PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα GREEKLISH απαγορευονται η οχι στο FORUM ;;;



manoulamou
27-08-03, 17:02
Επειδη ντεν ξερει καλα ελληνοφραγκικα και ειμαι και καποιας ηλικιας,
θα ηθελα να μαθω αν εχουν επιτραπει τα γρικλις στο φορουμ
γιατι κουραζομαι να ελληνοποιω τα ποστς με λατεν φοντς.
:roll: :cry: :cry: :cry: :?: :!:

PHOVOS
27-08-03, 17:09
ΝΑΙ, ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ CAPS.

UGF_GreekMind
27-08-03, 17:21
Πάντως ούτε τα caps ούτε τα greeklish είναι όμορφα !

Ο κάθε χρήστης όμως διαλέγει.

Stilskin
04-09-03, 02:26
To sosto tha htan mono ellhnika alla ela pou "U can't teach an old dog new tricks!!!" :lol: :lol: :lol:
Pantos yparxei kai o pio periplokos tropos ellhnopoihshs ton greeklish m ena programma pou kanei thn metatroph kai meta me to word kaneis kai ton orthografiko elegxo kai exeis t aptaista ellhnika!!!

elias24
04-09-03, 10:31
Η λέξη "απαγορεύεται" είναι τόσο αστεία για forum, σχεδόν όσο είναι και για το kazaa. Αλλά καλό είναι να μην ξεφύγει η κατάσταση με τα greeklish, απο όσους δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα με το να γράφουν Ελληνικά.
Στην περίπτωση που δε τα πας καλά με τα Ελληνικά τώρα, γράφε όπως σε βολεύει. Το να γράφουμε Ελληνικά απευθύνεται σε κάποιους σαν εμένα π.χ, που λένε ότι γράφουνε τα greeklish πιο εύκολα απο ότι τα Ελληνικά, χωρίς όμως ο λόγος αυτός να αρκεί σαν δικαιολογία, καθώς χαλάμε την αισθητική του forum και δυσκολεύουμε τους άλλους να διαβάσουν αυτά που λέμε
Και όσο για το translation utility που λέει ο Stilskin, αυτό είναι θέμα του eMPiRe και καθώς είπε, δεν το βάζει

yiapap
04-09-03, 13:38
To sosto tha htan mono ellhnika alla ela pou "U can't teach an old dog new tricks!!!" :lol: :lol: :lol:
Pantos yparxei kai o pio periplokos tropos ellhnopoihshs ton greeklish m ena programma pou kanei thn metatroph kai meta me to word kaneis kai ton orthografiko elegxo kai exeis t aptaista ellhnika!!!

"Γηράσκω αει διδασκόμενος". Τα υπόλοιπα είναι Αγγλοσαξωνικές μπούρδες/δικαιολογίες :)
Δηλαδή ο χρόνος για να τρέξεις το μετατροπέα και μετά να διορθώσεις τα 35661536 ορθογραφικά λάθη είναι λιγότερος από το να γράψεις Ελληνικά;;;
Αν ναι, σκέψου το σαν επένδυση βρε αδερφέ. Κάποτε θα απαιτηθεί από σένα να γράψεις Ελληνικά!!!

economist
04-09-03, 13:48
Αν ναι, σκέψου το σαν επένδυση βρε αδερφέ. Κάποτε θα απαιτηθεί από σένα να γράψεις Ελληνικά!!!
Νομίζω είναι από τις καλύτερες αιτιάσεις για την χρήση των Ελληνικών! Μπράβο yiapap που το θέτεις σε οικονομική βάση! :wink:

Stilskin
04-09-03, 23:06
"Γηράσκω αει διδασκόμενος". Τα υπόλοιπα είναι Αγγλοσαξωνικές μπούρδες/δικαιολογίες :)
Δηλαδή ο χρόνος για να τρέξεις το μετατροπέα και μετά να διορθώσεις τα 35661536 ορθογραφικά λάθη είναι λιγότερος από το να γράψεις Ελληνικά;;;
Αν ναι, σκέψου το σαν επένδυση βρε αδερφέ. Κάποτε θα απαιτηθεί από σένα να γράψεις Ελληνικά!!!

Gi ayto kai den ton xrhsimopoio ayton ton metatropea!!!
Σίγουρα δεν ξεχνάω την μητρική μου γλώσσα και ούτε θα το κάνω ποτέ!!! Απλώς είναι θέμα κακής συνήθειας τα greeklish!!!

yiapap
04-09-03, 23:26
Gi ayto kai den ton xrhsimopoio ayton ton metatropea!!!
Σίγουρα δεν ξεχνάω την μητρική μου γλώσσα και ούτε θα το κάνω ποτέ!!! Απλώς είναι θέμα κακής συνήθειας τα greeklish!!!

Να το ξαναπώ:
Αν αύριο βγούν και πούνε "αντικαθίσταται το Ελληνικό αλφάβητο με λατινικό" θα είμαι ο πρώτος που θα βγει να πανηγυρίσει! Στα τόσα χρόνια έχω ξοδέψει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ώρες κάνοντας debugging προβλήματα από κωδικοσελίδες, Unicode και μή Unicode, Arial Greek και HellasArial, APIs και ΜΑΡΙs (άσχετο αλλά ταίριαζε).
H γλώσσα είναι γλώσσα ανεξάρτητα με τα σύμβολα που χρησιμποιεί για να εκφραστεί! Δηλαδή, τώρα που τα μιλάμε/γράφουμε άπταιστα... τι εμποδίζει το Alter/Star/Alpha να λέει και να γράφει... κινέζικα;

Συμφωνώ όμως στο ότι είναι κακή συνήθεια... Ε, βρε αδερφέ... Αφού δεν μπορούμε να κόψουμε τα ποτά, το κάπνισμα και τις γυναίκες (to name but a few)... ας κόψουμε αυτό!

Stilskin
04-09-03, 23:38
Gi ayto kai den ton xrhsimopoio ayton ton metatropea!!!
Σίγουρα δεν ξεχνάω την μητρική μου γλώσσα και ούτε θα το κάνω ποτέ!!! Απλώς είναι θέμα κακής συνήθειας τα greeklish!!!

Να το ξαναπώ:
Αν αύριο βγούν και πούνε "αντικαθίσταται το Ελληνικό αλφάβητο με λατινικό" θα είμαι ο πρώτος που θα βγει να πανηγυρίσει! Στα τόσα χρόνια έχω ξοδέψει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ώρες κάνοντας debugging προβλήματα από κωδικοσελίδες, Unicode και μή Unicode, Arial Greek και HellasArial, APIs και ΜΑΡΙs (άσχετο αλλά ταίριαζε).
H γλώσσα είναι γλώσσα ανεξάρτητα με τα σύμβολα που χρησιμποιεί για να εκφραστεί! Δηλαδή, τώρα που τα μιλάμε/γράφουμε άπταιστα... τι εμποδίζει το Alter/Star/Alpha να λέει και να γράφει... κινέζικα;

Συμφωνώ όμως στο ότι είναι κακή συνήθεια... Ε, βρε αδερφέ... Αφού δεν μπορούμε να κόψουμε τα ποτά, το κάπνισμα και τις γυναίκες (to name but a few)... ας κόψουμε αυτό!

Θα έρθει δηλαδή η δικαιωσή σου τότε για ολον αυτον τον κόπο σου! :lol:
Εγώ που έχω κόψει το κάπνισμα μπορώ να χρησιμοποιώ greeklish??? :roll: :roll: :lol: :lol:

yiapap
04-09-03, 23:41
Εγώ που έχω κόψει το κάπνισμα μπορώ να χρησιμοποιώ greeklish??? :roll: :roll: :lol: :lol:
Τι να σου πω τώρα φοβάμαι... μη σε εκνευρίσω... γιατί τα νεύρα σου θα είναι κι ευαίσθητα...
Τι είπα "φοβάμαι";;; Λάθος... τρέμω.
<Κάτσε να κάνω ένα τσιγάρω να συνέλθω>
Όση ώρα το στρίβω μπορείς να γράφεις greeklish
:wink:

Stilskin
04-09-03, 23:49
:lol: :lol:
Ax ayth einai h eytyxia!!!! Na grafeis greeklish xoris na prosexeis tonous kai orthografika lathi!!! :lol: :lol: :lol:

Nickman
08-09-03, 15:22
:lol: :lol:
Ax ayth einai h eytyxia!!!! Na grafeis greeklish xoris na prosexeis tonous kai orthografika lathi!!! :lol: :lol: :lol:

Ακριβώς ... σαν τον ναρκομανή. Ενω ξέρει οτι αυτό που κάνει τον καταστρέφει εκείνη την στιγμή το απολαμβάνει ...

Stilskin
08-09-03, 15:27
Ωραία η υπογραφή σου αλλά λέγεται ελπίδα και οχι επλίδα. :) :)

hippie
08-09-03, 15:31
μηπως ηθελε να πει > λεπιδα... :D :D :twisted: :twisted:

TiO
08-09-03, 15:48
eisai h eplida mas plida plida plida mas :P

krge
08-09-03, 16:21
Η επλίδα πηδάει πάντα τελευταία :P :P :P

Ducklord
09-09-03, 13:31
ΚακούΡΓΕ, είναι "πληδάει" και όχι "πηδάει"... Μα, βρε παιδί, πάλι απρόσεχτος; Θα σε αποβάλλουμε απο την αίθουσα ("όχι, μη κυρία, μην με στείλετε πάλι έξω όπου παίζουν βόλεϋ ημίγυμνες οι κοπέλες τις 6ης...δεν θα το αντέξει η παιδική καρδιά μου...")

Φιλικά
Ο ΓιατίΗΠάπιαΠέρασεΤοΔρόμο

Υ.Γ.: Απωθημένα που τα έχει ο κόσμος, έ;

Stilskin
09-09-03, 13:38
:lol: :lol: :mrgreen:

ibok
09-09-03, 14:26
Προσωπικά θα προτιμούσα ΟΛΟΙ να γράφουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ έστω και με ορθογραφικά λάθη.
Το προτιμώ έτσι παρά με τα κουτοφράγκικα.
Αυτή ειναι η άποψη μου,αλλά όπως συνήθως λέω "ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ".
Τελικά μάλλον ειναι θέμα των Administrators του σαιτ.
J.B. :wink:

Stilskin
09-09-03, 14:57
Εχεις δίκιο σε αυτό που λες!!!
Και εγώ που ήμουν υπέρ των greeklish τώρα μου αρέσουν πιο πολύ τα ελληνικά!!!!
Και να κάνουμε και κάποιο ορθογραφικό λάθος δεν έγινε και τίποτα!!!!

manoulamou
09-09-03, 19:33
Συμφωνω να απαγορευτουν πληρως μονον τα απαγορευεται.
Εκτος απο τα greeklish βαριεμαι και τα quotes,
αλλα οτι δεν μπορεις να αποφυγεις χαλαρωσε και απολαυσε το
:oops: :oops:

sooup
09-09-03, 22:27
παντως εγω εμαθα επιτελους που κρυβοταν το "ω" και το "ξ" στο πληκτρολογιο. για τα αλλα δεν ειμαι σιγουρος. θα το μαθω που θα παει... :? :? :?

manoulamou
10-09-03, 16:20
Εγω πηρα turbo-x πληκτρολογιο και εχασα τονους και ερωτηματικα,
προς το παρον βεβαια, γιατι manoula ειναι μονο μια
Οταν τα βρω, τα ελληνικα μου θα ειναι σαν του ΥΠΕΞ μας.
:oops: :oops: :oops:

Gothic
26-04-04, 00:39
Εγώ μετά απο 40 χρόνια φούρναρης ανακάλυψα οτι δεν χρειάζεται να το γυρίσω σε αγγλικό για να πατήσω το ελληνικό ερωτηματικό, αλλα αρκεί το Q, και το βρήκα κατα λάθος... Εχχχχ... Για τα τό λεγω σε, φα φουντούνια και θα σκουντουφλήσ' ο στόμας σ'. Πόντιοοοοος.

dantouan
26-04-04, 03:49
Φιλε gothic με βοηθησες οσο δεν φανταζεσαι,αλλα ας μας πει και καποιος πvς βαζουμε το : χωρις να γυρισουμε το πληκτρολογιο σε αγγλικα;<---Εδω χρησιμοποιησα για πρωτη φορα στη ζωη μου το Q :D :D :D

NeK
26-04-04, 03:56
Shift+Q ;)

Oxymoron
26-04-04, 03:57
Tυχαία ανακάλυψα κι εγώ πως τα διαλυτικά με τόνο (π.χ. πρωτεΐνες) εμφανίζονται με shift+w. Τόσα χρόνια τα έβαζα από το menu (insert -> symbol). Και το παίζω και καλή δακτυλογράφος τρομάρα μου :)
Όσο για το :, απλούστατον! shift+q :)

guru
26-04-04, 11:23
Tυχαία ανακάλυψα κι εγώ πως τα διαλυτικά με τόνο (π.χ. πρωτεΐνες) εμφανίζονται με shift+w. Τόσα χρόνια τα έβαζα από το menu (insert -> symbol). Και το παίζω και καλή δακτυλογράφος τρομάρα μου :)
Αυτό γίνεται επίσης με Alt+Ctrl+; ή με δεξί Alt+;. Τρεις τρόποι για να κάνεις το ίδιο πράγμα!

opimis
26-04-04, 12:51
Βρε τι μαθαίνει κανείς μετά από τόσα χρόνια που έχει υπολογιστή!!! :D
Δεν ήξερα ούτε εγώ πως μπορείς να βάλεις διαλυτικά με τόνο! :oops:

zouzouni
26-04-04, 18:25
Πολλά ευχαριστώ παιδιά που θυμήσατε τους συνδιασμούς των πλήκτρων! :D

Cafeeine
26-04-04, 19:53
Και εγώ επίσης ευχαριστώ για αυτό που όποιον κι αν είχα ρωτήσει χρόνια τώρα δεν ήξερε να μου πει . Μπράβο!

Ducklord
26-04-04, 22:04
Καΐ έτσΐ, μΐα νέα γενΐά ενοχλητΐκών θα εμφανΐστεΐ, μετά τα γκρήκλΐς καΐ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, γράφοντας έτσΐ όλα τα μυνήματά τους γΐα να μας ενοχλούν! Μπράβο στα παΐδΐα που τους το θύμησαν!

Φΐλΐκά
Παπΐάρχοντας

Υ.Γ.: Πλάκα έκανα, έτσι; Αστείο ήταν! Αλήθεΐα! (ούπς...)

Cafeeine
26-04-04, 22:16
Γουάι Ντακ, γΐου αρ ντησπίκαμπλ!

opimis
27-04-04, 00:15
τι εδω μου κοπσανε 13 μηνυματα γιατι εκανα ορ8ογραφικα λαθη τι μου λετε τωρα

Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός;;;

lazar
27-04-04, 00:36
Και με πατημένο το ALT πατάς 250 στο numpad και έχεις μία άνω τελεία.

Για όσους ενδιαφέρονται (αν έχουν μείνει τέτοιοι ακόμα).

guru
27-04-04, 10:25
Καΐ έτσΐ, μΐα νέα γενΐά ενοχλητΐκών θα εμφανΐστεΐ, μετά τα γκρήκλΐς καΐ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, γράφοντας έτσΐ όλα τα μυνήματά τους γΐα να μας ενοχλούν! Μπράβο στα παΐδΐα που τους το θύμησαν!

Φΐλΐκά
Παπΐάρχοντας

Υ.Γ.: Πλάκα έκανα, έτσι; Αστείο ήταν! Αλήθεΐα! (ούπς...)
Και το υ παίρνει τόνο και διαλυτικά! ΰ ΰ ΰ


Καΐ έτσΐ, μΐα νέα γενΐά ενοχλητΐκών θα εμφανΐστεΐ, μετά τα γκρήκλΐς καΐ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΪΑ, γράφοντας έτσΐ όλα τα μΰνήματά τοΰς γΐα να μας ενοχλοΰν! Μπράβο στα παΐδΐα ποΰ τοΰς το θΰμησαν!

Φΐλΐκά
Παπΐάρχοντας

Ϋ.Γ.: Πλάκα έκανα, έτσι; Αστείο ήταν! Αλήθεΐα! (οΰπς...)
:lol: :lol: :lol:

guru
27-04-04, 10:27
Και με πατημένο το ALT πατάς 250 στο numpad και έχεις μία άνω τελεία.

Για όσους ενδιαφέρονται (αν έχουν μείνει τέτοιοι ακόμα).
Αυτό δεν το ήξερα και αναγκαζόμουν (τις λίγες πια φορές που χρησιμοποιώ την άνω τελεία) να ανοίξω το Word. Δύσκολος συνδυασμός όμως για να τον θυμάσαι...

lazar
27-04-04, 14:08
guru: Ουσιαστικά, έχοντας πατημένο το ALT, το νούμερο που θα πληκτρολογήσεις στο numpad αντιστοιχεί στο ASCII του χαρακτήρα της γραμματοσειράς.

Π.χ. ALT και 65 δίνει το λατινικό A. Κάντο και θα δείς.

Μπορείς να γράφεις ελληνικά με αυτόν το δύσχρηστο τρόπο χωρίς να αλλάξεις πληκτρολόγιο.

Παράδειγμα έχοντας επιλέξει αγγλικό πληκτρολόγιο: ALT πατημένο και στη σειρά 152, 153, 154 κλπ. θα γράψει όλα τα μικρά γράμματα της ελληνικής αλφαβήτου. Φτάνει η γραμματοσειρά να έχει ελληνικά γράμματα.

smartie
27-04-04, 15:15
το 1 ειναι ☺ :lol:

Vadur
30-04-04, 21:13
Thread με greekilish θεμα και χωρις γιαπωνεζα παει..δεν παει!
[spammer mode on again]

UGF_GreekMind
30-04-04, 21:51
:lol:

Vadur, αν σου πω ότι γνώρισα μία προχτές (επαγγελματικά εννοώ, μην πάει ο νους σου στο κα :? ό) που της μοιάζει... τι θα πεις ;

Και το χειρότερο... είμαι και παντρεμένος.

Vadur
01-05-04, 00:54
. . . . . . :shock:
Θα έλεγα οτι είσαι :? *λοφάρδος!!
Παντρεμένος είπες ε?Ωραία μου τη γνωρίζεις? :wink:
Που να τρέχω Ιαπωνίες τώρα!

zouzouni
02-05-04, 21:00
:lol: :lol:
Vadur.......βγάλε εισιτήριο για Nottingham.........έχει γεμίσει ο τόπος εδώ από τέτοιες φοιτήτριες......θα σε θυμάμαι κάθε φορά που βλέπω μια μπροστά μου :lol:

Vadur
03-05-04, 22:12
φοιτήτριες? :shock:
Γιαπωνεζες φοιτητριες ειπες!? :shock: :shock: :shock:

zouzouni
05-05-04, 01:15
φοιτήτριες? :shock:
Γιαπωνεζες φοιτητριες ειπες!? :shock: :shock: :shock:

Οhhhh yeeeeeeeessssss!!!! :!:
Κι όχι μόνο Γιαπωνέζες......Μαλαισιανές, Βιετναμέζες, Ινδονήσιες, κλπ,κλπ,κλπ.....
Σήμερα σε θυμήθηκα ΠΟΛΛΕΣ φορές!

Durdyn
05-05-04, 02:25
Να'στε καλά παίδες , με σώσατε.
Αφ' ενός με το : στα ελληνικά και αφ' ετέρου με τον τόνο πάνω από διαλυτικά.
Γράφω μια εργασία γεμάτη... γλυκοπρωτεΐνες και έκανα διάφορες πατέντες για να τα καταφέρω και γράψω τη λέξη...

:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.