PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή Forthnet και διατήρησης συνδρομής γραμμής DSL στον ΟΤΕ



bizbizet
15-12-07, 12:27
Καλημέρα.

Εχω σύνδεση DSL στη Forthnet στο 1 Mbps (ούτε 24Mbps στο εσωτερικό δίκτυο, ούτε 2play κλπ., κλασική σύνδεση μέσω υποδομών ΟΤΕ) η οποία μετά από δικιά μου αίτηση διακοπής πρόκειται σύντομα να σταματήσει. Φυσικά στα λεφτά που έδινα κάθε δίμηνο στη Fnet ήταν μέσα και η συνδρομή γραμμής DSL του ΟΤΕ.
Το ερώτημα είναι εάν μετά τη διακοπή θα συνεχίσει η γραμμή του ΟΤΕ να "δίνει σύνδεση" στο DSL δίκτυο έστω και εάν δεν θα μπορώ να συνδεθώ σε κανέναν internet provider πλέον.
Εάν συνεχίσει η σύνδεση αυτή, θα πληρώνω τη συνδρομή στον ΟΤΕ μέσω του λογαριασμού του τηλεφώνου ;

Ξέρει κανείς τί συμβαίνει ; Στην ιστοσελίδα της Fnet δε γράφει κάτι σχετικά.

29gk
15-12-07, 13:23
Η γραμμη ειναι η λεγομενη "χονδρικης" δηλαδη ειναι στο ονομα του παροχου. Ετσι διακοπτωντας χανεις και την συνδρομη αλλα και την γραμμη. Αναγκαστικα λοιπον αιτησαι για νεα απο τον οποιο νεο παροχο. Το πιο γρηγορο ειναι μαλλον του ConnX που συνηθως σε 3 με 6 μερες σε εχει ενεργοποιησει.

Απαραιτητη προυποθεση να ελευθερωθει το νουμερο σου απο το adsl "χαρακτηριστικο" κατι που η forthnet αργει να το κανει. Ισως και παλι η πιο γρηγορη αποδεσμευση να ειναι αυτη του ConnX.

halvas0000
15-12-07, 14:57
Η γραμμη ειναι η λεγομενη "χονδρικης" δηλαδη ειναι στο ονομα του παροχου. Ετσι διακοπτωντας χανεις και την συνδρομη αλλα και την γραμμη. Αναγκαστικα λοιπον αιτησαι για νεα απο τον οποιο νεο παροχο. Το πιο γρηγορο ειναι μαλλον του ConnX που συνηθως σε 3 με 6 μερες σε εχει ενεργοποιησει.

Απαραιτητη προυποθεση να ελευθερωθει το νουμερο σου απο το adsl "χαρακτηριστικο" κατι που η forthnet αργει να το κανει. Ισως και παλι η πιο γρηγορη αποδεσμευση να ειναι αυτη του ConnX.
Μην το λες.Εγω οταν εφυγα απο otenet μου αποδεσμευσαν την γραμη σε 2 μηνες.

29gk
15-12-07, 15:59
Μα δεν λεω κατι διαφορετικο.

Το λαθος νομιζω ειναι στο οτι ο φιλος φευγει προς τον ΟΤΕ, οχι απο τον ΟΤΕ. Αρα εχει καλυτερες πιθανοτητες για πιο συντομη ενεργοποιηση.

bizbizet
15-12-07, 16:17
Ευχαριστώ πολύ κατ' αρχάς για τις απαντήσεις. :oneup:

Αρα η γραμμή θα σταματήσει ακόμη και να "πιάνεται" στο DSL και θα πρέπει να ενεργοποιηθεί εκ νέου από τον ΟΤΕ και OTENET όταν με το καλό αγοράσω το OnDSL Kit. :hmm:
Πραγματικά η Forthnet έχει αργήσει πολύ με τη διακοπή της συνδρομής. :down:

Εδώ βέβαια υπάρχει και το εξής περίεργο : στην περιοχή που θα το κάνω, ο OTENET λέει ότι δεν έχει διαθέσιμες πόρτες... :cry:

Αυτό βέβαια το διαπίστωσα αφού έκανα την αίτηση διακοπής στη Forthnet. :oops:

Ετσι, μάλλον έχει μπλέξει η κατάσταση - παίζει να βρεθώ και χωρίς DSL για 4 μέρες την εβδομάδα. Get a life bizbizet :rolleyes:

ΥΓ Θέλω να πάω στον OTENET γιατί είναι πολύ πιο καλός στα FTP, η Forthnet έχει τρελό πρόβλημα εκτός αν ...συνδεθείς στο server που τελειώνεις σε .154 ! Κουφό αλλά αληθινό (δεν έχω router, κι έτσι με συνδέει όπου τύχει).:mad:
ΥΓ2 Αυτό το vBulletin έχει τρομερά γραφικά. Τα smilies πολύ γέλιο. Μήπως πρέπει να αλλάξω το nuke ; :whistle:

STARJOHN
15-12-07, 23:20
Γιατι δεν εκανες μεταφορα της γραμμης σου σε αλλον παροχο χωρις να εχεις καθολου διακοπη ιντερνετ?
Ετσι εκανα εγω απο Forthnet σε Hol σε τρεις μερες.Γιατι να χασεις την γραμμη σου?

bizbizet
16-12-07, 00:51
Ει, μεγάλε, πώς γίνεται αυτό ;
ΕΠΕΙΓΟΝ !

Δεν έχω αγοράσει τίποτε ακόμη.
Απλά έχω κάνει αίτηση διακοπής στη Fnet που αργούν αρκετά να την κάνουν.
Προλαβαίνω για κάποια κίνηση ;

Αν υπάρχει τρόπος θα με υποχρεώνατε.

STARJOHN
16-12-07, 01:20
Γινεται εφοσον δεν σε εχει διακοψει ακομα η Φορθνετ κανε αιτηση στον καινουργιο παροχο που θελεις να πας και πες τους οτι θες να κανεις μεταφορα της γραμμης σου σε αυτον και την ταχυτητα που θελεις να πας .
Αν πας σε connex θα γινει αμμεσα σε 1 μερα.Στο λεω γιατι ειχα ρωτησει στο 134 οταν αποφασισα να φυγω απο την φορθνετ τελικα επελεξα χολ με την ιδια διαδικασια.
Καντο αμμεσα την Δευτερα που μαλιστα ο οτε ανακοινωνει μεγαλη μειωση τιμων και με τα ιδα λεφτα λιγο πιο πανω παιρνεις 4Mbit;)

bizbizet
16-12-07, 02:16
Θα το κοιτάξω τη Δευτέρα. Ευχαριστώ για την ιδέα. Μάλλον αυτό χρειάζομαι τελικά.:oneup:

ababapanos
16-12-07, 05:37
έχω ένα "οτενετ" on dsl kit που ενεργοποιήθηκε 28.6.07 πήρα τηλ και μου είπαν ότι το συμβόλαιο είναι 6+6 .

εγώ δεν θέλω να καθίσω 12 μήνες. τους ειπα ότι θέλω 6 μήνες , και να διακόψω και να το κάνω connx. και μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι δεν χρειάζεται να ζητήσω διακοπή σύνδεσης, γιατί έχει βγει νέος νομος, και μπορώ λέει να πάρω στο 134 και να ζητήσω να γίνει μετατροπή του "οτενετ" on dsl κιτ σε conx.

Είναι σίγουρα όντως έτσι?

bizbizet
16-12-07, 14:18
Αμα μάθω τίποτα ενδιαφέρον αύριο θα σας το γράψω να το μάθετε κι εσείς.

bizbizet
19-12-07, 17:10
Τελικά έβαλα conn-x στην ίδια ταχύτητα με την παλιά σύνδεση (1Mbps).:oneup:
Μια απλή δήλωση χρειάζεται και φωτοτυπία ταυτότητας, ανοίγει η συνδρομή άμεσα και ο λογαριασμός έρχεται μαζί με του ΟΤΕ.;)
Διακοπή στην προηγούμενη σύνδεση με τον προηγούμενο πάροχο δε χρειάζεται - απλά αρχίζεις με τον καινούργιο πάροχο (τουλάχιστον έτσι μου είπαν στον ΟΤΕ).:)
Το conn-x έχει χαμηλότερη συνδρομή (με δώρο ένα ασύρματο router) και ενεργοποιήθηκε μέσα σε μερικά λεπτά της ώρας ! :clap: Σα συμπεριφορά - σε σχέση με Fnet - φαίνεται καλό αλλά με 10' χρήση είναι δύσκολο να ξέρω ! :lol: Οποτε έχω νεώτερο θα γράψω σε νέο topic στο Connx section. :closed:

TheSonOfNothing
19-12-07, 18:14
Εχω σύνδεση DSL στη Forthnet στο 1 Mbps (ούτε 24Mbps στο εσωτερικό δίκτυο, ούτε 2play κλπ., κλασική σύνδεση μέσω υποδομών ΟΤΕ) η οποία μετά από δικιά μου αίτηση διακοπής πρόκειται σύντομα να σταματήσει. Φυσικά στα λεφτά που έδινα κάθε δίμηνο στη Fnet ήταν μέσα και η συνδρομή γραμμής DSL του ΟΤΕ.
Το ερώτημα είναι εάν μετά τη διακοπή θα συνεχίσει η γραμμή του ΟΤΕ να "δίνει σύνδεση" στο DSL δίκτυο έστω και εάν δεν θα μπορώ να συνδεθώ σε κανέναν internet provider πλέον.
Εάν συνεχίσει η σύνδεση αυτή, θα πληρώνω τη συνδρομή στον ΟΤΕ μέσω του λογαριασμού του τηλεφώνου ;

Ξέρει κανείς τί συμβαίνει ; Στην ιστοσελίδα της Fnet δε γράφει κάτι σχετικά.
Έχω απορίες.
Πότε ξεκίνησες την συνδρομή σου στην Forthnet;
Άρα... διέκοψες το συμβόλαιο σου πριν την λήξη του 12μηνου;
Κι αν ναι, επιτρέπεται ή απείλησες νομικά όπως ξέρω από έναν φίλο μου;

bizbizet
20-12-07, 00:07
Φίλε 'TheSonOfNothing', έχει περάσει το 12μηνο, οπότε δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
Πάντως η γραμμή δεν έχει διακοπεί ακόμη, αν και θα έπρεπε. Τώρα που δούλεψε το conn-x Και έγινε η μεταφορά θα τους ξαναενοχλήσω να δω τί έγινε. Εχω την υποψία ότι οι διακοπές γίνονται τέλος μηνός. Μου είχαν πει πάντως (2-3 φορές) ότι η διαδικασία διακοπής προχωρεί κανονικά.
Σε καλό μου βγήκε πάντως η καθυστέρηση της διακοπής γιατί στο Λουτράκι ο ΟΤΕ δεν είχε ... πόρτες ! (επί του παρόντος). Ετσι έγινε μεταφορά της υπάρχουσας πόρτας σε connx με άμεση ενεργοποίηση.

Σαν σύνδεση το conn-x πάει θα έλεγα πιο καλά από Forthnet (βασικά είναι πιο σταθερό όχι απαραίτητα πολύ πιο γρήγορο). Πάντως είναι και λίγο φτηνότερο (16,5 το μήνα αντί για 21,5). Λογικά βέβαια και η Fnet θα μειώσει τις τιμές.

Βασικά στη Fnet είχα πρόβλημα με το FTP γι' αυτό άλλαξα. Πριν από ένα χρόνο η Fnet πήγαινε θαυμάσια, τελευταία όμως με είχε εκνευρίσει αρκετές φορές...

djargad
20-12-07, 13:27
Τελικά έβαλα conn-x στην ίδια ταχύτητα με την παλιά σύνδεση (1Mbps).:oneup:
Μια απλή δήλωση χρειάζεται και φωτοτυπία ταυτότητας, ανοίγει η συνδρομή άμεσα και ο λογαριασμός έρχεται μαζί με του ΟΤΕ.;)
Διακοπή στην προηγούμενη σύνδεση με τον προηγούμενο πάροχο δε χρειάζεται - απλά αρχίζεις με τον καινούργιο πάροχο (τουλάχιστον έτσι μου είπαν στον ΟΤΕ).:)
Το conn-x έχει χαμηλότερη συνδρομή (με δώρο ένα ασύρματο router) και ενεργοποιήθηκε μέσα σε μερικά λεπτά της ώρας ! :clap: Σα συμπεριφορά - σε σχέση με Fnet - φαίνεται καλό αλλά με 10' χρήση είναι δύσκολο να ξέρω ! :lol: Οποτε έχω νεώτερο θα γράψω σε νέο topic στο Connx section. :closed:

Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο στο 134 και μου είπαν ότι άμα θέλω να ενεργοποιήσω σύνδεση με το connex πρέπει να έχω κόψει τη σύνδεση με τη Forthnet. Επίσης πήρα τηλέφωνο και στη Forthnet και μου είπαν ότι η διαδικασία διακοπής παίρνει ένα μήνα.
Εσύ τι ακριβώς έκανες;;; Πήγες στον ΟΤΕ και είπες "Γειά σας θέλω Connex και έχω Forthnet" και σου άρχισαν τη διαδικασία ενεργοποίησης του;;;

Επίσης αν ακολουθήσω τη διαδικασία διακοπής πρώτα με Forthnet και μετά ενεργοποίηση με τον ΟΤΕ, πρέπει να πάρω το ΟΚ απο τη Forth ότι έγινε διακοπή της γραμμής και μετά να κάνω ενεργοποίηση του Connex;;;;Και επίσης μέσα σε αυτό το μήνα θα έχω Internet;;;;

johnmaroudas
20-12-07, 13:48
εμένα μου είπαν οτι αλλάζει αμέσως ... θα σου στείλουν ένα φάξ θα υπογράψεις και θα το στείλεις πίσω μαζί με την φωτοτυπία της ταυτότητας σου για να τους εξουσιοδοτίσεις να σου άλλαξουν πάροχο και υπηρεσία χώρις να χάσεις και την πόρτα ..

αν υσχίει αυτό εγώ θα το κάνω 20 γενάρη που κλείνω 12μηνο με τη Forthnet..

djargad
20-12-07, 14:07
Δηλαδή να πάρω στο 134 να τους πω για αλλαγή παρόχου και θα μου στείλουν το φαξ που μου λες;;;;;

skapetis
20-12-07, 14:19
Μην το λες.Εγω οταν εφυγα απο otenet μου αποδεσμευσαν την γραμη σε 2 μηνες.


Απ'ότι θα διαβάσεις πιο κάτω, εσύ έφυγες στη λάθος .... κατεύθυνση. :twisted:


Τελικά έβαλα conn-x στην ίδια ταχύτητα με την παλιά σύνδεση (1Mbps).:oneup:
Μια απλή δήλωση χρειάζεται και φωτοτυπία ταυτότητας, ανοίγει η συνδρομή άμεσα και ο λογαριασμός έρχεται μαζί με του ΟΤΕ.;)


Κατάλαβες? ;) Προς την άλλη θέλει 2 μήνες. Προς τα εδώ μόνο αυτά :p


Επίσης πήρα τηλέφωνο και στη Forthnet και μου είπαν ότι η διαδικασία διακοπής παίρνει ένα μήνα.


Τελικά ολοι τα ίδια ψέμματα λένε, απλά αυτός που έχει το μαχαίρι και το πεπόνι καθαρίζει για πάρτη του :twisted:

bizbizet
20-12-07, 16:00
Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο στο 134 και μου είπαν ότι άμα θέλω να ενεργοποιήσω σύνδεση με το connex πρέπει να έχω κόψει τη σύνδεση με τη Forthnet. Επίσης πήρα τηλέφωνο και στη Forthnet και μου είπαν ότι η διαδικασία διακοπής παίρνει ένα μήνα.
Εσύ τι ακριβώς έκανες;;; Πήγες στον ΟΤΕ και είπες "Γειά σας θέλω Connex και έχω Forthnet" και σου άρχισαν τη διαδικασία ενεργοποίησης του;;;

Επίσης αν ακολουθήσω τη διαδικασία διακοπής πρώτα με Forthnet και μετά ενεργοποίηση με τον ΟΤΕ, πρέπει να πάρω το ΟΚ απο τη Forth ότι έγινε διακοπή της γραμμής και μετά να κάνω ενεργοποίηση του Connex;;;;Και επίσης μέσα σε αυτό το μήνα θα έχω Internet;;;;

Οχι, όχι, δε χρειάζεται προηγουμένως διακοπή. Εχει αλλάξει αυτό τελευταία. Και στο Πλαίσιο για διακοπές μου έλεγαν πριν από 2-3 εβδομάδες αλλά ούτε αυτοί ήξεραν.
Στον ΟΤΕ Λουτρακίου ρε παιδιά μου το έφτιαξαν στο Τσάτρα-Πάτρα...
Μεταφορά Γραμμής ! Ετσι δε χάνεις και την πόρτα - τα λέω και παραπάνω. Και φυσικά δε μένεις ούτε λεπτό χωρίς πρόσβαση.

ΥΓ Δεν είναι εκνευριστικό να ρωτάς 4-5 υπαλλήλους ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ εταιρείας και να παίρνεις για ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΡΩΤΗΣΗ 4-5 διαφορετικές απαντήσεις ; (όλους τους παίρνει η μπάλα τώρα).

........Auto merged post: bizbizet added 4 Minutes and 27 Seconds later........


Δηλαδή να πάρω στο 134 να τους πω για αλλαγή παρόχου και θα μου στείλουν το φαξ που μου λες;;;;;

Ακριβώς, να επιμείνεις μήπως κάποιος εκεί (κακώς) δεν ξέρει καλά.
Πρόσεξε 3 λεπτομέρειες :
1. Η άμεση ενεργοποίηση ισχύει για conn-x. Για Ote-net δεν ξέρω τί παίζει.
2. Πρώτα θα γίνει η μεταφορά, να δουλέψει η πρόσβαση ΟΚ και μετά από κάποιες μέρες προχωρά με τη διακοπή στον παλιό.
3. Απ' ότι κατάλαβα conn-x και otenet είναι 100% ίδια κατάσταση. Εγώ με το connx συνδέομαι με χρήστη xxxxxxx@otenet.gr (εκτός αν έχω κάνει την πατάτα του 21ου αιώνα και δουλεύει ... κατά τύχη αλλά δε νομίζω).

........Auto merged post: bizbizet added 4 Minutes and 11 Seconds later........


Τελικά ολοι τα ίδια ψέμματα λένε, απλά αυτός που έχει το μαχαίρι και το πεπόνι καθαρίζει για πάρτη του :twisted:

Πολυ σωστός, ας το αφήσουμε αυτό γιατί πεταγόμαστε σε άλλα θέματα που δεν τελειώνουν ποτέ.:cool:

djargad
20-12-07, 19:39
Τελικά όντως ξαναπήρα στο 134 και ρώτησα για τη διαδικασία με το φαξ. Η κοπελιά δεν ήξερε αλλά ρώτησε έναν υπεύθυνο και μου είπε ότι γίνεται. Επειδή δεν έχω φαξ μου συνέστησε να πάω στο oteshop όπως και έκανα όπου απλά με την ταυτότητά μου έκανα την εξουσιοδότηση.

Επίσης (ψιλοάσχετο μεν) μου είπαν ότι η ενεργοποιήση (επειδή πρόκειται για ανταλλαγή) θα γίνει αρχικά στα 2 και ύστερα θα κάνω αίτηση όταν θα πάω να πάρω τους κωδικούς για 8 Mbit

bizbizet
20-12-07, 19:55
Επίσης (ψιλοάσχετο μεν) μου είπαν ότι η ενεργοποιήση (επειδή πρόκειται για ανταλλαγή) θα γίνει αρχικά στα 2 και ύστερα θα κάνω αίτηση όταν θα πάω να πάρω τους κωδικούς για 8 Mbit

Τα ίδια μου είπαν κι εμένα για παραπάνω ταχύτητα σε σχέση με την παλιά γραμμή. Πάντως για το Λουτράκι οι πόρτες θα ανοίξουν περίπου τέλη Γενάρη 2008. :hmm:
ΥΓ Ουφ, τουλάχιστον γλύτωσα και τις αναμονές στο τηλ. κέντρο της παλιάς εταιρείας ! :worthy:

PULSEDIA2
07-09-08, 14:43
Πριν 1,5 χρονο πηρα ενα adsl in a box της forthnet για 6 μηνες. Οταν εληξε το αναναιωσα για αλλους 6 μηνες. Λιγο πριν ληξει και αυτο το εκανα αοριστου και το εχω τους τελευταιους 5 μηνες. Θελω τωρα να διακοψω γιατι το ιδιοκτητο στη σαλαμινα εχει φτασει 1 χιλιομετρο απο την περιοχη μου και εχει μεινει εκει για περισσοτερους απο 6 μηνες. Αυτοι απ'οτι καταλαβα δεν εχουν σκοπο να μας βαλουν μεσα κι εχω αποφασισει να φυγω απο αυτην και να βαλω conn-x. Η ταχυτητα στην περιοχη μου συμφωνα με τη forthnet ειναι 4mbps. Συμφωνα με τον ΟΤΕ και με το site αυτο ειναι μεχρι 24. Λεω να βαλω το conn-x talk με 24mbps και τηλεφωνια. Διαβασα τα προηγουμενα κι απ'οτι καταλαβα τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα. Ποια διαδικασια με συμβουλευετε να ακολουθησω απο αυριο κιολας για να γινει αυτο αλλα και να αποφυγω οοοοολη αυτην την ταλαιπωρια στην οποια μας βαζουν οι εταιριες τις οποιες πληρωνουμε και με το παραπανω,συγκριτικα με την υπολοιπη ευρωπη? Χρειαζεται να πληρωσω τελη διακοπης στην forthnet?

spsomas
07-09-08, 17:52
Δεν χρειάζεται να πληρώσεις κανένα τέλος διακοπής. Κάνεις μια αίτηση για το Connx και όλα θα γίνουν από τον ΟΤΕ. Φυσικά θα έρθει και 1-2 λογαριασμούς για την εκκαθάριση με την forthnet και θα είσαι πλέον συνδρομητής στο ΟΤΕ. Πάντως κάνε ένα τηλ ξανά στην forthnet και ρώτα για Shared LLU πόση ταχύτητα δίνουν. Δηλαδή να κρατήσεις ΟΤΕ για τηλεφωνία και ADSL από Forthnet.

evarlam
07-09-08, 18:11
Μια παρέμβαση στο θέμα και από μένα: εγώ έχω shared LLU (τηλέφωνο ΟΤΕ και provider Forthnet) και η ταχύτητα είναι στα 4Mbps. Δυστυχώς δεν πάει παραπάνω.

PULSEDIA2
07-09-08, 19:17
Μα δεν θελω να μεινω αλλο στη Forthnet. Εξολοκληρου στον ΟΤΕ

spsomas
07-09-08, 23:44
Μια παρέμβαση στο θέμα και από μένα: εγώ έχω shared LLU (τηλέφωνο ΟΤΕ και provider Forthnet) και η ταχύτητα είναι στα 4Mbps. Δυστυχώς δεν πάει παραπάνω.

Καλύπτεσαι από το δίκτυο της Forthnet? Αν όχι τότε ναι μόνο 4 αλλιώς έχω την εντύπωση ότι μπορεί να σου δώσει 24 σε Shared LLU

emeliss
07-09-08, 23:46
Καλύπτεσαι από το δίκτυο της Forthnet? Αν όχι τότε ναι μόνο 4 αλλιώς έχω την εντύπωση ότι μπορεί να σου δώσει 24 σε Shared LLU
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.