PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με υψηλά pings τις καθημερινές



Subzerog7
13-12-07, 18:33
Ειλικρινά έχω βαρεθεί να ασχολούμε καθε λίγο κ λιγάκι με τα τερτίπια τις ΗΟL...
Ειμαι φανατικός Counter-Strike Player , πήρα που λέτε το πακετάκι της με το γρήγορο - υπερηχητικό της ΙΝετ κ τι να δώ...
ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ CS SERVERS εχω 140 latency...ειλικρινά πως γίνετε με 24 mb (θεωρητικά , γτ πρακτικά πιάνω γύρω στα 11 mbps) να εχω τόσο ping την στιγμή που με 1mb vivodi είχα 20 ?
Επίσης πως γίνετε σε γερμανικούς server να έχω 50 ping κ τελευταία μου ερωτηση...
ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟ ΤΑ ΣΑΒ/ΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ PING ? (20-25 μσ ΜΑΧ)...
Συγνώμη για τα caps , αλλα δεν αντέχω αλλο...
Η Τ/Υ δεν εχει κανει τίποτα και δεν μπορεί να μου απαντήσει σίγουρα τι φταίει...

Πλήρης απογοήτευση....:down:

dimstog
13-12-07, 18:51
Το πρόβλημα σου δεν έχει καμία σχέση με το bandwidth.

Η hol έχει μικρή σύνδεση με AIX και τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα πακέτα προς ελληνικούς server πάνε μέσω Ευρώπης. Αυτό δεν είναι πρόβλημα ακριβώς, είναι θέμα δρομολόγησης δικτύου και σίγουρα δεν πρόκειται για "βλάβη".

Αν τα 120ms είναι μεγάλο lattency για το counterstrike, μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς προς Ευρωπαϊκούς servers.

Subzerog7
13-12-07, 19:46
ρε συ..αυτο θα φτιαχτεί ποτέ ή να αρχίσω να κοιτάω άλλον Isp?
Και γιατί Σαββατοκύριακα ειναι όλα κομπλέ ?

Kαι κάτι άλλο dimstog...

Έχουμε πάνω κάτω τα ίδια SNR / ATTN

Έχω 32 και 18 αντίστοιχα...

Είναι λογικό να συγχρονίζω στα 11 mbps ?

Απο την Τ/Υ λογικό το βρήκαν πάντως...
Πέσ μου αν είναι να πάρω να τους κράξω....πάλι....

jacobgr
13-12-07, 19:48
Εχει λιγότερη κίνηση το Σαββατοκυριακο απλά...

dimstog
13-12-07, 20:07
ρε συ..αυτο θα φτιαχτεί ποτέ ή να αρχίσω να κοιτάω άλλον Isp?
Και γιατί Σαββατοκύριακα ειναι όλα κομπλέ ?

Kαι κάτι άλλο dimstog...

Έχουμε πάνω κάτω τα ίδια SNR / ATTN

Έχω 32 και 18 αντίστοιχα...

Είναι λογικό να συγχρονίζω στα 11 mbps ?

Απο την Τ/Υ λογικό το βρήκαν πάντως...
Πέσ μου αν είναι να πάρω να τους κράξω....πάλι....

Δεν καταλαβαίνω, πριν είπες ότι κατεβάζεις με 11mbs - το οποίο είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου, εξ' άλλου δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον server να σε τροφοδοτεί με παραπάνω από αυτό.

Το στα πόσα συγχρονίζεις, είναι διαφορετικό πράμα και φαίνεται από το router, όχι από το πόσο κατεβάζεις - αν και με SNR 30 δεν μπορεί να συγχρονίζεις και πολύ ψηλά εκτός και άμα η γραμμή σου είναι πραγματικά τέλεια. Επίσης δεν μας είπες αν έχεις single/double play, τι μόντεμ, κλπ.;)

Το να αλλάξει η HOL την δρομολόγηση των πακέτων της ή να αναβαθμίσει την σύνδεση με AIX μάλλον χλωμό το βλέπω, καθώς δεν νομίζω ότι τους συμφέρει οικονομικά να το κάνουν και στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι πρόβλημα για την πλειοψηφία των χρηστών. Αν σε ενδιαφέρει όντως τόσο πολύ, καλύτερα να αλλάξεις ISP.

SouthDog
14-12-07, 22:07
ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ CS SERVERS εχω 140 latency...
Επίσης πως γίνετε σε γερμανικούς server να έχω 50 ping κ τελευταία μου ερωτηση...
ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟ ΤΑ ΣΑΒ/ΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ PING ? (20-25 μσ ΜΑΧ)...
Πλήρης απογοήτευση....:down:

Φίλε και γω που παίζω bf κ cod4 βλέπω ότι τη διάρκεια της μέρας
στους ελληνικούς έχω 120-150 160, μετά τις 1.30 2 το βράδυ πέφτει
γύρω στο 60- 100.

Αυτό με τους γερμανικούς το χω παρατηρήσει κ γω,
επίσης παλίοτερα είχα δει ότι είχα καλό πινγκ σε κάποιους
ρώσικους :hmm:


Η Τ/Υ δεν εχει κανει τίποτα και δεν μπορεί να μου απαντήσει σίγουρα τι φταίει...

Ασε έχουν κατάμαυρα μεσάνυκτα οι περισσότεροι εκεί μέσα.

Μακάρι με τις αναβαθμίσεις της oteglobe να δούμε διαφορά....

alskdjfhg
15-12-07, 04:01
Μια από τα ιδία, με server cod4 στην Ελλάδα πχ noobwars 160ms. πρέπει νομίζω να κινηθούμε νομικά. Μου αρέσει πάντως που κανείς στην τεχνική υποστήριξη δεν ξέρει τίποτα για το πρόβλημα.. άσε που μάλλον δεν έχουν υπολογιστή οι περισσότεροι τους… εγώ που έχω και OTEnet γραμμή πάντως μπορώ να σας βεβαιώσω ότι από την στιγμή που θα κάνεις κλικ σε ένα link για μια σελίδα θα ανοίξει 5-10 φορές πιο γρήγορα με τον OTE…λόγω του τεραστίου lag. Μια σελίδα μπορεί να θέλει 40-90 connection να γίνουν για να πάρει όλες της εικόνες κτλ.
Το άλλο που παρατήρησα τώρα είναι ότι παγώνει ανά 4 λεπτά για 20 δεύτερα και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τρως DC από τα games…

dimstog
15-12-07, 12:57
Μια από τα ιδία, με server cod4 στην Ελλάδα πχ noobwars 160ms. πρέπει νομίζω να κινηθούμε νομικά. Μου αρέσει πάντως που κανείς στην τεχνική υποστήριξη δεν ξέρει τίποτα για το πρόβλημα.. άσε που μάλλον δεν έχουν υπολογιστή οι περισσότεροι τους… εγώ που έχω και OTEnet γραμμή πάντως μπορώ να σας βεβαιώσω ότι από την στιγμή που θα κάνεις κλικ σε ένα link για μια σελίδα θα ανοίξει 5-10 φορές πιο γρήγορα με τον OTE…λόγω του τεραστίου lag. Μια σελίδα μπορεί να θέλει 40-90 connection να γίνουν για να πάρει όλες της εικόνες κτλ.
Το άλλο που παρατήρησα τώρα είναι ότι παγώνει ανά 4 λεπτά για 20 δεύτερα και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τρως DC από τα games…

Για τελευταία φορά, το ότι η HOL έχει χαμηλά ping με server στην Ελλάδα, δεν είναι τεχνικό πρόβλημα, δεν είναι βλάβη, είναι επιλογή τους και θέμα routing, πώς να το κάνουμε δλδ. Έχουν γραφτεί ένα σωρό thread επί του θέματος.

spyrous
05-01-08, 18:45
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στο double play της hol 24Mbps/1. Ενώ ο router συγχρόνιζε στα 14Mbps/900Kbps και από άποψη ταχύτητας όπως και VOIP τηλεφώνου δεν είχα πρόβλημα, αντιμετώπιζα μεγάλα ping και στα online games (Company of heroes που είναι peer to peer οι συνδέσεις) τεράστιο lag με αποτέλεσμα να μη μπορώ σχεδόν να παίξω (όποτε έπαιζα με έκαναν kick). To SNR κειμενόταν από 8-11db downstream και 12-13db upstream (ξέρω τραγικό) ενώ το attenuation αντίστοιχα 25 και 12 (σχετικά normal). Μένω Κορυδαλλό. Έχω κάνει εννοείται τα port forwarding που απαιτούνται για το παιχνίδι. Πήρα τη HOL και μίλησα με τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι φταέι προφανώς η γραμμή του οτε από το dslam της περιοχής μου μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου μου (μία έχω). Αποφασίσαμε να κατέβω ταχύτητα στα 6Mbps/1 μήπως βελτιωθεί ο θόρυβος. Όντως ρίξανε την ταχύτητα μου αλλά δεν είδα σχεδόν καμία βελτίωση. Η επικοινωνία του Fritz 7140 που έχω με το PC είναι ασύρματη και δεν επηρεάζει κάποιο μακρύ καλώδιο ή οτιδήποτε άλλο. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι (π.χ αν αλλάξω provider) θα βελτιώσει τίποτα? Είμαι νέος στο site και ελπίζω στην κατανόηση σας. Ευχαριστώ πολύ.

grsaint13
05-01-08, 20:29
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στο double play της hol 24Mbps/1. Ενώ ο router συγχρόνιζε στα 14Mbps/900Kbps και από άποψη ταχύτητας όπως και VOIP τηλεφώνου δεν είχα πρόβλημα, αντιμετώπιζα μεγάλα ping και στα online games (Company of heroes που είναι peer to peer οι συνδέσεις) τεράστιο lag με αποτέλεσμα να μη μπορώ σχεδόν να παίξω (όποτε έπαιζα με έκαναν kick). To SNR κειμενόταν από 8-11db downstream και 12-13db upstream (ξέρω τραγικό) ενώ το attenuation αντίστοιχα 25 και 12 (σχετικά normal). Μένω Κορυδαλλό. Έχω κάνει εννοείται τα port forwarding που απαιτούνται για το παιχνίδι. Πήρα τη HOL και μίλησα με τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι φταέι προφανώς η γραμμή του οτε από το dslam της περιοχής μου μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου μου (μία έχω). Αποφασίσαμε να κατέβω ταχύτητα στα 6Mbps/1 μήπως βελτιωθεί ο θόρυβος. Όντως ρίξανε την ταχύτητα μου αλλά δεν είδα σχεδόν καμία βελτίωση. Η επικοινωνία του Fritz 7140 που έχω με το PC είναι ασύρματη και δεν επηρεάζει κάποιο μακρύ καλώδιο ή οτιδήποτε άλλο. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι (π.χ αν αλλάξω provider) θα βελτιώσει τίποτα? Είμαι νέος στο site και ελπίζω στην κατανόηση σας. Ευχαριστώ πολύ.

Καλό θα ήταν,μιας που είσαι και νέος στο forum,το όποιο πρόβλημά σου να το παραθέτεις σε ένα θέμα και όχι σε περισσότερα γιατί τότε επικρατεί χάος!Έτσι,θα είναι πιο εύκολο και για αυτούς που θέλουν να σου απαντήσουν και για εσένα ώστε να έχεις μαζεμένες τις όποιες απαντήσεις.;)

Καλώς ήρθες...;)

spyrous
05-01-08, 22:26
Το συνειδητοποίησα λίγο αργά grsaint13 και ζητάω συγγνώμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.