PDA

Επιστροφή στο Forum : Tft με 200€



elina_77
15-12-07, 01:03
Παιδιά αποφάσισα(και εν΄όψει εορτών και δώρου Χριστ/νων!) να απαλλαγώ από την 17΄΄CRT μου και να πάρω μια TFT. Λέω να δώσω έως 200€ και θα ήθελα προτάσεις αφού πρώτα σας πώ ότι η οθόνη χρησιμοποιείται για θέαση ταινιών και surfing αρκετές ώρες ημερησίως.Τί προτείνετε? Μια καλή 17¨ ή μια πιο μέτρια 19¨?
Tα φώτα σας...

viardon
15-12-07, 01:45
19" θα σου πρότεινα εγώ και αμα βρείς widescreen ακόμη καλύτερα γιατί θα βλέπεις τις ταινίες σου full screen χωρίς να κόβονται ή να έχεις τις μαύρες μπάρες
Με μιά γρήγορη ματιά βρήκα αυτήν LG TFT 20'' L206WTQ-SF (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=965847)
η οποία έχει μικρό χρόνο απόκρισης μόλις 2 ms καλή αντίθεση είναι 20" και έχει υποδοχη DVI για ψηφιακό σήμα... αν υποστηρίζει η κάρτα γραφικών σου.

treli@ris
15-12-07, 01:47
Σου προτεινω αυτη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156617) στις 20" με 219 euro

viardon
15-12-07, 01:53
Σου προτεινω αυτη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156617) στις 20" με 219 euro

Αν και δεν την εχω δεί απο κοντά... απο τα χαρακτηριστικά και μόνο επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...μιάς και είναι ίδια η τιμή.
Εχει χαμηλό κοντράστ και μόλις 5ms response time που για ταινίες είναι βασικό να είναι όσο πιο χαμηλό.

Patentman
15-12-07, 02:20
Κατι παιζει με το HDCP, εκει ειναι η διαφορά, οχι στα ms.
Τωρα αν συμφερει να εχει HDCP ή οχι ειναι αλλο θεμα (δεν εχω μπει στο blu-ray ακομα, δεν με απασχολει προς το παρον, αν και νομιζω οτι οπως και να εχει θα παιξει με "βοηθεια" ).

The_StarGazer
15-12-07, 02:41
€179 στο πλαισιο λεει οτι εχει και εγγυηση 0 pixel.


http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168587

viardon
15-12-07, 02:49
Μέχρι 19" η LG δίνει εγγύηση για 0 pixel απο 19" και πάνω είναι στα 7 pixel διάσπαρτα όμως.

treli@ris
15-12-07, 04:19
Η οθονες της Lg αναφερουν "Dynamic" Contrast και οχι απλα Contrast. Σου πεταει ενα 3000:1 και νομιζεις οτι κατι εχεις. Ουτε οι πολυ ακριβοτερες ΕΙΖΟ δεν εχουν τετοιο Contrast.
Επισης την διαφορα των 3ms δεν προκειται κανεις να την αντιληφθει. Πλεον ολες οι οθονες κατω των 8ms ειναι ιδανικες πιστευω.
Οσον αφορα το HDCP συμφωνω με τον Patentman οτι δεν υπαρχει αξιοποιηση ακομη και προσωπικα δεν το χρειαζομαι. Αν ηθελα HDCP δεν θα επαιρνα 20" με 200€ αλλα θα εδινα αρκετα παραπανω. Το HDCP το θες για Full HD αρα πας πανω απο 24". Οι 20" δεν το εκμεταλλευονται.
Αυτα απο μενα;)

The_StarGazer
15-12-07, 05:25
Μέχρι 19" η LG δίνει εγγύηση για 0 pixel απο 19" και πάνω είναι στα 7 pixel διάσπαρτα όμως.

Ισχυει σιγουρα και για τις wide ?? Εαν ναι εε τοτε ιναι πολυ καλη ιστορια πιστευω.

viardon
15-12-07, 11:03
Ισχυει σιγουρα και για τις wide ?? Εαν ναι εε τοτε ιναι πολυ καλη ιστορια πιστευω.

Στο Πλαίσιο στη Θεσσαλονίκη (περιoχή Carrefour) από οπου την πήρα μου λέει για 7 pixel (διάσπαρτα)
χωρίς να κάνει κάποια διευκρίνηση για wide... άρα πρέπει να έχει να κάνει μόνο με τις ίντσες...
Και πάλι όμως πόσο αξιόπιστος μπορεί να είναι οποιοσδήποτε πωλητής... μόνο η LG μπορεί να μας δώσει την σίγουρη απάντηση γιατί σε περίπτωση προβλήματος ο κάθε πωλητής θα το παίξει τρελίτσα... και είχα λάθος ενημέρωση και κτλ κτλ κτλ

christodoulou
16-12-07, 21:52
O elina_77 ειχε crt 17 και αποφασισε να μεταβει σε tft 17 ή 19.
Εγω που εχω tft 17 εδω και 5 χρονια, που νομιζετε οτι πρεπει να μεταβω? σε 20 ή σε 22?
Tι θα κανει μεγαλυτερη διαφορά? Υποψιν οτι η αποσταση απ τα ματια ειναι μικρη.
Εν τω μεταξυ, οι wide δε μου αρεσουν(δειχνουν τα πανω-κατω σαν "κομμένα"). Υπαρχει 20άρα τετράγωνη?

Ψαχνω πολλα μοντελα αυτο το καιρο, διαβαζω κι εδω στο forum αλλα ειναι θολο το τοπιο και δεν εχω καταληξει καπου.

Νικαετός
16-12-07, 23:48
Κατι παιζει με το HDCP, εκει ειναι η διαφορά, οχι στα ms.
Τωρα αν συμφερει να εχει HDCP ή οχι ειναι αλλο θεμα (δεν εχω μπει στο blu-ray ακομα, δεν με απασχολει προς το παρον, αν και νομιζω οτι οπως και να εχει θα παιξει με "βοηθεια" ).

Επειδή την πάτησα...

Αν το μόνιτορ δεν έχει hdcp, δεν παίζει video στα blu ray δισκάκια. (Είναι κλειδωμένα ψηφιακά, και απαιτούν HDCP KAI στην κάρτα γραφικών ΚΑΙ στο μόνιτορ.)

Από όσο είδα ψάχνοντας, μόνο από 24 ίντσες και πάνω έχεις μόνιτορ με HDCP. Αυτά μόνο άλλωστε ανεβαίνουν σε 1080p...

Η LG αυτή πρέπει να είναι η εξαίρεση στον κανόνα....

ardi21
17-12-07, 00:31
Από όσο είδα ψάχνοντας, μόνο από 24 ίντσες και πάνω έχεις μόνιτορ με HDCP. Αυτά μόνο άλλωστε ανεβαίνουν σε 1080p...

Η LG αυτή πρέπει να είναι η εξαίρεση στον κανόνα....


Η Samsung 226BW που εχω εγω αναφερει οτι εχει HDCP μεσω DVI -> Ειδικές λειτουργίες: DVI(HDCP), MagicBright3, High Glossy Black
http://www.samsung.com/gr/products/monitors/lcd/ls22mehsfvedc.asp

treli@ris
17-12-07, 01:06
Πλεον HDCP υπαρχει και στις 22". Απλα για την καλυτερη εμπειρια με HD Video και εννοω Full HD (1080p) πρεπει να εχεις 24". Δεν αξιζει κατι λιγοτερο

Patentman
17-12-07, 03:21
Ειδα μια LG flatron 19" (wide) με TV tuner, καλα επαιζε, μια χαρα! Και απο γωνιες θεασης και απο χρωματα/ευκρινεια.

Και μετα απο κανα δυο μηνες δεν εχει καμμενο pixel (φτου-φτου).

250€ την ειχε το Πλαισιο καποια στιγμη, τωρα πρεπει να πωλειται το 20" μοντελο.

GTS
17-12-07, 12:01
Είναι αστείο να συζητάμε για HD σε μόνιτορ υπολογιστή....εδώ σε 32'' τηλεόραση δε βλέπεις διαφορά 720p και 1080p, θα δεις στα μονιτοράκια?

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο

panoc
17-12-07, 12:19
Είναι αστείο να συζητάμε για HD σε μόνιτορ υπολογιστή....εδώ σε 32'' τηλεόραση δε βλέπεις διαφορά 720p και 1080p, θα δεις στα μονιτοράκια?

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο

γιατι εχω την εντυπωση οτι τα "μονιτορακια" εχουν μεγαλυτερη αναλυση απο τις 32" τηλεορασεις και αρα δειχνουν καλυτερα τα HD ?

διορθωστε με αν κανω λαθος.

........Auto merged post: panoc added 7 Minutes and 23 Seconds later........

και εγω που λετε ειμαι προς αναζητηση οθονης, για την ακριβεια της 2ης TFT που θα αντικαταστησει μια 19αρα CRT και θα συντροφευσει την παλεμαχη 1915S.

εχω φαει ενα σκαλωμα και δε ξερω τι να παρω 19 4:3

Αυτο που με χαλαει τρομερα ειναι τα κολλημενα φωτεινα pixel... οπου και να ειναι το κερατο μου πηγαινει το ματι μου καρφι επανω τους.

χρηματα δε παιζουν πολλα το πολυ μεχρι 300Ε...

κοιταγα για αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156623, πηρα τηλεφωνο αλλα δε μπορουσαν να μου επιβεβαιωσουν οτι ειναι το μοντελο με το s-pva panel παρολο που τα χαρακτηριστικα ανοικουν σε αυτο το μοντελο, οπότε και δισταζω να την αγορασω μπας και μου κατσει το μοντελο με το TN panel.

απο την αλλη η επομενη επιλογη που σκεφτηκα ειναι αυτη (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=948594) την εχει καποιος να μας πει εντυπωσεις?

GTS
17-12-07, 12:20
Για να έχεις καλή αντίληψη της αναπαραγωγής full HD θες οθόνη με πολλές ίντσες...αλλιώς δε βλέπεις διαφορά....τι να σου δείξει δηλ. το μόνιτορ σε μία λογική απόσταση θέασης?

Έτσι νομίζω

haHa
17-12-07, 12:57
κοιταγα για αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156623, πηρα τηλεφωνο αλλα δε μπορουσαν να μου επιβεβαιωσουν οτι ειναι το μοντελο με το s-pva panel παρολο που τα χαρακτηριστικα ανοικουν σε αυτο το μοντελο, οπότε και δισταζω να την αγορασω μπας και μου κατσει το μοντελο με το TN panel.

Η συγκεκριμενη οθονη (με το pva panel) ειναι κορυφη!!
Κανει και pivot,εχει usb hub και εχει 2xdvi.

Μονο και μονο που κανει pivot και ειναι 19" 5:4 με pva panel σε τετοια τιμη,αξιζει!
Εδω ενα review:
http://prad.de/en/monitore/review-philips-190p7es.html


Για να καταλαβεις ποιο μοντελο ειναι (tn panel ή pva ή s-ips) αρκει να δεις το κουτι τιης οθονης και να σιγουρευτεις οτι γραφει :

Philips 190P7ES/00 (pva) και οχι Philips 190P7ES/10 (tn)

Κυκλοφορει επισης και το Philips 190P7ES/01 (s-ips) που ειναι εξισου καλο με το pva,μην πω καλυτερο.

Εδω αναλυτικα ολα τα μοντελα:

Philips 190P7ES (http://prad.de/en/guide/ergebnis_vergleich.html?pradid=cc0231c9c93d7359efbe7945f5bd4a44&7%5B%5D=0&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=0&18%5B%5D=0&19%5B%5D=3080&19%5B%5D=4134&19%5B%5D=4133&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&26%5B%5D=0&27%5B%5D=0&28%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&45%5B%5D=0&46%5B%5D=0&47%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&57%5B%5D=0&65%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=compare)

Τελος, η philips μεχρι τις 19" δινει 0 pixel εγγυηση!

panoc
17-12-07, 13:02
haHA το γνωριζω οτι η pva ειναι η 190P7ES/00, αλλωστε εφαγα ολο το prad.de :p
το θεμα ειναι οτι μενω Πάτρα και δεν εχω τη δυνατοτητα να δω τα κουτια μιας και δεν υπαρχει στοκ σε τιποτα εδω.
Γιαυτο και πηρα τηλεφωνο, αλλα με βαριεστημενους και ίσως ασχετους υπαλληλους πως να βγαλω ακρη ?

πριν λιγο ειδα αυτη S1931 (http://www.skroutz.gr/s/Eizo-S-1931-SE-19%22/30009) με pva, αλλα ακριβη και δε ξερω τι παιζει με τα pixel...

haHa
17-12-07, 13:08
Εγω θα σου ελεγα να την παραγγειλεις και οταν πας να την πληρωσεις οταν ερθει στο e-shop point της Πατρας, τοτε να δεις τι παιζει και αν δεν ειναι αυτη που θελεις να την ακυρωσεις.

Η eizo νομιζω δινει 6 μηνες εγγυηση για καμμενα πιξελ...
Τουλαχιστον μεχρι περυσι που ειχα μια eizo εδινε. Μαλιστα πηγα απο την αντιπροσωπεια λιγο πριν ληξουν οι 6 μηνες και μου την αλλαξαν αμεσα την οθονη με μια ολοκαινουρια που εκαναν και τεστ να μην εχει καμμενα πιξελ (μου την εδειξαν κιολας πριν την παρω και με ρωτησαν αν ειμαι ικανοποιημενος), ωστε να μην ξανατρεχεις πισω σε αυτους. Πολυ εξυπηρετικοι!!

panoc
17-12-07, 14:07
Εγω θα σου ελεγα να την παραγγειλεις και οταν πας να την πληρωσεις οταν ερθει στο e-shop point της Πατρας, τοτε να δεις τι παιζει και αν δεν ειναι αυτη που θελεις να την ακυρωσεις.


Κατι τετοιο θα παιχτει ετσι οπως το κόβω. Θα τη παραγείλω απο το point οποτε θα τους εξηγησω τι παιζει για να μην αναρωτηθούν...

christodoulou
18-12-07, 02:34
Mια ερωτηση, ολες αυτες οι wide οθονες, δηλ. οι μακροστενες 16:9 σημαινει οτι θα τα δειχνουν παραμορφωμενα, οπως και οι 16:9 τηλεορασεις?

viardon
18-12-07, 02:54
Mια ερωτηση, ολες αυτες οι wide οθονες, δηλ. οι μακροστενες 16:9 σημαινει οτι θα τα δειχνουν παραμορφωμενα, οπως και οι 16:9 τηλεορασεις?

Το desktop το εμφανίζει κανονικά αν βάλεις την σωστή ανάλυση πχ 1680/1050=1,6 διότι 16/10=1,6
κανονικά είναι 16 προς 10 και όχι 16 προς 9 ;) Προχθές το έμαθα και εγώ που πήρα wide :p

Οσον αφορά τα βίντεο που είναι 4:3 πχ μία εκπομπή απο ελληνικό κανάλι (εκτος ΣΚΑΙ) εχεις επιλογές να τις προβάλεις κανονικά απο άποψη αναλογιών με μικρές απώλειες στα πλάγια...
Πάντως είναι απόλαυση να βλέπεις Prison Break, CSI σύντομα LOST σε FULL SCREEN χωρίς μαύρες μπάρες πάνω κάτω :worthy::worthy::worthy::worthy:

ardi21
18-12-07, 03:02
Εγω που εχω tv tuner στο pc μια χαρα βλεπω. Δεν υπαρχει παραμορφωση που να ειναι αντιαισθητικη.

Ισα ισα ειναι πολυ καλυτερα, για μενα, πλεον.

panoc
18-12-07, 17:42
haHa την πατησαμε... η plilips που λεγαμε? ε ειναι με το ΤΝ panel... πικρα...
οποτε τωρα μου μενει αυτη (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=948594)

εχεις/εχετε αποψη για τη συγκεκριμενη ?

haHa
18-12-07, 17:46
Κριμα....

Υπαρχουν και αλλες οθονες με pva panel στα 250 ευρω περιπου.


Παντως απο την συγκεκριμενη lg και παλι την philips με το tn panel θα προτιμουσα.
Αφου και οι 2 εχουν tn ,γιατι να μην επαιρνα την philips που κανει pivot ,εχει 2 x dvi, και pip (picture in picture).


Κανε ομως μια ερευνα αγορας μηπως και πετυχεις την philips με pva panel.
Αν και κατι μου λεει οτι μπορει να μην την φερνουν Ελλαδα τελικως.(παρε τηλεφωνο την αντιπροσωπεια)

panoc
18-12-07, 17:51
Κριμα....

Υπαρχουν και αλλες οθονες με pva panel στα 250 ευρω περιπου.



αυτο το γνωριζω φιλε μου, το προβλημα μου ειναι τα φωτεινα Pixel (εχω υπερευαισθησια στο φως, για αν σου δωσω να καταλαβεις δε βγαινει εξω χωρις σκουρους φακους, οτιδηπτοε φωτεινο με ενοχλει αφανταστα και στη συνεχεια με ποανει, αν δε ειναι πολυ δυνατο δως με τυφλωνει προσωρινα, το καλο της υποθεσης ειναι οτι πισσα σκοταδι να εχει εηω εγω βλεπω μια χαρα :p )

για το παραπανω λογο κοιταω οθονες που εαν εμφανισουν χαλασμενο pixel να μπορω να τις αλλαξω.

της TN philips το panel παλι η LG το φτιαχνει παντως...

haHa
18-12-07, 17:59
της TN philips το panel παλι η LG το φτιαχνει παντως...

Το ξερω...

Αλλα γιατι να μην προτιμησεις την philips που εχει ωραια και χρησιμα εξτρα?? (και 0 Pixel εγγυηση)


Ρωτα εδω (http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2322&v_Item=5694) και εδω (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=7100&cat=10) για την philips ποιο μοντελο ακριβως φερνουν.
Αν και οπως σου ειπα πιστευω τελικως οτι η philips εισαγει στην Ελλαδα την 190P7ES μονο με tn panel.

Αλλη μια με pva panel και καλη τιμη:
http://www.pcfood.gr/showprod.php?id=50353
Αλλα αυτην νομιζω δεν ικανοποιει το κριτηριο σου για 0 πιξελ εγγυηση.



Αν τελικως δεν βρεις pva panel στα 250 ευρω με 0 πιξελ εγγυηση,εγω στη θεση σου(αφου θελεις υποχρεωτικα 0 πιξελ εγγυηση) θα χτυπαγα την philips με το tn panel λογω των εξτρα που εχει.
Την εχει παρει και καποιος απο εδω μεσα και ειναι αρκετα ευχαριστημενος νομιζω...Ειχε πολυ καλη εικονα για tn panel.

panoc
18-12-07, 18:05
αυτους του εχω ρωτησει ηδη και ειναι με ΤΝ, βασιζομουν στο eshop επειδη ειναι πιο ακριβη.

θα κοιταξω να δβ και την Philips σε λειτουργια, την LG την εχω δει σε γνωστο και μπορω να πω οτι ειναι μερα με τη νυχτα σε σχεση με τη 1915S μου.

Θα επιμείνω παντως μηπως βρω τη PVA.
Αυριο θα παρω και τηλ στην αντιπροσωπεια.

Ευχαριστω για τις συμβουλες.

haHa
18-12-07, 18:26
Αν τελικως δεν βρεις pva panel στα 250 ευρω με 0 πιξελ εγγυηση (και η eizo s1931 σου φαινεται ακριβη),
τοτε μπορεις να δεις και την eizo S1911 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162329) .

Ειναι με tn panel, παρομοια τιμη με την lg και την philips, με pivot , εχει και το ονομα eizo και 6 μηνες εγγυηση για 0 πιξελ.
Τα παιδια στην αντιπροσωπεια οπως σου ειναι πολυ εξυπηρετικα ,δε θα σου χαλασουν χατιρι....

Τωρα που κοιταω την εγγυηση της eizo ειναι για 1 πιξελ και πανω ή 2 subpixel και πανω.
http://www.eizo.gr/default.asp?pid=35


Παροχή 0 pixel

Η ΕΙΖΟ στην Ελλάδα παρέχει δυνατότητα αντικατάστασης σε οθόνες που παρουσιάζουν ένα φωτεινό ή σκοτεινό εικονοστοιχείο ή 2 φωτεινά ή σκοτεινά sub pixel. H πρόσθετη παροχή αυτή ισχύει για περίοδο 6 μηνών από την ημερομηνία αγοράς. Το χρονικό αυτό περιθώριο δίνεται προκείμενου να αντιληφθεί κάποιος το εικονοστοιχείο ή τα sub pixels. Παρόλο που το ISO πρότυπο αποδέχεται έως και 20 φωτεινά ή σκοτεινά Sub Pixel και 4 φωτεινά ή σκοτεινά pixel, η ΕΙΖΟ για πολλοστή φορά δείχνει ότι σέβεται τον τελικό καταναλωτή και την επένδυση που κάνει και προσφέρει προϊόντα που υπερκαλύπτουν ακόμα και τα αυστηρότερα πρότυπα ασφάλειας και εργονομίας.

Οπως και να ειναι επαναλαμβανω: Τα παιδια στην αντιπροσωπεια οπως σου ειναι πολυ εξυπηρετικα ,δε θα σου χαλασουν χατιρι....

viardon
18-12-07, 18:44
Κριμα....

Υπαρχουν και αλλες οθονες με pva panel στα 250 ευρω περιπου.


Παντως απο την συγκεκριμενη lg και παλι την philips με το tn panel θα προτιμουσα.
Αφου και οι 2 εχουν tn ,γιατι να μην επαιρνα την philips που κανει pivot ,εχει 2 x dvi, και pip (picture in picture).


Κανε ομως μια ερευνα αγορας μηπως και πετυχεις την philips με pva panel.
Αν και κατι μου λεει οτι μπορει να μην την φερνουν Ελλαδα τελικως.(παρε τηλεφωνο την αντιπροσωπεια)


Σχετικά με το PIP όταν το ενεργοποιώ εμφανίζει ένα μαύρο πλαίσιο (λογικά ειναι η εικόνα μεσα στην εικόνα) εκεί πως μπορώ να προβάλω και τί ;;;;;;

haHa
18-12-07, 18:47
Συνεδεσε αλλη μια πηγη!! (κονσολα,εξωτερικο tv tuner,αλλο pc)

viardon
18-12-07, 19:05
Thanks ;) δηλαδή αν βάλω dvd στο HDMI θα το εμφανίζει εκεί..

haHa
18-12-07, 19:09
Λογικα ναι...
Τι οθονη εχεις?

viardon
18-12-07, 19:23
LG L226WA-WN

Εχω κάνει ένα review στο thread με φωτο Have a look (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=156548)

tls
18-12-07, 22:26
Επειδή είμαι ψιλοάσχετος από οθόνες θέλω τη γνώμη σας γι΄αυτή την οθόνη:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156620

Είναι το φαβορί στην κούρσα διαδοχής της παλιάς 17άρας crt

Πρέπει να σας πω ότι δεν έχω αποφασίσει ποια οθόνη θ΄αγοράσω,ξέρω όμως ότι:
1)Δίνω μέχρι 300 euros
2)Δεν παίζω παιχνίδια και δεν βλέπω ταινίες στην οθόνη του pc
3)Επόμενη αγορά μετά από 5-6 χρόνια...

:)

panoc
18-12-07, 22:31
1680 x 1050 σε 20αρα οθονη και κουκιδα στα 0,25 ... τα γραμματα θα ειναι εξαιρετικα μικρα.

christodoulou
18-12-07, 23:31
Το desktop το εμφανίζει κανονικά αν βάλεις την σωστή ανάλυση πχ 1680/1050=1,6 διότι 16/10=1,6
κανονικά είναι 16 προς 10 και όχι 16 προς 9 ;) Προχθές το έμαθα και εγώ που πήρα wide :p
Οσον αφορά τα βίντεο που είναι 4:3 πχ μία εκπομπή απο ελληνικό κανάλι (εκτος ΣΚΑΙ) εχεις επιλογές να τις προβάλεις κανονικά απο άποψη αναλογιών με μικρές απώλειες στα πλάγια...
Πάντως είναι απόλαυση να βλέπεις Prison Break, CSI σύντομα LOST σε FULL SCREEN χωρίς μαύρες μπάρες πάνω κάτω :worthy::worthy::worthy::worthy:
Φιλε viardon, πιθανοτατα δεν θα χρησιμοποιω την 1680/1050 αναλυση, αφου οπως λεει και ο panoc τα γραμματα θα ειναι εξαιρετικα μικρα. Και τωρα που εχω tft 17'' μεγιστης αναλυσης 1280Χ1024, χρησιμοποιω την 1024Χ768.
Ελληνικες εκπομπες απο ελληνικα καναλια δεν υπαρχει λογος να τα βλεπω στο pc αφου υπαρχει η Sony μου, 32''.
Δεν υπαρχεi λογος να βλεπω βιντεο ή τηλεοραση στο νεο 16:10 monitor ειδικα εφοσον, οπως καταλαβα, θα υπαρχει η ιδια παραμόρφωση.
Το ερωτημα ειναι: Ιδια παραμορφωση θα υπαρχει και στα games ή στο σερφαρισμα??

Εγω που εχω tv tuner στο pc μια χαρα βλεπω. Δεν υπαρχει παραμορφωση που να ειναι αντιαισθητικη.
Ισα ισα ειναι πολυ καλυτερα, για μενα, πλεον.
Φιλε Ardi, καταρχην να σε ρωτησω αν εχεις τηλεοραση wide για να δεις την παραμορφωση που κανει. Πώς ειναι δυνατον να λες οτι ειναι μια χαρα και καλύτερα για σενα?? Εγω στη TV oποτε θελω να δω πως ειναι κανονικα οι ανθρωποι, αν προκειται για βιντεο, το γυριζω στο κανονικο(4:3). Αν προκειται για τηλεοπτικο προγραμμα εχω μονιμως ΟΝ τη λειτουργια SMART.
Ειναι δραμα να βλεπεις πχ. καποιον λεπτό σα να ειναι χοντρος :)


Δεν εχω καταληξει ακομα ποια οθονη να παρω σε αντικαταταση της AOC TFT 17'' που εχω τα τελευταια 5 χρονια.Δεν θελω περιττες λειτουργιες οπως hdmi, hdcp, pip, ή ηχεια. Aντιθετα, χρησιμο χαρακτηριστικο ειναι η δυνατοτητα στερεωσης στον τοιχο και το dvi

Σκεφτομαι μια απο τις 2 LG (20'' L206WTQ, 22'' L226WTQ) αφου τα αναφερομενα χαρακτηριστικα τους(2ms,3000:1) και η τιμη(217/257€ στο e-shop) φανταζουν ιδανικα.
Αρχικα σκεφτηκα την 20αρα που εχει και δυνατοτητα στερεωσης στο τοιχο(κερδιζεις καποια αποσταση ετσι) αλλα απ την αλλη ισως δε μου φανει αρκετη η διαφορα σε σχεση με την 17άρα που εχω ως τωρα.

Ποια να παρω παιδες, μια απ αυτες ή καποια αλλη? :what:
Βοηθηστε λιγο....

viardon
19-12-07, 00:38
Το ερωτημα ειναι: Ιδια παραμορφωση θα υπαρχει και στα games ή στο σερφαρισμα??

Εγω στη TV oποτε θελω να δω πως ειναι κανονικα οι ανθρωποι, αν προκειται για βιντεο, το γυριζω στο κανονικο(4:3).

Σκεφτομαι μια απο τις 2 LG (20'' L206WTQ, 22'' L226WTQ) αφου τα αναφερομενα χαρακτηριστικα τους(2ms,3000:1) και η τιμη(217/257€ στο e-shop) φανταζουν ιδανικα.
Αρχικα σκεφτηκα την 20αρα που εχει και δυνατοτητα στερεωσης στο τοιχο(κερδιζεις καποια αποσταση ετσι) αλλα απ την αλλη ισως δε μου φανει αρκετη η διαφορα σε σχεση με την 17άρα που εχω ως τωρα.

Ποια να παρω παιδες, μια απ αυτες ή καποια αλλη? :what:
Βοηθηστε λιγο....

Στο σερφάρισμα δεν έχεις καμία παραμόρφωση... για να καταλάβεις τι θα συμβεί αν πάρεις wide οθόνη άλλαξε
τώρα στην 17αρα σου την ανάλυση και βάλε μία σε αναλογία 16:10

Δες το αποτέλεσμα... θα είναι σαν κάποιος να πήρε το μακρόστενο
desktop σου και να το στρίμωξε στις αναλογίες μιάς 4:3...

Οπότε μόλις αυτη την ανάλυση την εφαρμόσεις σε ένα wide monitor
όλα θα ανασάνουν και θα μπούνε στην θέση τους....

Στα gameς συνήθως έχουν επιλογή για 16:9... αλλιώς δοκιμάζεις ένα force desktop resolution.

Οσο για το διλημμά σου απο 17 σε 20, η 20αρα θα σου φανεί μικρότερη....
γιατί πάντα μετράει η διαγώνιος... και ανάμεσα σε ενα 4:3 και 16:9 (οκ οκ 16:10 :p:p)
η διαγώνιος έχει διαφορετική γωνία.
Γνώμη μου καθαρά απο άποψη μεγέθους επιφάνειας εργασίας... go for the 22";)

Σχετικά με την τηλεόρασή σου και το γεγονός οτι όπως είπες το γυρνάς σε 4:3 το φορμάτ.. να σε ενημερώσω ότι δέν κάνει καλό στην οθόνη σου και άν το έχεις συνέχεια έτσι παίζει να σου αφήσει μόνιμη σκιά στα πλάγια...

tls
19-12-07, 00:40
1680 x 1050 σε 20αρα οθονη και κουκιδα στα 0,25 ... τα γραμματα θα ειναι εξαιρετικα μικρα.

Θα στραβωθώ δηλαδή;
Κρίμα και φαινόταν καλή επιλογή.:(
Επειδή έχω ήδη πρόβλημα (απ΄την παλιά μου) δεν το ρισκάρω...

Xguru
19-12-07, 00:53
Άσχετο αλλά σχετικό, όσοι γράφουν κώδικα ίσως επιθυμούν να κοιτάξουν και την παράμετρο "pivot" στην οθόνη που θέλουν να πάρουν (είναι ωραίο να έχεις περισσότερες γραμμές κώδικα ορατές.)

viardon
19-12-07, 00:54
Θα στραβωθώ δηλαδή;
Κρίμα και φαινόταν καλή επιλογή.:(
Επειδή έχω ήδη πρόβλημα (απ΄την παλιά μου) δεν το ρισκάρω...

Desktop δεξί click--> properties--> appearance--> effects--> Use large Icons

Εμένα πάντως με βόλεψε πολύ αλλά σε 22άρα :oops:

ardi21
19-12-07, 01:13
@christodoulou: Προφανως φιλε μου ειναι διαφορετικο πραγμα να εχεις μια 37-40αρα τηλεοραση και να βλεπεις tv και αλλο στην 22αρα του pc. Το φαινομενο της παραμορφωσης ειναι πιο εντονο και μεγαλο.

Εγω που εχω τηλεοραση στην 22αρα του pc δεν με ενοχλει καθολου. Δεν εχω παρατηρησει καποια παραμορφωση. Τωρα εσενα μπορει να σε ενοχλει δεν ξερω.

Οπως και να 'χει ειναι καλυτερα ειναι να το δεις με τα δικα σου ματια;)

christodoulou
19-12-07, 02:39
Στο σερφάρισμα δεν έχεις καμία παραμόρφωση... για να καταλάβεις τι θα συμβεί αν πάρεις wide οθόνη άλλαξε
τώρα στην 17αρα σου την ανάλυση και βάλε μία σε αναλογία 16:10
Δες το αποτέλεσμα... θα είναι σαν κάποιος να πήρε το μακρόστενο
desktop σου και να το στρίμωξε στις αναλογίες μιάς 4:3...
Οπότε μόλις αυτη την ανάλυση την εφαρμόσεις σε ένα wide monitor
όλα θα ανασάνουν και θα μπούνε στην θέση τους....
Oμολογω οτι δεν καταλαβα.
Ποια ειναι η αναλογια 16:10 για να τη βαλω πειραματικα στο desktop?
Oι διαθεσιμες αναλυσεις που εχει το τωρινο μου μονιτορ (AOC 17'' tft 4:3) ειναι:
800Χ600 - 960Χ600 - 1024Χ768 - 1088Χ612 - 1280Χ768 - 1280Χ1024.

Αληθεια, υπαρχει τροπος να μαθω τα specifications αυτης της παλιας μου οθονης(contrast, response time etc)? Tα γραφει στο manual ή να τα ψαξω στο internet?



Σχετικά με την τηλεόρασή σου και το γεγονός οτι όπως είπες το γυρνάς σε 4:3 το φορμάτ.. να σε ενημερώσω ότι δέν κάνει καλό στην οθόνη σου και άν το έχεις συνέχεια έτσι παίζει να σου αφήσει μόνιμη σκιά στα πλάγια...

Αυτο που ειπα ειναι πως 1. βλεποντας βιντεο, οταν θελω να δω πως ειναι πραγματικα καποιος, το γυριζω σε 4:3. Το 99,9% του χρονου βλεπω στη πληρη οθονη(16:9) 2. Βλεποντας τηλεοπτικους στσθμους, χρησιμοποιω τη λειτουργια SMART, ειναι μια λειτουργια που εχει η Sony για να βλεπεις κανονικη την εικονα χανοντας μονο λιγο απο πανω και απο κατω.
Εξαιρεση αποτελουν οι αθλητικοι αγωνες οπως ποδοσφαιρο και μπασκετ. Ειδικα στο basket, επιβαλλεται να βλεπεις σε 16:9:)
Το Σκαϊ δε χρειαζεται τιποτα, βλεπεις αρμονικα σε 16:9 ενω ΕΤ1 βλεπεις υποχρεωτικα σε 4:3.

@christodoulou: Προφανως φιλε μου ειναι διαφορετικο πραγμα να εχεις μια 37-40αρα τηλεοραση και να βλεπεις tv και αλλο στην 22αρα του pc. Το φαινομενο της παραμορφωσης ειναι πιο εντονο και μεγαλο.
Εγω που εχω τηλεοραση στην 22αρα του pc δεν με ενοχλει καθολου. Δεν εχω παρατηρησει καποια παραμορφωση. Τωρα εσενα μπορει να σε ενοχλει δεν ξερω.
32άρα τηλεόραση, οχι 40άρα:)
Για να δεις αν και ποση παραμορφωση εχεις, γυρνα το monitor σε αναλυση 4:3, εφοσον βεβαια υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Παλι ιδια φαινονται τα πραγματα?


Και μια απορια, γιατι βλεπεις τηλεοραση στο monitor? Mπορεις να συνδεσεις το pc στη τηλεοραση οπως εχω κανει κι εγω (δυο καλωδια ειναι) και θα μπορεις να βλεπεις κατευθειαν τα DVD ή τα divX που κατεβαζεις. Απ τη πολυθρονα ή το κρεβατι σου. Πρεπει ναναι αβολο να παρακολουθεις τοσες ωρες απ τη καρεκλα του γραφειου σου;)

sdikr
19-12-07, 02:43
Το παρόν νήμα ξέφυγε απο τον τίτλο
:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.