PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίκτυο νέας γενιάς ΕΔΕΤ3



nnn
14-12-07, 22:06
Το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ) εγκαινιάζει το Δίκτυο Νέας Γενιάς ΕΔΕΤ3, σε εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στις 17 Δεκεμβρίου 2007, στις 18:00. H παρουσίαση θα λάβει χώρα στην αίθουσα του «Ψηφιακού Πλανηταρίου» του Ιδρύματος Ευγενίδου, Λ. Συγγρού 387, στο Παλαιό Φάληρο.

Παράλληλα, η ΕΔΕΤ ΑΕ εγκαινιάζει τη νέα, ανανεωμένη εταιρική της εικόνα, που αντικατοπτρίζει τη δεκάχρονη δυναμική της πορεία, και την συμβολή της στη διαμόρφωση των εξελίξεων στο χώρο των προηγμένων ακαδημαϊκών τηλεπικοινωνιακών δικτύων και υπηρεσιών στη χώρα μας.

Την εκδήλωση θα τιμήσουν με την παρουσία τους και θα απευθύνουν χαιρετισμό ο πρόεδρος της Βουλής Δημήτρης Σιούφας, ο Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών Κωστής Χατζηδάκης, ο Γενικός Γραμματέας Έρευνας και Τεχνολογίας Ιωάννης Τσουκαλάς και ο Ειδικός Γραμματέας Ψηφιακού Σχεδιασμού της Κοινωνίας της Πληροφορίας, Βασίλης Ασημακόπουλος.

Επιπλέον, θα γίνει επίδειξη των δυνατοτήτων του Δικτύου, μέσω τηλεδιάσκεψης υψηλής ευκρίνειας με συνδεδεμένους φορείς του ΕΔΕΤ, στην Ελλάδα και το
εξωτερικό. Στην εκδήλωση θα παρευρεθούν επίσης μέλη της ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας, φορείς του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα, καθώς και εκπρόσωποι του χώρου των τηλεπικοινωνιών και της Τεχνολογίας.

Το ΕΔΕΤ3, εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Κοινωνία της Πληροφορίας» του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών και :
Καλύπτει 7.000 χιλιόμετρα οπτικών ινών
Συνδέει 90 ερευνητικούς και εκπαιδευτικούς φορείς
Επιτρέπει τη μετάδοση δεδομένων σε υπερ-υψηλές ταχύτητες (πολλαπλά μήκη κύματος των 10 Gbps)
ενώ συνολικά αποτελεί την πλατφόρμα τόσο για προηγμένες ερευνητικές εφαρμογές, όσο και για τις μελλοντικές τεχνολογίες των δικτύων.

Το ακαδημαϊκό δίκτυο ΕΔΕΤ3 αποτελεί μια εθνική υποδομή, απολύτως εφάμιλλη με τις αντίστοιχες των πλέον πρωτοπόρων χωρών, και δίνει την ευκαιρία στην Ερευνητική και Εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας να συμμετέχει ενεργά και ισότιμα στην αναδυόμενη παγκόσμια κοινωνία της γνώσης.

Για την ΕΔΕΤ ΑΕ
Η ΕΔΕΤ Α.Ε. δημιουργήθηκε το 1998 με αντικείμενο τη διαχείριση του Εθνικού Δικτύου Έρευνας & Τεχνολογίας κατά το πρότυπο των αντίστοιχων εταιρειών των Ερευνητικών και Εκπαιδευτικών Δικτύων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Λειτουργεί ως μοχλός ανάπτυξης της ελληνικής Κοινωνίας της Πληροφορίας, προωθεί την ευρυζωνικότητα στην κοινότητα των χρηστών της χώρας μας και συμβάλλει ουσιαστικά στην προώθηση του ηλεκτρονικού επιχειρείν στις Ελληνικές Μικρομεσαίες επιχειρήσεις.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.grnet.gr



Υπεύθυνοι Επικοινωνίας ΕΔΕΤ ΑΕ :
Νίκη Αλεβίζου, nalevizou@grnet.gr , 210 7474263
Δήμητρα Κωτσοκάλη , dkotso@grnet.gr , 210 7474253

ranger
14-12-07, 22:07
άντε να ανέβουν λίγο οι ταχύτητες γιατί κολλάμε στα 8-9 MB/s :p

lewton
14-12-07, 22:38
Μπράβο.

treli@ris
14-12-07, 22:48
Αντε, μπραβο:oneup: Μια αριστη κινηση του ΕΔΕΤ:)

stef2
14-12-07, 23:00
Μπράβο στο ΕΔΕΤ :oneup:
Κατά την προσωπική μου άποψη συγχαρητήρια πρέπει να δοθούν στον άνθρωπο που βρίσκεται εδώ και αρκετό καιρό στο τιμόνι του ΕΔΕΤ.
Τον καθηγητή Π. Τσανάκα, έναν άνθρωπο σεμνό και γνώστη του αντικειμένου.
Είναι τύχη για το ΕΔΕΤ (προσωπικά πιστεύω και για την χώρα) που επιτέλους βρίσκεται ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.
Και πάλι μπράβο
:clap:

stillstill
14-12-07, 23:06
Μπράβο στο ΕΔΕΤ :oneup:
Κατά την προσωπική μου άποψη συγχαρητήρια πρέπει να δοθούν στον άνθρωπο που βρίσκεται εδώ και αρκετό καιρό στο τιμόνι του ΕΔΕΤ.
Τον καθηγητή Π. Τσανάκα, έναν άνθρωπο σεμνό και γνώστη του αντικειμένου.
Είναι τύχη για το ΕΔΕΤ (προσωπικά πιστεύω και για την χώρα) που επιτέλους βρίσκεται ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.
Και πάλι μπράβο
:clap:

Εάν δεν τον γνωρίζεις: ρισκάρεις να κάνεις λάθος εκτίμηση
Εάν τον γνωρίζεις: δεν είσαι αντικειμενικός

Συμπέρασμα: Μηδέν άγαν (Απόφευγε τις υπερβολές)

stef2
14-12-07, 23:08
Εάν δεν τον γνωρίζεις: ρισκάρεις να κάνεις λάθος εκτίμηση
Εάν τον γνωρίζεις: δεν είσαι αντικειμενικός

Συμπέρασμα: Μηδέν άγαν (Απόφευγε τις υπερβολές)

γνωρίζω την δουλειά του και τον ίδιο και είμαι εντελώς αντικειμενικός
διότι δεν γνωρίζω μόνον αυτόν αλλά και άλλους πολλούς σε ανάλογες θέσεις
Άλλωστε το να γνωρίζεις κάποιον δεν συνεπάγεται και έλλειψη αντικειμενικότητας όταν τον κρίνεις

Συμπέρασμα : απέφυγε τα γρήγορα συμπεράσματα

sivadws2
15-12-07, 00:13
Έχει και τον κ. Τσουκαλά (γ.γ ΓΓΕΤ) "προιστάμενο" που "κατι" ξέρει και αυτός και προχωράνε τα πράγματα.
Όπως και να'χει είναι απαραίτητες οι μεγάλες ταχύτητες στα Πανεπιστήμια.. Πρόσφατα χρειάστηκε να "κατεβάσω" από την Ιταλία περίπου 1,3 tera.... Εκεί φάνηκε η αξία του δικτύου....

Fisico
15-12-07, 00:31
Ένα link που να μας εξηγεί τι ακριβώς κάνει η ΕΔΕΤ?
(ποιός ο σκοπός, τι εξυπηρετεί)

voithostyrempora2
15-12-07, 00:35
Ένα link που να μας εξηγεί τι ακριβώς κάνει η ΕΔΕΤ?

http://www.grnet.gr/ ;)

emeliss
15-12-07, 00:57
Μπράβο και στον οργανισμό που τους έδωσε το δικαίωμα χρήσης σκοτεινών οπτικών ινών 3500 χιλιομέτρων για 15 έτη.
Βέβαια θα φανεί στο μέλλον αν έκαναν καλά να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό οπτικής μετάδοσης που θα ανήκει στην ΕΔΕΤ Α.Ε., αφού μέχρι τώρα είχαν την συνολική 24ωρη υποστήριξη του ΟΤΕ, ενώ τώρα απλά θα τους φιλοξενεί και θα τους δίνει ίνες.

intech
15-12-07, 01:32
+1 :oneup: απο εμένα.
Πολύ σωστή κίνηση.
Το ποιός, πως, απο, και γιατι κάποιος γνωρίζει κάποιον, και εκφράζεται.... ετσι ..
Αλλα Φυσικά κανείς αλλανθαστος.

........Auto merged post: intech added 2 Minutes and 29 Seconds later........


+1 :oneup: απο εμένα.
Πολύ σωστή κίνηση.
Το ποιός, πως, απο, και γιατι κάποιος γνωρίζει κάποιον, και εκφράζεται.... ετσι ..
Αλλα Φυσικά κανείς αλλανθαστος.

Μονο η ορθογραφία μου!!!!

A_gamer
15-12-07, 01:35
Αλλα Φυσικά κανείς αλλανθαστος.
Μονο η ορθογραφία μου!!!!

Το βλλέπω! :p

intech
15-12-07, 01:43
Το βλλέπω! :p


Η ικανότητα των συμφοριμιτών πάντα με αφήνει ΑΦΩΝΟ!!!:clap::up::blabla:

Νάσε πάντα καλά φίλτατε A_gamer :oneup:

miltosk
15-12-07, 02:11
Ετσι μπραβο! Δεν μπορει η Ελλαδα να ειναι συνεχως η ψωροκωσταινα της Ευρωπης! :oneup:

MNP-10
15-12-07, 02:54
Μπράβο και στον οργανισμό που τους έδωσε το δικαίωμα χρήσης σκοτεινών οπτικών ινών 3500 χιλιομέτρων για 15 έτη.
Βέβαια θα φανεί στο μέλλον αν έκαναν καλά να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό οπτικής μετάδοσης που θα ανήκει στην ΕΔΕΤ Α.Ε., αφού μέχρι τώρα είχαν την συνολική 24ωρη υποστήριξη του ΟΤΕ, ενώ τώρα απλά θα τους φιλοξενεί και θα τους δίνει ίνες.

Κατέβασε αυτό (http://www.seefire.org/content/modules/downloads/12-Jorge%20Sanchez-GRNET-DF%20Plans%20and%20Experiences%20from%20Greece.pdf) και πηγαινε σελίδα 6. Με το αζημιωτο... :cool:

emeliss
15-12-07, 08:03
Τι περίμενες, να δίνουν ίνες τσάμπα; Αλλά θα μπορούσαν να το παίξουν καουμπόιδες να δώσουν κυκλώματα και όχι σκοτεινές ίνες. Και η τιμή ανεβαίνει! Ωραία η παρουσίαση. Πάλι όμως δεν θα έχουν προστασία!!!

21century
15-12-07, 11:11
Σημασία έχει ότι εκτός απο την διασύνδεση όλων των εκπαιδευτικών φορέων, να υπάρχει μια σαφή συνεργασία με όλα τα υπουργεία και επιτέλους όλες οι δημόσεις υπηρεσίες της χώρας να βρίσκονται κάτω από την ομπρέλλα ενός ανεξάρτητου αλλά σωστά δομημένου δικτύου για την καλυτερη εξυπηρέτηση του πολίτη χωρίς παχιά λόγια και υποσχέσεις!

emeliss
15-12-07, 14:08
Σημασία έχει ...να υπάρχει μια σαφή συνεργασία με όλα τα υπουργεία και επιτέλους όλες οι δημόσεις υπηρεσίες της χώρας να βρίσκονται κάτω από την ομπρέλλα ενός ανεξάρτητου αλλά σωστά δομημένου δικτύου για την καλυτερη εξυπηρέτηση του πολίτη χωρίς παχιά λόγια και υποσχέσεις!

Το σύζευξις το έχεις ακουστά;

bill2003
15-12-07, 21:11
Χρήστης Πανεπιστημιακού δικτύου τα τελευταία 7+ χρόνια.... Τα 3-4 τελευταία χρόνια στην Πάτρα τα πράγματα είναι εξαιρετικά... :oneup:
Τώρα με το ΕΔΕΤ3 έφτασε η ώρα να αρχίσω να κλαίγομαι για τους δίσκους μου! :p

"Μόνο 20GB/sec!? Μαμημένη WD.... :("
:lol:

shaq141a
15-12-07, 22:28
Aχ. Μακάρι να ήμουν αιώνιος φοιτητής.

ipo
16-12-07, 03:26
Συγχαρητήρια και από εμένα στο ΕΔΕΤ για την πρωτοπορία του και την εξωτερίκευση της κοινωνικής του ευθύνης. Είθε όλες οι ανώνυμες μη κερδοσκοπικές εταιρείες να μιμηθούν την ανάπτυξη και την αποτελεσματικότητά του.

Κυρίως μπράβο σε όσους εργάζονται για βγαίνουν αυτά τα αποτελέσματα και δεν ακούγονται, ούτε φαίνονται σε ανακοινώσεις. Πίσω από ένα έργο δεν βρίσκεται μόνο ένας οραματιστής, αλλά και ένα επιτελείο που με ιδέες και προσωπικό κόπο κάνει πραγματικότητα τα όνειρα.

kennyyy
16-12-07, 07:48
Μπράβο στο ΕΔΕΤ :oneup:
Κατά την προσωπική μου άποψη συγχαρητήρια πρέπει να δοθούν στον άνθρωπο που βρίσκεται εδώ και αρκετό καιρό στο τιμόνι του ΕΔΕΤ.
Τον καθηγητή Π. Τσανάκα, έναν άνθρωπο σεμνό και γνώστη του αντικειμένου.
Είναι τύχη για το ΕΔΕΤ (προσωπικά πιστεύω και για την χώρα) που επιτέλους βρίσκεται ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.
Και πάλι μπράβο
:clap:
Συμφωνώ και επαυξάνω για τον Τσανάκα και απτους λίγους τόσο ακριβοδίκαιους καθηγητές που έχω γνωρίσει!
Μπράβο σε όλο το ΕΔΕΤ φυσικά! :)

AssVas
16-12-07, 11:09
παιδιά δεν είναι μόνο ο καπετάνιος που αξίζει και έχει δουλέψει αλλά ένα σύνολο ανθρώπων που ΤΟΣΑ
χρόνια έχουν βοηθήσει στην ανάπτυξη αυτού του δικτύου που προσωπικά το έχω δει απο κοντά για
πάρα πολλά χρόνια και έχω μιλήσει με αρκετούς (ασχέτως τις καταστάσεις που μου επέτρεψαν και την
τύχη για κάτι τέτοιο).

Και κάτι ακόμα ο ΟΤΕ που όλοι λένε κ λένε , δε θα αναφέρω τι έχει κάνει κτλ για το grnet όλα αυτά τα
χρόνια. Απλά προσωπικά μεγάλο λάθος που ανέλαβαν άλλοι το θέση που είχε τόσα χρόνια στο πλευρό
του grnet με ότι αυτό συνεπάγετε.

Αναφορικά και ο Αξιότιμος Κύριος Ματσάκης είναι από τα άτομα που εκτιμώ πολύ όπως και αρκετοί άλλοι
από GRnet καί ΟΤΕ. Αυτό συμβαίνει διότι στην Ελλάδα υπάρχουν τομείς που υπάρχει σε κάθε σχεδόν θέση
το κατάλληλο άτομο. Τότε το αποτέλεσμα είναι θα έλεγα αν όχι άψογο, πάρα πάρα πάρα πολύ καλό.

evoloution
16-12-07, 17:11
Μπράβο και στον οργανισμό που τους έδωσε το δικαίωμα χρήσης σκοτεινών οπτικών ινών 3500 χιλιομέτρων για 15 έτη.
Βέβαια θα φανεί στο μέλλον αν έκαναν καλά να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό οπτικής μετάδοσης που θα ανήκει στην ΕΔΕΤ Α.Ε., αφού μέχρι τώρα είχαν την συνολική 24ωρη υποστήριξη του ΟΤΕ, ενώ τώρα απλά θα τους φιλοξενεί και θα τους δίνει ίνες.

Να σας πω και ένα παράδειγμα γιατί με προβλημάτισε αυτό το εύστοχο σχόλιο και δε ξέρω σε τι βαθμό επεκτείνεται η υποστήρηξη του ΟΤΕ στο δίκτυο της ΕΔΕΤ

Στο Ηράκλειο Κρήτης η υποθαλάσσια γραμμη που ενώνει το δίκτυο με αυτό της Αθήνας έχει κοπεί τουλάχιστον 3 φορές τα τελευταία 3 χρόνια και κάθε φορά παρέχεται εναλλακτική σύνδεση από τον ΟΤΕ και αναλαμβάνει αυτός την αποκατάσταση των ζημειών, όπως φαντάζομαι αναγράφεται στο συμβόλαιο.

Και αν απορείτε πως κοβονται τα καλώδια, θεωρούνται η πιο πιθανή εξήγηση οι παράνομες τράτες οι οποίες σαρώνουν το βυθό...

Και καταστρέφουν το θαλάσσιο οικοσύστημα και τις συνδέσεις μας :down:

emeliss
17-12-07, 12:08
Στην σελίδα 7 του πολύ καλού εγγράφου που έδωσε ο Mnp-10 παραπάνω γράφει πως βλάβες στο υποθαλλάσιο κομμάτι θα πρέπει να φτιάχνονται μέσα σε 20 μέρες. Από την στιγμή που το δίκτυο είναι πάλι χωρίς προστασία, είμαι σίγουρος πως αν ο ΟΤΕ έχει την δυνατότητα για άμεση αποκατάσταση από άλλη γραμμή θα το κάνει, και ας μην είναι υποχρεωμένος.
Ο δικός μου προβληματισμός είναι στα μηχανήματα. Εκεί θα υπάρχει συνεργασία ή θα φεύγει τεχνικός από την Αθήνα της Χ εταιρείας που τα έβαλε;

iliasko
17-12-07, 22:47
Τώρα καλά είναι τα πράγματα αλλα όταν ο ΟΤΕ διαχωριστεί σε ΠΑΡΟΧ-ΟΤΕ (πάροχο τηλεπικοινωνιών) και ΥΠΟΔΟΜ-ΟΤΕ (ιδοκτήτη υποδομών) ποιός θα εισπράτει και θα συντηρεί? Ο ΥΠΟΔΟΜ-ΟΤΕ φυσικά αλλα με τα λεφτά που πλήρωσε ο ΠΑΡΟΧ-ΟΤΕ για να δώσει δίκτυα στο ΕΔΕΤ? Δεν είναι και τόσο απλό, έ?

jtsop
18-12-07, 12:51
Πάντως ένα θέμα που έθιξε ο Χατζηδάκης στην ομιλιά του, είναι οι βλέψεις που έχει το υπουργείο για υποδομές FTTH.

emeliss
18-12-07, 17:27
Τώρα καλά είναι τα πράγματα αλλα όταν ο ΟΤΕ διαχωριστεί

αν... έχει διαφορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.