PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με gateway σε 24/1 single play



nexxer
13-12-07, 01:34
Γεια σας,

Ενεργοποιήθηκα χτες το μεσημέρι και μέχρι σήμερα το απόγευμα όλα καλά. Το fritz 7140 που είχα ακόμα από την αίτηση για double play συγχρονίζει ~15000 και το jetspeed 520+ που μου στείλανε για το single play ~16500-17000.

Πριν από περίπου 4 ώρες αποσυγχρονίστηκε το fritz και όταν ξανάπιασε γραμμή μου έβγαλε "PPPoE error: timeout". Εν τέλει συγχρόνισε και έκανε και login αλλά πλέον δεν περνάει τίποτα πέρα απο το gateway μου. Έχω ip, dns, gateway, αλλά ακόμα και ένα απλό traceroute στο gateway (62.38.0.170) μου βγάζει Request timed out μετά το fritz.

Έκανα αρκετά restart, δοκίμασα PPPoA/VVC-Mux, δοκίμασα το jetspeed, τίποτα. Στην αρχή φαντάστηκα ότι κάτι μάγκωσε στα nameserver τους πάλι αλλά αφού δεν περνάει καν πακέτο προς τα έξω άλλο είναι το πρόβλημα.

Το παράξενο είναι οτι στα Event logs μου βγάζει οτι έχει πάρει και ip τηλεφωνίας:

"Internet (telephony) connection established successfully. IP address: 10.193.144.x, DNS server 172.17.0.21 and 172.17.0.22, Gateway: 10.193.144.1"

Τι κόλπο είναι αυτό; Τηλέφωνο έχω από τον ΟΤΕ (δουλεύει) και η αίτηση που έκανα είναι single play. Μυρίζομαι πατάτα;

Μετά από 3 προσπάθειες των 45 λεπτών έκαστος να συνδεθώ με τεχνική υποστήριξη (στη μια μάλιστα έπεσε η γραμμη) το άφησα για αύριο αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα αν έχει κανείς σας καμιά ιδέα. Όλες ευπρόσδεκτες!

Φάνης

aa144
13-12-07, 01:52
Ενώ το jetspeed λετουργεί κανονικά;

maxorfo
13-12-07, 02:30
........Το παράξενο είναι οτι στα Event logs μου βγάζει οτι έχει πάρει και ip τηλεφωνίας:

"Internet (telephony) connection established successfully. IP address: 10.193.144.x, DNS server 172.17.0.21 and 172.17.0.22, Gateway: 10.193.144.1"

Τι κόλπο είναι αυτό; Τηλέφωνο έχω από τον ΟΤΕ (δουλεύει) και η αίτηση που έκανα είναι single play. Μυρίζομαι πατάτα;.....

Αυτό δεν είναι παράξενο, εφόσον έχεις ορίσει στο FBF 7140 η VoIP τηλεφωνία να γίνεται μέσω του πρόσθετου εικονικού καναλιού (PVC), που χρησιμοποιεί VCI 36 και όχι 35. Αν στο Internet Telephony / Advanced Settings ξετσεκάρεις το "use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)", το FBF δεν θα κάνει registration στο virtual channel της ΗΟL, οπότε δεν θα εμφανίζεται στο log αυτό το μήνυμα.

nexxer
13-12-07, 09:05
@maxorfo

Σωστό αυτό που λες, το έβγαλα. Αυτό που έκανα όταν είδα το μήνυμα ήταν να πάω στο Telephony και να βγάλω το Use Line 1, Use Line 2. Και πάλι πάντως μπορεί να κάνει register για τηλεφωνία όταν δεν έχω double play;

@aa144

Ούτε το jetspeed λειτουργεί. Παίρνει ip αλλά δεν περνάει τίποτα στο gateway.

Φάνης

aa144
13-12-07, 11:08
Μπορεί να κάνει register στην τηλεφωνία λόγω της αρχικής αίτησης για 2play που έχεις κάνει, και βρίσκεται κάπου χαμένη στο σύστημα, όμως πρόλαβαν να την καταχωρήσουν μαζί με τον ΦΡΙΤΣ που σου έστειλαν, ίσως κάποια στιγμή, αν βρούνε το χρόνο κάποιος εκεί να τη σβήσει πιθανόν κάποια στιγμή στο απώτερο μελλον. Ή μπορεί να παραμείνει στο σύστημα μέχρι να πάρουν πίσω τον ΦΡΙΤΣ και να τον στείλουν σε κάποιο άλλο πελάτη του, οπότε και υποχρεωτικά θα πρέπει να καταχωρήσουν τα δικά του στοιχεία εκεί.

nexxer
13-12-07, 11:16
Μιλάω με Τ.Υ τώρα και καταλαβαίνω γιατί έχει τόσο μεγάλη αναμονή. Υπάρχει πρόβλημα με τον Bbras στον οποίο πέφτω από χτες το βράδυ, και αρκετοί συνδρομητές έχουν επηρρεαστεί στα βόρεια προάστια. Το ξέρουν και το διορθώνουν.

@aa144:

Έτσι μου είπε και η Τ.Υ. Όταν μετά από λίγο καιρό δούνε ότι δε χρησιμοποιώ τον αριθμό θα τον σβήσουνε. Και πάλι παντώς δεν καταλαβαίνω πως παίρνει αριθμό τηλεφώνου από τη ΗΟΛ όταν είμαι στον ΟΤΕ. Ή μάλλον δεν έχω καταλάβει την τεχνολογία αρκετά καλά :)

Φάνης

nexxer
13-12-07, 16:49
Λοιπόν ξαναπήρε μπρος, αλλά με SNR 10 αντί 31, οπότε συγχρονισμό στα 8400 αντί στα 15000, και πολλά CPE errors. Φαντάζομαι ακόμα το παλεύουν..

Φάνης

maxorfo
13-12-07, 17:19
......... Και πάλι πάντως μπορεί να κάνει register για τηλεφωνία όταν δεν έχω double play; .........


..........Και πάλι παντώς δεν καταλαβαίνω πως παίρνει αριθμό τηλεφώνου από τη ΗΟΛ όταν είμαι στον ΟΤΕ. Ή μάλλον δεν έχω καταλάβει την τεχνολογία αρκετά καλά :).......


Φίλε Φάνη,

Δεν έχει σημασία αν έχεις καταχωρίσει ή όχι στο FBF κάποιo αριθμό τηλεφώνου μέσω Internet. Από τη στιγμή που έχεις επιλέξει το πρόσθετο κανάλι (PVC) ως τρόπο μετάδοσης της Internet τηλεφωνίας, το ρούτερ θα κάνει το πρόσθετο registration. Αυτό ισχύει είτε έχει κανείς Double Play, είτε Single Play (όπως κι εγώ). Πρόκειται για ένα "κατ' αρχήν" (default) σετάρισμα του FBF, ανεξάρτητα από την καταχώριση τηλ. αριθμών. Απλά registration κάνει , δηλ. σύνδεση με το κανάλι, έτσι ώστε, αν και όποτε ορίσεις τηλ. αριθμούς, να χρησιμοποιεί αυτό (το κανάλι) για τις κλήσεις. Ο μόνος τρόπος να μη γίνεται αυτό είναι η απενεργοποίησή του.

nexxer
13-12-07, 18:06
Πολύ κατανοητή η εξήγησή σου maxorfo, ευχαριστώ.

Φάνης

nexxer
14-12-07, 02:19
Σαν followup σ'αυτό:

- μόλις διορθώθηκε το πρόβλημα στον BBRAS συγχρόνισε το fritz αλλά στα 8mbit αντί για το συνήθες 15-16. Επίσης το SNR έπεσε απο 31 στα 9 (!)
- πήρα Τ.Υ και μου είπαν να δοκιμάσω χωρίς φίλτρα και splitter. Μόλις ήρθα σπίτι τα δοκίμασα αλλά τίποτα. Τελικά το πρόβλημα ήταν ένα φίλτρο που έιχα ξεχάσει σε μια άλλη γραμμή το βράδυ όταν δοκίμαζα το jetspeed.
- συγχρόνισε πλέον στα 16mbit αλλά το SNR παρέμεινε στο νέο χαμηλό 9db. Τώρα είχα και αποσυνδέσεις αρκετές, που είναι λογικό με τόσο χαμηλό SNR και τόσο ψηλή ταχύτητα συγχρονισμού.
- ξαναπήρα Τ.Υ και προσπάθησαν να μου πουν οτι έπεσε το SNR για να ανέβει η ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά σταμάτησαν μόλις τους διαβεβαίωσα ότι χτες και προχτές με την ίδια ταχύτητα είχα 31db.
- εν τέλει μου χαμηλώσαν την ταχύτητα στο προφίλ μου για να σταθεροποιηθεί η σύνδεση, όπως και όντως έγινε.
- πάντως το fritz εξακολουθεί να συγχρονίζει στα 15-16 και το jetspeed στα 17. Το SNR παραμένει στα 9db.

Απορώ αν κάνανε κάτι διορθώνοντας το BBRAS τους που μου χάλασε τη δουλειά εδώ πέρα. Μέχρι χτες ήμουν κατενθουσιασμένος με υψηλή ταχύτητα (πρακτικά έπιασε 12-13mbit από το ftp.gentoo.gr) και 0 αποσυνδέσεις.

Τώρα έχω συνδέσει το jetspeed και περιμένω να δω στατιστικά της γραμμής και αποσυνδέσεις μέχρι αύριο.

Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 28.5 dB
Remote Line Atten.: 14.0 dB
Local SNR Margin: 8.5 dB
Remote SNR Margin: 11.0 dB

Πέφτει πάντως, 8.5 τώρα. Κάπου διάβασα πρόσφατα ότι το SNR δεν πρέπει να είναι κάτω απο 11. Μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό; Είναι φανερό ότι η γραμμή μου πιάνει μέχρι 31 καθώς τόσο είχε μέχρι χτες. Μπορώ να πιέσω κάπως να δουν τι αλλάξανε χτες και αν έγινε κατά λάθος;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Φάνης

jaggelo
14-12-07, 15:54
Το SNR 31 δεν "κολλάει" με ταχύτητες άνω των 10 Mbps.

Όσο αυξάνει η ταχύτητα πέφτει το SNR αλλά στην πράξη δουλεύει ανάποδα με εώς 24 Mbps.
Δηλαδή καθορίζεται το ελάχιστο SNR, και η ταχύτητα φτάνει το μέγιστο δυνατό που σηκώνει η γραμμή λόγω θορύβου.

Τώρα μπορεί να κλειδώσεις σε μια ταχύτητα με SNR 11 db, αλλά μετά να αυξηθεί ο θόρυβος
και να πέσει το SNR. Σε μένα το έχω δει να φτάνει το -1 db :crazy:
Σε τέτοια φάση μπορεί να έχεις αποσύνδεση ή να μην λειτουργεί σωστά η γραμμή.

Αν κάνεις ένα reset όταν παρατηρήσεις ότι πέφτει το SNR επειδή έχει θόρυβο η γραμμή,
το ρούτερ θα συγχρονίσει σε μικρότερη ταχύτητα αλλά με SNR 11 db την δεδομένη στιγμή,
και όταν πέσει ο θόρυβος το SNR θα ανέβει και άλλο, ας πούμε στα 14 db.
Έχεις δηλαδή μικρότερη ταχύτητα αλλά ψηλότερο SNR που σου δίνει σταθερότερη σύνδεση ;)

Πάντως πραγματική ταχύτητα download άνω των 10 Mbps νομίζω ότι πολύ λίγοι έχουν :whistle:

nexxer
14-12-07, 16:54
Κι εγώ παραξενευόμουνα λίγο με το 31. Το είχα πριν στο 1024/256 και παρέμεινε όταν πήγα στα 24/1. Από ftp.gentoo.gr μέτρησα (με NetMeter kai DUMeter) average ~1.7mBps, δηλαδή ~13.6mbps. Τώρα με το ζόρι πιάνει τα 1.4mBps. Τι λέω βέβαια, μια χαρά είναι :) Απλά αναρωτιέμαι μπας και το τόσο χαμηλό SNR μου δημιουργήσει πρόβλημα και πρέπει να φάω πάλι ώρες στα τηλέφωνα. Για την ώρα το κάνω monitor.

Ευχαριστώ για το κατατοπιστικό σου post.

Φάνης

@ ADSLgr.com All rights reserved.