PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ,ΧΡΕΩΣΗ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΩΝ!



extasy
14-12-07, 16:15
Το είδα και αυτό!Η Hol χρεώνει τις αναπάντητες προς κινητά χωρίς βέβαια να το αναγράφει στους όρους!Αναφέρει χαρακτηριστικά ότι "Όλες οι κλήσεις χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ομιλίας".Μπήκα από περιέργεια στο Management Tools στην ανάλυση κλήσεων και είδα χρεώσεις προς κινητά,τις αναπάντητες δηλαδή που έκανα στο κινητό μου για κάτι δοκιμές που ήθελα να κάνω στο fritz.Το ίδιο από ό,τι είδα συμβαίνει και με το double play της forthnet .Μπείτε όλοι στο προσωπικό σας λογαριασμό στο management tools,στην ανάλυση κλήσεων και θα βρείτε τα ίδια!Πιο συγκεκριμένα,την αναπάντητη την θεωρούν ως 59 δευτερόλεπτα ομιλίας για Cosmote και Vodafone με χρέωση 0,16501 και ως 60 δευτερόλεπτα για Wind / Q-Telecom με χρέωση 0,17741!Ας αρχίσουν οι ομαδικές καταγγελίες!

michael_tux
14-12-07, 16:20
Το είδα και αυτό!Η Hol χρεώνει τις αναπάντητες προς κινητά χωρίς βέβαια να το αναγράφει στους όρους!Αναφέρει χαρακτηριστικά ότι "Όλες οι κλήσεις χρεώνονται ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ομιλίας".Μπήκα από περιέργεια στο Management Tools στην ανάλυση κλήσεων και είδα χρεώσεις προς κινητά,τις αναπάντητες δηλαδή που έκανα στο κινητό μου για κάτι δοκιμές που ήθελα να κάνω στο fritz.Το ίδιο από ό,τι είδα συμβαίνει και με το double play της forthnet .Μπείτε όλοι στο προσωπικό σας λογαριασμό στο management tools και θα βρείτε τα ίδια!Ας αρχίσουν οι ομαδικές καταγγελίες!

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και εμένα. Χρεώθηκα αναπάντητες κλήσεις προς κινητό!!!. Και από φίλο που είναι σε 2play Forthnet τον χρέωσαν κλήσεις σε σταθερό επαρχία με τιμολόγιο κινητού.!!! :down:

guzel
14-12-07, 16:41
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. απλα δεσμευει το ποσο και το αφαιρει αυτοματα ;)

extasy
14-12-07, 16:45
Θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση μόλις έρθει ο πρώτος λογαριασμός.Σύμφωνα με το σάιτ της Hol,έχω χρεωθεί 2 ευρώ για αναπάντητες...

kakavia
14-12-07, 17:48
Σε εμένα δεν έχει χρεώσεις.

psyxo7
14-12-07, 20:11
hellas το μεγαλείο σου... :worthy:

sdikr
14-12-07, 22:34
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. απλα δεσμευει το ποσο και το αφαιρει αυτοματα ;)

Κάτι που δεν αναφέρει πουθένα,

Τελικά πρέπει όλοι μας να ψάχνουμε τις αναλυτικές για να δούμε τι πλήρωνουμε, nice......

grsaint13
15-12-07, 18:00
Σε εμένα,πάντως,δεν υπάρχει αναφορά σε χρέωση για κλήση σε κινητό (αναπάντητη) στο emoney.:hmm:

guzel
15-12-07, 18:04
αν εγινε η κληση και μπηκε ο τηλεφωνητης σαφως και θα την χρεωθεις.. για μια κληση χωρις αυτη να εχει απαντηθει δεν υπαρχει περιπτωση να την χρεωθεις.

να ειναι καλα η hol που μας κανει και -10% εκπτωση για κλησεις προς κινητα :oneup:

extasy
15-12-07, 19:06
Σαφώς και δεν απάντησε τηλεφωνητής.Απλά αναπάντητες ήταν όπου χρεώθηκα.Τα πράγματα είναι απλά.Όποιος έχει κάνει αναπάντητες προς κινητά,έχει χρεωθεί κανονικά,όποιος δεν έχει κάνει,δεν έχει χρεωθεί.Λόγω voip,προφανώς ισχύουν άλλοι κανόνες αλλά η φίλτατη Hol δεν έχει μπει στο κόπο να αναφέρει τίποτα.Μπορεί το ποσό που χρεώθηκα να είναι ευτελές(14 αναπάντητες=2,37 ευρώ)αλλά δε θα το αφήσω να περάσει έτσι.Περιμένω να έρθει ο επίσημος λογαριασμός και αναλόγως θα πράξω.

grsaint13
15-12-07, 19:08
Σαφώς και δεν απάντησε τηλεφωνητής.Απλά αναπάντητες ήταν όπου χρεώθηκα.Τα πράγματα είναι απλά.Όποιος έχει κάνει αναπάντητες προς κινητά,έχει χρεωθεί κανονικά,όποιος δεν έχει κάνει,δεν έχει χρεωθεί.Λόγω voip,προφανώς ισχύουν άλλοι κανόνες αλλά η φίλτατη Hol δεν έχει μπει στο κόπο να αναφέρει τίποτα.Μπορεί το ποσό που χρεώθηκα να είναι ευτελές(14 αναπάντητες=2,37 ευρώ)αλλά δε θα το αφήσω να περάσει έτσι.Περιμένω να έρθει ο επίσημος λογαριασμός και αναλόγως θα πράξω.

Μπορείς να μας δώσεις ένα screenshot από το emoney σου;

Γιατί δε γίνεται σε κάποιους να χρεώνεται και σε κάποιους όχι...:hmm:

sdikr
15-12-07, 21:43
αν εγινε η κληση και μπηκε ο τηλεφωνητης σαφως και θα την χρεωθεις.. για μια κληση χωρις αυτη να εχει απαντηθει δεν υπαρχει περιπτωση να την χρεωθεις.

να ειναι καλα η hol που μας κανει και -10% εκπτωση για κλησεις προς κινητα :oneup:

Που ακριβώς το κάνει;
ΟΤΕ



1. Για κλήσεις προς COSMOTE, Τιμή ανά λεπτό: 0,1658€
2. Για κλήσεις προς VODAFONE, Τιμή ανά λεπτό: 0,1662€
3. Για κλήσεις προς TΙΜ, Τιμή ανά λεπτό: 0,1781€
4. Για κλήσεις προς Q-TELECOM, Τιμή ανά λεπτό: 0,1781€


HOL
€0,1648

Και μην ξεχνάμε, ελάχιστη χρεώση 1 λεπτο

guzel
15-12-07, 21:49
@sdikr τι εννοεις που το κανει ? στους λογαριασμους σου κανουν -10% για κλησεις προς κινητα

sdikr
15-12-07, 21:50
@sdikr τι εννοεις που το κανει ? στους λογαριασμους σου κανουν -10% για κλησεις προς κινητα


Δώσε ενα λινκ που να το αναφέρει

(αν βρείς)

guzel
15-12-07, 21:51
δεν ξερω αν υπαρχει. αν θελεις μπορω να σου σκαναρω το λογαριασμο μου ;)

sdikr
15-12-07, 21:54
δεν ξερω αν υπαρχει. αν θελεις μπορω να σου σκαναρω το λογαριασμο μου ;)

Καντό τότε,

maxorfo
15-12-07, 22:12
sdikr, το 10% έκπτωση είναι γεγονός. Στο λογαριασμό η HOL το περιγράφει ως "Telephony Bonus 10% Αξίας Τηλεφ. Κλήσεων" και αφορά όχι μόνο τα κινητά, αλλά όλες τις κλήσεις που κάνεις, είτε μέσω evoice, είτε μέσω σταθερής (με το 1744).

extasy
15-12-07, 22:27
Ορίστε και ένα screenshot.

guzel
16-12-07, 01:01
@sdikr δικο σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.