PDA

Επιστροφή στο Forum : Format για Windows XP



WebsOptions
27-03-05, 17:15
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ρωτήσω εάν ξέρει ή εάν έχει κάνει κάποιος format μέσω τοπικού δικτύου,
και γιατί το θέλω αυτό ; γιατί είμαι γκαντέμης και το dvd-rom - cd-rw του φορητού μου δεν μπορεί να διαβάσει cd αλλά μόνο dvd και δεν έχω - δεν ξέρω εάν κυκλοφορούν Windows XP Pro EN σε dvd και φυσικά bootable για να κάνω έτσι το format.
Και φυσικά θα μου πείτε ότι δεν γίνετε να διαβάζει dvd και όχι τα cd αλλά μέχρι και η Compaq για αυτό το πρόβλημα έχει σηκόσει τα χέρια ψιλά, μιάς και αυτό το δεν στέκη τεχνικά αλλά να που γίνετε !!!! και για αντικαταστίσω το dvd - cd-rw μου ζητάνε ένα σορώ λεφτά...
Για αυτό τον λόγο σας παρακαλώ όποιαδίποτε βοήθεια θα ήταν σωτηρία.

Σας ευχαρηστώ όλους.

WAntilles
27-03-05, 17:24
Μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξες ένα bootable XP DVD από το CD που ήδη έχεις.

Ευκαιρία να το κάνεις και slipstream με το SP2.

Κάνε search στο φόρουμ για το πώς κάνουμε slipstream και ακολούθησε αυτές τις οδηγίες, μόνο που στο Nero αντί για νέο CD project θα κάνεις νέο DVD project.

Προϋπόθεση βέβαια για τα παραπάνω, να έχεις DVD writer.

WebsOptions
27-03-05, 17:41
Σε ευχαριστώ αλλά όπως είπα το μηχάνημα μου δεν μπορεί να διοβάσει το cd άρα δεν μπορώ να φτιάξω το dvd. το μόνο που με σώνει είναι το format μέσω τοπικού δικτύου..... ξέρει κανείς τίποτα ;;;;;

HELP!!! :(((

WAntilles
27-03-05, 17:46
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, το CD πρέπει να διαβαστεί μια φορά.

Δεν το γλυτώνεις αυτό.

Σε άλλο PC του δικτύου δεν έχεις CD/DVD-ROM;

WebsOptions
27-03-05, 17:54
Ναί έχω.

runnerma
27-03-05, 18:00
WAntilles, αν μπορείς δώσε λινκ για την δημιουργία slipstream σε παρακαλώ...

Δεν μπορώ να το βρω

WebsOptions
27-03-05, 18:02
και εγώ το ίδιο...
αλλά και τί κάνει το slipstream....

runnerma
27-03-05, 18:04
To slipstream ενσωματώνει το SP2 κατ'ευθεία στο Installation Disk των Windowsέτσι ώστε να μην χρειαστεί να το περάσεις έπειτα...

WebsOptions
27-03-05, 18:12
καλά αυτό εμένα δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ...
αυτό που καίγωμαι είναι το format!!!!
για τον λόγο ότι έχω κολήσει έναν ιο όπου είναι write protected και είναι key loger και screen caputer για ιστοσελίδες τραπέζης....!!!!!

runnerma
27-03-05, 18:16
ouch :S

WebsOptions
27-03-05, 18:25
ouch δεν λές τίποτα ! ! ! ! !

WAntilles
27-03-05, 18:32
http://www.neowin.net/articles.php?action=more&id=94

runnerma
27-03-05, 18:45
thanks WAn!

WebsOptions
27-03-05, 19:08
τίποτα για format μέσω LAN ή από δεύτερο partition ;

euri
28-03-05, 00:56
Από άλλη συσκευή μπορείς να φορτώσεις; ΠΧ floppy disk, USB device...

Αν και δεν ξέρω αν θα δουλέψει, μιας και μόλις τώρα το σκέφτηκα, κάνε το εξής:
Μέσω δικτύου αντίγραψε το CD των Windows σε ένα folder και μετά από το laptop μέσα από τα Windows τρέξε το setup και ζήτα νέα εγκατάσταση.

Πάντως όπως και να έχει, δες το θέμα της συσκευής. Δε γίνεται να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το CD :shock:

del_ahmettt
28-03-05, 01:40
...
Και φυσικά θα μου πείτε ότι δεν γίνετε να διαβάζει dvd και όχι τα cd αλλά μέχρι και η Compaq για αυτό το πρόβλημα έχει σηκόσει τα χέρια ψιλά, μιάς και αυτό το δεν στέκη τεχνικά αλλά να που γίνετε !!!!
Όχι, δεν είναι καθόλου παράξενο το προβλημά σου φίλε μου!
Οι συσκευές ανάγνωσης DVD για τη διατήρηση (της προς τα πίσω συμβατότητας), όπως και ο τελευταίος χρήστης PC ξέρει, διαβάζουν φυσικά και δίσκους τύπου CD.

Ωστόσο για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο η κεφαλή οτικής ανάγνωσης να διαθετει 2 διαφορετικούς φακούς εστίασης (έναν για ανάγνωση CD και έναν ακόμη για ανάγνωση DVD, που απαιτεί μικρότερο οπτικό ίχνος) Κάτι σαν 2 σε 1 !

Πιθανότατα εσύ εχεις πρόβλημα στο φακό που χρησιμοποιείται για το CD ή στο αντίστοιχο κύκλωμα μετατροπέα Οπτικο/Ηλεκτρικό που χρησιμοποιείται για το CD.

Mην το ψάχνεις πάντως αυτα τα πράματα δε "φτιάχνονται". Το κακο είναι οτι στα laptops τα ανταλλακτικά στοιχίζουν...

Για SP2 & slipstreaming εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14530)

Το μόνο που εχεις να κάνεις είναι να βρεις κάποιον (με DVD-RW)να σου κανει το CD -> DVD και άν εχεις χρόνο κάνεις και το slipstreaming.


Tώρα το Remote Installation που ζητάς, αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζεται μόνο από Server λειτουργικά της Μ$ (δηλαδή πρεπει να εχεις 200/2003 Server στο PC σου). Ισως κανας Administratorας (δικτύου, όχι του forum :smile: θα μπορουσε να σε διαφωτίσει)

Πάντως όταν για καποιον λόγο δεν μπορει να κάνει boot απο το CD, υπάρχει και boot απο floppy (ένα σετ 6 δισκέττες είναι για τα ΧP), αλλά αυτό δεν κάνει για την περίπτωσή σου, αφου και πάλι θα αναζητήσει CD για να συνεχίσει το Set Up ! :(

nnn
28-03-05, 01:43
Μπορείς να πάρεις και μια θήκη για εξωτερικό HD/CD να βάλεις επάνω ένα φτηνό CD-r και αφού το συνδέσεις με τη Usb του φορητού να έχεις πρόσβαση σε CD's.

WebsOptions
28-03-05, 01:48
φίλοι μου και όμως γίνετε...
εντέλη και εγω αυτό σκέφτηκα να κάνω και αυτό έχω κάνει από της 5 το απόγευμα...
Και εντάξη έγινε αλλα το μόνο μίον είναι ότι εγκαταστάθηκε στο 2 partition. αλλά δεν με χαλάει.
Σας ευχαρηστώ όλους.

stelios4711
28-03-05, 03:30
Ακομα και απο δικτυο να τα εγκαταστησεις παλι θα πρεπει να μπορεις να διαβασεις το CD των XP απο ενα CDROM δικτυακο .
ΑΝ μπορεις να το διαβαζεις εχεις τις εξης επιλογες :
1η Επιλογη: Εγατασταση απο τοπικο φακελο
α) Αντιγραφεις ολα τα αρχεια απο το CD σε εναν φακελο (πχ XPCD)
β) Αντιγραφεις τον φακελο (XPCD) στον φορητο σου σε καποιο αλλο partition εκτος απο το C:\ γιατι
το C:\ θα το φορμαρεις.
γ) Ξεκινας τον υπολογιστη σου απο Δισκετα εκκινησης . Αν τα partition σου ειναι NTFS (που σιγουρα
ειναι) κατεβαζεις το NTFSDOS απο εδω : http://www.sysinternals.com/files/ntfs30r.zip
Επισης θα χρειαστεις το SMARTDrive. Ειναι ενα πολυ μικρο αρχειο που μπορις να το κατεβασεις απο
εδω: http://www.michaelstevenstech.com/SMARTDRV.zip .

Τα παραπανω 2 αρχεια δεν ειναι απαραιτητα αλλα μετο πρωτο θα μπορεις να μπορεις να εξερευνεις
φακελους σε NTFS partition (εναλλακτικα το partition που θα αντιγραψεις το "XPCD" μπορει να ειναι
σε FAT32 ) και το δευτερο θα επιταχυνει πολυυυ περισσοτερο την εγκατασταση.

δ) Υποθετουμε πως εχεις καποια εξοικειωση με τη γραμμη εντολων.
κατευθυνεσαι λοιπον στον φακελο i386 του XPCD και πληκτρολογεις : winnt .

Παραδειγμα: εστω οτι ο φακελος XPCD ειναι στο partition F:\
Ξεκιναμε απο δισκετα και πληκτρολογουμε Α:\SMARTDRV.EXE (το οποιο το εχουμε βαλει
προηγουμενως μεσα στη δισκετα εκκινησης) μετα πληκτρολογουμε F:\ και μετα : cd XPCD και
μετα: winnt.

Αυτο ηταν μετα απο λιγη ωρα (η οποια θα ειναι πολυ αν δεν εχεις τρεχει το SMARTDrive πρωτα ) θα ξεκκινησει η εγκατασταση των XP

2η Επιλογη: εγκατασταση απο Δυκτιο
α) Πηγαινεις πρωτα εδω : http://www.nu2.nu/bootdisk/network/
β) Κατεβαζεις τα αρχεια που χρειαζεσαι για να δημιουργησεις μια Network Bootdisk
γ) Δημιουργεις τη δισκετα προσεχοντας να ενσωματωσεις το καταληλο plug-in για τη δικη σου καρτα
δυκτιου, αναλυτικες οδιγιες με screenshot θα βρεις στο παραπανω σαιτ.
δ) Αν δεν εισαι σιγουρος για το ποια ακριβως καρτα εχεις μπορεις να κατε βασεις το
PCI Hardware Sniffer απο εδω: http://members.datafast.net.au/dft0802/downloads.htm
(Εναλακτικα αν δεν θελεις να παδευεσαι πολυ μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο μουλαρι για:
Network boot disk (PCI autodetect))
ε) Δινεις κοινοχρηστο το CDROM που εχεις τα ΧΡ στον δυκτιακο υπολγιστη
στ) Ξεκκινας τον φορητο σου με την Network Bootdisk και απαντας στις ερωτησεις για ομαδα εργασιας
διευθυνση ΙΡ και μασκα υποδυκτυου (Αν εχεις router τσεκαρεις απλα enable DHCP).
Κανεις map τον δυκτιακο φακελο που εχει το CD

Παραδειγμα : εστω οτι ο δυκτιακος υπολογιστης λεγεται Athlon
εστω οτι ο κοινοχρηστος φακελος με το CD ονομαστηκε CDROM
εστω οτι το γραμμα Ζ δεν χρησιμοποιηται απο καποιο partition τοπικα
τοτε Ζ= \\athlon\CDROM

Απο δω και περα το Ζ στον υπολογιστη μας ειναι το δυκτιακο CDROM

Υπαρχει και η αλλη περιπτωση. H M$$$σοφτ δινει 4 δισκετες εκκινησης για να ξεκκινησεις τον υπολογιστη σου αν δεν δουλευει το CDROM αλλα αυτο δεν το εχω δοκιμασει . Πληροφοριες μπορεις να βρεις εδω:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q310994


Ελπιζω να βοηθησα

WebsOptions
28-03-05, 10:27
Φίλε στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και ιδικά την τόσο πολύ αναλυτική ! ! ! !

Αλλά ίδι τον έχω φτιάξη.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.