PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ με ΟΤΕ adsl και P2P clients στην ΑΘΗΝΑ???



Σελίδες : [1] 2 3 4

invisible man
12-12-07, 03:12
συμμετέχω για πρώτη φορά στο φόρουμ σας, συνεπώς χαιρετώ όλους & όλες.

εδώ και δυο βδομάδες (έχοντας κάνει αναβάθμιση οτε conn-x απο 1024 σε 2048) κανένα p2p πρόγραμμα δε λειτουργεί κανονικά. κοντέβει να μου στρίψει. ειδικά το soulseek, όπου ανταλλάσσω πολύ υλικό με άλλους συλλέκτες σύγχρονης μουσικής και πειραμ. ταινιών, είναι πια ένα δράμα. αλλά και το azureus, bittorent, ακόμη και το ανόητο frostwire που τέσταρα πάνε σαν ετοιμοθάνατα. η δε ταχύτητα upload που θα έπρεπε να είναι κάτω απ' την download, έχει μείνει σταθερή στα 18-25 kbps. και το download; με το ζόρι πλησιάζει τα 2 kbps που και που.

facts:
χρησιμοποιώ mac powerpook g4, osx 10.4.11, σύνδεση μέσω ethernet με router thomson-alcatel 536v6. είμαι συνδεδεμένος από τον περασμένο μάρτιο και ποτέ πριν δεν είχα πρόβλημα.
έχω τεστάρει 1) τα ports (ανοιχτά και λειτουργούν), 2) firewall (κλειστό), 3) static ip, 4) ftp test του οτε (δήθεν "ποιοτικός έλεγχος γραμμής", όλα εντάξει), 5) adsl με το 1242 του οτε (εντάξει), ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. αλλά όλα ψόφια.

αν δοκιμάσω να κατεβάσω κάτι από blogspot ή netlabel site (ένα αλμπουμ ας πούμε), η ταχύτητά μου εκτοξεύεται στο 180-210, σαν να μη τρέχει τίποτα. εννοείται ότι ποτέ δεν έχω δυο προγράμματα p2p να τρέχουν μαζί και δεν κατεβάζω ταυτόχρονα από πολλές πηγές. στο φόρουμ του soulseek ανακάλυψα ότι έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα με μένα (άτομα από αθήνα με pc). συνεπώς δεν μπορεί να οφείλεται σε δική μου αστοχία ή βλάβη στα configurations του λάπτοπ.
σήμερα το βράδι επικοινώνησα με θεσ/νίκη, έναν φίλο με pc που κατεβάζει επίσης συνεχώς και έχει οτε onDSL kit. "κανένα πρόβλημα", μου λέει, "σφάιρα, όπως πάντα." εγώ του κλαιγόμουν κι αυτός κατέβαζε με 200 απ' το bit lord.

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΔΩ; ΑΝ Ο ΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ TRAFFIC SHAPING ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ; ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ, ΟΠΟΥ ΜΕΝΩ ΕΓΩ; ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

θα είμαι ευγνώμων για κάθε απάντησή σας. έχω χάσει την ησυχία μου με αυτή την κατάσταση.

ευχαριστώ,
invisible man (αλέξης)

orestis7
12-12-07, 03:37
Και εγώ ακριβώς τα ίδια έχω εδώ και 2 βδομάδες.
(σε p2p μεχρι 2kb/s και απο site παει με 40-50kb/s και το upload κανονικο στα 18kb/s)
Έχω δηλώση βλάβη 2 φορές και τις 2 μου είπαν ότι είμαι οκ και οτι δεν εχώ πρόβλημα..
Και δεν είμαστε οι μόνοι ξέρω και αλλα 2 παιδία με τα ίδια προβλήματα ακριβώς.

invisible man
12-12-07, 03:45
ωραία, αλλά ρε συ φίλε ορέστη, γιατί δε γίνεται βούκινο το θέμα;; έψαχνα όλη μέρα το web για διαμαρτυρίες και δε βρήκα τίποτα! εμένα κοντέβει να μου σαλέψει. είμαι φανατικός στο soulseek, απ' τους καλύτερους συλλέκτες στο είδος μου. οι φίλοι από εξωτερικό λένε "καλά, τι έγινε με σένα;"

........Auto merged post: invisible man added 3 Minutes and 7 Seconds later........

ούτε καν εδώ στο φόρουμ είδα κάποιον να το αναφέρει, εκτός αν μου ξέφυγε.
δηλαδή, τι, είμαι ο πρώτος που θέτει το θέμα;; και μου λες ότι αφορά και γνωστούς σου;
ΓΡΑΨΤΕ ΟΛΟΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΔΩ, ΝΑ ΦΑΝΕΙ [EDIT].
και να δούμε αν και τι λύση θα βρούμε.

orestis7
12-12-07, 03:51
Και εγώ μια από τα ίδια μόνο που είμαι φανατικός με το DC:p
Για αυτό το πρόβλημα τώρα δεν ξερω τι μπορούμε να κάνουμε :(
Πάντως δεν νομίζω να μας έχουν βάλει κοφτες, ίσως εχει πρόβλημα το δίκτιο τους..
Καλώς ήρθες κιολλας ;)

invisible man
12-12-07, 03:58
ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!
εχω, φυσικά, μιλήσει και με οτε. δεν παραδέχονται κανένα πρόβλημα.
ένας άλλος φίλος με 768 απο αθήνα μου ανέφερε ότι δεν έχει πρόβλημα. κι αυτός κέντρο όπως κι εγώ. θα τρελαθούμε τελείως;;;;

ΠΑΙΔΙΑ, ΤΙΓΚΑΡΕΤΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ Posts!

vadergr
12-12-07, 03:58
Mονο τα βραδια εχω νορμαλ ταχυτητες και εγω...

invisible man
12-12-07, 04:04
αυτή τη στιγμή έχω ταχύτητα dld ±9kbps συνολική, για να καταλάβεις. πριν μια ώρα είχα >1kbps.
μιλάω πάντα για soulseek.

nikgr
12-12-07, 04:07
Mηπως είναι πιταρισμένο το VP των 2mbit στην περιοχή σου?
Για να πληρώσει ο άλλος τα 2mbit σημαίνει ότι δεν του φθάνουν τα 768 και 1mbit, και θέλει να κατεβάζει απ' το πρωι ως το βράδυ.

Πόσα packers per sec βγάζει η γραμμή σου?
Κατεβάσε αν θες το shareware προγραμματάκι "The All-seeing eye" και πες μας πόσα packers per sec σου βγάζει

orestis7
12-12-07, 04:14
Έγω έχω 768 και τα πακέτα φτάνουν έως 51.
Κατεβάζω απο πηγές 100/100 με 500b/s (νόμιμα αρχεία πάντα).

sdn
12-12-07, 04:16
Αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε με την αναβάθμιση κάτι δεν πήγε καλά.

Τους παίρνεις τηλ και τους λες να το φτιάξουν.

Σε οριακές καταστάσεις όταν η γραμμή δεν είναι καλή η αναβάθμιση μπορεί να είναι καταστροφική.

gl...

suffo
12-12-07, 04:24
Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα πριν καιρό (πριν κανένα χρόνο νομίζω) και είχα παραξενευτεί γιατί οι άλλες συνδέσεις που είχα έπιαναν full ταχύτητα (forthnet και tellas, εντωμεταξύ η tellas ήταν 1mbit σύνδεση και έπιανα full ταχύτητα σε 2 mbit γραμμή :respekt: ) ενώ η σύνδεση μου της Otenet δεν ξεπερνούσε τα 20 KB/s.

Επίσης στο γραφείο (ίδια περιοχή) έχω και εκεί otenet και έπιανε full ταχύτητα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φυσικά και διέκοψα αφού τους έκραξα πρώτα. :rolleyes:

SirAggelos
12-12-07, 04:33
Ναι εχει ξαναακουστει αυτο το προβλημα μετα απο μεταβαση απ τα 1024 στα 2048.Μπορει να εχει καποιο προβλημα επικοινωνησε και πες τους το παντως το γεγονος οτι σε καποιες στιγμες πιανεις 200kb/s μου λεει οτι ειναι οκ η γραμμη.Αλλωστε απο ταχυτητα σε torrent τι νακρινεις?Παντως ςεχω ακουσει οτι απο μεταβαση απο 2048 στα 4096 λυνεται το προβλημα επειδη αλλαζει dslam η κατι τετοιο.Αν δεν βγαλεις ακρη και αντεχει η τσεπη σου...

invisible man
12-12-07, 05:08
αν το all-seeing eye είναι και για mac, να το κατεβάσω. ειδάλλως ...
πάντως, εγώ δεν ξέρω τίποτα για packs, για vp ή οτιδήποτε άλλο.
δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις.

είμαι όμως ανοιχτός σε κάθε συμβουλή που συνοδεύεται από οδηγίες για βλήματα. χε χε

........Auto merged post: invisible man added 10 Minutes and 7 Seconds later........

καληνύχτα ή καλημέρα σε όλους. κάποτε πρέπει να κοιμηθούμε κι όλας.
περιμένω με περιέργεια τις απαντήσεις.

nsek
12-12-07, 06:05
'Εχετε τσεκάρει τις πόρτες; :hmm:
Προσπαθώντας να ανοίξω remote access διαπίστωσα ότι με σύνδεση Οτενετ μόνο η 25 (smtp) και η 110 (pop) ήταν ανοιχτές, ενώ το config ήταν σωστό οι υπόλοιπες απλά δεν έπαιζαν. Δοκίμασα μια σύνδεση Forthnet και όλες οι πόρτες που έπρεπε να είναι ανοιχτές απλά εμφανίστηκαν.

Στους Αμπελόκηπους.

Δεν παίζει security kit.

Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με την Οτενετ.



:down:

21century
12-12-07, 11:19
Αλέξη καλώς ήρθες εδώ στην παρέα μας. Λοιπόν το πρόβλημα οφείλεται στον πάροχό σου που δεν μας αναφέρεις ποιός είναι για να έχουμε σαφή εικόνα. Φυσικά οι πάροχοι έχουν βάλει φίλτρα για τέτοιες υπηρεσίες σε ορισμένα κέντρα και επειδή είσαι Εξάρχεια λες να σας έχουν στην απέξω γιατί είστε αναρχική περιοχή? Πλάκα κάνω.
Φαίνεται ότι δεν συγχρονίζει το ρούτερ σου με τον Dslam οπότε ζήτησε τους εξηγήσεις...

epp82
12-12-07, 12:05
μια απλή ερώτηση : έχετε ενεργοποιημένο το protocol encryption στον client που χρησιμοποιείτε?

body125z
12-12-07, 12:26
και στα 1024 ξανθη μερια σερνεται το DC ++.. :evil:

bond
12-12-07, 12:36
Σε 8 Mbps δεν εχω παρατηρησει ιδιαίτερο προβλημα. To upload full, το download εξαρταται από τους seeders (αρχείο έχει κατέβει και με 200-300 Kb/sec), σε downloads από web 800Kb/sec. Οι πόρτες ειναι ολες ανοιχτές. Για δες αν εχεις ενεργοποιημένο το encryption οπως είπες και ο προηγούμενος φίλος.
Ετσι όπως το περιγράφεις παντως μου ακούγεται σαν το κλασσικό πήξιμο γραμμής. Δοκιμασε να μειώσεις το όριο του upload σου να δεις τι γίνεται.

invisible man
12-12-07, 13:32
στους αγαπητούς φίλους που απάντησαν (nsek, epp82, bond):

θα επαναλάβω εν συντομία:
1) όλα τα ports είναι ανοιχτά και λειτουργούν, σύμφωνα με port scanning test. π.χ. το 2234 του soulseek. ο ίδιος ο server παρέχει ένα test site για δοκιμή. έχω 2234=success!

2) protocol encryption: δεν ξέρω τι είναι, αλλά και δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο σαν option στα preferences του soulseeX για mac που χρησιμοποιώ. αν κάποιος μου πει που θα το βρω και πως θα το αλλάξω, θα το κάνω.

3) η ταχύτητά μου είναι ΚΑΝΟΝΙΚΗ εκτός προγραμμάτων p2p. συνεπώς δεν μπορεί να είναι πρόβλημα τιγκαρίσματος γραμμής, περιοχής και λοιπά. τότε, υποθέτω, δεν θα είχα απλά καθόλου bandwidth.

4) keep in mind: έχω MAC και όχι PC. συνεπώς, εφόσον μιλάμε απλά για προβλήματα συνδέσεων έχει καλώς. όταν μιλάμε για hardware και software υπάρχουν διαφορές. το πρόβλημα στο οποίο αναφέρθηκα εξ αρχής το έχουν πελάτες ΟΤΕ ανεξαρτήτως operating system (windows, linux, mac).

5) για τον φίλο από θεσσαλονίκη (τόπο καταγωγής μου!): μίλησα χθες με φίλο από άνω τούμπα και μου είπε ότι δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα στις ταχύτητές του στα p2p.

6) αν πράγματι έχω κάποια λάθος settings (δεν έχω κανένα πρόβλημα να το παραδεχτώ), πώς εξηγείται το γεγονός ότι υπάρχουν παράπονα και εκκλήσεις για βοήθεια από τρίτους ΤΟΣΟ στο soulseek forum ΟΣΟ και εδώ; όλοι τα ίδια λάθη σε configuration έχουμε κάνει και όλοι ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ;;; (το πρόβλημα εμφανίστηκε τελείως ξαφνικά πριν περίπου 2 εβδομάδες. μέχρι τότε πήγαιναν όλα ρολόι.)

ευχαριστώ για τις αντιδράσεις σας. το εκτιμώ ιδιαίτερα.

........Auto merged post: invisible man added 9 Minutes and 20 Seconds later........


Σε 8 Mbps δεν εχω παρατηρησει ιδιαίτερο προβλημα. To upload full, το download εξαρταται από τους seeders (αρχείο έχει κατέβει και με 200-300 Kb/sec), σε downloads από web 800Kb/sec. Οι πόρτες ειναι ολες ανοιχτές. Για δες αν εχεις ενεργοποιημένο το encryption οπως είπες και ο προηγούμενος φίλος.
Ετσι όπως το περιγράφεις παντως μου ακούγεται σαν το κλασσικό πήξιμο γραμμής. Δοκιμασε να μειώσεις το όριο του upload σου να δεις τι γίνεται.

για τον φίλο bond:

ανέφερες το upload limit. δηλαδή να το μειώσω για να δω αν αλλάξει κάτι. μα το upload speed όλο αυτό το διάστημα είναι καρφωμένο στα 20-25. δηλαδή ακριβώς στο ύψος που είχα ΠΡΙΝ κάνω αναβάθμιση ταχύτητας (από 1024 σε 2048). πόσο να το μειώσω, να το πάω στα 10; είναι ήδη πολύ χαμηλό για την ταχύτητα που πληρώνω τώρα = 2048. δεν μπορεί (νομίζω) να φταίει αυτό. αν έφταιγε αυτό, τότε και τους προηγούμενους μήνες θα έπρεπε να είχα το ίδιο πρόβλημα. το πρόβλημα όμως είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και συμπίπτει χρονικά με την ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ.

μήπως η λύση είναι να αιτηθώ στον ΟΤΕ την μείωση της ταχύτητάς μου στο προηγούμενο πακέτο, δηλ. στα 1024;;; (μια υπόθεση κάνω...)

nikgr
12-12-07, 13:45
Φίλε μου κατ' αρχήν στο (3) κάνεις λάθος.
Δε σημαίνει ότι επειδή κατεβάζεις απο ftp καλά ότι δεν είναι πιταρισμένο το dslam σου.
Oι p2p συνδέσεις είναι οι αυτές που επηρεάζονται κατα κύριο λόγο στα πιταρισμένα dslams, ακριβώς επειδή τα packets per sec είναι πολύ χαμηλά.
Οι ftp και http συνδέσεις δε χρησιμοποιούν packets και δεν επηρεάζονται τόσο.

Eγώ θα σε συμβούλευα να χρησιμοποιήσεις ένα demo account απ' τη HOL.
Αν και με το demo αυτό έχεις πρόβλημα, σημαίνει ότι η κλάση των 2mbps στο dslam σου είναι πίτα απο p2pers και δε φταίει η OTEnet.

Aν η HOL πάει σφαίρα την ίδια ώρα της ημέρας και στο ίδιο p2p τότε μιλάμε για πρόβλημα της otenet (κόφτες ή κάποιο άλλο γενικότερο πρόβλημα)

Το demo της HOL 1mbps μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνος σου απο δω:
https://public.curbas.hol.gr/register/curbas-demo.cgi?menuid=141&sitecolor=green&language=el&language=el

invisible man
12-12-07, 14:04
στον nikgr:

ευχαριστώ πάρα πολύ για το tip και θα το εφαρμόσω άμεσα.
η ορολογία που χρησιμοποιείς μου είναι άγνωστη, καθότι δεν είμαι καθόλου καταρτισμένος σε θέματα ίντερνετ ή λογισμικών. απλά δουλεύω ως μεταφραστής γράφοντας, κυρίως.

ελπίζω οτι η εγκατάσταση του demo hol θα είναι σχετικά απλή υπόθεση. ειδάλλως θα τα κάνω θάλασσα και θα χρειαστώ οδηγίες βήμα-βήμα.

........Auto merged post: invisible man added 11 Minutes and 43 Seconds later........

πήρα τον κωδικό και το password για το demo hol. όμως, τι κάνω τώρα; πώς το εγκαθιστώ;

nikgr
12-12-07, 14:08
Θα βάλεις στο router σου το username που έφτιαξες στη HOL με τη μορφή:
username@adsl.gr
και passwd το passwd που δήλωσες.

Tolis77
12-12-07, 14:37
Παιδια καλησπερα .
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω ,μετα απο αναβαθμιση που εκανα απο 2 σε 4 mbit .Εδωσα βλαβη στο 121 και μου ειπαν οτι το dsal ειναι πιτα και σε 10 μερες θα κανουν αναβαθμιση .Επισης μου ειπαν οτι αυτο γινεται κανονικα αυτοματα ,αλλα επειδη κανουν καποιες εργασιες στα dslam ,καθηστερουν λιγο .

invisible man
12-12-07, 15:14
Παιδια καλησπερα .
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω ,μετα απο αναβαθμιση που εκανα απο 2 σε 4 mbit .Εδωσα βλαβη στο 121 και μου ειπαν οτι το dsal ειναι πιτα και σε 10 μερες θα κανουν αναβαθμιση .Επισης μου ειπαν οτι αυτο γινεται κανονικα αυτοματα ,αλλα επειδη κανουν καποιες εργασιες στα dslam ,καθηστερουν λιγο .

φίλε Tolis77, είσαι κέντρο αθήνας; διότι εγώ έχω το πρόβλημα στα εξάρχεια, δυο βήματα από κωλέττη.

η απάντηση που πήρες σημαίνει να μην ανησυχούμε διότι το πρόβλημα είναι προσωρινό; αν είναι έτσι να ηρεμήσω και να περιμένω. θέλω απλά να ξέρω ότι ο οτε δεν μπλοκάρει ΕΠΙΤΗΔΕΣ τα p2p clients. αυτό μ' ενδιαφέρει.

εμένα πάντως στην κωλέττη όπου πήγα ο ίδιος (εκτός απ' τα τηλεφωνήματα που έκανα σε 1248, 121 και 801-... της οτενετ) δύο φορές, δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο. ούτε βλάβες, ούτε αναβαθμίσεις, ούτε "πίτα" ολόκληρη και σκύλος χορτάτος. μου είπαν όλοι τους: "κανένα πρόβλημα, κύριέ μου, όλα είναι κανονικά".

/// ο φίλος που πρότεινε τη δοκιμαστική σύνδεση hol μπορεί να εξηγήσει σ' έναν ανίδεο πώς κάνουμε τη ενεργοποίση και τη σύνδεση;; υποθέτω κάπου στο router γίνεται αυτό.

/// ΕΙΔΗΣΗ: η θεσσαλονίκη με πληροφορεί οτι το soulseek δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ με τις συνήθεις ταχύτητες, όπως και πριν. το πρόβλημά μας τους είναι εντελώς άγνωστο. μίλησα μαζί τους πριν από λίγα λεπτά. ταχύτητες 200 και άνω (download) κατά περίπτωση.

βοηθάτε, πατριώτες! μας πήρανε παραμάζωμα!!!

........Auto merged post: invisible man added 8 Minutes and 34 Seconds later........


Θα βάλεις στο router σου το username που έφτιαξες στη HOL με τη μορφή:
username@adsl.gr
και passwd το passwd που δήλωσες.

φίλε nikgr, δε δήλωσα ούτε username ούτε password. έπρεπε να στείλω ένα sms σ' ενα κινητό και να αποθηκεύσω δύο κωδικούς που μου έδιναν στο link. μήπως έκανα κάποιο λάθος στη διαδικασία;; μου έδωσαν ένα serial number κι ένα pin number, έτοιμα. εγώ δεν δήλωσα τίποτα άλλο πλην του κινητού μου. πρέπει να επιστρέψω στο link;;

nikgr
12-12-07, 15:38
ναι αφού λάβεις το serial και το pin που σου έρχονται στο sms απ' τη HOL, πατάς το κουμπάκι "συνέχεια" στο site και τα γράφεις στα αντίστοιχα πεδία για να προχωρήσει η διαδικασία εγγραφής και να δηλώσεις το username και το passwd που θες.

Μπορείς επίσης και απ' τη forthnet να πάρεις demo αλλα πρέπει να το ζητήσεις τηλεφωνικά.

Tolis77
12-12-07, 16:25
Το κεντρο μου ανηκει στο μενιδι .Το προβλημα ειναι μαλλον προσωρινο γιατι οταν ειχα ξανακανει αναβαθμιση (απο 1 σε 2 ) και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα ,στο 121 μου ειχαν πει παλι για πιτα dslam .Μετα απο μια εβδομαδα που μου ειχαν πει τοτε ,οντως η γραμμη τερματιζε .
Τωρα για το demo της HOL μαλλον θα πρεπει να σε βοηθησει καποιος αλλος .
Επισης να αναφερω οτι απο τις επαφες που ειχα με τεχνικους στο 121 ,ολοι μου ανεφεραν οτι υπαρχουν καθυστερησεις (η αναβαθμιση πηρε 3 εβδομαδες να γινει ) γιατι εχουν καποια προβληματα με εργασιες που κανουν στα dslam .

invisible man
12-12-07, 16:50
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ Nikgr,

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ Hol ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΣ. Authentication Failed. To ΕΚΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ. ΤΙΠΟΤΑ.

ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ, ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ. ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ Router ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΚΙΝΟ Χ ΣΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ "internet Default Gateway".
ΔΗΛ:

ΤΟ Connectivity Check ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ:
Dsl: Ok
Atm: Ok
Ethernet: Ok (some Ethernet Interfaces Of This Internet Service Have No Activity. This Could Prevent The Connection From Being Established)
Ppp: Ok
Ip: Ok
Internet: No Connectivity To Gateway ..... (ΑΡΙΘΜΟΣ)

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;; (Ο ΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΒΛΑΒΩΝ)

Siegfried
12-12-07, 16:54
To ίδιο συμβαίνει και σε εμένα και το έχω αναφέρει και σε ένα δικό μου topic μαζί με άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζω...

Οι καιροί είναι χαλεποί...

invisible man
12-12-07, 17:18
μόλις διάβασα το θέμα σου, siegfried. έχουμε τις ίδιες ενδείξεις, με τη διαφορά ότι το δικό μου ρούτερ δεν πέφτει. κάνω και browsing και downloading αλλά όχι από file sharing clients.

Siegfried
12-12-07, 17:38
Kαι εγώ απλά όποτε του την βαρέσει κόβει το internet. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Δεν μπορώ να κατεβάσω ένα torrent με την ησυχία μου και γίνεται αυτή η δουλειά. Και η ταχύτητα που κατεβάζω είναι ντεμί τελείως...

bond
12-12-07, 17:49
Λοιπον, καταρχην τι ειναι το encryption. Επειδη καποιοι πονηροι ISP αρχισαν να αναγνωρίζουν την κινηση των P2P και να την επιβραδυνουν, καποιοι P2P clients, κυριως για torrent (uTorrent, azureus) κρυπτογραφουν τα πακετα ωστε ο ISP να μην μπορει να τα ξεχωρίσει ευκολα από την υπόλοιπη κινηση. Δεν ξερω αν το soulseek υποστηριζει κατι τετοιο. Και επισης δεν ξερουμε με βεβαιότητα αν η οτενετ μπαινει στη διαδικασια ελεγχου της κινησης των p2p (νομιζω η HOL παλαιοτερα ειχε αποδειχθεί ότι το εκανε).
Ας το ξεπερασουμε αυτό γιατι δεν νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα.
Εγώ νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι στο upload σε συνδυασμο με πηγμένο DSLAM. Το πηξιμο μαλλον συνεβει επειδη ανεβηκες σε ταχυτητα και στην περιοχη σου υπαρχουν πολλοι με 2048, ενω στα 1024 ηταν πιο χαλαρα. Και οπως ειπαν και αλλοι τα p2p ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε πηγμενα DSLAM λόγω πολλών πακετων.
Το upload επηρεαζει αμεσα το download. Η γραμμή σου εχει 27Kb/sec μεγιστο θεωρητικό upload. Βαζοντας εσυ οριο στα 25, αφηνεις ελάχιστο περιθωριο για την κινηση των πακετων που απαιτουνται για τη λειτουργια του ΤCP/IP (χονδρικα καθε φορα που σου φτανει ενα πακετο download, ο υπολογιστης σου πρεπει να απαντησει οτι το ελαβε). Δοκιμασε να το μειωσεις τουλαχιστον στο 20.

Tolis77
12-12-07, 18:04
Λοιπον, καταρχην τι ειναι το encryption. Επειδη καποιοι πονηροι ISP αρχισαν να αναγνωρίζουν την κινηση των P2P και να την επιβραδυνουν, καποιοι P2P clients, κυριως για torrent (uTorrent, azureus) κρυπτογραφουν τα πακετα ωστε ο ISP να μην μπορει να τα ξεχωρίσει ευκολα από την υπόλοιπη κινηση. Δεν ξερω αν το soulseek υποστηριζει κατι τετοιο. Και επισης δεν ξερουμε με βεβαιότητα αν η οτενετ μπαινει στη διαδικασια ελεγχου της κινησης των p2p (νομιζω η HOL παλαιοτερα ειχε αποδειχθεί ότι το εκανε).
Ας το ξεπερασουμε αυτό γιατι δεν νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα.
Εγώ νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι στο upload σε συνδυασμο με πηγμένο DSLAM. Το πηξιμο μαλλον συνεβει επειδη ανεβηκες σε ταχυτητα και στην περιοχη σου υπαρχουν πολλοι με 2048, ενω στα 1024 ηταν πιο χαλαρα. Και οπως ειπαν και αλλοι τα p2p ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε πηγμενα DSLAM λόγω πολλών πακετων.
Το upload επηρεαζει αμεσα το download. Η γραμμή σου εχει 27Kb/sec μεγιστο θεωρητικό upload. Βαζοντας εσυ οριο στα 25, αφηνεις ελάχιστο περιθωριο για την κινηση των πακετων που απαιτουνται για τη λειτουργια του ΤCP/IP (χονδρικα καθε φορα που σου φτανει ενα πακετο download, ο υπολογιστης σου πρεπει να απαντησει οτι το ελαβε). Δοκιμασε να το μειωσεις τουλαχιστον στο 20.

Εγω το εχω δοκιμασει με 8 ,10 ,15 ,20 .Απολυτος καμια διαφορα .Κολλημενος στα 30 kb/s ( με 4mbit γραμμη ) .

orestis7
12-12-07, 18:08
Kαι εγώ με 0 upload κατεβάζω με 500b/s-2kb/s!(768 γραμμή)

bond
12-12-07, 18:16
Εγω το εχω δοκιμασει με 8 ,10 ,15 ,20 .Απολυτος καμια διαφορα .Κολλημενος στα 30 kb/s ( με 4mbit γραμμη ) .

Ναι ισως αν ειναι τοσο πηγμενο το DSLAM να μην κανει διαφορα. Σιγουρα δεν βοηθαει παντως να το εχεις πολυ κοντα στο οριο της γραμμης. Ειμαι σιγουρος οτι αναφερεται αναλυτικα στα διαφορα p2p guides που υπαρχουν στο φορουμ.
Παντως σχεδον σιγουρα δεν ειναι γενικο προβλημα στον οτε/οτενετ με ολα τα p2p.
Με βαλατε σε περιεργια και εβαλα τωρα για δοκιμη 4 τορρεντ με πολλους seeders (200+) απο γνωστο ελληνικο τρακερ. Με αζουρεους και encryption ενεργοποιημενο (αν τυχον αυτό κανει τη διαφορα), μετα απο 5 λεπτά για να παρει μπρος, συνολικο dowload 500Κb/sec (σε 8 Mbps).

Spanos
12-12-07, 19:12
Απλά είναι εταιρεία της πλάκας, όσοι μπορείτε πάρτε δρόμο και όπου φύγει-φύγει.

invisible man
12-12-07, 19:27
ευχαριστώ πολύ τον bond. πολύ χρήσιμα αυτά που ανέλυσε.

έχω αυτή τη στιγμή το soulseek ανοιχτό, με ταχύτητες: ±25 upload ,±6 download.
θα δοκιμάσω να περιορίσω το upload σε 15.
[όμως: ο λόγος που έκανα αναβάθμιση ταχύτητας δεν ήταν για να κάνω περισσότερα και ταχύτερα downloads, αλλά το ανάποδο: να παίρνουν οι εκατοντάδες web φίλοι μου περισσότερα αρχεία μου και πιο εύκολα, ανά 24ωρο. με στενοχωρούσε που εγώ κατέβαζα με 100+ κι αυτοί με 5 ο καθένας (20 τελική ταχύτητα). είχα άλλωστε ένα τεράστιο qeue από users που περίμεναν να πάρουν κάτι. τώρα αναγκάστηκα να αφήνω "added list only" downloads. οι άγνωστοι δεν μπορούν πια να κατεβάσουν. και πιστεύω ότι η ανταλλαγή χωρίς οικονομικά συμφέροντα -δηλ. για την απόλαυση μας και μόνο- είναι απ' τα καλύτερα πράγματα που έφερε το ίντερνετ.]

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ: αυτή η περίεργη ένδειξη στο router (που την έχει κι ο Tollis77, αν τον κατάλαβα καλά) ότι "no connectivity to gateway τάδε"και βγάζει το internet κόκινο -σα να μη λειτουργεί, ενώ λειτουργεί-, αυτό τι διάολο είναι; δεν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

nikgr
12-12-07, 20:43
invisible man λες ότι έκανες αναβάθμιση απ' το 1mbit στα 2mbit ώστε να "ανεβάζεις" γρηγορότερα.
Πώς αλήθεια? Αφού και οι 2 ταχύτητες έχουν το ίδιο upload (256Κ) ? :hmm:

Aφού σε ενδιαφέρει τόσο το upload γιατί δεν αγόρασες μια σύνδεση σε ιδιόκτητο δίκτυο εναλλακτικού ώστε να έχεις 1mbit upload?

Όσο για το πρόβλημα με το demo της HOL και το no connectivity δε μπορώ να καταλάβω τί φταίει...
Δοκίμασες να το κάνεις μέσω του wizard του router σου?

Δοκίμασες με άλλο router μήπως τελικά και φταει το router?
2-3kbytes/sec είναι πάντως πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα download, όσο και πιταρισμένο να είναι το dslam σου.
Δοκίμασες πρωινή ώρα να δεις αν έχεις καλύτερες ταχύτητες?

invisible man
12-12-07, 21:04
μείωσα την ταχύτητα upload σε 15 kbps και το αποτέλεσαμα είναι ότι η ταχύτητα download έπεσε κι άλλο. τώρα έχω 1,50-2 kbps.

........Auto merged post: invisible man added 20 Minutes and 15 Seconds later........


invisible man λες ότι έκανες αναβάθμιση απ' το 1mbit στα 2mbit ώστε να "ανεβάζεις" γρηγορότερα.
Πώς αλήθεια? Αφού και οι 2 ταχύτητες έχουν το ίδιο upload (256Κ) ? :hmm:

Aφού σε ενδιαφέρει τόσο το upload γιατί δεν αγόρασες μια σύνδεση σε ιδιόκτητο δίκτυο εναλλακτικού ώστε να έχεις 1mbit upload?

Όσο για το πρόβλημα με το demo της HOL και το no connectivity δε μπορώ να καταλάβω τί φταίει...
Δοκίμασες να το κάνεις μέσω του wizard του router σου?

Δοκίμασες με άλλο router μήπως τελικά και φταει το router?
20kbytes/sec είναι πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα, όσο και πιταρισμένο να είναι το dslam σου.
Δοκίμασες πρωινή ώρα να δεις αν έχεις καλύτερες ταχύτητες?
κατ' αρχήν δεν είχα ιδέα μέχρι που μπήκα σ΄αυτό το φόρουμ ότι η ταχύτητα upload μένει η ίδια. αυτό το πηλίκο δεν το είχα προσέξει ποτέ μου. βλακεία μου μπορεί να είναι, αλλά μην αμφισβητείτε τς προθέσεις μου, όσο αφελείς κι αν αποδεικνύνοναι ότι ήταν. τώρα που το ξέρω, μπορώ άνετα να επιστρέψω στην προηγούμενη ταχύτητα (1024). δεν χρειάζομαι παραπάνω για τον εαυτό μου, μια χαρά ήμουνα.

όσον αφορά τους ιδιόκτητους ή εναλλακτικούς ή όπως αλλιώς λέγονται, isp's, δίκτυα κλπ. και πάλι δεν έχω ιδέα. πώς τους βρίσκω; τι κοστίζει; δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο.

πρωί, μεσημέρι, απόγευμα ή μαύρη νύχτα, οι ταχύτητές μου στο συγκεκριμένο client (soulseeX/slsk server) παραμένουν οι ίδιες. δουλεύω στο σπίτι, συνεπώς μπορώ να βλέπω και τι γίνεται με ταχύτητες κλπ.

για την hol: όχι δεν δοκίμασα με τον wizzard. ένανα disconnect από την σύνδεσή μου με οτε και re-connect αντικαθιστώντας τα προηγούμενα στοιχεία χρήστη με τα καινούργια, δηλ. username (invisibleman@hol.gr) και το password μου. δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως. είναι ο πρώτος μου χρόνος με μόνιμη σύνδεση ίντερνετ. πριν έκανα dial up μόνο για browsing πληροφοριών.

θέλω όμως να επαναλάβω το γεγονός ότι δεν είμαι ο ΜΟΝΟΣ που εμφανίζεται να έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα. κάνουμε όλοι τα ίδια λάθη ταυτόχρονα; φταίει ο οτε; δε φταίει ο οτε; φταίνε οι αμερικανοί; δε φταίνε οι αμερικανοί; φταίει το ωροσκόπιό μας; δε φταίει αυτό; ε, πάντως κάποιος φταίει. πριν δυό βδομάδες δεν έτρεχε τίποτα. ΘΑ ΠΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

αν αν αν αν, αυτό είναι που προκαλεί τη συμφόρηση στην δική μου γραμμή. αν!
περιμένω λοιπόν να μου πει κάποιος απο σας "ναι, αυτό είναι" και θα το κάνω. δεν έχω λόγο να γκρινιάζω συνεχώς για το ίδιο άλυτο θέμα.

orestis7
12-12-07, 21:11
invisible man για να φτίαξει το πρόβλημα μας πρέπει ο οτε να ασχοληθεί, εμείς το μονό που μπορούμε να κάνουμε είναι να πέρνουμε το 121 και να δηλώνουμε βλάβη δυστηχώς...

nikgr
12-12-07, 21:34
κατ' αρχήν όσον αφορά το demo βάζεις λάθος την κατάληξη...
Δεν είναι invisibleman@hol.gr αλλα όπως σου είπα invisibleman@adsl.gr

Όσο για τα ιδιόκτητα δίκτυα των εναλλακτικών αυτό που θα πρέπει να ζητήσεις είναι μια σύνδεση μεριζόμενης πρόσβασης (Shared LLU) είτε στη HOL είτε στην Tellas που δίνουν upload 1mbit και θα έχεις μια ταχύτατη σύνδεση (μέχρι 24mbit download/1mbit upload) στα χρήματα που δίνεις τώρα στον ΟΤΕ για την 1024/256Κ.

Δοκίμασε και πάλι τη demo της HOL με τις σωστές ρυθμίσεις (αν δεν έληξε ήδη γιατί κανα 6ωρο διαρκει)

Nuperibo
13-12-07, 02:59
Πάντως και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.

Έκανα αναβάθμιση για καλύτερη ταχύτητα και έχει σαφώς χειρότερη... :(

Εχεί που είχα 100 σταθερά τώρα έχω 20-25 ...


(από 1024 σε 2048)

tsomis
13-12-07, 10:15
Παιδια εδω στου Ζωγραφου δεν εχω προβλημα.
conexx 4mbit και βλεπω απο σερβερ 350-430Κb.
Στα P2P αναλογα απο 5κ εως και 290κ αναλογα.
;)

........Auto merged post: tsomis added 2 Minutes and 22 Seconds later........

(μιλαμε για Torrent & DC++)

HuX_FluX
13-12-07, 10:38
Εγώ μέχρι πριν 2 μέρες ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Και στα p2p πάντα κατάφερνα και έπιανα τελική (82kb/sec 768kbps), όμως εδώ και 2 μέρες έχω γενικά πεσμένες ταχύτητες και σε browsing ακόμα και σε online games έχω lag, κάτι που 2 χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ.. Δε ξέρω μήπως η 2ήμερη απεργία έπαιξε κανένα ρόλο, γιατί αλλιώς αρχίζω να απογοητεύομαι με την κατάσταση αυτή :(

kostas2712
13-12-07, 12:08
Εχω μια conx 768 στο κεντρο Αθηνας, DSLAM Κωλεττη- εξαρχεια κια δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα.

Nuperibo
13-12-07, 23:37
Τελικά σε εμένα σε ftp χτυπάει 170-200kB/s ενώ σε p2p παίζει με max το 30-40kB/s.

Λέτε να παίζει κόφτης; Να δηλώσω βλάβη;

invisible man
14-12-07, 00:29
συγγνώμη, 21 century, που άργησα να απαντήσω, ήμουν πολύ απασχολημένος.
ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και το ενδιαφέρον σου.

παρέλειψα, ίσως επειδή συγχέω τις εταιρίες μεταξύ τους, να αναφέρω ότι πάροχος μου είναι η otenet. εξακολουθώ να μην εμπιστεύομαι τις υπόλοιπες λόγω των (όπως ακούγεται) περιορισμένων επενδύσεών τους σε ιδιόκτητα δίκτυα και της απεριόριστης, συνάμα, βουλιμίας τους για πελατολόγιο και εύκολο χρήμα. μπορεί όμως να είμαι απλά υπέρ το δέον παλιομοδίτης και ρομαντικός (βλ. πάλαι ποτέ "οργανισμοί κοινής ωφέλειας" κλπ).

όσο για τους design αναρχικούς στα εξάρχεια, αν τους φοβόταν και τους λάμβανε υπόψη του ο οτε, θα είχαν, επιτέλους, και έναν αντικειμενικό λόγο ύπαρξης. μπα ..., είναι το απαραίτητο φολκλόρ του άστεως, κατά τη γνώμη μου. αν εξέλειπαν θα μας έλειπαν.

λοιπόν, σοβαρά τώρα: το καλύτερο θα είναι, φυσικά, το πρόβλημα να βρίσκεται εδώ σε μένα και όχι σε μια παγκόσμια αντι-p2p συνομωσία αμερικανών, εβραίων, αριανών, ρωμαίων και δε συμμαζεύεται. δεν ασχολούμαι πια τόσο με torrents (άλλωστε το demonoid το έφαγε η μαρμάγκα...), όσο με το soulseek, το οποίο βρίσκω προσωπικά πολύ αξιόλογο, φιλικό και οικείο. έχω γνωρίσει πολλούς επαγγελματίες μουσικούς εκεί και έχω ακούσει συχνά τη δουλειά τους, την οποία μου έκαναν την τιμή να μου στείλουν (upload). επίσης, βρίσκει κανείς σπανιότατο υλικό που δεν έχει (και ούτε πρόκειται ποτέ να) κυκλοφορήσει σε cd.

η σύνδεση μου λειτουργεί κανονικά στα υπόλοιπα, παρότι το connectivity test του ρούτερ συνεχίζει να παρουσιάζει τα ίδια diagnostics: όλα πράσινα και σωστά πλην ενός: connection to gateway 62.103.129.15, δηλ. no internet connection!! το ίντερνετ εμφανίζεται κόκινο στο τεστ του ρούτερ, παρότι το ίδιο το ρούτερ δίνει πράσινη (ok) σύνδεση adsl και πράσινη σύνδεση ίντερνετ στο παράθυρο broadband connection. δηλ. είναι σα να μου λέει: δεν έχει σχέση, κύριε, που αναπνέετε και περπατάτε, είστε νεκρός, τέζα. (μου θυμίζει ανάλογο ποίημα του μίλτου σαχτούρη ...)

ωραία, να τους ξαναπάρω τηλέφωνο. ποιούς όμως; τους οτέ-δες ή τους οτενετ-άδες; ο ένας παραπέμπει συνεχώς στον άλλο και όλοι, εν χορώ, κελαϊδούν: "είναι όλα εντάξει, που το βλέπετε το πρόβλημα;" πραγματικά, σκοπεύω να ζητήσω υπο-βάθμιση στην προηγούμενη κατηγορία, ήτοι 1024. τώρα, το αν "συγχρονίζει" το ρούτερ με dslam (κάτι σαν φονταμενταλιστικό οτε-ισλάμ;), εδώ κοτζάμ σημίτης και δεν κατάφερε να μας "εκ-συγχρονίσει", απ' την κωλέττη θα περιμένω τα θαύματα;

πάντως το username σου προδίδει αισιοδοξία, δε λέω. αντιθέτως, το δικό μου αντικατοπτρίζει το πώς με βλέπουν οι δημόσιες ("επανιδρυμένες", κατά κωστάκη) υπηρεσίες.

κάτι άσχετο: δεν μπορούμε στο προφίλ μας να έχουμε και μια ένδειξη για τον τύπο operating system που χρησιμοποιούμε, για να μην μπερδευόμαστε μεταξύ μας όταν λαμβάνουμε συμβουλές "do this or do that"; ή μήπως είμαι ο μοναδικός εδώ που έχει mac; (όχι intel mac όμως)
πάντως εγώ δεν πάσχω απ' τον σνομπισμό των απανταχού μακάδων, για να πρέπει να είμαι πάντα ο "ξύπνιος", ο "εξελιγμένος" και ο "διαφορετικός". ελάχιστα ξέρω, άλλωστε, από υπολογιστές. ψηφίζω mac επειδή ψηφίζει και ο αδελφός μου (οικογενειακή παράδοση).

πάντως είμαι πεπεισμένος ότι το πρόβλημα έχει σχέση με την "αναβάθμιση". όλο το προηγούμενο διάστημα δεν είχα κανένα πρόβλημα. εξ αρχής. όμως, για να βρεις τεχνικό που να σκαπμπάζει από mac (και μάλιστα στο τηλέφωνο της otenet 801-τρεχαγύρευε) πρέπει πρώτα να έχεις δει την παναγία στον ύπνο σου. εδώ, για να κάνω την αρχική μου σύνδεση είχα φάει 10 μέρες στα τηλέφωνα και τον γρίφο μου τον έλυσε τελικά το κατάστημα απ' όπου αγόρασα το λάπτοπ.

μάλλον παρασύρθηκα και είπα πολλά. φταίνε τα δύο ουίσκι στο στομάχι μου...

ευχαριστώ, χαιρετώ και αναμένω.

invisibly yours,

αλέξης

invisible man
14-12-07, 00:37
Τελικά σε εμένα σε ftp χτυπάει 170-200kB/s ενώ σε p2p παίζει με max το 30-40kB/s.

Λέτε να παίζει κόφτης; Να δηλώσω βλάβη;

να δηλώσεις "ανήκεστο βλάβη", φίλε.
ο κόφτης μας άφησε παράλυτους ...

nikgr
14-12-07, 01:14
Παιδιά πριν αρχίσετε να μιλάτε για κόφτες καλό είναι να δοκιμάσετε και κανένα άλλο provider.

Eίμαι γενικά κατά του ΟΤΕ, αλλα δε μπορώ να πιστεψω ότι η otenet σας βάζει κόφτες.

Τουλάχιστον όχι όταν δεν έχετε δοκιμάσει κανένα άλλο provider στο dslam της περιοχής σας.

Εαν για λίγη έστω ώρα το 24ωρο πιάνετε καλές ταχύτητες στα p2p και το upload σας είναι ανεπηρέαστο μιλάμε για βαρυφορτωμένο dslam.
Δε σας κάνει εντύπωση γιατί το upload δεν επηρεάζεται ποτέ στα p2p? Αν υπήρχαν κόφτες θα ήταν και το upload χάλια.

invisible man
14-12-07, 01:32
Παιδιά πριν αρχίσετε να μιλάτε για κόφτες καλό είναι να δοκιμάσετε και κανένα άλλο provider.

Eίμαι γενικά κατά του ΟΤΕ, αλλα δε μπορώ να πιστεψω ότι η otenet σας βάζει κόφτες.

Τουλάχιστον όχι όταν δεν έχετε δοκιμάσει κανένα άλλο provider στο dslam της περιοχής σας.

Εαν για λίγη έστω ώρα το 24ωρο πιάνετε καλές ταχύτητες στα p2p και το upload σας είναι ανεπηρέαστο μιλάμε για βαρυφορτωμένο dslam.
Δε σας κάνει εντύπωση γιατί το upload δεν επηρεάζεται ποτέ στα p2p? Αν υπήρχαν κόφτες θα ήταν και το upload χάλια.

το σχόλιό μου περί "κόφτη" που ακρωτηριάζει ήταν για πλάκα. και εγώ αμφιβάλλω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο. στην αρχή το υποπτέφθηκα, αλλά κατόπιν επικοινώνησα με θεσσαλονίκη για να δω αν το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλη τη χώρα.

φταίει όμως τελικά η otenet; αυτή την καταραμένη demo της hol δεν κατάφερα να την κάνω. με τα σωστά στοιχεία. κάθε φορά authentication failed. κι αν το ρούτερ δεν εκ-"συγχρονίζει" τότε γιατί από ένα blog μπορώ να κατεβάσω με 200; το βαρυφόρτωμα επηρεάζει μόνο τα p2p;

[μάλλον πρέπει να πάψω να κάνω τις ίδιες ερωτήσεις γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις για να καταλάβω τις απαντήσεις.]

saito
14-12-07, 01:34
Μια χαρα ειμαι και γω μήπως είναι τοπικό?

@ ADSLgr.com All rights reserved.