PDA

Επιστροφή στο Forum : HUBs για DC++ ;



magician
27-03-05, 02:13
Παιδιά, πρόσφατα εγκατέστησα το DC++ και μου ειπαν να συνδεθώ με το ελληνικό angellos0, έλα ομως που αυτό φαίνεται να μην δουλεύει! :(
Υπάρχει κάποιο άλλο ελληνικό ή οποιοδήποτε, τέλος παντων για να συνδεθώ και να δοκιμάσω το πρόγραμμα;

JohnGR
27-03-05, 02:15
Μήπως γιατί δεν το γράφεις σωστά; http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5780

magician
27-03-05, 02:30
sorry...αλλά αν πας στο www.angelos0.com λέει οτι ειναι υπό ανακατασκευή.
Μήπως υπάρχει πρόβλημα ορθογραφίας; Μήπως είναι όμικρον αντί μηδέν;
Τελοσπάντων, μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς γράφεται και εάν λειτουργεί ή οχι;;
Και εμπάσπεριπτώσει κάποια άλλα διεθνή HUBs δεν υπάρχουν;;

HaRRy
27-03-05, 02:36
www.hublist.org

take to have
παρε να'χεις

Yngwiedis
27-03-05, 02:38
Τι σχέση έχει το site του hub με την διεύθυνση του hub που χρειάζεσαι εσύ για να συνδεθείς ;
Άνοιξε το DC++ και πήγαινε View > Public Hubs.
Στην αριστερή γραμμή που γράφει Filter γράψε την λέξη greek και πάτα enter για να δεις όλα τα ελληνικά hubs η γράψε angelos και πάτα enter για να δεις το hub του angelou.
Μετά πάτησε δεξί click και Connect σε όποιο hub θέλεις να συνδεθείς.
Αυτά...

magician
27-03-05, 02:49
ok παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πάω να δοκιμάσω (αν και αυτά που διάβασα στο link του JohnGR δε μου άρεσαν καθόλου).
Με το eDonkey που ρώτησα στο άλλο μου θέμα, μπορείτε να μου πείτε γιατί εξαφανίζονται τα μισοκατεβασμένα μου αρχεία;;

magician
27-03-05, 03:50
χμμ..ok συνδεθηκα στον aggelo...μου γράφει διάφορα ανάμεσα στα οποία και οτι πρέπει να έχω 2 slots ανοιχτά αντί για 1...πως γίνεται αυτό πάλι;;..Αλλά και στα υπόλοιπα hubs, τι πρέπει να κάνω για να αρχισω downloads; (εχω ηδη διαθέσει φάκελο με 10gb)

HaRRy
27-03-05, 12:23
http://angelos0.no-ip.info/faq.php

τα 10GB είναι λίγα πολύ λίγα για να μπορέσεις να μπείς και σε άλλα πιο μεγάλα hubs...
τα μέτρια ξεκινάνε με 50GB minimum...

magician
27-03-05, 21:58
τι μου λες τωρα φιλε μου; αφου ψαχνοντας βρισκεις και με απαιτησεις σε..0 gb.
εγω ρωτησα τι ειναι αυτα τα slots που ζηταει.

HaRRy
27-03-05, 22:05
Πρέπει να έχεις ανοιχτές 2 πόρτες... απλά κάντο...
http://angelos0.no-ip.info/faq.php
Οσο για το τι βρίσκεις σε 0GB hubs ασε καλύτερα!
εκτός αν θές να περιμένεις μια ταινία των 700ΜΒ να κάνει 7 μέρες στο περίμενε...

magician
28-03-05, 17:05
ναι...σιγα μην ψαχνω σε hubs και περιμενω με τις βδομαδες να κατεβασω μια ταινια, τη στιγμη που υπαρχει το eDonkey. Εχω δεκαδες gb αρχεια αλλα ποτέ δεν θα τα διεθετα για uploads, καθοτι ενημερωθηκα οτι τα uploads μειωνουν τα downlads!! Oπως ειπα στο αλλο ποστ, εχω ηδη απεγ/σει το αχρηστο DC++ αλλα για την ιστορια θα ηθελα να μαθω τι ειναι αυτο το δευτερο slot και πως ανοιγει (το λινκ που μου εδωσες δεν ειναι διαφωτιστικο). Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει με firewall και προστασια...Μη μου πειτε κιολας οτι θα πρεπε να απεν/σω το firewall μου!!...

lemonidas
28-03-05, 17:32
Εχω δεκαδες gb αρχεια αλλα ποτέ δεν θα τα διεθετα για uploads, καθοτι ενημερωθηκα οτι τα uploads μειωνουν τα downlads!!Μη μου πειτε κιολας οτι θα πρεπε να απεν/σω το firewall μου!!...

Αν όλοι σκέφτονταν σαν και σένα δεν θα έβρισκες να κατεβάσεις τπτ για να μη τους χαλάσει και σε αυτούς το download (που δεν θα είχαν αφού δεν θα υπήρχαν αρχεία)...


Μη μου πειτε κιολας οτι θα πρεπε να απεν/σω το firewall μου!!...

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να απενεργοποιήσεις το firewall σε κανέναν p2p πρόγραμμα, απλά να ανοίξεις κάποιες πόρτες που θα χρησιμοποιεί.


Το ρυθμιζετε ετσι ωστε το port 1412 να μην μπλοκάρετε (TCP και UDP)....για εμπειρους χρηστες!
Ρυθμιζετε το router σας με την βοηθεια των οδηγων του site....για εμπειρους χρηστες!
Χρησιμοποιειτε τα τυχον proxy που εχετε στην διαθεση σας (των βρεττανικων πανεπιστημιων δεν θα δουλεψουν αλλα πολυ πιθανον να δουλεψουν proxy προγραμματων οπως το ΗΤΤPTunnel )Τα στοιχεια του proxy μπαινουν στο SOCKS5 !
Τελος αν δεν γινεται τιποτα ουτε με αυτες τις ρυθμισεις βαζετε PASSIVE mode!
Λέγοντας έμπειρους χρήστες εννοουμε απλα αυτους που ξέρουν τι σημαίνει IP και παρομοιοι οροι. Για αυτους τους χρήστες δειτε τους οδηγούς μας στο δεξί μαύρο πλαίσιο του howto section του site (http://angelos0.no-ip.info/howto.php). Εδω θα βρείτε οδηγιες για routers και firewalls.

magician
28-03-05, 17:44
μα το eDonkey, λεμονιδα μου, σε υποχρεωνει να αφηνεις uploads. Eκει τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα....ασε 10, περνεις επι 5(50). Ετσι μαλιστα, ποιος μπορει να αρνηθει ειδικα εαν τα uploads δε σε επηρεαζουν.
Μην γυριζεις αλλου τη συζητηση, αλλο ελεγα, μιλουσα μονο για dc++, οχι γενικα.
Εαν ανοιξω 500 πορτες απ το συστημα μου, τοτε ουσιαστικα αχρηστευω το firewall...
Eγω ρωτησα τι ακριβως ειναι και πως ανοιγει το 2ο ή το 3ο slot που σου ζηταει***************

lemonidas
28-03-05, 17:55
Και το dc++ σε υποχρεώνει αλλιώς δεν μπορείς να συνδεθείς. Οτι είναι τα Uploads στο edonkey είναι τα upload slots στο dc++.

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις 500 πόρτες. μια μόνο (την 1412 συνήθως) (από τον 12λογο του γύφτου!) επίσης τα slots που ανοίγεις (δεν έχω το dc++ εδώ αλλά μόλις πάω σπίτι θα σου πω από που) τα ανοίγεις για να παίρνουν οι άλλοι από εσένα και εσύ αντίστοιχα από τους άλλους παίρνεις από τα δικά τους slots. Τώρα το eDonkey δεν το έχω δει καθόλου οπότε δεν ξέρω περι εγγυημένης σχέσης dl/ul ούτε και τι ισχύει στο dc++.

Πάντως για την 384 που έχω εγώ, 4-5 upload slots είναι αρκετά για να μην μπουκώνει η σύνδεση μου και να μοιράζω σε ικανοποιητικές ταχύτητες, αλλά και να κατεβάζω σε καλές ταχύτητες σε σχέση βέβαια με την ταχύτητα αυτού που μου δίνει το αρχείο.



(και ποσοι νομιζεις οτι θα το καταλαβουν; )
Κοίτα δεν μπορεί να είναι όλα μασημένη τροφή. Εμ να μη θες να ψαχτείς και να προσπαθήσεις εμ να θέλεις να κατεβάζεις με 40! Γι'αυτό υπάρχουν και τα forum (καλή ώρα) για να ρωτάμε οτι δφεν ξέρουμε και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον. Αν πιστεύεις οτι μπορείς να γράψεις ένα πιο απλό και κατανοητό how to, δεν νομίζω οτι οι mods θα είχαν πρόβλημα να μπει sticky.

Yngwiedis
29-03-05, 12:28
Eγω ρωτησα τι ακριβως ειναι και πως ανοιγει το 2ο ή το 3ο slot που σου ζηταει
Στο DC++ θα πας : File > Settings > Sharing. Εκεί αλλάζεις τον αριθμό των Upload Slots.
Όσος είναι ο αριθμός των Upload Slots, τόσα άτομα θα "κατεβάζουν" από εσένα συγχρόνως.

Αν δεν σου αρέσει το DC++ απλώς μην το χρησιμοποιείς.
Leechers δεν θέλουμε.
Έχουμε αρκετούς και κοιτάμε πως να απαλλαγούμε από αυτούς.

HaRRy
29-03-05, 13:12
ακου λέει το upload σου κόβει το download... ωραία δικαιολογία ΓΤΠ...
στην τελική αν φοβάται κάποιος τα overheads κλπ ας βάλει τον ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟ κόφτη πρόγραμμα κι ας βάλει όριο στο upload στα 10kb/sec ...
οχι οτι είδα διαφορά εγω που το έκανα...
τώρα χωρίς κόφτη κατεβάζω καλύτερα!!!
(έκανα fresh install format και δε παίζει με τίποτα σωστά ο κόφτης... ολο κολλάει!!)

lemonidas
29-03-05, 17:35
Καλά διαβάζουμε η κλ...ουμε? Είπα δεν το έχω ΕΔΩ (εννοώντας στο πισί που είμαι τώρα, ίσως αυτό να ήταν παρεξηγήσιμο, αν ναι sorry)

Με τη λογική που λες δεν θα έπρεπε οι άλλοι να σε αφήνουν να κατεβάζεις από αυτούς αν δεν μπορούσες να τους εγγυηθείς αντίστοιχα uploads (τα οποία δεν μπορείς να εγγυηθείς σε κάποιον που έχει 8 Mbit πχ). Τραβηγμένο ίσως αλλά πλησιάζει στη λογική σου, την οποία θεωρώ απαράδεκτη συγκρινόμενη με τη λογική του sharing.


Ρωτησα για την ιστορια να μου πει καποιος τι ειναι και τι συνεπειες μπορω ναχω ανοιγοντας 2ο slot..Kαι οπως βλεπεις κανεις ως τωρα δεν απαντησε(λογω αγνοιας; )

Μάλλον τελικά δεν διαβάζεις. Νομίζω οτι και εγώ αλλά και ο Yngwiedis ακόμα καλύτερα σου εξηγήσαμε (όσο το επιτρέπουν οι γνώσεις μας) τι κάνουν τα upload slots. Τώρα αν δεν θες να το καταλάβεις είναι άλλο θέμα. Άλλωστε όλοι ερασιτέχνες είμαστε στα p2p πιστεύω, εκτός αν είσαι εσύ που έγραψες το napster ;p

Ανοίγοντας τα απαραίτητα Upload slot για το εκάστοτε hub είσαι ΟΚ, το καλύτερο θα ήταν να άνοιγες όσα σου επιτρέπει η γραμμή σου χωρίς φυσικά να την μπουκώνεις ή οτιδήποτε τέτοιο. Χωρίς να ξέρω αν είμαι σωστός , νομίζω οτι ο leecher αυτό ακριβώς κάνει. Παίρνει και δεν δίνει...

lemonidas
29-03-05, 17:51
Όταν κοιτάξεις την ημερομηνία και ώρα που έγινε edited το προηγούμενο ποστ μου (που έγινε για να μπει το σχόλιο για το howto τότε μπορείς να πεις οτι θες. :rtfm:

************************************

Πιθανότατα να μην καταλαβαίνω τι εννοείς για τα uploads, αλλά φοβάμαι οτι δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ. :what:
Περί Leecher αυτό κατάλαβα από τα γραφόμενα σου. Διέψευσε με...

runnerma
29-03-05, 18:11
To DC++ είναι ένα community p2p αρκετά μεγάλο.

Τα slots δεν έχουν να κάνουν με τα ports. Τα slots ορίζουν πόσοι χρήστες μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα με το pc σου και να κατεβάζουν ταυτόχρονα. Είτε 1 είτε 2 είτε 10 πχ με το ίδιο upload θα δίνεις, δηλαδή 12-14ΚΒ/sec. Απλά θα δίνεις σε 1 με 12, ή σε 2 με 6 ή σε 10 με 1,2 :)

'Οσο αφορά το share είτε 1GB είτε 10GB είτε 200GB είναι πάλι το ίδιο.
Γιατί πάλι θα δίνεις με όσα slot έχεις ανοιχτά και με την ταχύτητα που έχεις.(αν εχεις κόφτη θα δίνεις με την κομμένη ταχύτητα). Απλά οι χρήστες από το συγκεκριμένο hub θα μπορούν να βρούν κάτι σε σένα αν κάνεις share 100gb αντι για 10gb. Λογικό δεν είναι???

Για την ιστορία εγώ έμπαινα σε hubs με min share τα 200GB. (Oh yes they exist)
Eκεί έβρισκε κανείς τα πιο νέα releases και έβρισκες και free slot ιο έυκολα.

Υπάρχουν επίσης και τα prive hubs ου μπαίνεις μόνο με user/pass, αλλά αυτά είναι μια άλλη ιστορια ;)

runnerma
29-03-05, 18:16
'Οσο αφορά την ταχύτητα το DC++ δεν πιάνεται από το μουλάρι.
Αν μπεις βέβαια στο ανάλογο hub (min share 100-200GB) ;)

'Εχω κατεβάσει από το dc++ DVD-5 (4,3GB) σε 24 ώρες με ταχύτητα 55-64ΚΒ/sec.

'Eνα DVD-5 από μουλάρι μπορεί να κάνει από 15 έως και 30 μέρες να κατέβει ;)

Yngwiedis
29-03-05, 18:22
Αγαπητε Yngwiedis(τι ονομα κι αυτο!..πως προφερεται; )
Πρώτον δεν είναι όνομα αλλά nickname ( ψευδώνυμο ).
Αν θέλεις να μάθεις πως προφέρεται απλώς διάβασε το πρώτο post εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6866

Ρωτησα για την ιστορια να μου πει καποιος τι ειναι και τι συνεπειες μπορω ναχω ανοιγοντας 2ο slot..Kαι οπως βλεπεις κανεις ως τωρα δεν απαντησε(λογω αγνοιας; )

Εγώ δηλαδή δεν σου απάντησα όταν σου είπα και που ακριβώς να πας στις ρυθμίσεις του DC++ ; :mad:

Οταν λες leechers, ποιους εννοεις;;
Εσύ είσαι ένας από αυτούς μάλλον...

Δε πιστευω να λες εμενα ε;
Μα πως σου ήρθε αυτό ; :-k

Εγω εξηγησα οτι ευχαριστως αφηνω uploads εαν εχω και το αναλογο ανταλλαγμα(στο eDonkey ειναι 1 προς 5) Αλλα αν ειναι να αφηνω uploads οπως στο DC++ και να κερδιζω σχεδον τιποτα, ε τοτε τι να το κανω?? Ποντιος ειμαι; :D

Το DC++ έχει ratio ( σιγά μην ξέρεις τι είναι ) 1 προς 3. Ακόμα πιο δίκαιο απο το eDonkey αν ισχύει αυτό που λες...



******************************************

Yngwiedis
29-03-05, 18:24
'Οσο αφορά την ταχύτητα το DC++ δεν πιάνεται από το μουλάρι.
Αν μπεις βέβαια στο ανάλογο hub (min share 100-200GB) ;)

'Εχω κατεβάσει από το dc++ DVD-5 (4,3GB) σε 24 ώρες με ταχύτητα 55-64ΚΒ/sec.

'Eνα DVD-5 από μουλάρι μπορεί να κάνει από 15 έως και 30 μέρες να κατέβει ;)
Πες τα Χρυσόστομε :thumb_dup:respekt:

magician
29-03-05, 18:46
φιλε runnerma,
ασφαλως δε συγκρινεται το eDonkey με το DC++....
Θες να τα ξαναπουμε; παμε:
-τα uploads του DC μειωνουν τα downloads, στο eDonkey οχι...
-στο DC πρεπει να αφησεις κενα στο firewall σου δηλ.στην ασφαλεια σου(slots κλπ), στο eDonkey οχι.
-oταν θες να βρεις μια ταινια να κατεβασεις, πχ. 'ο επιθεωρητης Κλουζω ξαναχτυπα' (για να θυμιθουμε και τον απεριγραπτο αναθεωρητη φιλο μας λεμονιδα) την βαζεις στο search του eDonkey και αυτο αυτοματως σου βρισκει δεκαδες αποτελεσματα για να διαλεξεις. Τι γινεται ομως στο DC ; ψαχνεις ΕΣΥ ***** αναμεσα στους -λιγοστους- dc users να δεις τι εχουν, και εφοσον σε κανουν δεκτο στο χψ hub και εφοσον πλοιρεις τις προυποθεσεις, και οσο για download ταχυτητα, αν πιστεψω αυτα που γραφουν εδω, ειναι πολυ χαμηλη.

Απο κει και περα λες και διαφορα περιεργα...
Για να κατεβασεις με 55-64 αυτο σημαινει οτι εχεις 512 γιατι με 384 δεν γινεται. Και μου κανει εντυπωση που λες..σταθερα. Δηλ. ο αλλος καθεται καραουλι και σε περιμενει με τις ωρες να τελειωσεις ε;
Αληθεια, τι ειναι αυτο το αρχειο που οπως ειπες ηταν 4.3 g?
Πως ειναι δυνατον να λες ετσι στο αυθαιρετο οτι...με το μουλαρι (αν εννοεις το eDonkey) θελω 15-30 μερες για να το κατεβασω? ************. Εαν κατεβαζω το αρχειο που λες με σταθερη την ανωτερη για τη συνδεση μου ταχυτητα(384/38kbps) τοτε κανε τον υπολογισμο μονο σου...ποσο θελω;; 15-30 μερες;

*********************

Durdyn
29-03-05, 18:53
την βαζεις στο search του eDonkey και αυτο αυτοματως σου βρισκει δεκαδες αποτελεσματα για να διαλεξεις.

Το ίδιο γίνεται και στο DC++ εκτός αν ψάχνεις ταινίες στυλ "Το παλαμάρι του βαρκάρη Νο6" οπότε ίσως δεν έχεις πολλά results.


Και μου κανει εντυπωση που λες..σταθερα. Δηλ. ο αλλος καθεται καραουλι και σε περιμενει με τις ωρες να τελειωσεις ε;

Δεν νομίζω ότι κάθεται κανένας και κοιτάει ολημερίς τι γίνεται. Συνήθως στα καλά hubs αυτοί που είναι μέσα , είναι μονίμως μέσα.
Και αν βγει μπορείς να κάνεις resume από άλλον (μόνο του γίνεται άλλωστε)

Όσο για firewalls, μπορείς πάντα να μπαίνεις passive.



Μην είσαι τόσο επιθετικός. Να σε βοηθήσουν προσπαθούν τα παιδιά.

runnerma
29-03-05, 19:11
-τα uploads του DC μειωνουν τα downloads, στο eDonkey οχι...

To ίδιο γίνεται και στα δύο.


-στο DC πρεπει να αφησεις κενα στο firewall σου δηλ.στην ασφαλεια σου(slots κλπ), στο eDonkey οχι

Λάθος! φαίνεται ότι δεν διάβασες καλά το post μου. Τα slots δεν έχουν καμμία σχέση με τα ports.
Απλά λένε πόσοι χρήστες μπορούν να κατεβάζουν ταυτόχρονα από εσένα!!! Στο edonkey γίνεται αυτόματα ανάλογα με την ταχ/τα upload που έχεις.


-oταν θες να βρεις μια ταινια να κατεβασεις, πχ. 'ο επιθεωρητης Κλουζω ξαναχτυπα' (για να θυμιθουμε και τον απεριγραπτο αναθεωρητη φιλο μας λεμονιδα) την βαζεις στο search του eDonkey και αυτο αυτοματως σου βρισκει δεκαδες αποτελεσματα για να διαλεξεις. Τι γινεται ομως στο DC ; ψαχνεις ΕΣΥ σα χαζος αναμεσα στους -λιγοστους- dc users να δεις τι εχουν, και εφοσον σε κανουν δεκτο στο χψ hub και εφοσον πλοιρεις τις προυποθεσεις, και οσο για download ταχυτητα, αν πιστεψω αυτα που γραφουν εδω, ειναι πολυ χαμηλη.

Ναι αν έχεις λίγο share και μπαίνεις σε μικρα hubs. π.χ. 'Ενα hub με 1.000 χρήστες με 10gb share από τον καθένα είναι ίσο με 10ΤΒ. Αν υπολογίσουμε και τα duplicate files που έχουν μεταξύ τους οι χρήστες έχουμε πολύ μικρότερη ποικιλία αρχείων από ένα hub που έχει 200 χρήστες με 100GB share o καθένας =20ΤΒ.
Εδώ θα βρείς ποιό έυκολα ένα αρχείο.


Απο κει και περα λες και διαφορα περιεργα...
Για να κατεβασεις με 55-64 αυτο σημαινει οτι εχεις 512 γιατι με 384 δεν γινεται. Και μου κανει εντυπωση που λες..σταθερα. Δηλ. ο αλλος καθεται καραουλι και σε περιμενει με τις ωρες να τελειωσεις ε;

Οι χρήστες στα p2p είναι online 24/7 ;)


Πως ειναι δυνατον να λες ετσι στο αυθαιρετο οτι...με το μουλαρι (αν εννοεις το eDonkey) θελω 15-30 μερες για να το κατεβασω? Ειναι φανερο οτι και δεν δοκιμασες ποτέ σου το eDonkey και λες πραγματα ασυμβατα απο τεχνικης αποψης. Εαν κατεβαζω το αρχειο που λες με σταθερη την ανωτερη για τη συνδεση μου ταχυτητα(384/38kbps) τοτε κανε τον υπολογισμο μονο σου...ποσο θελω;; 15-30 ωρες;


To θέμα είναι μπορείς να πιάσεις την ανώτερη ταχ/τα της συνδεσής σου στο μουλάρι με ένα αρχείο προς Downloading????
Φυσικά και όχι.


Κοιταξε, εγω εδω προσπαθω να βγαλω ακρη αντικειμενικα εσυ κανεις απλα προπαγανδα υπερ του DC χωρις να εξεταζεις ολα τα στοιχεια και λεγοντας ανακριβειες....


Δεν κάνω προπαγάνδα κανενός...
Λειτουργώ το DC++ πολύ πριν έρθει το dsl στην Ελλάδα και έχω επίσης κατεβάσει πολλά ΤΒ με το μουλάρι (btw μουλάρι=Emule Εdonkey=Γαϊδούρι).
Το καλύτερο για μένα είναι το usenet αλλά ας μην πάμε εκεί...

Το καθένα είναι για διαφορετική χρήση...

Αν θέλω πχ ένα νέο τραγούδι μπαίνω στο DC++ σε συγκεκριμένο hub και σε 5min το πολύ είναι στον σκληρό μου.
Αν θέλω ένα application μπαίνω σε άλλο hub και το κατεβάζω κατευθεία.
Aν θέλω μιά ταινία την κατεβάζω με το emule ή με torrent για να κατέβει σίγουρα.

'Oλα αυτά με την προϋπόθεση να μην υπάρχουν στο USENET ;)

Yngwiedis
29-03-05, 19:16
το οτι ειναι νικ εξυπακουεται, δε καταλαβαινω ομως γιατι νευριαζεις! στο κατω κατω δικο σου ονομα ειναι. Σορυ αλλα δεν αδειαζω να τρεχω σε λινκς που με στελνει ο καθενας.
Ήθελες να μάθεις πως προφέρεται το nickname μου. Ε **** διάβασε το link που έδωσα αν θέλεις να μάθεις.

Ρωτησα τι συνεπειες ασφαλειας εχω εαν αφησω κενα ανοιγοντας τρυπες(slot) στην ασφαλεια μου.
Αυτό το λες ΕΣΥ. **********. Σου εξήγησα ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ το τι είναι slot και που ακριβώς το ρυθμίζεις. ****** δεύτερη φορά και δίαβασε τι είπα εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=238360&postcount=15

Σου εξηγησα οτι δεν ειμαι leecher, μηπως εισαι εσυ; με το να με βριζεις δειχνεις απλα τη βλακεια σου
Λάθος κάνεις. Δεν σε έβρισα. *******************

Εγω εχω βγαλει το συμπερασμα οτι εισαι πανασχετος, συνηθως οι ασχετοι μιλανε οπως εσυ(με θρασος δηλαδη και παιζοντας το παντογνωστες...)
Ενώ εσύ είσαι ο Πολύξερος. Άμα λάχει εγώ έχω και μια Α προυπηρεσία σαν τεχνικός υπολογιστών και σαν βασικό στέλεχος στο support γνωστού και μη εξαιρετέου ISP.
************************

Darkman_
30-03-05, 14:09
runnerma => "'Oλα αυτά με την προϋπόθεση να μην υπάρχουν στο USENET"

Έχει καμιά σχέση το Usenet με τα newsgroups ή βλακείες λέω; Για δώσε παραπάνω πληροφορίες να μαθαίνουμε και τίποτα :-)

HaRRy
30-03-05, 16:02
ναι για λέγε για λέγε!
How can we use and abuse , usenet?

runnerma
30-03-05, 18:25
Usenet=Newsgroups

1.Kάνεις μια συνδρομή σε μία καλή υπηρεσία usenet. (εγώ έχω στο giganews μια unlimited για 25$/month)
2.Kάνεις μια συνδρομή σε μία καλή υπηρεσία indexing. (εγώ έχω στο binnews 5$/month)
3.Βρίσκεις έναν καλό usenet client που να υποστηρίζει nzb files(βλ.Newsbin Pro)

Mπαίνεις στο indexing site και βλέπεις τι νέο βγήκε σήμερα(apps, games, movies, dvd, music κτλ), ή κάνεις search για αυτό που θέλεις.
Αφού επιλέξεις τι θέλεις κατεβάζεις ένα μικρό αρχείο nzb.
To κάνεις drag μεσα στο Newsbin και ξεκινάει το κατέβασμα με το max speed της γραμμής σας!!!

Υπάρχουν και άλλα που πρέπει να ξέρετε όπως τα par και par2 files και τι κάνουν.

'Eνα πολύ καλό λινκ για όλα τα παραπάνω που ξαναδώθηκε παλιότερα εδώ στο forum (δεν θυμάμαι από ποιόν αλλά τον ευχαριστώ) είναι το : http://www.slyck.com/ng.php?page=1

Εκεί θα μάθετε τα πάντα σχετικά με τα newsgroups. Aν υπάρχουν απορίες drop me a line ;)

zouzouni
30-03-05, 19:16
Σβήστηκαν μηνύματα κι μέρη μηνυμάτων που προσέβαλλαν τους συμμετέχοντες στη συζήτηση.
Προσπάθησα να μην αλλοιώσω το περιεχόμενο των μηνυμάτων που είχε σχέση με το θέμα του νήματος.
Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα, γιατί θεωρείτε ότι κάποιο μήνυμα σας προσβάλλει, χρησιμοποιείστε το εικονίδιο με το μικρό τριγωνάκι ώστε να ενημερώσετε τους υπεύθηνους του φόρουμ!

Ducklord
30-03-05, 23:30
Magician, επειδή είδα πως το ανέφερες και σε άλλο ένα θρέντ, και επειδή προφανώς δεν ξέρεις το πως επικοινωνούν μεταξύ τους οι υπολογιστές, διάβασε μία φορά το εξής απλό:

Το upload επηρεάζει (=μειώνει) το download

ΚΑΙ στο DC, ΚΑΙ στο μουλάρι, ΚΑΙ στο γαϊδούρι, ΚΑΙ στα FTP, και οπουδήποτε.

Για να επικοινωνούν δύο υπολογιστές, ανταλάζουν μεταξύ τους πληροφορίες. Ακόμη και όταν κατεβάζεις, ο υπολογιστής σου περιστασιακά "ρωτά" τον υπολογιστή από όπου κατεβάζεις για περισσότερες πληροφορίες (για τη συνέχεια των αρχείων, για νέες πηγές, για άλλους χρήστες κ.λπ.).

Όταν, λοιπόν, κάνεις upload με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα της σύνδεσής σου, το πρόγραμμα με το οποίο κατεβάζεις "δυσκολεύεται" να "ρωτήσει" για "τη συνέχεια των αρχείων", και έτσι πέφτει η ταχύτητα κατεβάσματος. Δεν έχει να κάνει με το DC, με το μουλάρι, με τον καιρό και την πανσέληνο. Ακόμη και αν κατεβάζεις με φούλ ταχύτητα από το μουλάρι, αν στείλεις ένα μεγάλο e-mail από το Outlook, θα δεις την ταχύτητα των κατεβασμάτων σου να ψιλοπέφτει. Δεν φταίει, όπως καταλαβαίνεις, το μουλάρι ή το Outlook, μα, απλά, το οτι "έτσι δουλεύει το σύστημα".

Η διαφορά του μουλαριού από το DC++ και τα παραπλήσια είναι πως στο μουλάρι δουλεύει καλύτερα το "όριο upload" από ό,τι στο DC. Δεν ισχύει, όμως, το οτι "δεν επηρεάζεται το download από το upload", και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις αναλογία 5:1, όπως λες. Αρκεί να διαβάσεις το τι λένε και οι επίσημοι κατασκευαστές του μουλαριού: η αναλογία είναι 3:1, και σε ορισμένα mods "πηδά" στο 4:1, μα όχι για πολύ / όχι μόνιμα.

Αυτά, απλά και εγκυκλοπαιδικά, για εσένα και όποιον άλλο είχε απορίες. Και, πληζ, σκεφτείτε και λίγο πριν γράψετε κάτι: το να θεωρείς "τίμιο" το 5:1 είναι λίγο... εργκ... ανόητο! Το "τίμιο" είναι το 1:1. "Σου δίνω ένα, μου δίνεις ένα". Οτιδήποτε παραπάνω είναι, απλά, "ανοχή" των χρηστών με περισσότερη ταχύτητα προς εμάς, τους πτωχούς και υπανάπτυκτους, που έχουμε "ασύμμετρες" συνδέσεις (δηλαδή, όχι 384/384, μα 384/128 και παραπλήσιες).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

magician
31-03-05, 01:11
Magician, επειδή είδα πως το ανέφερες και σε άλλο ένα θρέντ, και επειδή προφανώς δεν ξέρεις το πως επικοινωνούν μεταξύ τους οι υπολογιστές, διάβασε μία φορά το εξής απλό:

Το upload επηρεάζει (=μειώνει) το download

ΚΑΙ στο DC, ΚΑΙ στο μουλάρι, ΚΑΙ στο γαϊδούρι, ΚΑΙ στα FTP, και οπουδήποτε.

Για να επικοινωνούν δύο υπολογιστές, ανταλάζουν μεταξύ τους πληροφορίες. Ακόμη και όταν κατεβάζεις, ο υπολογιστής σου περιστασιακά "ρωτά" τον υπολογιστή από όπου κατεβάζεις για περισσότερες πληροφορίες (για τη συνέχεια των αρχείων, για νέες πηγές, για άλλους χρήστες κ.λπ.).

Όταν, λοιπόν, κάνεις upload με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα της σύνδεσής σου, το πρόγραμμα με το οποίο κατεβάζεις "δυσκολεύεται" να "ρωτήσει" για "τη συνέχεια των αρχείων", και έτσι πέφτει η ταχύτητα κατεβάσματος. Δεν έχει να κάνει με το DC, με το μουλάρι, με τον καιρό και την πανσέληνο. Ακόμη και αν κατεβάζεις με φούλ ταχύτητα από το μουλάρι, αν στείλεις ένα μεγάλο e-mail από το Outlook, θα δεις την ταχύτητα των κατεβασμάτων σου να ψιλοπέφτει. Δεν φταίει, όπως καταλαβαίνεις, το μουλάρι ή το Outlook, μα, απλά, το οτι "έτσι δουλεύει το σύστημα".

Η διαφορά του μουλαριού από το DC++ και τα παραπλήσια είναι πως στο μουλάρι δουλεύει καλύτερα το "όριο upload" από ό,τι στο DC. Δεν ισχύει, όμως, το οτι "δεν επηρεάζεται το download από το upload", και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις αναλογία 5:1, όπως λες. Αρκεί να διαβάσεις το τι λένε και οι επίσημοι κατασκευαστές του μουλαριού: η αναλογία είναι 3:1, και σε ορισμένα mods "πηδά" στο 4:1, μα όχι για πολύ / όχι μόνιμα.

Αυτά, απλά και εγκυκλοπαιδικά, για εσένα και όποιον άλλο είχε απορίες. Και, πληζ, σκεφτείτε και λίγο πριν γράψετε κάτι: το να θεωρείς "τίμιο" το 5:1 είναι λίγο... εργκ... ανόητο! Το "τίμιο" είναι το 1:1. "Σου δίνω ένα, μου δίνεις ένα". Οτιδήποτε παραπάνω είναι, απλά, "ανοχή" των χρηστών με περισσότερη ταχύτητα προς εμάς, τους πτωχούς και υπανάπτυκτους, που έχουμε "ασύμμετρες" συνδέσεις (δηλαδή, όχι 384/384, μα 384/128 και παραπλήσιες).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Αγαπητε παπιαρχοντα,
λες οτι εγω δεν ξερω πως επικοινωνουν μεταξυ τους οι υπολογιστες ωστοσο εσυ εισαι που γραφεις ανακριβειες. Εγω μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο θεωρια.
Σε πολλα p2p δεν υπαρχει αμεση επικοινωνια μεταξυ υπολογιστων: Τα δεδομενα πανε σε εναν κεντρικο server και απο κει στους χρηστες.
Εγραψα πολλες φορες οτι το upload ΔΕΝ επηρεαζει το download, τουλαχιστον στα p2p που ξερω πολυ καλα (kazaa, kazaa-lite, eDonkey κλπ). Εσενα σου εχουν πει οτι επηρεαζει και βαλθηκες να με πεισεις...
Οπου το πραγμα ειναι ξεκαθαρο, οπως εδω απο προσωπικη πειρα, δεν τιθεται θεμα και δεν ρωταω επ αυτου. Αλλα ειναι τα ερωτηματα που με ενδιαφερουν. Και συγκεκριμενα, οχι γενικολογιες και αοριστιες. Απο γενικες οδηγιες τα FAQS ειναι γεματα κατεβατα...

sdikr
31-03-05, 02:29
Σε πολλα p2p δεν υπαρχει αμεση επικοινωνια μεταξυ υπολογιστων: Τα δεδομενα πανε σε εναν κεντρικο server και απο κει στους χρηστες.
Εγραψα πολλες φορες οτι το upload ΔΕΝ επηρεαζει το download, τουλαχιστον στα p2p που ξερω πολυ καλα (kazaa, kazaa-lite, eDonkey κλπ). Εσενα σου εχουν πει οτι επηρεαζει και βαλθηκες να με πεισεις...


To edonkey; το kazaa; το kazaa-lite; είσαι σίγουρος; 100% σίγουρος;

Απο προσωπική πείρα, και με μουλάρι, και με kazaa και με torrent

ReverseR
31-03-05, 02:31
Εγώ είμαι βέβαιος οτί είναι 100% σίγουρος :-k

runnerma
31-03-05, 02:35
Ας του εξηγήσει κάποιος σας παρακαλώ τι σημαίνει ADSL,

γιατί την επόμενη φορά θα αναγκαστώ να βρίσω...:mad::mad:

dantouan
31-03-05, 02:56
γιατί την επόμενη φορά θα αναγκαστώ να βρίσω..

:clap :whip: :warn ..... :lol:

magician
31-03-05, 03:29
dantouan, ρουβιτσα εισαι κι εσυ;;
Ακου...''σ εχω ερωτευτει!'' .....

sdikr
31-03-05, 03:32
Αυτό δηλαδή εσυ πως το θεωρείς;

Σου εκανε καμια επίθεση ο dantouan;

magician
31-03-05, 06:39
α, δηλαδη εσυ ουτε αστεια δε σηκωνεις ε;
ελεος...
και επιτελους σταματα να με κυνηγας, αλλα ατομα δεν υπαρχουν εδω, γιατι ασχολησαι ολο με μενα;
Και σταματα να κανεις τον δικηγορο των αλλων...

tvelocity
31-03-05, 07:28
Ο δείκτης στο trollόμετρο μου έχει τρελαθεί... Κάνει σβούρους γύρω γύρω! Κάντε κάτι πριν χαλάσει το όργανο! :shock: :lol:

Wolverine
31-03-05, 12:21
Αγαπητε παπιαρχοντα,
λες οτι εγω δεν ξερω πως επικοινωνουν μεταξυ τους οι υπολογιστες ωστοσο εσυ εισαι που γραφεις ανακριβειες. Εγω μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο θεωρια.
Σε πολλα p2p δεν υπαρχει αμεση επικοινωνια μεταξυ υπολογιστων: Τα δεδομενα πανε σε εναν κεντρικο server και απο κει στους χρηστες.
Εγραψα πολλες φορες οτι το upload ΔΕΝ επηρεαζει το download, τουλαχιστον στα p2p που ξερω πολυ καλα (kazaa, kazaa-lite, eDonkey κλπ). Εσενα σου εχουν πει οτι επηρεαζει και βαλθηκες να με πεισεις...
Οπου το πραγμα ειναι ξεκαθαρο, οπως εδω απο προσωπικη πειρα, δεν τιθεται θεμα και δεν ρωταω επ αυτου. Αλλα ειναι τα ερωτηματα που με ενδιαφερουν. Και συγκεκριμενα, οχι γενικολογιες και αοριστιες. Απο γενικες οδηγιες τα FAQS ειναι γεματα κατεβατα...


Το θέμα δεν έχει να κάνει με κανένα p2p. Το θέμα ότι μειώνεται το download όταν «τερματίζει» το upload έχει να κάνει με τον σχεδιασμό του πρωτοκόλλου TCP/IP. Το TCP/IP έχει σχεδιαστεί για συμμετρική επικοινωνία και όχι για ασύμμετρη όπως είναι οι γραμμές ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line). Δηλαδή βάση του πρωτοκόλλου όταν το upload γεμίσει τότε αναγκαστικά μειώνεται η ταχύτητα του Download. Όποτε το φαινόμενο είναι τελείως ανεξάρτητο από οποιοδήποτε p2p. Απλά κάποια έχουν λίγο καλύτερη διαχείριση από άλλα. Αλλά σε όλα το φαινόμενο παρατηρείται. Και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο αφού έχει να κάνει με τα πρωτόκολλο επικοινωνίας. Ή μήπως πιστεύεις ότι μπορείς να παρακάμψεις το TCP/IP;

Ducklord
31-03-05, 12:40
Είδατε τι μαθαίνει κανείς στο ADSLGR;
Τα Peer to peer ΔΕΝ είναι προγράμματα στα οποία "συνδέονται υπολογιστές μεταξύ τους". Ουσιαστικά, πρόκειται για ορθογραφικό λάθος.

Κανονικά είναι "Beer, 2 Beer", και δηλώνει το πως ξεκινάς να χαίρεσαι όταν σου φτάνει ένα αρχείο στην οθόνη, από "τους σέρβερς"

Οι "τους σέρβερς" είναι μαγικά δέντρα στα οποία φυτρώνουν αρχεία.

...και άλλα χαζά, που δεν θα συνεχίσω.

Magician:
(*) Δεν με ενδιαφέρει η εμπειρία σου. Δεν με ενδιαφέρει το τι νομίζεις. Με ενδιαφέρει το να μην γράφεις ανακρίβειες που μπορεί να μπλέξουν έναν αρχάριο χρήστη που θα πέσει επάνω στο θρέντ. Οι ίδιοι οι δημιουργοί του e-mule εξηγούν πως το upload επηρεάζει το download. Δεν το λέω εγώ, αφού δεν εμπιστεύεσαι εμένα. Το λένε αυτοί.

(*) Και οι σέρβερς, υπολογιστές είναι. Επιστρέφουμε στα προαναφερθέντα: αν ένας υπολογιστής στέλνει δεδομένα στο μέγιστο της δυνατής ταχύτητας της σύνδεσής του, αρχίζει να μειώνεται η ταχύτητα παραλαβής δεδομένων.

(*) ΟΛΟΙ οι τρόποι αποστολής δεδομένων επηρεάζονται από την παραλαβή, και το αντίθετο. Στο εξήγησα με το παράδειγμα του e-mail, και συνεχίζεις να μιλάς για το ΧαΖάΑ

(*) Στα προγράμματα p2p "τα δεδομένα ΔΕΝ πάνε σε ένα κεντρικό σέρβερ". Ο σέρβερ συντονίζει την επικοινωνία μεταξύ χρηστών (τη "γνωριμία" τους), και ΟΧΙ την ανταλλαγή των ίδιων των δεδομένων.

(*) Καλό είναι πριν προσπαθήσεις να ακυρώσεις όσα σου λένε οι συνομιλητές σου, να έχεις, τουλάχιστον, διαβάσεις τις οδηγίες των ίδιων των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς.

Απλώς ενημερωτικά: ΔΕΝ "μου έχουν πει" τίποτα για το πως δουλεύουν τα P2P. Απλά, γνωρίζω λίγα πραγματάκια σχετικά με τη δικτύωση υπολογιστών μα και το γενικότερο τρόπο λειτουργίας τους. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως για να κατεβάσεις πρέπει να στείλεις κάποιες πληροφορίες, και πως αν έχεις "μπουκώσει" τη δυνατότητα αποστολής τους θα έχεις καθυστερήσεις, δεν ξέρω πως θα μπορούσα να στο εξηγήσω πιο απλά. Μπορείς, πάντα, να διαβάσεις και κανένα βιβλίο - ή, έστω, ένα FAQ με "γενικότητες και αοριστολογίες" - σχετικά με θέματα δικτύωσης.

Φιιλικά
Παπιάρχοντας

@ ADSLgr.com All rights reserved.