PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind Adsl ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ



npetras
13-12-07, 17:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ .ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ. ΧΤΕΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΗΘΗΚΕ Η Wind Adsl ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ Speedstream ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ 1mbit Me Snr 31 Kai ΑΤΤΕΝ 24 , ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΩ Download AnΩ ΤΩΝ 60 Kbps.ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑΞΥ 34 ΜΕ 45 Kbps. ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 370kbps. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ.ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ Wind ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ Tellas ΑΛΛΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ Tellas ΣΤΗΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗ; ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΕΙ Ο ΟΤΕ; (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΥΣ;) ΑΝ ΚΑΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΕ Connx 768 ΧΤΥΠΑΕΙ 85 ΚΑΙ 90 Kbps. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

vaggoulas
13-12-07, 17:49
Δυστυχώς μάλλον η κλάση του 1Mbit είναι μπουκωμένη στην περιοχή σου και δεν έχεις καλές ταχύτητες σε αντίθεση με την 768 που όπως μας είπες ο γείτονας σου δεν έχει πρόβλημα.Αν είναι που όπως φαίνεται πως είναι πρόβλημα ΟΤΕ θα περιμένεις να γίνει κάποια ανβάθμιση για να ανασάνει το DSLAM.Πάντως δοκίμασε κωδικούς άλλου ISP για να σιγουρευτείς πως δεν είναι πρόβλημα Tellas.
ΥΓ.Καλώς ήρθες και αν θες διόρθωσε το μήνυμα σου και γράψε το με μικρά γιατί είναι σαν να φωνάζεις ;)

neo76
13-12-07, 18:06
Καλησπέρα,

αν και δεν γνωρίζω πολλά απο Μυτιλήνη, το ποιο πιθανό κατα την γνώμη μου, ειναι η γραμμή που διαθέτει η tellas για το νησι, να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλη, με αποτέλεσμα να είναι πηγμένη συνεχώς(το οποιο συνεπάγεται και τις χαμηλές ταχύτητες που βλέπεις)...

Το οτι ο γείτονας σου πιάνει καλύτερες ταχύτητες απο εσένα, ενισχύει την παραπάνω γνώμη μου αφου παρόλο που είσαστε στο ίδιο dslam, έχετε διαφορετικές ταχύτητες(πιθανά η οτενετ να έχει καλύτερη γραμμή internet)..

........Auto merged post: neo76 added 13 Minutes and 43 Seconds later........


Δυστυχώς μάλλον η κλάση του 1Mbit είναι μπουκωμένη στην περιοχή σου και δεν έχεις καλές ταχύτητες σε αντίθεση με την 768 που όπως μας είπες ο γείτονας σου δεν έχει πρόβλημα.Αν είναι που όπως φαίνεται πως είναι πρόβλημα ΟΤΕ θα περιμένεις να γίνει κάποια ανβάθμιση για να ανασάνει το DSLAM.Πάντως δοκίμασε κωδικούς άλλου ISP για να σιγουρευτείς πως δεν είναι πρόβλημα Tellas.
ΥΓ.Καλώς ήρθες και αν θες διόρθωσε το μήνυμα σου και γράψε το με μικρά γιατί είναι σαν να φωνάζεις ;)

Ti σημαίνει η κλάση του 1 mbit??? Συνήθως στην περιφέρεια (οπως και στα νησια) υπάρχει ένα dslam για ολο το νομό/νησι. Πάνω σε αυτό dslam συνδέοουν τον εξοπλισμό τους (κάποιο router) οι διάφοροι isp (συνήθως με κύκλωμα ATM, νομίζω σε κάποιες περιπτώσεις[κυρίως στην Αθήνα) και με Gigaethernet), εχοντας φροντίσει να νοικιάσουν χώρο μέσα στο ίδιο το κτίριο του ΟΤΕ.

Συνεπώς δεν μπορεί να φταίει ο ΟΤΕ, αφού ενα dslam δεν μπουκώνει, αλλα απλά τελειώνουν οι ελευθερες πόρτες που μπορεί να έχει(στην Αθήνα στο δίκτυο ΑΡΥΣ είναι διαφορετικά τα πράγματα, αφού εχουμε 2,3 κεντρικά σημεία όπου καταλήγουν τα διαφορα dslam του ΟΤΕ και πάνω σε αυτά πέφτουν οι ISP ).

Συνεπώς το προβλημα που αναφέρει το παλικάρι, μπορεί να εστιάζεται είτε στην σύνδεση dslam-routerISP, είτε στην σύνδεση routerISP-υπόλοιποδίκτυοISP που συνήθως το 2ο λόγω κόστους (είναι ακριβά τα υπεραστικα κυκλώματα), το αφήνουν πρώτα να μπουκώσει και μετα οι ISP προβαίνουν σε αναβαθμίσεις..

vaggoulas
13-12-07, 18:19
Άλλο bandwidth δίνει ο ΟΤΕ για την 768,άλλο για την 1024 και άλλο για την 2048.Όπως φαίνεται υπάρχουν πολλοί χρήστες στην 1024 και έχει πέσει αισθητά η ταχύτητα πράγμα που δεν συμβαίνει για την 768 όπως μας είπε ο φίλος.Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα του ISP γι'αυτό του πρότεινα να δοκιμάσει με άλλους κωδικούς.

neo76
13-12-07, 19:24
Άλλο bandwidth δίνει ο ΟΤΕ για την 768,άλλο για την 1024 και άλλο για την 2048.Όπως φαίνεται υπάρχουν πολλοί χρήστες στην 1024 και έχει πέσει αισθητά η ταχύτητα πράγμα που δεν συμβαίνει για την 768 όπως μας είπε ο φίλος.Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα του ISP γι'αυτό του πρότεινα να δοκιμάσει με άλλους κωδικούς.

Μάλλον έχεις δίκιο τελικά.. Μιλώντας με φίλο τεχνικό που λόγω της επαγγελματικής του ιδιότητας,
ξερει περισσότερα απο εμένα για το συγκεκριμμένο θέμα, μου αναφέρε οτι πολλές φορές ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί και ξεχωριστα dslam για την κάθε ταχύτητα. Συνεπώς μπορεί να συμβαίνει το ενα dslam με τις 1024 γραμμές να είναι πηγμένο και το άλλο με τις 768 άδειο...

npetras
14-12-07, 00:24
Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις , θα το ψαξω , εστειλα και e-mail στην tellas. Αν υπαρχει καποια ενδιαφερον για το site απαντηση θα την ανακοινωσω.

digenis
16-12-07, 12:55
γεια σου ρε πατριδα.κοιταξε να δεις τι γινεται.φαξ που εστειλες δε λεει τιποτα δε προκειται να γινει κατι δε τα λαμβανουν και πολυ γνωση.αποτι ξερω η τελλας δεν εχει φθασει ακομα στο ομορφο νησι μας μονο η forthnet ειναι αξιοπιστη με δικο της παροχο για το νησι αυτη τη στιγμη τουλαχιστον.αν παντως λεμε τωρα εχεις καμμια απαντηση ανεβασε τη να τη δουμε.να σαι καλα.

Πύρρος
16-12-07, 13:07
Snr 31 Kai ΑΤΤΕΝ 24

Από γραμμή είσαι εντάξει.


Δυστυχώς μάλλον η κλάση του 1Mbit είναι μπουκωμένη στην περιοχή σου και δεν έχεις καλές ταχύτητες σε αντίθεση με την 768 που όπως μας είπες ο γείτονας σου δεν έχει πρόβλημα.
...
Πάντως δοκίμασε κωδικούς άλλου ISP για να σιγουρευτείς πως δεν είναι πρόβλημα Tellas.

Ακριβώς αυτό: είναι πολύ πιθανό ότι τα 1024 στην περιοχή σου να έχουν μπουκώσει. Πάρε ένα demo από άλλον isp (η forthnet θυμάμαι να δίνει, δοκίμασε και otenet και hol). Είναι πιθανό να βελτιωθεί η κατάσταση τώρα που ο ΟΤΕ σταματά τα 768.

npetras
18-12-07, 19:27
Τελικά είναι μπουκωμένη. Την δοκιμασα δυο πρωινα απο τις 7 μεχρι τις 10 και κατέβαζα full με 110Κbps .Μετα για κλαματα απο 25 μεχρι 50 το πολύ.Δυστυχως εργαζόμαστε τα πρωινά και δεν μπορούμε να απολαύσουμε εστω αυτες τις τρείς ώρες... :cry: .Απάντηση ακόμα καμιά . Δέν νομιζω να υπάρξει μιας και δεν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα. Ας ελπίσουμε στο μέλλον να αναβαθμιστούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.