PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύντροφοι τα φώτα σας



PopManiac
30-03-05, 10:59
Σύντροφοι,

Λίαν συντόμως (εντός 3 ημερών) θα χρειαστώ φορητό υπολογιστή. Συγκεκριμένα θέλω κάτι φτηνό, ένα απλό workstation ούτως ώστε να εκπληρώνει τα εξής:
1) Φορητή "γραφομηχανή" για να γράφω όποτε βρίσκομαι εκτός σπιτιού.
2) LAN υποδομή να μπορώ να το συνδέω με modems/routers όποτε είμαι εξωτερικό για email και internet browsing
3) Άντε κανένα light RPG, strategy game, για τις κρύες νύχτες σε δωμάτια ξενοδοχείων στο εξωτερικό (αν δεν έχω να κάνω κάτι καλύτερο.... ΧΛΩΜΟ!!! )
4) Πιθανή σύνδεση με wireless gprs modem (όπως αυτό που προσφέρει η vodaphone)
5) Να μην υπερβαίνει τα 800€

Πήγα στο shop21.gr και στο e-shop και βρήκα κάποιους Acer σε τέτοια τιμή, αλλά με ανησύχησε το ότι η Acer δηλώνει ξεκάθαρα πως "σε καμμία περίπτωση δεν αντικαθίσταται ο υπολογιστής"!!!

Έχει κανείς εμπειρία με Acer ή/και γενικότερα κάτι άλλο να προτείνει;

Thanx!!!

blend
31-03-05, 00:07
Pop, έχω ένα travelmate acer, με όλα (σχεδόν) απο αυτά που ζητάς. Είναι μια χαρά για την δουλειά που το θέλεις.

ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ :mrgreen:

αλλά μπορείς να το δείς αν έρθεις καμμιά βολτίτσα απο το σπίτι.

πάρε με τηλ. και τα λέμε..

Γιώργος

stelios4711
31-03-05, 02:26
Ολοι οι υπολογιστες ακομη και παλιοτερης τεχνολογιας μπορουν να τα κανουν ολα και περισσοτερα ισως απο αυτα που αναφερεις. Επομενως και με τα μισα ακομα λεφτα μπορεις να αγορασεις εναν μεταχειρισμενο . Υπαρχουν αρκετα μαγαζια σε Αθηνα και Θεσσαλονικη που πουλουν μεταχειρισμενους φορητους.
Με 450€ πηρα εναμιση χρονο πριν εναν pentium III 600 με 256 ΜΒ μνημη . Κανει τα παντα απο αυτα που αναφερεις (αυτα χρειαζομουνα κι εγω) και ειμαι ευχαριστημενος.
Σημερα με τα ιδια λεφτα παιρνεις ισως 800-1000 pentium

ReverseR
31-03-05, 02:39
χμμ, το κακό είναι οτί οι περισσότεροι πουλάνε άντε -5% από την τιμή αγοράς :twisted:
Ξέρεις τέτοια καταστήματα; Εννοώ με λογικές τιμές. fleamarket κλπ αγγελίες ιδωτών δεν χρειάζεται ούτε καν να τις διαβάζεις.
Αν και από ότι βλέπω είσαι σαλονικιός...Κανείς άλλος?

PopManiac
31-03-05, 17:09
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά είμαι πολύ σκεπτικός απέναντι σε ένα φορητό PC. Οι επιπτώσεις της προηγούμενης χρήσης του είναι δύσκολο να διαπιστωθούν και κατ'εμέ είναι μεγάλο ρίσκο. Αφήστε που η γενικότερη εμπειρία μου με μεταχειρισμένα high-tech είναι πολύ αρνητική...

@ ADSLgr.com All rights reserved.