PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την σύνδεση μου.



Siegfried
12-12-07, 16:06
Χαιρετώ τα μέλη του forum. Είμαι νέο μέλος και δυστυχώς το πρώτο μου post αφορά ένα πρόβλημα :(.

Έχω ταχύτητα σύνδεσης 768 kb/s και χρησιμοποιώ το router: Speedtouch 585 v6.

Εδώ και δύο εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα:

Ενώ όλα είναι οκ ξαφνικά δεν έχω internet. To λαμπάκι στο router του internet είναι κλειστό και δεν μπορώ να μπω σε καμμία σελίδα αλλά ούτε και στην σελίδα του router.

Ο μόνος τρόπος για να το αντιμετωπίσω είναι να κάνω reset με το χέρι το router και να κάνω set up από την αρχή.

Όταν όμως αυτό γίνεται δύο με τρείς φορές την μέρα είναι πολύ σπαστκό:mad:.

Υπ' όψην ότι κάνω χρήση του μtorrent.( δεν ξέρω αν έχει σημασία απλά το αναφέρω )

Μέχρι και set up από το cd δοκίμασα να κάνω.

Τέλος σήμερα ανακάλυψα ότι όταν κάνω "check connectivity" από το site του router τα αποτελέσματα μου λένε ότι δεν έχω internet ενώ έχω. Επίσης έχω παρατηρήσει μία γενική αδυναμία στην ταχύτητα μου.

Ελπίζω να το περιέγραψα σωστά.

Ξέρειι μήπως κανείς τι συμβαίνει και πως μπορώ να το λύσω?

Siegfried.

kyriakos7
12-12-07, 18:28
τηλεφωνο στην οτενετ πηρες να τους το πεις ?

Siegfried
12-12-07, 18:41
Όχι δεν τους πήρα τηλέφωνο...

bond
12-12-07, 18:58
Ετσι οπως το περιγραφει ειναι σαν να κρασαρει ο ρουτερ απο τα πολλα connections του τορρεντ. Εξαλλου ο router ενας μικρος υπολογιστης ειναι, οποτε μπορει να κρασαρει οπως και τα pc οταν ζορίζεται. Παλιοτερα ηταν αρκετα συχνό φαινομενο, αλλα νομιζα οτι εχουν βελτιωθεί οι ρουτερ σε αυτό το θεμα.
Για δοκιμασε να μειωσεις τα επιτρεπομενα connections του utorrent σε 30-40, ισως και λιγοτερα.

Spanos
12-12-07, 19:09
Eυτύχως που πρόλαβα και την έκανα γιατί ολο προβλήματα ακούω εκει πέρα.

Siegfried
12-12-07, 19:09
Αν τα βρήκα σωστά αυτή την στιγμή επιτρέπω:

Global maximum number of connections: 450

Αυτά πρέπει να βάλω στο 40?

Spanos
12-12-07, 19:17
Ετσι οπως το περιγραφει ειναι σαν να κρασαρει ο ρουτερ απο τα πολλα connections του τορρεντ.

Να κρασάρει το 585 απο πολλά connections δεν υπάρχει περίπτωση, εκτός αν έχει βάλει πάνω απο 2048 συνδέσεις. Πιο πιθανό είναι να βγεί ο ήλιος απο τη δύση;)

........Auto merged post: Spanos added 2 Minutes and 4 Seconds later........


Αν τα βρήκα σωστά αυτή την στιγμή επιτρέπω:

Global maximum number of connections: 450

Αυτά πρέπει να βάλω στο 40?

Φίλε το router είναι σκυλί σε αυτά. Το πιο πιθανό είναι να έπεσες σε χαλασμένο ρούτερ ή να είναι πρόβλημα της Οτενέτ (πιπέρι στο στόμα μας) ;)

Siegfried
12-12-07, 19:30
Κοντεύω να κλείσω χρόνο και το router δεν μου είχε παρουσιάσει πρόβλημα. Τι να πω ίσως και να είναι θέμα τις otenet....

bond
12-12-07, 21:23
Τα 2048 connections ειναι το θεωρητικό όριο. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορει να κρασαρει αν εχει καποιο hardware προβλημα ή αν υπερθερμαινεται ας πούμε. Η Otenet πως να κρασαρει το ρουτερ;
Οπως και να εχει 450 connections για 768/192 σύνδεση είναι παρα πολλά. Μαλλον διαλεξες στο wizard του utorrent το χχ/768k. Tο Utorrent ομως ρωταει upload όχι download. Βαλε χχ/192κ και θα δεις οτι θα στο μειώσει στα 90. Εγώ θα πρότεινα ακόμη πιο χαμηλο αλλα αυτό μπορείς να το βρεις μόνος σου. Ξεκίνα από τα 90 και μείωσε τα μεχρι να δεις οτι δεν εχεις πρόβλημα.

Siegfried
12-12-07, 23:09
Λοιπόν στο speed guide του μtorrent εκεί που λέει connection type άλλαξα την ταχύτητα που είχα βάλει (η οποία ήταν χχ/768 όπως είχες πει Bond) και έβαλα χχ/192. Και τώρα που το σκέφτομαι αυτό το είχα αλλάξει στο παρελθόν εγώ και το είχα βάλει χχ/768. Ελπίζω να ήταν αυτό και να τελειώσει το μαρτύριο. Τώρα μένει να περιμένουμε 1-2 μέρες για να δούμε αν θεραπεύτηκε ο ασθενής...

Siegfried
14-12-07, 18:08
Παιδιά μία απ' τα ίδια πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω. Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη...

invisible man
15-12-07, 21:51
Παιδιά μία απ' τα ίδια πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω. Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη...

siegfried, διάβασε το ποστ που έβαλα πριν λίγο στο ΟΤΕ ΑDSL.

s_samaras
10-07-08, 22:56
Πριν από τέσσερις μέρες επέστρεψα από τις διακοπές μου. Ανοίγω το speedtouch μου και τον υπολογιστή μου μετά από μια 7ήμερη διακοπή . Παρατηρώ ότι ενώ όλα είναι δεν έχω internet. Το LED του adsl είναι πράσινο καθώς και του internet. Επειδή δεν μου έλειψε στις διακοπές μου (καθώς το ξενοδοχείο που έμενα είχε ασύρματο δίκτυο) το αφήνω για την επόμενη μέρα. Την Δευτέρα παρατηρώ τα ίδια. Κάνω όλους τους ελέγχους που μπορούσα αν κάνω (dmt, nslookup, ping στο atm μέσω router κτλπ). Δηλώνω βλάβη στο 121 και αυτοί με παραπέμπουν στο 1242. Εκεί με βάζουν να κάνω τα αυτονόητα για αυτούς. (Reset στο speedtouch, χειροκίνητη ρύθμιση στους DNS της Otenet κτλπ) χωρίς αποτέλεσμα. Το τηλεφώνημα έκλεισε με την φράση "κύριε είναι πρόβλημα του υπολογιστή σας". Δεν το δέχθηκα σαν απάντηση αλλά κατάλαβα ότι δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν παραπάνω. Πήρα τον εξοπλισμό μου (router & laptop) και πήγα σε ένα φίλο όπου και τα δοκίμασα και δούλευαν άψογα. Σίγουρος ότι φταίει ο ΟΤΕ παίρνω τηλέφωνο την επόμενη ημέρα για να δώ την έκβαση της δήλωσης βλάβης μου στο 121 και ο τηλεφωνητής μου λέει ότι βλέπει ότι ενημερώθηκε από το 1242 ότι η βλάβη διορθώθηκε. Αυτό με εξόργισε και ξανά δήλωσα βλάβη. Την επόμενη μέρα με πήρε τηλέφωνο κάποιος τεχνικός και μου είπε ότι όντως υπήρχε βλάβη στην γραμμή μου με αυτά τα παράξενα συμπτώματα και το διόρθωσε. Όντως από τότε μόνο μια φορά υπήρξε μια ολιγόλεπτη αποσύνδεση και μετά όλα καλά. Τα συμπεράσματα δικά σας.:hmm:

El_Shadai
10-07-08, 23:50
Η OTEnet το μόνο που κάνει, όσον αφορά την πρόσβαση στο Internet είναι να μπλοκάρει τις γνωστές TCP/UDP πόρτες οι οποίες απενεργοποιούνται μέσω του my.otenet.gr και όσο αφορα την Τ.Υ., έλεγχο μόνο στο user name και password μιας σύνδεσης. To torrent επηρεάζεται όπως όλοι γνωρίζεται πιθανώς καλύτερα και από εμένα (καθ'ότι πρωτάρης :p) από πολλούς παράγοντες. Πάντως όντως οι συχνές αποσυνδέσεις που είχες άσχετα με το αν έκανες χρήση torrent ή όχι πιθανώς να ήταν θέμα θορύβου της γραμμής(όχι φίλτρων ή ασυρμάτου τηλεφώνου ή και συναγερμού εάν έχεις αλλά κέντρου και κατα πάσα πιθανότητα DSLAM). Ψάξε μέσα γενικά στο router σου το SNR σου και εάν δεις ότι έχεις Noise Margin > 10 dB να ξέρεις ότι εκεί ξεκινάει το πανυγύρι!!! Μετά αφαίρεσε ο,τι τηλέφωνα και φίλτρα υπάρχουν στο σπίτι και βάλε παροχή απ'ευθείας το router στην τηλεφωνική πρίζα. Εάν δεις το ίδιο δήλωσέ το απ'ευθείας στο 121 χωρίς 2η σκέψη. Αυτό όσον αφορά το προβλημά σου που πιστεύω ότι είναι συχνές αποσυνδέσεις λόγω γραμμής και όχι torrent. Πιστεύω να σε έχω βοηθήσει κάπως ;) Εάν είπα και καμιά κοτσάνα μη μου κρατήσεις κακκία!!!!!!!!!

........Auto merged post: El_Shadai πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εννοούσα Noise Margin < 10 dB. Έκανα την πρώτη πατάτα!!!!!!!!!!! :rofl:

tsorbi
11-07-08, 00:33
Χαιρετώ τα μέλη του forum. Είμαι νέο μέλος και δυστυχώς το πρώτο μου post αφορά ένα πρόβλημα :(.

Έχω ταχύτητα σύνδεσης 768 kb/s και χρησιμοποιώ το router: Speedtouch 585 v6.

Εδώ και δύο εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα:

Ενώ όλα είναι οκ ξαφνικά δεν έχω internet. To λαμπάκι στο router του internet είναι κλειστό και δεν μπορώ να μπω σε καμμία σελίδα αλλά ούτε και στην σελίδα του router.

Ο μόνος τρόπος για να το αντιμετωπίσω είναι να κάνω reset με το χέρι το router και να κάνω set up από την αρχή.

Όταν όμως αυτό γίνεται δύο με τρείς φορές την μέρα είναι πολύ σπαστκό:mad:.

Υπ' όψην ότι κάνω χρήση του μtorrent.( δεν ξέρω αν έχει σημασία απλά το αναφέρω )

Μέχρι και set up από το cd δοκίμασα να κάνω.

Τέλος σήμερα ανακάλυψα ότι όταν κάνω "check connectivity" από το site του router τα αποτελέσματα μου λένε ότι δεν έχω internet ενώ έχω. Επίσης έχω παρατηρήσει μία γενική αδυναμία στην ταχύτητα μου.

Ελπίζω να το περιέγραψα σωστά.

Ξέρειι μήπως κανείς τι συμβαίνει και πως μπορώ να το λύσω?

Siegfried.
Βάλε το τελευταίο firmware.
Πολύ πιθανόν να λυθούν τα προβλήματα σου.
Υ.Γ.Αναβάθμισε την σύνδεση σου,τα 768 ειναι λίγα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.