrents με μπουκώματα γραμμής, κόλημα του ρούτερ, μείωση ταχύτητας, κλειστές πόρτες ανεξήγητα κτλ κτλ.. η λύση που κατάληξα είναι αρχικά να βάλω azureus οπου πήγε λιγάκι καλύτερα και τελικά το έχω με linux και deluge να κατεβαζει όπου όντως δε πετάει αλλά πηγαίνει σχεδόν φυσιολογικά(τις νύχτες).. δε ξέρω αν είναι κόφτης, περίεργες ρυθμίσεις του connx ή μπλοκάρισμα του δικτύου καθώς τρέξαμε ολοι στον ΟΤΕ με τις νέες τιμές πάντως σίγουρα μερικοί αντιμετωπίσαμε προβλήματα.. ελπίζω σιγά σιγά να ομαλοποιηθεί η κατάσταση..

Erwdios
16-01-08, 15:05
Αν καποιος πιανει το μεγιστο της γραμμης σε FTP και δεν πιανει καλες ταχυτητες σε P2P το να δηλωνει βλαβη ειναι εντελως ανευθυνο και θα επρεπε να ντρεπεται γιατι απασχολει τις βλαβες και καθυστερει την εξυπηρετηση καποιου που εχει πραγματικη βλαβη (οπως π.χ. να εχει συχνα disconnections και πολυ θορυβο η γραμμη).

Δεν λεω οτι δεν ειναι προβλημα, αλλα δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να το λυσουν οι βλαβες του ΟΤΕ.
Οι περιπτωσεις ποιες ειναι?
-Κακες ρυθυμισεις, πολλα ανοιχτα connections, μπουκωμενος router απο τη πλευρα του χρηστη.
-Κοφτης απο την Οτενετ στα p2p
Αν ειναι αυτό οσες βλαβες και να δηλωσετε δεν θα αλλαξει κατι. Καταρχην πρεπει να τεκμηριωθει με καποιο πιο αναλυτικο τροπο απο το "εγω σερνομαι και ο φιλος μου στη φορθνετ κατεβαζει φουλ" για να μπορουμε ολοι να τους κραξουμε. Μεχρι στιμης αν υπαρχει κοφτης εχει εφαρμοστει σε μερικους, γιατι πολλοι δεν εχουν προβλημα (και μενα αν βαλω καλα τορρεντ παει φουλ η γραμμη). Η μονη αναλυτικη παρουσιαση για πιθανο κοφτη υπαρχει στο sub-forum της οτενετ και εκει δεν φαινεται να υπαρχει "κοφτης" που περιοριζει τη ταχυτητα αλλα που καθυστερει τα τορρεντ να πιασουν το μεγιστο για 5-10 λεπτα.
-Να εχουν μπει καποιες IP της οτενετ σε p2p blocklists. Οσοι εχετε προβλημα ελεξτε μηπως ειναι η IP σας σε καποια απο αυτες τις λιστες.

Διαφωνώ κάθετα. Κανένα μαγαζάκι είναι μήπως ο ΟΤΕ, να μην μπορεί να ταξινομήσει κατά σειρα προτεραιότητας τις βλάβες που δηλώνονται, σύμφωνα με την εκάστοτε προτεραιότητα? Προφανώς υπάρχουν κωδικοί στους οποίους υπάγονται οι βλάβες και ανάλογα την σοβαροτητά τους προωθούνται.
Αν έχει μπεί κόφτης στα p2p, αυτό είναι εντελώς ανεύθυνο και απλά μπορεί να μας ενημερώσει για να αλλάξουμε πάροχο.
Μήπως ξέρεις που μπορούμε να βρούμε αυτές τις blocklists?
Τέλος, αναπάντητο παραμένει το ερωτημά μου, γιατί με διαφορετικό provider στην ίδια γραμμή αλλάζουν οι ταχύτητες. Δεν κράζω κανέναν, αλλά μάλλον θα πρέπει να μας προβληματίσει αυτό καθαυτό το γεγονός απο μόνο του.

rexdimos
16-01-08, 15:21
συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει ο bond επισης θα θελα να επισημανω το εξης ολα τα τζαμπα η σχεδον τζαμπα router που δινουν οι παροχοι οποιοι και αν εινα αυτοι δεν εχει σημασια το ονομα ειναι αναξια λογου μηχανηματα ποου πολυ σπανια κανουν δουλεια
σχεδον ολοι εδο μεσα ποιος λιγο(draytek klp δηλαδη σχετικα φθηνα μηχανηματα)ποιος πολυ(sisco-zyxel δηλαδη ακριβα μηχανηματα) εχουν παρει αλλα routers μια δεν ειναι ευθυνη του provider να δωσει τζαμπα κατι καλο αυτα τα μηχανηματα που δινουν καποιες φορες αρκετες θα ελεγα στα p2p μπουκωνουν επισης αποκλειεται καπιοι να μην εχουν προβλημα και καπιοι να εχουν
επισης αν καποιοσ ψαξει αναλυτικα και στα forum του utorrent θα δει οτι υπαρχει εκει λιστα παγκοσμια με τους provider που μπλοκαρουν τα p2p και εκει η ελλαδα δεν αναφερεται πουθενα
μπορω επισης να παραδεχτω οτι φυσικα και δεν εχουμε ουτε και προκειται αλλωστε την ταχυτητα που εχουν εξω αλλα αυτο ειναι αλλο και αλλο ο κοφτης

bond
16-01-08, 15:34
Μήπως ξέρεις που μπορούμε να βρούμε αυτές τις blocklists?


Εδω υπαρχουν αρκετες λιστες. http://www.bluetack.co.uk/forums/index.php?act=dscriptca&CODE=viewcat&cat_id=4

rexdimos
16-01-08, 15:45
Και εδω επισης

http://azureus.aelitis.com/wiki/index.php/Bad_ISPs

boui
16-01-08, 15:52
hello και πάλι . Να ενημερώσω ότι πριν από λίγο διακόπηκε για λίγο η σύνδεση μου και τώρα τρέχω κανονικά στα 2048!!!! Επιτέλους!!! Νομίζω ότι η εξυπηρέτηση της otenet ήταν ταχύτατη αλλά και του ΟΤΕ μιας και το πρόβλημα ήταν προφανώς στην γραμμή .

jimakos9
17-01-08, 12:56
δεν σου φταίει ο ΟΤΕ αν δεν ξέρεις να ρυθμίζεις τον client που χρησιμοποιείς με αποτέλεσμα να κολλά το μόντεμ/ρούτερ σου.
Κάτσε ασχολήσου, ρώτα στα αντίστοιχα νήματα για να βοηθηθείς
Αυτό είναι το κακό με την ύπαρξη του συγκεκριμένου νήματος, στραβοί, κουτσοί, πηγαίνουν στον Άγιο Παντελεήμονα και δεν προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα που οφείλεται στους ίδιους

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6758 εκανα αυτες τις ρυθμισεις αλλα το προβλημα συνεχιζεται...

dkmaster
17-01-08, 13:25
Πάντως παιδιά πρώτον δεν νομίζω στις βλάβες όταν δηλώνεις πρόβλημα σε p2p να το κοιτούν καν ( και καλά κάνουν γιατί δεν είναι και ΤΟ πρόβλημα.) Δεύτερον και εγώ έχω πρόβλημα με τα p2p και αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν γνωρίζω είναι, αν γίνεται το μόντεμ/ρούτερ μου το οποιό στα p2p πήγαινε σφαίρα για δύο μήνες να μπουκώσει ξαφνικά. Πώς γίνεται μετά από ένα μήνα που λειτουργούσαν πάρα πολύ καλά τα p2p αλλά άρχισε ξαφνικά να σέρνεται το σερφάρισμα ( με ή χωρίς ανοιχτά p2p προγράμματα ), να διορθώνεται το σερφάρισμα και να αργοπεθαίνουν τα p2p; Εγώ πιστεύω πως είναι πρόβλημα με τα dslam από τον πολύ κόσμο.

Επίσης δοκίμασα στοιχεία άλλου παροχέα αλλά πάλι τα ίδια από ταχύτητες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.