PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωραίο το ΚΟΛΠΟ της HOL αλλά δεν έπιασε!!!



wolfy
30-03-05, 11:45
Παίρνω λοιπόν τηλ. και ζητάω ένα demo μου λένε να το ζητήσω μέσω του site τους κάνω ότι λένε στο site και τέλος πάντων παίρνω το demo το οποίο υποτίθεται ότι είναι 384, εφόσον αυτό είχα ζητήσει μέσω του Site. Σε ερώτηση μου πόσο κρατάει το demo μου είπαν 5 μέρες από μια ώρα!!! (Κουβαρντάδες) Δηλαδή η 4net που δίνει 3 μέρες και ο ΟΤΕ που δίνει 5 μέρες είναι χαζοί. Και εντάξει δεν είναι για χόρταση αλλά έλεος!!

Τέλος πάντων
Βάζω username και pas και μένω με ανοικτό το στόμα!!! :shock: :shock: Φοβερές ταχύτητες. Σε ελληνικούς σέρβερ έπαιζα με 20πινγκ μέχρι 30 το μαξιμου. Δεν είχα ξαναδεί τόσο γρήγορες ταχύτητες. Λέω από μέσα μου : Καλυτερα κ από 512 αποδίδει. Ωραία λέω. Λοιπόν θα κλείσω την 3ήμηνη συνδρομή με αυτούς και χαλάλι που δεν δίνουν αορίστου. Εξάλλου δεν νομίζω να μην κρατήσει 3 μήνες έστω κ αν ανέβει λίγο.

Την άλλη μέρα (χθες δηλαδή) η demo είχε κοπεί και με παίρνουν τηλ: :shock:

Λοιπόν πως σας φάνηκε; Θα κλείσετε; Τους λέω ότι είχε απίστευτες ταχύτητες αλλά περιμένω να δω κ άλλους ISP και θα σας ενημερώσω. (Μην κάνω κ σαν λιγούρης)
-Είμαι και στην Τελλάς και κάνει 1 μήνα να κοπεί και θα δω τι θα κάνω
-Μα γιατί να χάνεται ταχύτητες με την ΤΕΛΛΑΣ μόνο 106 ευρώ είναι!

Σήμερα παίρνω τηλ. για να ρωτήσω γιατί μου έκοψαν την σύνδεση τόσο νωρίς και ότι δεν μπορώ να συγκρίνω με OTE και 4net μιας και έχω demο. Μου λένε μα το demo είναι 5 ώρες. Εντάξει δικαίωμα σας!

Έλα όμως που το έφερε η κουβέντα και μου λέει ότι το demo που δίνουν είναι 1024 ανεξάρτητα την γραμμή που έχεις ή αυτό που ζητάς. Άρα εγώ αυτό που έβλεπα ήταν ταχύτητες μιας 512 εφόσον έχω γραμμή 512 και όχι 384 όπου και είχα ζητήσει για να συγκρίνω.

Να λοιπόν το σκηνικό, εγώ θεώρησα ότι είχα 384 σύνδεση που πετούσε πάνω από τις άλλες αλλά ήταν 512. Αν αυτό δεν είναι βρώμικο κόλπο και αθέμιτος ανταγωνισμός τότε τι είναι!; Πουθενά δεν λέει ότι δίνουν 1024 σύνδεση σε όσους ζητούν demo.

Με τα πολλά μου είπε ότι θα μου δώσει 384 κατ εξαίρεση μέχρι αύριο το βράδυ για να συγκρίνω με 4νετ και ΟΤΕ.

Αυτά. Δεν προκειτε να κλείσω με ΗΟL γιατί σπάστηκα. Δεν την είχα κ σε υπόληψη ιδιαίτερη.
(Πριν κάτι χρόνια είχαν κυκλοφορήσει μια προσφορά που έπαιρνες από το περίπτερο σύνδεση 56κ για έναν μήνα, αν θυμάμαι, αρκετά φθηνά. Πήγα κ την πήρα αλλά μπορούσα να συνδεθώ στο ιντερνέτ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ SITE. :shock: :evil: Αυτό και αν ήταν απάτη καραμπινάτη και μπορεί να το θυμάται και κάνας άλλος εδώ μέσα)


Ά ρε αθάνατη κουτοπονηριά!!!!!!!!

leasedline
30-03-05, 12:01
στη forthnet σου δινουνε το demo που ζητας...

ασχετα με ολα αυτα και η HOL ειναι οκ σαν εταιρεια, απλα εχει τους δικους της ρυθμους...

no_logo
30-03-05, 12:17
από την στιγμή που σε ενημερωσαν πως ήταν 1024 γιατί είναι κουτοπονηριά από την hol;
από μερους τους τρίπλα θα ήταν να σου δλινανε 1024. να μην σου έλεγαν τίποτα και να θεωρείς εσύ πως όταν θα κλείσεις την 384 θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες.
ελπίζω να κατέβασες με τερμα τα γκάζια και να μην θαυμαζες μόνο την ταχύτητα των σελίδων :D

wolfy
30-03-05, 12:19
Δηλάδή εγώ ζήτησα 1024; Με αυτό το πλευρό να κοιμάσε!! :mad:

Δεν σου δείνουν το DEMO ΠΟΥ ZHTAΣ.... ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΖΗΤΑΣ ΣΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ 1024

Έχω και το όνομα της υπαλλήλου που μιλήσαμε!!!

Πάρε και το mail το οποίο έχω στην κατοχή μου!!!!

no_logo
30-03-05, 12:23
δεν ήταν κουτοπονηριά γιατί στο είπανε, αυτό λεω :evil:

wolfy
30-03-05, 12:27
από την στιγμή που σε ενημερωσαν πως ήταν 1024 γιατί είναι κουτοπονηριά από την hol;
από μερους τους τρίπλα θα ήταν να σου δλινανε 1024. να μην σου έλεγαν τίποτα και να θεωρείς εσύ πως όταν θα κλείσεις την 384 θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες.
ελπίζω να κατέβασες με τερμα τα γκάζια και να μην θαυμαζες μόνο την ταχύτητα των σελίδων :D

Γιατί εχθές που με πήρε τηλέφωνο για να μου πουλήσει δεν μου είπε τίποτα τέτοιο!!!!!!! Αντιθέτος επέιδή είχα εντυπωσιαστεί την ρώτησα : Έτσι θα είναι και η σύνδεση και μου είπε έτσι ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν είχα κλέισει χθές θα την είχα πατήσει κανονικά! Αυτό σηκώνει μήνυση μου φαίνεται!!!

Σήμερα έμαθα ότι έιναι 1024!!!

Δεν είναι για γέλια!!!!!!!!

tardin
30-03-05, 12:28
το εχω γραψει και σε αλλο ποστ οτι τα demo δεν ειναι και τα πλεον α3ιοπιστα και γενικως αποκλειεται να σου δωσει μια εταιρια promo demo και να εχει προβλημα ταχυτητας...
θα κοψουν τον κωλο τους να πηγαινει σφαιρα...

NIB
30-03-05, 14:44
Αφού δεν έχει σημασία τι σύνδεση σου δίνει ο isp αλλά ο ΟΤΕ. Άμα είσαι σε 384kbs profile στο dslam, δεν παν να σου δώσει και 20mbit η HOL, το ίδιο θα είναι για εσένα. Ο ΟΤΕ δεν σε αφήνει να πάρεις παραπάνω. Το αντίστοιχο, παίζει. Δηλαδή άμα από τον ΟΤΕ παίρνεις 2mbit τότε η 384kbs σύνδεσή σου με τον ips θα είναι καλύτερη, διότι δεν θα έχεις overhead, θα είσαι σε καλύτερο profile(άρα καλύτερα ping), κλπ.

wolfy
30-03-05, 15:08
Με απλά λόγια είναι σαν :

Να πηγαίνεις να αγοράσεις αυτοκίνητο. Πες ότι ζητάς να κάνεις test drive ένα αμάξι 1000κ.ε.το οποίο κ σε ενδιαφέρει. Αν η αντιπροσωπεία σου δώσει να κάνεις test drive με ένα 1500άρι που όμως απ έξω είναι ολόιδιο με το 1000άρι, και δεν στο πεί, τότε εσύ θα νομίζεις ότι οδηγείς ένα πολύ γρήγορο 1000άρι. Έτσι το κλείνεις αλλά όταν το βγάζεις στο δρόμο δεν μοιάζει να αποδίδει όπως εκείνο το "1000αρι" που είχες δοκιμάσει.

Πάντως δεν θα το αφήσω να περάσει ντούκου αυτό που έγινε...

TYRONAGA
30-03-05, 17:56
Εγώ έχω HOL απο την εποχή που ήτανε στην INFOQUEST (αν θυμάστε) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Μήπως ομως έχει να κάνει με το γεγονός οτι ανήκει στην EUROBANC οπότε καποιος "Manager" εφαρμόζει σχετικές τακτικές ; Η τακτική της ΤΡΑΠΕΖΑΣ στη προώθηση προιόντων της πάντως δεν μου αρέσει......

sdikr
30-03-05, 19:41
Να πηγαίνεις να αγοράσεις αυτοκίνητο. Πες ότι ζητάς να κάνεις test drive ένα αμάξι 1000κ.ε.το οποίο κ σε ενδιαφέρει. Αν η αντιπροσωπεία σου δώσει να κάνεις test drive με ένα 1500άρι που όμως απ έξω είναι ολόιδιο με το 1000άρι, και δεν στο πεί, τότε εσύ θα νομίζεις ότι οδηγείς ένα πολύ γρήγορο 1000άρι. Έτσι το κλείνεις αλλά όταν το βγάζεις στο δρόμο δεν μοιάζει να αποδίδει όπως εκείνο το "1000αρι" που είχες δοκιμάσει.

Πάντως δεν θα το αφήσω να περάσει ντούκου αυτό που έγινε...


Λάθος το λές, είναι σαν να πάς στην εταιρία, και να σου δίνουν ενα αμάξι που απο έξω μοιάζει με το 1500 αλλά η μηχανή του είναι 1000

Κολπο δεν βλέπω πουθενά,
Μιας και η ταχυτητά έχει να κάνει πρώτα απο τον οτε,
δηλαδή εσυ με 384 πήρες 1mbit, πάλι τα 384 - overhead είχες.
Δεν αλλάζει κάτι

wolfy
30-03-05, 19:56
Sdirk μάλλον δεν κατάλαβες! Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα από την αρχή, όλο!

Φιλικά

sdikr
30-03-05, 19:59
Sdirk μάλλον δεν κατάλαβες! Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα από την αρχή, όλο!

Φιλικά


Το διάβασα ;)

έσυ τι γραμμή έχεις;

wolfy
30-03-05, 20:03
Αν διάβαζες το αρχικό ποστ θα έβλεπες!
Σε παρακαλώ να το διαβάσεις και να μου πείς την γνώμη σου.

Φιλικά

crimson
30-03-05, 20:06
έχει γραμμή 512 κ ήθελε να συγκρίνει εταιρείες στα 384.

sdikr
30-03-05, 20:07
Αν διάβαζες το αρχικό ποστ θα έβλεπες!
Σε παρακαλώ να το διαβάσεις και να μου πείς την γνώμη σου.

Φιλικά


Τωρά είδα για την 512, συγνώμη :oops:

sdikr
30-03-05, 20:09
έχει γραμμή 512 κ ήθελε να συγκρίνει εταιρείες στα 384.


Ουτέ αυτό μπορείς να το κάνεις, μιας και η γραμμές 512 έχουν διαφορετικό bandwidth απο το dslam στον bbras, απο τις 384 και τις 1024

οπότε πχ μπορεί μεν να πετάει, αλλά αν βάλει γραμμή 384 απο οτε να σέρνετε το σύμπαν

plouf
30-03-05, 20:09
Αυτά. Δεν προκειτε να κλείσω με ΗΟL γιατί σπάστηκα. Δεν την είχα κ σε υπόληψη ιδιαίτερη.
(Πριν κάτι χρόνια είχαν κυκλοφορήσει μια προσφορά που έπαιρνες από το περίπτερο σύνδεση 56κ για έναν μήνα, αν θυμάμαι, αρκετά φθηνά. Πήγα κ την πήρα αλλά μπορούσα να συνδεθώ στο ιντερνέτ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ SITE. :shock: :evil: Αυτό και αν ήταν απάτη καραμπινάτη και μπορεί να το θυμάται και κάνας άλλος εδώ μέσα)


Ά ρε αθάνατη κουτοπονηριά!!!!!!!!

σχετικά με τα την παλία εκείνη προσφορά να διευκρινήσουμε οτι διευκρίνιζε οτι ήταν μόνο για ελληνικές σελίδες

πάλευα με πολλόυς φίλους να τους το λέω γιατί κανένας δεν το πρόσεχε ..

wolfy
30-03-05, 20:23
την διαφήμιση στην ΤιΒι από ότι θυμάμε δεν το έλεγε

dkounal
31-03-05, 00:36
Ουτέ αυτό μπορείς να το κάνεις, μιας και η γραμμές 512 έχουν διαφορετικό bandwidth απο το dslam στον bbras, απο τις 384 και τις 1024

οπότε πχ μπορεί μεν να πετάει, αλλά αν βάλει γραμμή 384 απο οτε να σέρνετε το σύμπαν

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
Κάθε ταχύτητα που δίνει ο ΟΤΕ είναι σε διαφορετικό κανάλι. Δεν μπορει να γίνει αξιοπιστη (ουτε στο ελάχιστο) συγκριση εάν δεν εχεις κρατήσει την ίδια ταχύτητα απο πλευράς ΟΤΕ.

Η κουτοπονηρια εδώ (εάν την ονομάζουμε έτσι) είναι ότι η HOL όταν σου δίνει demo δεν σου βάζει το overhead που εχουν τα συστηματα της για περιορισμό, κατανομή, traffic shaping του bandwidth

Barnes
01-04-05, 12:25
γεια σας παιδια . καθομαι και σκεφτομαι ... μμμμ πριν κοψω την βιβοδι δεν βαζω HOL να δω πως παει ....

Πηρα τηλεφωνο μου δωσαμε οι ιδιοι τα password κλπ γιατι το mail δεν ερχοντανε και βαζω την συνδεση .

ειμαι σε 1024 βιβοδι και οπως ειπε και ο wolfy o φιλος παραπανω ειχα καλες ταχυτητες .
Το θεμα ποιο ειναι ομως για μενα .

ΤΟ ΞΕΣΚΙΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ PING !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απαραδεκτα ping στα παντα !!!!!!!! ΣΤΟ DNS , ΣΕ ελληνικα site , ΣΕ server του εξωτερικου και packet loss τρελο ακομα και στον ιδιο τον DNS . Δεν ειδα Ping κατω απο 200 ουτε με σφαιρες !!!! :evil:



Κοινως σκατα και αυτοι !!! :evil:

GregoirX23
05-04-05, 13:45
Παίρνω λοιπόν τηλ. και ζητάω ένα demo μου λένε να το ζητήσω μέσω του site τους κάνω ότι λένε στο site και τέλος πάντων παίρνω το demo το οποίο υποτίθεται ότι είναι 384, εφόσον αυτό είχα ζητήσει μέσω του Site. Σε ερώτηση μου πόσο κρατάει το demo μου είπαν 5 μέρες από μια ώρα!!! (Κουβαρντάδες) Δηλαδή η 4net που δίνει 3 μέρες και ο ΟΤΕ που δίνει 5 μέρες είναι χαζοί. Και εντάξει δεν είναι για χόρταση αλλά έλεος!!

Τέλος πάντων
Βάζω username και pas και μένω με ανοικτό το στόμα!!! :shock: :shock: Φοβερές ταχύτητες. Σε ελληνικούς σέρβερ έπαιζα με 20πινγκ μέχρι 30 το μαξιμου. Δεν είχα ξαναδεί τόσο γρήγορες ταχύτητες. Λέω από μέσα μου : Καλυτερα κ από 512 αποδίδει. Ωραία λέω. Λοιπόν θα κλείσω την 3ήμηνη συνδρομή με αυτούς και χαλάλι που δεν δίνουν αορίστου. Εξάλλου δεν νομίζω να μην κρατήσει 3 μήνες έστω κ αν ανέβει λίγο.

Την άλλη μέρα (χθες δηλαδή) η demo είχε κοπεί και με παίρνουν τηλ: :shock:

Λοιπόν πως σας φάνηκε; Θα κλείσετε; Τους λέω ότι είχε απίστευτες ταχύτητες αλλά περιμένω να δω κ άλλους ISP και θα σας ενημερώσω. (Μην κάνω κ σαν λιγούρης)
-Είμαι και στην Τελλάς και κάνει 1 μήνα να κοπεί και θα δω τι θα κάνω
-Μα γιατί να χάνεται ταχύτητες με την ΤΕΛΛΑΣ μόνο 106 ευρώ είναι!

Σήμερα παίρνω τηλ. για να ρωτήσω γιατί μου έκοψαν την σύνδεση τόσο νωρίς και ότι δεν μπορώ να συγκρίνω με OTE και 4net μιας και έχω demο. Μου λένε μα το demo είναι 5 ώρες. Εντάξει δικαίωμα σας!

Έλα όμως που το έφερε η κουβέντα και μου λέει ότι το demo που δίνουν είναι 1024 ανεξάρτητα την γραμμή που έχεις ή αυτό που ζητάς. Άρα εγώ αυτό που έβλεπα ήταν ταχύτητες μιας 512 εφόσον έχω γραμμή 512 και όχι 384 όπου και είχα ζητήσει για να συγκρίνω.

Να λοιπόν το σκηνικό, εγώ θεώρησα ότι είχα 384 σύνδεση που πετούσε πάνω από τις άλλες αλλά ήταν 512. Αν αυτό δεν είναι βρώμικο κόλπο και αθέμιτος ανταγωνισμός τότε τι είναι!; Πουθενά δεν λέει ότι δίνουν 1024 σύνδεση σε όσους ζητούν demo.

Με τα πολλά μου είπε ότι θα μου δώσει 384 κατ εξαίρεση μέχρι αύριο το βράδυ για να συγκρίνω με 4νετ και ΟΤΕ.

Αυτά. Δεν προκειτε να κλείσω με ΗΟL γιατί σπάστηκα. Δεν την είχα κ σε υπόληψη ιδιαίτερη.
(Πριν κάτι χρόνια είχαν κυκλοφορήσει μια προσφορά που έπαιρνες από το περίπτερο σύνδεση 56κ για έναν μήνα, αν θυμάμαι, αρκετά φθηνά. Πήγα κ την πήρα αλλά μπορούσα να συνδεθώ στο ιντερνέτ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ SITE. :shock: :evil: Αυτό και αν ήταν απάτη καραμπινάτη και μπορεί να το θυμάται και κάνας άλλος εδώ μέσα)


Ά ρε αθάνατη κουτοπονηριά!!!!!!!!

γενικα εγω με την χολ εκτος απ το ανθρωπινο δυναμικο τους που ειναι για κλαματα ψιλο,δεν εχω παραπονο...ολα παν καλα...εκτος απο αυτα τα κολπα που κανει και δινει με παραπανω ταχυτητες...προφανως οτι συνεβει σε σενα με την ιστορια 1024-384 που ανεφερες συμβαινει κατι αναλογο με τις συνδρομες 128/256=384 προφανως..
Απλα δινουν 1024 κωδικους για να μην καθονται να παιζουν με τις ταχυτητες,και οτι γραμμη εχει ο χρηστης..απλα τελικωνει εκει...ετσι και αλλιως οτι και να σου διναν θα επεφτε κοφτης απ τον οτε πρωτα...κλασικα...τωρα αν θες 2048 απλα το ζητας ξεχωριστα ισως;
δεν τιθεται θεμα αν εχεις ισπ 1024 και γραμμη 384 οτι θα πηγαινει καλυτερα...
οσο για τα προβληματα με τα sites που ανεφερες ειχα ενα παρομοιο προβλημα οταν ειχα isdn ανα διαστηματα η πιο συχνα τις κυριακες για χ ωρες δεν ειχες προσβαση σε ξενα sites αλλα οχι μονιμα ε..γενικα εμπαινες σε ξενες σελιδες..., με την adsl εχει λυθει αυτο το προβλημα αλλα εχω ενα αλλο προβλημα με κατι σελιδες που αλλιως τις βλεπει η χ εταιρια και αλλιως η χολ..
γενικα νομιζω οτι εχει ψιλο πιταρει το εσωτερικο της δικτυο και η συνδεση της με το εξωτερικο..λονδινο η παρισι αν δεν κανω λαθος...εχει ψιλοπροβληματακια...
ακομα ειναι μερος της infoquest η χολ...αλλα ειναι και στην eurobank,κατι τετοιο ειχε παρει το ματι μου...
οσο για το overhead ειναι κλασικα τα προβληματα πρωτα απ τον οτε...και μετα περναμε στους ισπ.
Τωρα αν θες να δοκιμασεις σε γραμμη 512 συνδρομες 384...και σου δινου σε ντεμο 1024...οντως ειναι λιγο σπασιμο γιατι δεν μπορεις να συγκρινεις...μιας και το ντεμο θα κλειδωνει στα 512 μιας και 1024...
Πιστευω οπως ειπα οτι το κανουν για να μη ρυθμιζουν ταχυτητες...απλα δινουν 1024 και με οτι εχει ο καθενας μπαινει...ετσι και αλλιως να τους παρεις bandwidth δεν παιζει...μονο να πιασεις πιο λιγα παιζει.

jazzman
08-04-05, 07:45
Παρε μία 384 HOL . Σε γραμμή 512 παίζει σαν 512 (δεν βάζουν bandwidth limit) Τόσο καιρό το λέμε αυτό ....

Με εκτίμηση

GregoirX23
08-04-05, 08:38
ει ψιτ...
πιο σιγα...μην τα φωναζετε αυτα και μας παρουν χαμπαρι και μας κοψουν...:D
λετε τα πλαγιως...:D

Ενα μπραβο στη χολ αν ισχυει αυτο:D...εγω εχω δει 128/256 συνδεσεις να παιζουν σαν384 και 512 αντιστοιχα...προφανως γι'αυτο εχει ψιλοπιταρει η χολ....loool

dpan
09-04-05, 17:32
γεια σας παιδια . καθομαι και σκεφτομαι ... μμμμ πριν κοψω την βιβοδι δεν βαζω HOL να δω πως παει ....

Πηρα τηλεφωνο μου δωσαμε οι ιδιοι τα password κλπ γιατι το mail δεν ερχοντανε και βαζω την συνδεση .

ειμαι σε 1024 βιβοδι και οπως ειπε και ο wolfy o φιλος παραπανω ειχα καλες ταχυτητες .
Το θεμα ποιο ειναι ομως για μενα .

ΤΟ ΞΕΣΚΙΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ PING !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απαραδεκτα ping στα παντα !!!!!!!! ΣΤΟ DNS , ΣΕ ελληνικα site , ΣΕ server του εξωτερικου και packet loss τρελο ακομα και στον ιδιο τον DNS . Δεν ειδα Ping κατω απο 200 ουτε με σφαιρες !!!! :evil:



Κοινως σκατα και αυτοι !!! :evil:

Κοιτα τη γραμμη σου με τον ΟΤΕ.

valdazzar
13-04-05, 11:18
εαν ισχυει αυτο που λεει ο wolfy ειναι μεγαλη απατη γιατι και εγω εβαλα ΧΟΛ και εμεινα ευχαριστημενος αλλα αμα ειναι ετσι,αντε παλι 3 μηνες να τους ξανακοψω...θελω να ακουσω κι αλλες γνωμες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.