PDA

Επιστροφή στο Forum : Pings Οτέ



gmaitre
15-12-07, 18:40
Ακούω pings και σχόλια...

Ρίξτε και μια ψήφο στο φεύγα ή στο έμπα όπως αγαπάτε :rolleyes:

a5a6b8b9g3h5w6a9
15-12-07, 20:37
Πως μπορω να ξερω τι pings εχω?

Πύρρος
15-12-07, 22:13
pings με ΤΙ;

1ο hop;
ΕΔΕΤ/AIX;
αγγλία;
γερμανία;
αμερική;


:closed:

Valandil
15-12-07, 22:14
Σωστά,δεν διευκρινίζεις το προς τα πού θα κάνουμε ping:whistle:

gmaitre
16-12-07, 00:33
ΕΔΕΤ/ΑΙΧ

DVader
16-12-07, 00:35
ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ:rofl:

gmaitre
16-12-07, 03:23
Τα pings να αναφέρονται στο μέσο όρο των χρήσεων που χρησιμοποιεί ο καθένας.Π.χ σέρβερ εσωτερικού-εξωτερικού ώστε να καταγραφεί αν τα pings ανταποκρίνονται στις χρήσεις του καθενός σε ρεαλιστικές συνθήκες.Συνεπώς αυτό που θα αποτυπωθεί θα είναι τελικά εάν ο μέσος Έλληνας χρήστης ικανοποιείται η όχι από τον ΟΤΕ.

deniSun
16-12-07, 12:06
Δώστε συγκεκριμένο προορισμό για τα ping γιατί δεν έχει νόημα να συζητάμε.

Lagman
16-12-07, 13:18
ενα λεπτο ρε παιδια, θα ήταν αρκετο ενδιαφερον να λετε και αν έχετε packet loss γιατι έχω ακουσει διαφορα τελευταια.

με το Pingplotter υπάρχει freeware εκδοση μπορειτε να δειτε εαν εχετε packet loss.

αλλα σε γενικες γραμμες βλεπω οτι οι συνδρομητες ΟΤΕ εχουν πολυ καλυτερα ping.

οποιος μπορει βαζει και αποτελεσματα απο tracert www.otenet.gr www.forthnet.gr www.esport-servers.de και 85.131.141.204

AssVas
16-12-07, 13:33
Παιδιά είναι ανούσιο να συγκρίνουμε ping/packet loss διότι δεν αφορά μόνο τον ISP :

Part I
0.Απτο PC στο Router
1.Απο το Router μέχρι το DSLAM
2.Απτο DSLAM μέχρι το BBRAS
Part II - και από εκεί και πέρα
3. τα pings απτον BBRAS προς το AIX H η το εξωτερικό ανάλογα τον carrier (Oteglobe για την ΟΤΕΝΕΤ)
4.Μετά τον κόμβο αλλαγής απτο δίκτυο της otenet/oteglobe πάμε στο δίκτυο του άλλου carrier/ISP/IX
5.και τελικώς ανάλογα τον προορισμό αντίστροφα βήματα του εκεί άκρου
6.Server

Έτσι με απλά λόγια όποιος έχει πρόβλημα κάνει απλές κινησεις να δεί τι φταίει , ένα tracert προς τον προορισμό του
και βλέπει αν και πού έχει το πρόβλημα και κάνει και ένα reverse tracert από κάποιο looking glass του εκάστοτε
carrier του εκεί προορισμού προς την οτενετ η την IP του.
Telos h oteglobe exei kai afth looking glass kathws kai online sth selida ths to network performance,
Η μόνη από τους carrier που το κάνει ... γιατί οεο;

Αναφορικά στη καλύτερη περίπτωση τα pings :

Frankfurt 43-45ms
Amsterdam 52-56ms
London : 55-60ms
AIX : 2-7ms

Αν έχετε dsl προσθέστε τα ms από τον χώρο σας μέχρι το δίκτυο της ΟΤΕΝΕΤ.

Οσον αφορα τα pings έξω... τους αντίστοιχους κόμβους των εκεί ΙΧ να κοιτάξουν

ownagE_
16-12-07, 14:00
Telos h oteglobe exei kai afth looking glass kathws kai online sth selida ths to network performance,
Η μόνη από τους carrier που το κάνει ... γιατί οεο;


Link plz

a5a6b8b9g3h5w6a9
16-12-07, 14:19
Ρε παιδια ακομα δεν εχω καταλαβει πως βλεπω το ping μου.

STILO
19-12-07, 01:05
http://www.speedtest.net/ μπες εδω και πατα στον κιτρινο server που θα σου δωσει για να δεις με ποσο κατεβαζεις.τα ping σου τα λεει με το που πατησεις στον server που θες η που σου λεει.Ειναι ακριβως απανω απο την ip σου.αν ειναι απο 0- 15 ειναι τζαμι,αν ομως ειναι απο 15-600 μαμισε τα.Απο 600-999 ε αστα να πανε,δεν θα κατεβαζεις ουτε απο το email σου. :(

........Auto merged post: STILO added 4 Minutes and 28 Seconds later........

Για μενα δεν καταλαβαινω αλλοτε μου ειναι 14 αλλοτε μου 100 αλλοτε 600 αλλοτε 840.Τι να πω και τι να ψηφισω.Ελλαδαααααααααααααααααα παμε μπροστα με την οπισθεν. :(

Πύρρος
19-12-07, 01:10
http://www.speedtest.net/ μπες εδω και πατα στον κιτρινο server που θα σου δωσει για να δεις με ποσο κατεβαζεις.τα ping σου τα λεει με το που πατησεις στον server θες η που σου λεει.Ειναι ακριβως απανω απο την ip σου.αν ειναι απο 0- 15 ειναι τζαμι,αν ομως ειναι απο 15-600 μαμισε τα.

Δηλαδή θες να μου πεις, ότι αν πχ διαλέξω Νέα Υόρκη, είναι εύλογο να περιμένω ότι θα έχω κάτω από 15;


:rtfm::closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.