PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL - Μεγάλη διαφορά Attenuations



johnmag
13-12-07, 13:14
Γεια σας!
Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω!
Μετά απο αρκετό καιρό (3 μήνες), καταφέρανε να με συνδέσουν στο ιδιόκτητο της Forthnet σε Shared LLU.
Αφού συχρόνισε το router μου (Linksys WGA200) και πήρα και κωδικούς ενεργοποίησης το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το έξης:
Downstream attenuation: 51db
Upstream attenuation: 11 - 15db
SNR Down: 2 - 6db
SNR Up: 6db
Το router κλειδώνει σε:
Down: 3Mbs - 5Mbps max
Up: 500Kbps - 512Kbps
Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής
Είναι δικαιολογημένη η τόσο μεγάλη διαφορά στα attenuations?
Πιστεύω πως έχει να κάνει με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού.
Σημειώνω δε ότι η εγκατάσταση είναι παλιά και ότι σε όλες τις πρίζες του σπιτιού καταλήγει μόνο ένα ζεύγος καλωδίων (μπλε - κόκκινο).
Οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη, πριν αρχίσω και ξηλώνω τους τοίχους του σπιτιού μου τσάμπα για να περάσω UTP5e :p.
Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι η γραμμή είνα ISDN
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Lagman
13-12-07, 13:20
Η απόσταση σου από το dslamμήπως είναι περίπου στα 3χιλιόμετρα ; ένας φίλος έχει τα ίδια προβλήματα με εσένα και έχει δηλώσει βλάβη...του είπανε ότι θα διορθωθεί




Utpέχω βάλει και εγώ για να είμαι σίγουρος ότι από το σπίτι μου δεν φταίει κάτι.

johnmag
13-12-07, 13:22
Που να δηλώσω βλάβη?
Από τη Forthnet μου λένε ότι θα με πάρει κάποιος τεχνικός εδώ και πέντε μέρες και τίποτα!
Με το UTP είδες καμία διαφορά?

Lagman
13-12-07, 16:15
Ναι μειώθηκε ο θόρυβος στη γραμμή μου, αλλά άλλαξα και πρίζες, έβαλα κατανεμητή . τον φίλο μου τον πήρανε μετά από μια ώρα, κάλεσε τους ξανά και πες το πρόβλημα

SirAggelos
13-12-07, 16:18
με 51db δεν θα δεις ποτε φως.....

Lagman
13-12-07, 16:27
με 51db δεν θα δεις ποτε φως.....


Μην είσαι και τόσο σίγουρος άμα αγοράσει ένα φακό θα δει σίγουρα

deniSun
14-12-07, 15:47
Με τέτοιο att δεν γίνονται πολλά πράγματα.

idiedhappily
14-12-07, 16:45
αν εχεις μπρίζα που να γραφει ΟΤΕ (εχει πηνιο πανω) παιζει να σου δημιουργει πρόβλημα.Δοκιμασε να την ξηλώσεις/αλλάξεις και ισως βελτιωθεις.
(αν την ξηλωσεις πρόσεξε τα χυμα καλωδια να μην ακουμπάνε μεταξυ τους ούτε με οτιδηποτε μεταλικο, μονωσε τα καλου κακου).

LeonFR
14-12-07, 19:47
Παιδια εδω εγω με att 40 και ειμαι στα 3500-3700 τι να πουμε τωρα ,εχωβαρεθει να παιρνω τηλεφωνο ,παλια μου λεγανε δικαιολογιες οτι ειναι η αποσταση αλλα το κουφο ειναι οτι στη διπλανη πολυκατοικια μου ειναι φιλος με forthnet και κλειδωνει στα 8mbit οσο θα επρεπε και εγω βαση att :sorry:

deniSun
14-12-07, 20:02
Σε τέτοιες αποστάσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι πάει στραβά.
Είναι πολλά τα μέτρα από το κέντρο και μεγάλες οι πιθανότητες να υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.
Το ότι κλειδώνει ο διπλανός ψηλότερα δεν σημαίνει τίποτε.
Απλά το δικό του ζεύγος δεν έχει πρόβλημα.
Εσύ είσαι άτυχος και έπεσες σε ελαττωματικό ζεύγος.

johnmag
14-12-07, 20:45
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τισ απαντήσεις!
Δυστηχώς από Forthnet ακόμη τίποτα. Αν και δε νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι!
Το ότι είμαι μακριά από το κέντρο και έχω τόσο υψηλό attenuation το καταλαβαίνω (αν και η πραγματική απόσταση δεν είναι τόσο μακριά όσο δείχνει το downstream attenuation).
Αυτό που δεν καταλαβαίνω και θα ήθελα απάντηση είναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στα attenuations (down = 50db, up = 15.5db).
Υπάρχει περίπτωση αυτή η διαφορά να υποδηλώνει κάποια βλάβη?
Ή δεν έχει καμία σημασία?

LeonFR
14-12-07, 21:30
Σε τέτοιες αποστάσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι πάει στραβά.
Είναι πολλά τα μέτρα από το κέντρο και μεγάλες οι πιθανότητες να υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.
Το ότι κλειδώνει ο διπλανός ψηλότερα δεν σημαίνει τίποτε.
Απλά το δικό του ζεύγος δεν έχει πρόβλημα.
Εσύ είσαι άτυχος και έπεσες σε ελαττωματικό ζεύγος.
Ακριβως για αυτο το λογο σκεφτηκα να ανοιξω δευτερη γραμμη στο σπιτι μου ωστε να δω αν ειναι καλυτερη να διακοψω την αλλη :hmm:

deniSun
15-12-07, 11:47
Με τέτοιο att δεν θα σου το συνιστούσα.

Tigran
15-12-07, 22:09
Ακριβως για αυτο το λογο σκεφτηκα να ανοιξω δευτερη γραμμη στο σπιτι μου ωστε να δω αν ειναι καλυτερη να διακοψω την αλλη :hmm:

Συγνώμη για το off-topic, αλλά πόσο κοστίζει για να ανοίξεις δεύτερη γραμμή; Για 4νετ μιλώντας πάντα

deniSun
16-12-07, 11:59
Την ανοίγεις κανονικά στον ΟΤΕ και μετά κάνεις αίτηση για dsl

djbok21
16-12-07, 13:15
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τισ απαντήσεις!
Δυστηχώς από Forthnet ακόμη τίποτα. Αν και δε νομίζω ότι μπορούν να κάνουν κάτι!
Το ότι είμαι μακριά από το κέντρο και έχω τόσο υψηλό attenuation το καταλαβαίνω (αν και η πραγματική απόσταση δεν είναι τόσο μακριά όσο δείχνει το downstream attenuation).
Αυτό που δεν καταλαβαίνω και θα ήθελα απάντηση είναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στα attenuations (down = 50db, up = 15.5db).
Υπάρχει περίπτωση αυτή η διαφορά να υποδηλώνει κάποια βλάβη?
Ή δεν έχει καμία σημασία?

Φίλε johnmag η τόσο μεγάλη διαφορά στα attenuations (up down) είναι φυσιολογικό να είναι τόσο μεγάλη , προφανώς είσαι σε μεγάλη απόσταση απο το α/κ . Η διαφορά αυτή οφείλεται στο ότι οι συχνότητες που έχουν μεγάλη εξασθένηση ανήκουν στο downstream ενώ στο upstream (χαμηλότερες συχνότητες) η εξασθένιση δεν είναι τόσο μεγάλη.Να ανυσηχούσες εάν οι τιμές αυτές ήταν πολύ κοντινές γιατί αυτό θα έδειχνε προβλημα θορύβου σε όλο το φάσμα.Όσον αφορά την απόσταση σου απ το α/κ(μήκος χαλκού) αυτή φαινεται να είναι πολύ μεγαλη θα έλεγα 4.5-5Km γιατί καλή είναι η θεωρητική τιμή του 13.81dB/Km , αλλά η πραξη δείχνει ότι αυτό είναι 9.5-10.5 dB/Km.thx.

Ioudas1
16-12-07, 18:13
εάν οι τιμές αυτές ήταν πολύ κοντινές γιατί αυτό θα έδειχνε προβλημα θορύβου σε όλο το φάσμα Δεν ισχύει. Η εξασθένηση καθώς και μέτρηση της, είναι άσχετη του επιπέδου του θορύβου.



γιατί καλή είναι η θεωρητική τιμή του 13.81dB/Km , αλλά η πραξη δείχνει ότι αυτό είναι 9.5-10.5 dB/Km Έχει τοποθετήσει ο οτε καλύτερης ποιότητας καλώδια από τα διεθνή πρότυπα (εννοώ από αυτό που αναφέρεις 13.81);

djbok21
16-12-07, 19:24
Δεν ισχύει. Η εξασθένηση καθώς και μέτρηση της, είναι άσχετη του επιπέδου του θορύβου.


Έχει τοποθετήσει ο οτε καλύτερης ποιότητας καλώδια από τα διεθνή πρότυπα (εννοώ από αυτό που αναφέρεις 13.81);

Ο φίλος μας είχε απορία γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο attenuation του μεταξύ up και down. Και ξαναλέω ότι αυτές οι τιμές είναι φυσιολογικό να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους για τους λόγους που είπα. Εάν η γραμμή του είχε θόρυβο ή ήταν κακής ποιότητας οι τιμές αυτές θα είχαν κόντινες τιμές και θα φαινόνταν μεγάλη εξασθένηση και στο up γιατί εκτός απο τις υψηλές συχνότητες οι οποίες είναι φυσιολογικό να φιλτράρονται θα φαινόνταν ότι υπαρχει πρόβλημα και στις χαμηλές κάτι το οποίο θα οφειλόνταν σε κακή ποιότητα γραμμής ή και συνεχη θόρυβο σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων. Καμία μέτρηση δεν είναι απολύτως άσχετη με την άλλη.Και εάν όπως υποστηρίζεις είναι τότε γιατί είναι διαφορετικές οι τιμές και όχι ίδιες?
Το 9.5 με 10.5 dB/Km είναι ο τρόπος που υπολογίζει ο οτε και συνεπώς και οι άλλες εταιριές το μήκος χαλκού μετά από μετρήσεις. Επιδέχεται αμφισβητήσεως αλλά είναι η μέτρηση που αποδέχονται.

Ioudas1
17-12-07, 02:26
Δεν έδωσα εξήγηση γιατί έχουν μεγάλη απόκλιση το up και down.
Ανέφερα για τον μην επηρεασμό των μετρήσεων μεταξύ attenuation και s/n.
Έχεις διαφορετική άποψη και την σέβομαι.

Και εάν όπως υποστηρίζεις είναι τότε γιατί είναι διαφορετικές οι τιμές και όχι ίδιες?Γιατί ο συντελεστής εξασθένησης είναι ανάλογος της συχνότητας.
Επειδή ζητάς την γνώμη μου για την γραμμή του (με την προϋπόθεση ότι οι μετρήσσεις είναι σωστές από το router του) δείχνει κάτα πάσα πιθανότητα πεπαλαιωμένη γραμμή.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Φιλικά
Ioudas1

djbok21
17-12-07, 21:31
Γιατί ο συντελεστής εξασθένησης είναι ανάλογος της συχνότητας.


Επομένως οι μετρήσεις attenuation δεν είναι άσχετες με τον θόρυβο(και λέγοντας θόρυβο δεν εννοώ τον θόρυβο που μπορεί να έχει η τηλεφωνική συνδιάλεξη).
Πάντα φιλικά (εξάλου απόψεις και γνώσεις μοιραζόμαστε) σκέψου γιατί είπα ότι θα έπρεπε να ανυσηχεί εάν οι μετρήσεις up και down είχαν κοντινές τιμές , αυτό θα έδειχνε μη αναμενόμενη εξασθένηση των χαμηλών συχνοτήτων (οι υψηλές ειναι αναμενόμενο να φιλτράρονται) κάτι το οποίο θα οφειλόταν σε θόρυβο σε όλο το φάσμα. Οι μεγάλη διαφορά up και down attenuation είναι φυσιολογική γιατί το μέσο είναι χαλκός και η εξασθένηση των συχνοτήτων δεν είναι η ίδια καθώς το μήκος αυξάνει.thx.

Ioudas1
17-12-07, 21:51
Επομένως οι μετρήσεις attenuation δεν είναι άσχετες με τον θόρυβο(και λέγοντας θόρυβο δεν εννοώ τον θόρυβο που μπορεί να έχει η τηλεφωνική συνδιάλεξη).
Πάντα φιλικά (εξάλου απόψεις και γνώσεις μοιραζόμαστε) σκέψου γιατί είπα ότι θα έπρεπε να ανυσηχεί εάν οι μετρήσεις up και down είχαν κοντινές τιμές , αυτό θα έδειχνε μη αναμενόμενη εξασθένηση των χαμηλών συχνοτήτων (οι υψηλές ειναι αναμενόμενο να φιλτράρονται) κάτι το οποίο θα οφειλόταν σε θόρυβο σε όλο το φάσμα. Οι μεγάλη διαφορά up και down attenuation είναι φυσιολογική γιατί το μέσο είναι χαλκός και η εξασθένηση των συχνοτήτων δεν είναι η ίδια καθώς το μήκος αυξάνει.thx.

Ούτε η πολύ μεγάλη διαφορά εξασθένηση (λαμβανομένου του μήκους της γραμμής) μεταξύ up και down είναι φυσιολογικό.
Το αντίθετο μπορεί να συμβεί. Σκέψου μια γραμμή μήκους 200 μέτρων από το dslam, πιστεύεις ότι πρέπει να έχουν μεγάλη διαφορά για να είναι φυσιολογική;
Η εξασθένηση είναι διαφορετικό από τον θόρυβο.
Κατά τη γνώμη σου 10 γραμμές ιδίου μήκους και ίδιας εξασθένησης up και down, κρίνεις ότι θα έχουν την ίδια στάθμη θορύβου;

djbok21
17-12-07, 22:50
Ούτε η πολύ μεγάλη διαφορά εξασθένηση (λαμβανομένου του μήκους της γραμμής) μεταξύ up και down είναι φυσιολογικό.
Το αντίθετο μπορεί να συμβεί. Σκέψου μια γραμμή μήκους 200 μέτρων από το dslam, πιστεύεις ότι πρέπει να έχουν μεγάλη διαφορά για να είναι φυσιολογική;
Η εξασθένηση είναι διαφορετικό από τον θόρυβο.
Κατά τη γνώμη σου 10 γραμμές ιδίου μήκους και ίδιας εξασθένησης up και down, κρίνεις ότι θα έχουν την ίδια στάθμη θορύβου;

1ον) Μιλάμε για γραμμή με attenuation 50dB και όχι για 200m καλώδιο , βεβαίως και σε μια γραμμή 200m οι τιμές πρέπει να είναι κοντινές.(btw δεν υφίσταται συνδρομητής με τόσο μικρό μήκος καλωδίου, εκτός κι αν είναι στο ίδιο τετράγωνο με το α/κ).
2ον)Ναι λαμβανόμενου του μήκους της γραμμής η διαφορά μεταξύ up και down είναι φυσιολογική και ειδικά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλο μήκος χαλκού συνυπολογίζοντας τις αναμενόμενες ενώσεις (kv,box,κατανεμητές) ακόμα και η πολύ μεγάλη διαφορά (όπως του φίλου μας εδώ) είναι φυσιολογική.
3ον) Και για τελευταία φορά η εξασθένηση μπορεί να επηρεαστεί απ τον θόρυβο , αλλά πουθενά δεν είπα ότι με βάση τις τιμές τις εξασθένισης έχουμε και μέτρηση στάθμης θορύβου. Αυτό που είπα είναι ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση και σε πολλές άλλες, οι κοντινές τιμές μας δείχνουν μη αναμενόμενη εξασθένηση των χαμηλών συχνοτήτων (οι υψηλές ειναι αναμενόμενο να φιλτράρονται) κάτι το οποίο οφείλεται σε θόρυβο σε όλο το φάσμα.-

johnmag
18-12-07, 15:43
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!

angelkar
19-12-07, 13:39
Τι να πώ και’γω ρε παιδιά που μένω στον Σκαραμαγκά με DSLAM Ασπορπύργου και το
Line Attenuation είναι down=-63.5 db και το up=32,5 db.
Έχω κάνει αίτηση για Doyble play της Forthnet έχει ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία και με έχουν βάλει
στο 1Mbit μέσω ΟΤΕ γιατί δεν καλύβεται η περιοχή ακόμα από το ιδιόκτητο.Το router μου είναι
το Speetouch 536 v6 και κλειδώνει σχεδόν πάντα στα 544Kbps παραπάνω δεν έχω δεί με τίποτα.
Φυσικά ενοείτε ότι στο σερφάρισμα έχω αρκετά μεγάλο πρόβλημα όπως αργεί να φορτώσει τις
σελίδες και τέτοια.
Όσο για download από rapidshare το καλύτερο που έχω δεί είναι 57 Kbps/sec.
Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί το πρόβλημα είναι η περιοχή και μόνο απ΄όσα έχω διαβάσει και μου
έχουν πεί και τεχνικοί του ΟΤΕ.
Περιμένω μήπως γίνει κανένα θαύμα με το Ιδιόκτητο αλλά πολύ χλωμό το βλέπω.:(

Ioudas1
19-12-07, 19:29
Τι να πώ και’γω ρε παιδιά που μένω στον Σκαραμαγκά με DSLAM Ασπορπύργου και το
Line Attenuation είναι down=-63.5 db και το up=32,5 db.
Έχω κάνει αίτηση για Doyble play της Forthnet έχει ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία και με έχουν βάλει
στο 1Mbit μέσω ΟΤΕ γιατί δεν καλύβεται η περιοχή ακόμα από το ιδιόκτητο.Το router μου είναι
το Speetouch 536 v6 και κλειδώνει σχεδόν πάντα στα 544Kbps παραπάνω δεν έχω δεί με τίποτα.
Φυσικά ενοείτε ότι στο σερφάρισμα έχω αρκετά μεγάλο πρόβλημα όπως αργεί να φορτώσει τις
σελίδες και τέτοια.
Όσο για download από rapidshare το καλύτερο που έχω δεί είναι 57 Kbps/sec.
Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί το πρόβλημα είναι η περιοχή και μόνο απ΄όσα έχω διαβάσει και μου
έχουν πεί και τεχνικοί του ΟΤΕ.
Περιμένω μήπως γίνει κανένα θαύμα με το Ιδιόκτητο αλλά πολύ χλωμό το βλέπω.:(

Και στο ιδιόκτητο να μπεις, τις ίδιες ταχύτητες θα έχεις.

LeonFR
25-12-07, 00:40
Παιδια εδω εγω με att 40 και ειμαι στα 3500-3700 τι να πουμε τωρα ,εχωβαρεθει να παιρνω τηλεφωνο ,παλια μου λεγανε δικαιολογιες οτι ειναι η αποσταση αλλα το κουφο ειναι οτι στη διπλανη πολυκατοικια μου ειναι φιλος με forthnet και κλειδωνει στα 8mbit οσο θα επρεπε και εγω βαση att :sorry:
Λοιπον μετα απο ποσους μηνες που ειμαι στο 2play επιτελους ηρθε τεχνικος στο σπιτι μου ο οποιος μετρησε ολη τη γραμμη μου απο τον κατανεμητη κατω στη πολυκατοικια,ολα μια χαρα στη καλωδιωση μου κανενα προβλημα.Οσο για το att ενω εγω εβλεπα 39-40 στο μοντεμ το παληκαρι που με μετρησε με το οργανο ειχα 32 και μου ειπε οτι οι δικες του μετρησεις με το οργανο του ειναι ακριβειας ,μετρησε φυσικα και 3.3mbit στη γραμμη μου και γελαγε για ρεκορ μικροτερης ταχυτητας.Στη συνεχεια εκανε μια μετρηση απο τον κατανεμητη μου μεχρι τον ΟΤΕ και του εδειξε βραχυκυκλωμα μεσα στο AK του ΟΤΕ εγραψε την αναφορα και ανοιξε βλαβη και ανεφερε αν ειναι να μου αλλαξουν ζευγαρι.Περιμενω με ανυπομονησια να δω τι θα γινει μηπως και πιασω και εγω καποια πραγματικη ταχυτητα :sorry:

hel
25-12-07, 01:51
Λοιπον μετα απο ποσους μηνες που ειμαι στο 2play επιτελους ηρθε τεχνικος στο σπιτι μου ο οποιος μετρησε ολη τη γραμμη μου απο τον κατανεμητη κατω στη πολυκατοικια,ολα μια χαρα στη καλωδιωση μου κανενα προβλημα.Οσο για το att ενω εγω εβλεπα 39-40 στο μοντεμ το παληκαρι που με μετρησε με το οργανο ειχα 32 και μου ειπε οτι οι δικες του μετρησεις με το οργανο του ειναι ακριβειας ,μετρησε φυσικα και 3.3mbit στη γραμμη μου και γελαγε για ρεκορ μικροτερης ταχυτητας.Στη συνεχεια εκανε μια μετρηση απο τον κατανεμητη μου μεχρι τον ΟΤΕ και του εδειξε βραχυκυκλωμα μεσα στο AK του ΟΤΕ εγραψε την αναφορα και ανοιξε βλαβη και ανεφερε αν ειναι να μου αλλαξουν ζευγαρι.Περιμενω με ανυπομονησια να δω τι θα γινει μηπως και πιασω και εγω καποια πραγματικη ταχυτητα :sorry:

Μου θυμίζεις την περίπτωση με τον φίλο από Βούλα που είχαν περάσει το καλώδιό του, πριν από την πολυκατοικία του, από ένα οικόπεδο και του έκανε κάτι κουλά η σύνδεση.
Τα παλικάρια του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.