PDA

Επιστροφή στο Forum : προβληματακι με Speedstream 4200



tzanerman
16-12-07, 00:01
Καλησπερα σας!

Δια μια ακομη φορα χρειαζομαι τα φωτα του φορουμ. Προσπαθω μια μερα τωρα να σθνδεθω με το modem/router speedstream 4200 της Siemens που ερχεται προσφορα με το Ζιστο. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω κανει ολα τα βηματα παραμετροποιησης οπως τα δινει η τελλας στην ιστοσελιδα της δεν μπορω να συνδεθω και λαμβανω μηνυμα:
The local connection is still busy, please wait a few seconds before attempting to connect.
Που μπορει να κανω λαθος και σε τι;

Το μοντεμ ειναι συνδεδεμενο με usb, ελλειψη ethernet καρτας, σε Win 2000... Παιζει να φταιει οτι δεν εχω απεγκαταστησει το crypto F200;

Ευχαριστω.

psolord
16-12-07, 17:03
Καλησπερα σας!

Δια μια ακομη φορα χρειαζομαι τα φωτα του φορουμ. Προσπαθω μια μερα τωρα να σθνδεθω με το modem/router speedstream 4200 της Siemens που ερχεται προσφορα με το Ζιστο. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω κανει ολα τα βηματα παραμετροποιησης οπως τα δινει η τελλας στην ιστοσελιδα της δεν μπορω να συνδεθω και λαμβανω μηνυμα:
The local connection is still busy, please wait a few seconds before attempting to connect.
Που μπορει να κανω λαθος και σε τι;

Το μοντεμ ειναι συνδεδεμενο με usb, ελλειψη ethernet καρτας, σε Win 2000... Παιζει να φταιει οτι δεν εχω απεγκαταστησει το crypto F200;

Ευχαριστω.


Αν έχεις βάλει σωστά όλα settings δηλ username password και τα σώσεις τελειώνοντας το μοντεμάκι θα αρχίσει να κάνει training για να συνδεθεί. Άμα του πατάς συνέχεις connect θα σου βγάζει αυτό το μύνημα γιατί δεν έχει συνδεθεί ακόμα.

Θυμίζω ότι το username είναι του τύπου username@tellas.gr

Αν δε συνδέεσαι ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα συγχρονισμού. Ποιο firmware έχεις?

Davout
16-12-07, 17:18
Για USB δε θέλει τους drivers από το cd; Τους έχεις βάλει υποθέτω για να βλέπεις τη σελίδα του; Για πες τις ρυθμίσεις που χεις βάλει.

Υ.Γ. Αγόρασε μια κάρτα ethernet, φτηνή και αξίζει.

tzanerman
16-12-07, 19:35
Το smiley της αυτομουτζας που ειναι; Δεν ειχα βαλει το σωστο ISP username & password... :oops: :oops:
Ειμαι ζωον... Ευχαριστω psolord & davout που ασχοληθηκατε μαζι μου, να ειστε καλα...

Και απλα και μονο για να ικανοποιησω τη περιεργεια σας, ειχα (εχω) τις ρυθμισεις της Τελλας και εχω το μαμισιο firmware ακομα...

psolord
20-12-07, 15:18
Οκ όλα καλά λοιπόν. Να 'σαι καλά.;)

oneofthem
29-02-08, 22:09
γεια χαρά,
έχω Tellas Zisto Telephone+DSL με static ip, δουλεύε κανονικά μέχρι εχθές (για πολύ καιρό) και σήμερα σε μια στιγμή έπεσε, ανέβαζα κάτι και το είδα επί τόπου όταν έγινε
επειδή τα pc δε συνδέονται απευθείας με το router (siemens speedstream 4200) κοίταξα πρώτα τα ενδιάμεσα μήπως έπεσαν - δεν έπεσαν - και κοιτάζοντας τελικά στο interface του router βλέπω κόκκινο

περιμένω να κάνει auto-connect μήπως είναι ένα τυχαίο disconnect, δεν κάνει, του το πατάω εγώ και δίνει το παραπάνω μήνυμα, δλδ:
«The local connection is still busy, please wait a few seconds before attempting to connect.»

κοιτάω μέσω άλλης γραμμής να δω τι παίζει με αυτό το μήνυμα και μεταξύ άλλων διαβάζω και αυτό το topic
οπότε ξανακοιτάω αμέσως μήπως έχει για κάποιο λόγο κάνει reset το router και δεν υπάρχουν username και ρυθμίσεις και δεν το πρόσεξα πριν, αλλά δεν είναι αυτό, όλα όπως ήταν, είναι

το περίεργο είναι πως ενώ (το Point to Point Connection Summary) έγινε πράσινο για μια στιγμή, είχε πάρει άλλη ip όμως
όπως είπα έχω static ip
-
επειδή κάποιες φορές που έχω τηλεφωνήσει στην tellas μου έχουν πει πράγματα που δεν στέκουν και επομένως καταλαβαίνω ότι το τεχνικό τμήμα δεν έχει τεχνικούς αλλά κάποιο προσωπικό που έχει μια λίστα τύπου «όταν αυτό, τότε εκείνο», πράγμα που δε λειτουργεί κατά την άποψή μου είτε είναι έτσι είτε όχι, ρωτώ πρώτα εδώ για να μάθω μήπως έγινε κάτι συγκεκριμένο σήμερα ώστε να χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση
σε κάθε περίπτωση πέρα από το τηλεφώνημα στην tellas τι προτείνετε να κάνω/ελέγξω

αυτά ευχαριστώ για το χρόνο σας
-
edit: έχει σχέση με αυτό? http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180531
και αυτό? http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=177303
μάλλον, έτσι? βλέπουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.