PDA

Επιστροφή στο Forum : Routing, on routing



waste
27-08-03, 00:58
λοιπον θελω τα φωτα σας.
Pleaseeeee

Δεδομενα:

εχουμε δυο γκρουπ υπολογιστων που δεν θελουμε να βλεπονται μεταξυ τους. (διαφορετικο IPrange). Εχουμε ενα modem/router που παίρνει 8πραγματικες διευθυνσεις.

Ερώτηση?
Μπορω να δωσω μεσω ΝΑΤ στους 3 πρωτους υπολογιστες μία IP πραγματικη και να βλεπουν το ιντερνετ μεσα απο εκεί Σωστα?

Στο δευτερο γκρουπ υπολογιστων (στο διπλα διαμερισμα πχ) ή θα δωσω απο μια πραγματικη IP στον καθενα ή (για ασφαλεια) θα συνδεσω σε μία IP (πραγματικη, που δεν θα περνα απο το NAT του πρώτου ρουτερ) που βγαινει απο το μοντεμ εναν δευτερο router που θα αναλαβει το δευτερο IP & Port routing...



τα λεω σωστα ή εχω χασει καποιο επεισόδιο?

ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας (τα νυσταγμενα και βαρια)

delto
27-08-03, 11:00
To 8ema einai na mh spaseis thn 8-ada (pou sou dinei 6 "wfelimes" IPs), giati me duo 4-ades 8a exeis 2+2 IPs meta!

8a mporouses na bgaleis tous prwtous 3 e3w me NAT apo thn mprotinh static IP (giati na mhn thn ekmetalleuteis?)

To zhthma twra einai oti apo kei kai katw 8eleis
-eite 2 ethernet interfaces
-eite ena pou na spaei se subinterfaces, pou einai akribh lush (8elei vlans sto switch kai intervlan sto router)
-eite ena pou na pairnei secondary ip

Opote sto ena inf/sunbinf dineis pseutikh ip kai rixneis ekei ta 3 pc's (kai NAT apo thn static) kai sto allo pragmatikh apo thn 8-ada kai rixneis ekei ta 5 pc's

Se ka8e periptwsh de nomizw na mporeis na kaneis kapoio apo auta me router tou OTE :D


Kai twra mia home lush/protash........

Ama eixes 4 anti gia 5 pc's sta opoia 8es pragmatikes ip's 'h pareis 16-ada anti gia 8-ada apo ton provider sou, uparxei pio aplh kai f8hnh lush!

pairneis ena deutero f8hno routeraki me ethernet kai gia WAN kai...

1.ston ethernet tou ADSL router bazeis mia apo thn 8-ada
2.rixneis apo katw to hub/switch kai sundeeis sto idio subnet, me pragmatikes IPs, ton ethernet router kai ta pcia. epeidh exeis faei mia IP, sou menoun 5. epeidh 8elei ki o router, sou menoun gia 4 pcia (ektos kai pareis 16-ada)
3.pisw apo ton ethernet router rixneis ta upoloipa 3 pcia kai ta bgazeis e3w me NAT apo thn pragmatikh tou mprostinou ethernet.

waste
27-08-03, 13:21
λοιπον για να δω κι εγω εαν τα καταλαβα καλα. Η φθηνη λύση για την οποια και ενδιαφέρομαι. και δυστυχως με τον ρουτερ της siemens θα προσπαθησω να τα κανω ολα.

PC
3σε ενα γρουπ
3σε δευτερο γρουπ

3σε με πραγματικες.
(τα τελευταια μπορει και να μην τα βαλω εαν ειναι δυσκολα, ή νατα βαλω στο δευτερο γρουπ)

για αρχη δεν με ενδιαφερουν απαραίτητα οι πραγματικες IP. δηλαδη καλυτερα πίσω απο νατ για να μην εχουμε και προβληματα.

αρα εαν καταλαβα καλα απο τον ρουτερ του modem περναω
τα τρία πρωτα PC με μία IP.

απο τις υπόλοιπες θυρες που βγαζουν πραγματικες IP παίρνω μία και της βαζω ένα δευτερο ρουτερ. εκει κολαω και τα υπολοιπα PC.

εκτος και εαν δεν γινεται να χρησιμοποιω και το router του μοντεμ και τις πραγματικες IP.

εαν λοιπον δεν γινεται μπορω να χρησιμοποιησω 3ρουτερ?

δηλαδη

modem/router
| |
| \
| \
router(1ip) router(2ip)
3pc 5pc

ευχαριστω για την απαντηση ψυχανεμιζομουνα οτι δεν ειναι ευκολο και φθηνο πραγμα. Ισως απλα να συμφερει να παρεις δυο διαφορετικες συνδεσεις...

hippie
27-08-03, 14:06
...ψυχανεμιζομουνα οτι δεν ειναι ευκολο και φθηνο πραγμα. Ισως απλα να συμφερει να παρεις δυο διαφορετικες συνδεσεις...

dio diaforetikes sindeseis :?: mallon pio akriva tha sou erxetai...
(toulaxiston se oti afora hardware to kostos den einai miniao opos mia sindromi.plironeis mia fora kai to hardware einai diko sou... :wink: )

tora gia tin ilopoihsi tou olou diktiou einai ligo diskolo na gnorizeis protarxika tixon provlimata pou tha prokipsoun (apo rithmiseis, set up kai... ):wink:

einai pantos aparaithta na xrhsimopoihseis router se router :?:
(pio apli lisi tha htan h xrisi switches gia kathe 2-4 pc alla esi gnorizeis kalitera tis anages/apaithseis sou)

waste
27-08-03, 15:55
με τα switches θα πρεπει ολοι να χρησιμοποιουν το ιδιο ρουτερ με τις ιδιες διευθευνσεις ενω εγω θελω οι δυο στο ενα σπιτι και οι τρεις στο αλλο να μην βλεπονται μεταξυ τους (διαφορετικά ip ranges). γιαυτο και θελω δυο ρουτερ. το καθε γκρουπ να εχει τα δικα του policy δηλαδη εαν θελουν οι δυο να αφησουν ολες τις πορτες ορθανοιχτες οκ...κλπ

αλλα το προβλημα μου ειναι εαν θα χρειαστω ενα ακομα ρουτερ (μαζι με το μοντεμ/ρουτερ 2 δηλαδη) ή θα πρεπει να παρω δυο ρουτερ (μαζι με το μοντεμ/ρουτερ 3 δηλαδη)...

γιαυτο ρωταω..


επισης η διαφορα μεταξυ 2χ384 και 1χ512 ειναι ελαχιστη σε τιμη καθε μηνα ποσο μαλλον πουτελικα εχεις και 768δοουνλοαδ...

delto
27-08-03, 16:21
|
|
( adsl ) <--- static IP (pou pairneis apo to PPP)
( router ) <--- 1h IP 8-adas (apo tis 6)
|
|
( hub/switch )
| \ \ \ \
| PC PC PC PC <--- 2h ews 5h IP 8-adas (apo tis 6)
|
( ethernet ) <--- 6h IP 8-adas (apo tis 6),NAT,firewall
( router ) <--- private IP
|
|
( hub/switch )
| | | | | | | <--- private IPs
osa PCs 8es

(mexri na gonatiseis to router :D )


(sorry gia to code, alla mou etrwge ta spaces me aplo formatting kai xalouse to sxhma 8O )

chatasos
27-08-03, 17:13
Δεν γίνεται να ρυθμίσεις στο ΝΑΤ του router ποιες ips θες να γίνονται translated?

waste
27-08-03, 19:18
ευχαριστω για το υπεροχο σχηματακι μονο που δεν θα ηθελα τα πρώτα PC να παίρνουν πραγματικές IP. γιαυτο θελω να ρωτήσω εάν γίνεται αυτό.

adsl
modem/router (1η IP)
---|--------|
---|--------|
-(2η IP)---|
---|--------|
router2----NAT
\------------\
-\------------\
--\-----------3pc
---3pc


ετσι ώστε να εκμεταλεύομαι το πρώτο router
εαν δεν γίνεται αυτο μπορεί να γίνει το παρακάτω?

adsl
modem/router (1η IP)
---|--------|
---|--------|
(2η IP)---(3η IP)
---|--------|
router2----router3
3pc---------3pc

το ρουτερ θα ειναι της siemens που δινει ο ΟΤΕ


ΥΓ δεν χρειάζεται να χρησιμοποιησω και τις 6 IP που μου ειναι διαθεσιμες, τουλαχιστον οχι για αρχη


ΥΓ2 ο τσατασος ρωτησε εαν μπορω να ρυθμίσω ποιες IP θα γίνονται translated. Εννοεί δηλαδή (μάλλον) ότι το πρώτο απο τα δύο σχηματάκια μου ειναι εφικτό σε περιπτωση που το υποστηριζει το ρουτερ (δεν το εχω παρει στα χερια μου ακομα). Δηλαδη απο τις εξοδους του πρώτου ρουτερ να βγαινουν μία εξοδος με πραγματική και 3 με translated.

ΥΓ3 ευχαριστώ πολυ delto και τσατασε για την βοηθεια σας

chatasos
27-08-03, 19:46
Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά....και δεν έχω καταλάβει ακόμα τον ρόλο του 2ου router...

Θες να βγαίνουν προς τα έξω κάποια PC μέσω NAT και κάποια άλλα χωρίς ΝΑΤ?

waste
28-08-03, 09:27
εχω δύο γκρουπ με 3 υπολογιστες (θα συνδεθουν με wireless μαλλον αλλα αχετο) που θελω να έχουν ίντερνετ χωρίς να βλέπονται μεταξύ τους και έχοντας το κάθε γκρουπ τις δικες του πολιτικές για το πως θα γινεται το port mapping κλπ. Γιαυτο χρειάζομαι (μαλλον) δύο ρουτερ. Α! επίσης θα ήθελα και τα δυο γκρουπ υπολογιστών να ειναι πισω απο NAT, δηλαδη να εχουν τις δικες τους Private IP σε διαφορετικά IP ranges (για να μη βλεπονται μεταξυ τους)

δως μου την οπτικη σου γιατί κάτι φαίνεται πως σε ενοχλει στο ολο στήσιμο.

ΥΓ όταν λες δυο ρουτερ εννοείς δύο ρουτερ εκτος του κεντρικου modem/router ή με το κεντρικό ?

ευχαριστώ

delto
28-08-03, 11:33
sumfwna me ta telika requirements, loipon :D :D

auto einai pio eukolo apo to prwto, alla 8es 2 ethernet routers ektos apo ton adsl



| <--- static IP
(adsl router)
| <--- 1h IP 8-adas
/ \
/ \ <--- 2h kai 3h IP 8-adas antistoixa
(R1) (R2) <--- 3exwristo NAT, filtering, port forwarding
| |
LAN1 LAN2



mhn 3exaseis ston R1 kai ston R2 na dwseis default route pou na deixnei ton adsl router (1h IP 8-adas dhladh)

(an eixe th dunatotha o sugkekrimenos adsl router ,pou den nomizw, na kanei NAT se 2 diaforetika subnets, 8a mporouses na th bgaleis kai me ena ethernet router. se auth thn periptwsh omws, to diktuo pisw apo auton de 8a htan autonomo, 8a e3artotan apo ton adsl router sou gia NAT, port forwarding kai filtrarisma.)

waste
28-08-03, 13:15
ναι αυτη ειναι η πιο παστρικιά λύση μάλλον, απλα όπως στο εξηγουσα πριν (και δεν το εξηγουσα καλα) ήθελα απλως να ρωτησω εαν μπορώ να εκμεταλλευτώ το NAt του modem/router για να γλιτωσω το δευτερο ethernet router. αλλα ενταξει για 100 ευρω ισως να μην αξίζει τη φασαρία και τα ενδεχόμενα προβλήματα.

ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου και τα σχηματάκια σου , ολόκληρη εγκατάσταση θα φρικάρουν στην πολυκατοικία, αλλά αυτά εχει η τεχνολογία (κι όταν στο κάθε σπίτι κυκλοφορούν 2-3κομπιουτερ).

delto
28-08-03, 13:28
ama einai gia olh thn polukatoikia, bale tous na 3hlw8oun kai pare....

ena cisco 1721 me ADSL WIC
kai ena 1230 access point

kaneis mexri 16 VLANs kai paizei olh h geitonia 8)

waste
28-08-03, 14:23
ξερω θα με χαρακτηρισεις, αλλα εχω μια αλλεργια στα cisco. Δεν μπορω να πω κουβεντα για τις δυνατοτητες το μενου κλπ κλπ κλπ κλπκλπ κλπ, αλλα ρε παιδί μου οι τύποι πια παραπουλάνε ακριβά το τομάρι τους. εννοω δηλαδη ότι παλια ετσι ηταν τα πραγματα αλλα τώρα δεν βλεπω λόγο εαν πληρωνεις εσυ κι οχι καποια εταιρία να βαλεις cisco και να τα σκασεις τοσο αδρα.

delto
28-08-03, 14:26
nai, gia home xrhsh einai too much...

alla ama moirazosoun to kostos kai me allous, de 8a htan asxhmh idea...

TiO
28-08-03, 15:01
nai mono pou ola auta pou 0es me non-cisco mporei na xreiasteis 3 diaforetika devices enw me cisco ena....

waste
28-08-03, 18:42
ναι αλλα 3 συσκευες χ 120 ευρα δεν μας κανουν 1500 που θελει ενα cisco. Κανεις δεν θελει να μειωσει τα cisco (γιατι αλλωστε, εμεις τα πληρωνουμε?)... απλα χρεωνουν πολυ ακριβα αυτο το (πολυ καλο) που ειναι

εαν εχεις κανενα ευκαιρο cisco απο καμια επιχειρηση που εκλεισε το συζτηαμε ;-)
:oops: :oops:

chatasos
29-08-03, 08:54
Ψάξε για μεταχειρισμένα.... :wink: :wink:

Tromeros
31-08-03, 17:53
gia koita to http://www.usedrouter.com/Cisco_1700_Series.htm file waste...

@ ADSLgr.com All rights reserved.