PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκλεισα τρίμηνο σερνόμενος...



giwrgosth
30-03-05, 10:54
Απελπιστική η κατάσταση...
Εδώ και 3 μήνες σέρνομαι σαν το φίδι!
Κλείνω το Bitorrent για να σερφάρω ή για να κατεβάσω κάτι άλλο από web, γιατί όταν το έχω ανοιχτό κατεβάζω με 1,5 ΚΒ! Φυσικά και με κλειστό το ΒΤ δεν καεβάζω ποτέ πάνω από 30-35 ΚΒ...
Το κλείνω για να συνδεθώ στο messenger, γιατί όταν το έχω ανοιχτό δεν συνδέετε. Το κλείνω για να πάρω τα email μου, γιατί όταν το έχω ανοιχτό βλέπω μόνιμα το "εκτελείτε".
Θα μου πείτε, ρε μεγάλε τα θες όλα??? Ε ναι! Όταν πληρώνω 384 και το BT κατεβάζει το πολύ με 20-22 ΚΒ (το upload κανονικό, 12-13 ΚΒ), τότε θέλω ΚΑΙ να σερφάρω ταυτόχρονα!
Δοκιμή με άλλο ISP έκανα, έλεγχο της γραμμής έκανα, format (μπας και είναι κανένα περίεργο trojan) έκανα, δεύτερο pc (μπας και το πρώτο είναι αλεργικό με την ADSL) έστησα, ε τι άλλο να κάνω???
Δεν περιμένω λύση στο πρόβλημά μου, απλά είπα τον πόνο μου...

GregoirX23
30-03-05, 11:41
τα κλασικα κολπα του οτε τα ξερουμε...δεν φταινε οι isp αλλα ο ποτε κατα βαση...

εγω θα κλεισω 3 μηνες στο τελος του μηνα...μεχρι τωρα ημουν απο 7 το πρωι εως 7 το βραδυ με πινγκ που κανανε ταξιδια ονειρεμενα ως τα 4000ms και ταχυτητες απο 7εως 25 , το βραδυ επιανα κανα 38.5,αλλα απο την πεμπτη που μας περασε ειμαι ολη μερα με 18-35 ως και τωρα τα πινγκ ειναι μια χαρα και απο http 41.5....χτες το βραδυ παρατηρησα ενα συρσιμο για 3-4 ωρες λλα οι ταχυτητες δεν πεσανε κατω απο 18με25 μετα εφτιαξε....ας ελπισουμε να παραμεινει ετσι...οι σελιδες χωρις κατεβασμα φορτωνουν σφηνα ενω με κατεβασμα κανουν γυρω στα 7δευτερα πανω κατω....

το upload ασχετως με το τι γινεται δεν μου εχει παει ποτε κατω απο 12...

τι μοντεμ εχεις,τι isp και τι γραμμη adsl;
ποσα χλμ εισαι μακρια απο το dslam;
errors,lost packets εχεις;
dsl diagnostics μεσα απ το modem τι νουμερα σου βγαζουν;
μπας και σου μπουκωνει το upload;

ακομη και οταν σερνομουν με καμια 10αρια σελιδες να φορτωνουν δεν επεφτε το p2p κατω απο τα 5με10,ουτε ο μεσεντζερ στεκει να μην συνδεεται...καλα ιος αποκλειεται να ειναι..ο καθε χρηστης το ξερει αν του ρουφαει κανα ζωηφιο την ταχυτητα..

αλλα αν ειναι ο οτε το προβλημα σου και οχι καποιος αλλος παραγοντας...αφουι σιγουρευτεις μετα απο ελεγχο οτι δεν ειναι δικο σου προβλημα...τοτε παιρνεις το 121 για βλαβη...δηλωνεις χαμηλες ταχυτητες και αναμενεις...και συνεχιζεις να τους τα σπας για καμια 10αρια φορες ακομα...μετα ησυχαζεις κι περιμενεις να κανουν ααααν κανουν που λενε οτι δεν θα γινει κατι...

παντως εγω απο την πεμπτη ειμαι σχετικα καλα και ευχομαι να παραμεινει ετσι,ανοδος ναι καθοδος απαπα...

Barnes
30-03-05, 12:32
O κυριος υπευθυνος δεν ειναι ο πΟΤΕ αλλα ο πρωτος διδαξας . Δηλ , ο πρωτος καθηστερημενος βλαχος και κλεφτης ταυτοχρονα που εδωσε την πρωτη ιδεα για το πως ο πΟΤΕ μπορει να βγαλει περισσοτερα λεφτα με λιγοτερο BANDWIDTH . Δηλ , για το πως να πιταρουν τα DSLAM και να σπασουν τα νευρα απο ενα 98% των ελληνων .
Καταρα στον πρωτο διδαξα !!!!!!

giwrgosth
30-03-05, 12:41
τοτε παιρνεις το 121 για βλαβη...δηλωνεις χαμηλες ταχυτητες και αναμενεις...και συνεχιζεις να τους τα σπας για καμια 10αρια φορες ακομα...μετα ησυχαζεις κι περιμενεις να κανουν ααααν κανουν που λενε οτι δεν θα γινει κατι...
Πήρα, δήλωσα, ήρθαν, μέτρησαν, έφυγαν...
Ο ΟΤΕτζης μου είπε ότι τα ίδια έχει και αυτός, κάπου το έχω γράψει εδώ πριν κανένα μήνα.
Modem Speedtouch, PSTN, Forthnet (δοκίμασα και HOL), 384/128 (από πέρυσι τον Απρίλη μέχρι το Δεκέμβρη δεν είχα πρόβλημα), το upload το κλείνω, δεν αλλάζει κάτι, διαγνωστικά κλπ τα έχω δοκιμάσει (λίγο πιο χαμηλές ταχύτητες από την ονομαστική έχω), στα χλμ δεν ξέρω να σου πω, αλλά μάλλον δεν είναι πρόβλημα απόστασης αφού πριν ήταν όλα μια χαρά.
Μάλλον μπουκόσαμε!!!!

GregoirX23
30-03-05, 13:08
οι ατιμοι...αμεσως να ερθουν σπιτι..σου πηραν λεφτα;
κλασικα προβληματα οτε...στην δικια μου περιπτωση τωρα τελευταια εδω και μια βδομαδα ειναι μια χαρα...τα μεγαλα συρσιματα εχουν περασει...μεχρι να ξαναρθουν οι κ@υλες για κατεβασμα...εκτος αν ο ποτε δοκιμαζει νεα κολπα για αντι-συρ ετσι θα το λεμε το αντι-συρσιμο...
για κανε μια μεσα απ το 10.0.0.138 advanced diagnostics expand all και ριξε μια εδω μεσα τα dsl diagnostics...χωρις να χρησιμποποεις τη γραμμη κανε ενα πινγκ στον προξυ του παροχου σου και περνα μια απ το adsltest.forthnet.gr μετα κλικ στο αθηνα και τρεξε το τεστ 2-3 φορες και κανε ενα παστε εδω να δουμε...
τι ταχυτητες πιανεις κατα τη διαρκεια της μερας;

psyxakias
30-03-05, 13:16
Εγώ σέρνομαι από τον Οκτώβριο 2003, τι να λέμε τώρα...

Ιούλιος 2003 - Οκτώβριος 2003 = Πέταγε
Οκτώβριος 2003 - Σήμερα = μια πετάει, μια χαλάει.. το συνήθισα πλέον

Gedo
30-03-05, 16:17
Tι να λεμε ρε παιδια, απο Μαιο 04 μεχρι Σεπτεμβριο 04 ολα καλα ολα ανθηρα. Μετα πληρωνα 384 και δεν ειχα ουτε 256, ουτε καν 200. Τωρα πληρωνω 512 και δεν εχω ουτε 384...

Σε λιγο δεν θα πληρωνω τιποτα και θα ησυχασω.

grnemo
30-03-05, 18:13
Όταν πληρώνω 384 και το BT κατεβάζ0-22 ΚΒ (το upload κανονικό, 12-13 ΚΒ)
χχεχεεεχχεεχχε....κοίτα με κανονικό upload αν κατεβάζεις με 22 είσαι απλά θεόοοοοοοοοοςςςςς
χεχεχε... το upload σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να το ρυθμίζεις γύρω στα 7-8. Το ΒΤ δεν είναι απλό protocol σαν το ftp.... ρύθμισε τον client σου και θα με θυμιθείς....τώρα για τα υπόλοιπα του οτε ξέρουμε οτι το πρόβλημα εστιάζεται στην έλλειψη DSLAM και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιαυτό....

cheers!!

skiabox
31-03-05, 00:21
εσεις μπορει να γκρινιαζετε αλλα εγω παω για 2ο χρονο με ταχυτητες 20-25 kb/sec maximum ολες τις ωρες του 24ωρου και ολες τις ημερες του μηνα (μιλαω φυσικα για ενα download μονο ειτε απο το ftp site του isp μου-forthnet- ειτε απο ftp.ntua.gr).ειναι σα να εχουνε βαλει κοφτη(γιατι γινεται ολες τις ωρες της ημερας αυτο).(εχω 384αρα γραμμη)

bennasi4
31-03-05, 00:46
εμενα με 384/256σ σπαρκνετ μεχρι εκτες πιγενε τζαμι κατεβαζε χαλαρα 41+σταθερα ειμουνα 1000% εφχαριστιμενος σιμερα ομος κατι επαθε και κατεβαζε με 22 δεν τα καταλαβενω και πολυ αυτα αλλα αν σινεχισισει ετσι θα τιν κοπσω την dsl δεν θα χω γω το καθε καραγιοζακο να με κοροιειδευει.

GregoirX23
31-03-05, 05:38
skiabox οντως ειναι παρα πολυ χοντρο να εισαι συνεχεια με 20-25, τι να σου πω...κανε παραπονα στον isp αν και πιστευω πως φταει ο οτε,ειναι πολυ πιθανο να εχει μπει κοφτης αν πιανεις συνεχεια 25...γιατι δεν μπορει καποια στιγμη θα επιανες και πιο πανω..αν και περιεργο θα μου φαινοταν να εχει μπει κοφτης...ολα ειναι πιθανα ομως...
μη ξεχναμε οτι παιζουν και αλλοι παραγοντες για μειωση ταχυτητας...πχ μπουκωμα του upload...στατιστικα γραμμης..και αλλα τεχνικα θεματα...

bennasi4
η ο isp εκανε καμια αναβαθμιση η κατι αναλογο και πεσαν οι ταχυτηες...η επεσε μεγαλος φορτος εκεινη την ημερα που μου φαινεται λιγο δυσκολο να "ζοριστει" ενας isp, η πιο λογικη απαντηση ειναι οτι και το δικο σου dslam αρχιζει να πιταρει σιγα σιγα...

giwrgosth
31-03-05, 09:42
περνα μια απ το adsltest.forthnet.gr μετα κλικ στο αθηνα και τρεξε το τεστ 2-3 φορες και κανε ενα παστε εδω να δουμε...
τι ταχυτητες πιανεις κατα τη διαρκεια της μερας;
Δεν τα έχω να τα κάνω ποστ, αλλά από τις 18.00 ως τις 24.00 που έκανα τεστ μου έβγαζε πάντα περίπου 330 down και 120 up.
Τόσο μου βγάζει και το εγγλέζικο site, τόσο είχα πάντα.
Α! Ο ΟΤΕ δε με χρέωσε για τον έλεγχο της γραμμής.

EDIT
Κανείς που να ανήκει στο DSLAM Ν. Φαλήρου να μου πει τι ταχύτητες έχει?

TeliaZ
31-03-05, 11:49
μια από τα ίδια από εδώ σε χθεσινό τέστ μου έβγαλε ...

176Kbps downstream .. :(

τι να κάνω ρε παιδιά έχω εθιστεί ...

bennasi4
31-03-05, 14:32
πιθανων αν και δεν το πιστευω(η περιοχη δεν εχει και τοσους κατοικους)... τι σε μια μερα μεσα βρεθηκαν τοση πολλοι νεοι χρηστες οστε να πεσει η ταχητητα κατα 50% λιγο δυσκολο μου φενετε για να στηλω... ενα mail στην σπαρκνετ...

skiabox
31-03-05, 14:46
φιλε gregoirΧ23 ο isp δε φτεει σιγουρα γιατι εχω δοκιμασει 3 διαφορετικους isp.Εγω επισης δε φτεω σιγουρα γιατι στην αρχη (προ αρχαιοτατων χρονων δηλαδη) για κανα 2-3 μηνες επιανα καλες ταχυτητες.μετα μπουκωσε το πραγμα(επισης η γραμμη μου ειναι πολυ καθαρη).επισης καινουριοι χρηστες που μπαινουν στο ιδιο κεντρο στο οποιο ανηκω και εγω πετανε!αντε βγαλε ακρη(ενοειται οτι εχω παρει 5 φορες τηλεφωνο τισ βλαβες).

bennasi4
31-03-05, 15:18
παρεπιπτοντος ολα αφτα εγιναν λιγες ωρες μετα που εγκατεστησα το netlimiter στην αρχη νομιζα οτι εφτεγε αφτο αλλα το ξαναβγαλα και παλι τα ιδια οσο για το πινγκ μην το σηζηταμε καθολου απο 70-100 που επεζα σε ελλαδα με την 256 τωρα εχω 180-200 ασε που κανει connection problem δεν μπρορω να την κρατησω ομος ετσι dsl πληρωνω οχι pstn.ΝΤΡΟΠΗ

GregoirX23
31-03-05, 16:53
giwrgosth και πριν τις 18:00 να φανταστω ταχυτητες για κλαματα;

bennasi4 τι λεμε τωρα; Ειπαμε μπορει να γεμισε εκεινη την μερα...ισως...αλλιως ειναι θεμα οτε<<κλασικα..>>..στο εχει ξανακανει απο τοτε;

Skiabox δεν σου ειπα οτι φταει ο isp μιας και εγω δοκιμασα και με αλλον και μαντεψε...ποιος εφταιγε...; ο εξ’αποδω...ο ποτε.
Απλα σου ειπα κανε παραπονα παντου για να δεις τι παιζει...και κυριως στον οτε...
Μηπως σου μπουκωνει το upload; Αν και ειναι ξεκαθαρα θεμα οτε...αλλα και πιτα να ειναι το dslam καποια στιγμη επρεπε να πιανεις πανω απο 25 .... τωρα για να εχει μπει κοφτης στα 25 μπορει αν και δυσκολο...προσωπικα απ τον ποτε ολα τα περιμενω...οσες φορες και να παρεις στο 121 θα σου πουν αυτο και εκεινο και τελος...αυτο ηταν...δεν θα κανουν τπτ...αλλα καλο ειναι να παιρνεις μια στο τοσο ετσι για σπασιμο μονο και μονο...για την κλασικη αναφορα...

wolfman
31-03-05, 19:49
Ρε λεβέντες τα έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Τι δουλεύει σωστά σ' αυτή τη χώρα για να δουλέψει κι ο ΟΤΕ? Αν δεν μπεί ιδιωτικός φορέας στον ανταγωνισμό κι αν δεν γίνουν επενδύσεις εδώ θα τα λέμε μέχρι να γεράσουμε...

bennasi4
31-03-05, 21:59
τελικα εστιλα ενα mail.στην σπαρκνετ και μου ειπαν οτι καταλαθος αντι να μου ενεργοπειησουν την 256 που ειχα παραγκιλη μου ενεργοπεισαν την 384....και τωρα το προβλημα ειναι οτι εχω συνειθησει να κατεβαζει με40+

GregoirX23
01-04-05, 03:41
loool :D
χοντρο ακυρο ε; και χαρηκες απο ταχυτητες εσυ... :mad:

εστω με την 256 πρεπει να πιανεις κανα 28-30 εαν ολα ειναι αριστα κανα 34...

να γιατι πρεπει να στελνουμε εμαιλ ετσι απο περιεργεια φταινε δεν φταινε...ποτε δεν ξερεις τι παιζεται... :|

giwrgosth
01-04-05, 09:27
giwrgosth και πριν τις 18:00 να φανταστω ταχυτητες για κλαματα;
Πριν τις 18.00 δεν είμαι σπίτι για να δω, αλλά από 18.00-20.00 τα πράγματα είναι απελπιστικά! Από τις 20.00 και μετά ψιλοφτιάχνουν, όχι θεαματικά φυσικά, αλλά τουλάχιστον μπορείς να πάρεις κανένα email, κάτι που δεν μπορώ να κάνω πριν...
Να ξαναπώ ότι δεν ψάχνω λύση στο πρόβλημά μου, απλά λέω τον πόνο μου!

Yngwiedis
01-04-05, 10:10
Και εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης μαύρο χάλι παιδιά. Τι να λέμε τώρα. Δείτε και κλάψτε...

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=923

wolfman
01-04-05, 11:15
Δεν φτιάχνει με τίποτα ο ΟΤΕ λεβέντες. Η λέξη σεβασμός δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό του. Δυστυχώς οι Ελληνες είναι όντα ενός κατώτερου Θεού..

leasedline
01-04-05, 11:41
παιδια ετσι ημουνα και γω σερνομουνα και εψαχνα να βρω τι φταει, μετα εγινε αναβαθμιση ξαφνικα και ολα οκ μεχρι να ξαναπιταρουμε και παλι.....

bennasi4
01-04-05, 20:35
34αρααααα που τετοια τυχη με 202 συνδεετε με βαση το τεστ που εκανα με 25 κατεβασει τελος παντον αντε να τελιοσει η τρημηνη να βαλω forthnet. :cry:

giwrgosth
01-04-05, 21:49
Ώρα 21.40 (κλειστά όλα!)
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.08Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 239.06kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Ώρα 21.42 (Με ανοιχτό το BitComet (7-8 KB down/4-5 KB up))
click START to re-test
Server Busy: Please wait 60 seconds for previous test to finish

click START to re-test
Server Busy: Please wait 60 seconds for previous test to finish

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . Server failed: 'Go' flag not received

click START to re-test
Server Busy: Please wait 60 seconds for previous test to finish

Ώρα 21.46 (κλειστά όλα!)
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.86Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 221.25kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

384/128 είναι η γραμμή...

giwrgosth
01-04-05, 21:52
EDIT
Το μάτιασα!!!! Μια χαρά ήταν!!!
Ώρα 21.52
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 108.86Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 182.35kb/s

Τα λόγια είναι περιτά...

Νέο EDIT
Ώρα 21.55
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.08Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 260.51kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Τώρα μπορώ να πω πως πετάει!!!
Κουράστηκα, αφήνω την ADSL για κατέβασμα όλο το 24άρo και θα σερφάρω με την dialup, κάπου έχω ένα modem....

mixelogj
03-04-05, 19:51
Παιδες βραζουμε ολοι λιγο πολυ στο ιδιο καζανι. Απο Ηρακλειο Κρητης ειμαι και εγω και η κατασταση ειναι χαλια. Ειχα δηλωσει βλαδη πριν περιπου 2 εβδομαδες, με πηρε ενας τεχνικος τηλεγωνο και μου ειπε οτι "Η Αθηνα λεει οτι η DSL δινει αυτες τις ταχυτητες" αφου του ειχα πει και συμφωνησε οτι ξερουν οτι γινεται σε παρα πολλους συνδρομητες, οτι η γραμμη μου λειτουργει στο 1/2 - 1/3 της μεγιστης ταχυτητας της.
Πριν 1 εβδομαδα περιπου εστειλα επιστολη διαμαρτυριας στον ΟΤΕ και τη Tellas (η οποια δε νομιζω να φταιει αλλα just in case) και τη προωθησα (το οποιο το τονισα μεσα στην επιστολη) στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ. Τουλαχιστον να δειξουμε οτι δεν ειμαστε τελειως προβατα.
Καντε και εσεις το ιδιο για να δουν οτι υπαρχει μια αντιδραση...

skiabox
05-04-05, 09:59
για πες μας να στειλουμε και εμεις κανα email.αξιζει τον κοπο λες?

GregoirX23
05-04-05, 12:42
οτι και να κανεις ο ποτε δεν προκειται να κανει τπτ...μονο αν καποιος του τριξει τα κοκαλλα και παλι προσωρινη θα ειναι η λυση...εγω βασικα μια σταθερη βελτιωση εχω δει...δεν ειναι οπως πριν που σερνοταν ο τοπος..αλλα γενικα κατω απο 280-330 δεν εχω πεσει εδω και μια βδομαδα....τα πινγκς πικοιλουν κατα την διαρκεια της μερας...αλλα μεχρι τωρα μου ετυχε 2 φορες να σερνομαι και ειχαν διαρκεια 2-3ωρες...να ειναι προσωρινο; τι να πω...αναμονη και θα δειξει...
Σημερα παλι χωρις να κατεβαζω εχω πινγκ 50-60 κατεβαζω με 38....το κανει πανω απο 3ωρες...αλλα τι να πεις...οπως λεω αναμονη...δεν μπορουμε να κανουμε κατι μιας και μας κραταει απ τα @@...εφ οσον δεν υπαρχει ανταγονισμος και εμεις δυσκολευομαστε να κανουμε κατι...

Madness
06-04-05, 10:31
Απο Σεπτέμβριο το ίδιο πρόβλημα έχω .......τον Ιανουάριο έκανα την γραμμή 512 και κράτησα τον ISP 384 και πήγαινε καλύτερα ....αλλά μετα απο 2 βδομάδεσ εχω την παρακάτω συμπεριφορά.

Δευτέρα-Τρίτη -Τετάρτη 11 -6 σέρνεται....κάτω απο 15κb ....Τισ υπόλοιπεσ μέρεσ πάει με 35-40 και όλα αυτά με 512........

ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ

vasper
06-04-05, 11:10
Από τον Δεκέμβριο που "αναβάθμησαν" τις γραμμές έχω το εξής πρόβλημα:

Περισσότερες από τις μισές ώρες τις ημέρας (και νύχτας) το upload και το Download πέφτουν κάτω από τα όρια της Dialup κλήσης. Μιλάμε για ταχύτητες 20kbps upload και 0-20 kbps download!!! Αυτό συμβαίνει καθημερινά, και σε τυχαίες ώρες.

Στην διάρκεια του προβλήματος δεν αποσυγχρονίζετε το μόντεμ, ούτε χάνω σύνδεση, απλά έχω απελπιστικά μικρή ταχύτητα. Ακόμα και να κλείσω όλα τα προγράμματα που "μπορεί" να χρησιμοποιούν Internet, τα μισά site που προσπαθώ να συνδεθώ κάνουν timeout ή δεν μπορώ καν να κάνω resolve την διεύθυνσή τους.

Το πρόβλημα διορθώνετε μόνο του χωρίς επέμβαση από την δική μου πλευρά, και εμφανίζετε πάλι μόνο του σε τυχαία διαστήματα.

Τεχνικός έχει έρθει, έχει δει το πρόβλημα με δικό του μόντεμ και υπολογιστή, το επιβεβαίωσε, είδε ότι δεν φταίει το σύστημά μου ή η γραμμή μου, πήγε στο DSLam, είδε ότι είχε και από εκεί μικρή ταχύτητα, μάλιστα έπεσε και σε στιγμή που ενώ δούλευε κανονικά άρχησε να αργεί..., έλεξε την "πόρτα" μου, έκανε ένα σωρό reset, έλεξε με τον provider (πΟΤΕΝΕΤ), έκανε μια αλλαγή σε κάτι καλώδια και για λίγες μέρες το πρόβλημα ενώ υπήρχε, τουλάχιστον δεν είχα timeouts. Μετά από 2 εβδομάδες, ξανά τα ίδια μέχρι και σήμερα.

Μου φαίνεται ότι φταίνε 3 πράγματα: 1ον δεν υπάρχει bandwidth για όλους, 2ον ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούν είναι της πλάκας και δεν μπορεί να μοιράσει σωστά τον bandwidth και 3ον είναι άσχετοι οι τεχνικοί τους. Μάλιστα όταν τους είπα βάλτε τουλάχιστον QOS για να έχουμε τουλάχιστον καλύτερο http στο port 80 με κοίταξαν σαν να είμαι εξωγήϊνος!!!

giwrgosth
06-04-05, 11:47
Το πρόβλημα διορθώνετε μόνο του χωρίς επέμβαση από την δική μου πλευρά, και εμφανίζετε πάλι μόνο του σε τυχαία διαστήματα.
Παρόμοια συμπεριφορά έχει και σε μένα. Μια αστάθεια που τη μια στιγμή δεν ανοίγει τίποτα και την άλλη πάει σχετικά καλά, δηλαδή μπορώ να ανοίξω μια σελίδα με ταχύτητα dialup! Αυτό είναι το σχετικά καλά...
Πάντως Σαβ/κο που ήμουν σπίτι και έκανα τεστ πήγαινε πολύ καλά, είδα στο bitcomet ακόμη και 40 ΚΒ που σημαίνει ότι είναι πιταρισμένο DSLAM, αφού στο Ν. Φάληρο είναι πολλές εταιρείες που Σαβ/κα είναι κλειστές.
Έστειλα και ένα από τα τεστ στη forthnet και χτες με πήραν τηλ και καταλήξαμε ότι είναι πρόβλημα ΟΤΕ. Υπομονή...

GregoirX23
06-04-05, 12:37
Madness με το να εχεις 384 και μια να σερνεται μια οχι για τα λεφτα της παει κ ερχεται...οχι πως δεν ειναι σπασιμο η φαση...πληρωνε και σου δινω οτι θελω=οτε,αλλα τωρα να δινω +40ευρα...ε οχι ντε!!
σιγα μην του κανω την χαρη του ποτε...αν και το σκεφτηκα ουκο λιγες φορες για 512 αλλα ειναι τα λεφτα της και το ολο σκηνικο που σε σπαει,και σιγουρα και αλλοι θα ανεβηκαν σε 512 με ολα αυτα...γιαυτο πιταρατε...στην δικια μου περιπτωση παλι αν και εχουν υποχωρισει καπως τα προβληματα...αλλα κακα τα ψεματα 512=τιμη φαρμακειο..και σιγουρα θα ξαναεπιστρεψει και χειροτερο το συρσιμο καποια στιγμη...και δεν θα ηθελα να πληρωνω 512...αν η 512 δεν πεσει στην τιμη της 384 και ισως +10ευρω το 2μηνο επανω..οχι +30-40 επανω ποσο ειναι τωρα...εγω μια φορα δεν θα βαλω...αα και μην ξεχναμε και τα ευρα των isp ε...οποτε αν σερνεστε η πατε σε 384 (να κανει και καμια αναβαθμιση αυτος ο ποτε οταν συμπληρωθει το οριο των 384.).., και σερνομαστε ολοι μαζι η κανετε αναμονη μεχρι να επεκταθει το φτιαξιμο...αααν φτιαχνουν κατι...εγω μια φορα εχω δει διαφορα σε σχεση με 1βδομαδα πριν....

Αν και οπως καταλαβαινετε οσοι εχουν siemens dslam πιστευω πως τρωνε περισσοτερη ταχυτητα απο εμας στην συνολικη ταχυτητα που παρεχει ο ποτες...και ειναι και αυτος ενας λογος που σερνομαστε...καλο θα ηταν να χρονιστουν και αυτοι στα 384/128,αν και πιστευω οτι καποιο κολπο θα εχει κανει ο κατεργαρης ο ποτε για να τους μειωσει στα dslam τα 448 στα 384, ετσι πιστευω θα δωθει μια μικρη λυση-αποσυμφοριση στο δικτυο αν λεω βοηθησει καπως...και ξαναλεω δεν με ενοχλει που πιανουν τοσα οσοι τα πιανουν μπραβο τους μακαρι να τα πιαναμε ολοι και μπραβο στη siemens που σκεφτηκε και τα Overheads,αλλα για το καλο του δικτυου και για να μη πληρωνουμε τα ιδια και παιρνουμε διαφορετικες ταχυτητες...


vasper
1ον εννοειται οτι δεν υπαρχει bandwidth για ολους...εδω ο ποτε μας κανει σπανακοπιτα πανω στα dslam που να κρατησουν και αυτα...ετσι οπως κανει θα θελουν ρεσετ καθε 2-3 μερες...
και ενω θελει γυρω στα 14mbit για οσοι ειναι τωρα σε 384,μας δινει 8-9 το πολυ...
2ον οι πιο πολλοι ποτετζηδες στο adsl με οδηγιες χρησεως θα δουλευουν σταανταρ...
οσο για ολα αυτα που αναφερεις ειναι κλασικα με τον οτε...
αν και τα προβληματα με τις σελιδες που λες σε μενα δεν ηταν τοσο ασχημα....απο πινγκ εχεις μετρησεις;

vasper
06-04-05, 13:29
Όταν δεν έχει DNS resolve... τί ping να κάνω;!!! Όταν έχει... κάτι 2500 και πάνω έχω ακόμα και με www.otenet.gr που είναι και ο provider μου...

GregoirX23
06-04-05, 13:59
κλασικα αυτα τα νουμερα τα ειχα και εγω πριν ενα μηνα...τωρα μονο αν ειναι πολυ πηχτρα φτανω τα 2500 και δεν κραταει πανω απο 2-3 ωρες...μεχρι τωρα εδω και 1 βδομαδα μου εχει τυχει 2 φορες...αλλα το χειροτερο που εχω δει ειναι 900ms...αν και κλασικα παιζει πιο πολυ αναμεσα στα 20-400ms...

@ ADSLgr.com All rights reserved.