PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas: ισχύει ο όρος υπαναχώρησης ή όχι;;



pan82
16-12-07, 02:17
Είχα στείλει πριν καμιά 15αριά μέρες αίτηση στη tellas για το adsl φορητότητα απο οτε, έστειλα με φαξ όλα τα χαρτιά και με το βραδυκίνητο σύστημα της τελλας η αιτηση καταχωρήθηκε και στάλθηκε στον οτε στις 10 του μήνα ενώ την είχα στειλει στις 27/11 μάλιστα το ανακάλυψα τυχαία σήμερα που είδα τις μειώσεις του οτε και σκέφτηκα ότι η αίτηση μου δε θα πήγε τελικά και λέω ας πάρω να ρωτήσω και τελικά αν και με καθυστέρηση καταχωρήθηκε. Βέβαια όταν έστειλα την αίτηση είχα επηρεαστεί απο τα καλά σχόλια εδώ μέσα μιας και ήταν το πιο ευχαριστημένο forum στο adsl αλλά τελευταία βλέπω όλο προβλήματα και δυσαρεστημένους κι εχω τρομοκρατηθεί για το τι με περιμένει, είδα και τις μειώσεις του ΟΤΕ και έπαθα συγκοπή σήμερα μιας και τα 24 του ΟΤΕ θα μου έρχονταν στην ίδια τιμή σχεδόν μιας κι έχω κάποια έκπτωση στον οτε.
Το θέμα είναι ότι αν όλα καλά δεν έχω πρόβλημα κυρίως γιατί ο οτε φαίνεται προς το παρόν να διατηρεί τα 256up οπότε για τορεντ είναι λίγο αλλά φοβάμαι μη βρεθώ με προβλήματα μετά, μέχρι τώρα η 2άρα απο τον οτε πετάει.
Σήμερα διαβάζοντας τους όρους του συμβολαίου που έστειλα λέει στο θέμα ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ-ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ "5.10 Σε περίπτωση που η σύμβαση συνάπτεται εξ΄αποστάσεως ή εκτός εμπορικού καταστήματος ο πελάτης έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από την παρούσα εντός δέκα ημερών από της λήψεως της παρούσας ή εντός δέκα ημερών από της ενεργοποίησεως των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών που αιτήθηκε. Η υπαναχώρηση γίνεται αζημίως και ο πελάτης χρεώνεται μόνον για τη χρήση για το διάστημα μέχρι την υπαναχώρηση"

Και η απορία μου είναι ο όρος αυτός ισχύει;; δηλαδή μπορεί κάποιος να αιτηθεί όντως διακοπή χωρίς ρήτρα; όταν συνδεθώ αν δω ότι η σύνδεση είναι χάλια μαύρα; γιατί όντως η αίτηση δεν έγινε σε κατάστημα αλλά εγώ έστειλα απο απόσταση με φαξ ούτε καν τα πρωτότυπα έγγραφα.

XARAYGH
16-12-07, 02:33
ισχυει 100%

pan82
16-12-07, 02:35
ισχυει 100%


Το έχει χρησιμοποιήσει και το λες με σιγουριά ή το γνωρίζεις από μέσα;; Και δηλαδή τι στέλνεις;; φαξ που να λέει επιθυμώ τη διακοπή σύμφωνα με τον ορο του συμβολαίου που υπέγραψα;; σκέφτομαι μήπως το κάνω και τώρα πριν ενεργοποιηθεί αλλά μέχρι να το λάβουν και να το καταχωρήσουν να έχει γίνει η μεταφορά και τρέχα γύρευε ενώ αν η σύνδεση σέρνεται τι να το κάνω τότε θα το κάνω.
Αλλά φοβάμαι ότι θα μπορούν να πουν ότι δε λάβανε το φαξ και άντε να αποδείξεις εσύ τότε

XARAYGH
16-12-07, 02:43
οι συνδεσεις γενικα πανε καλα.
αν στειλεισ το αιτημα πριν την ενεργοποιηση(μπορει και ενα απλο φαξ υπογεγραμμενο με ολα τα στοιχεια σου)
δεν θα προωθηθει η αιτηση.εκτοs αν ειναι σε πολυ τελικο σταδιο npraccept.
An to στειλεις μετα την ενεργοποιηση θα τερματιστει η συνδεση σου οταν ο οτε ολοκληρωσει την αντιστροφη φορητοτητα(15-20 μερες)
και θα πληρωσεισ τα 35 του οτε για επανασυνδεση και στην τελλασ οτι χρηση εχεισ κανει...

pan82
16-12-07, 02:54
οι συνδεσεις γενικα πανε καλα.
αν στειλεισ το αιτημα πριν την ενεργοποιηση(μπορει και ενα απλο φαξ υπογεγραμμενο με ολα τα στοιχεια σου)
δεν θα προωθηθει η αιτηση.εκτοs αν ειναι σε πολυ τελικο σταδιο npraccept.
An to στειλεις μετα την ενεργοποιηση θα τερματιστει η συνδεση σου οταν ο οτε ολοκληρωσει την αντιστροφη φορητοτητα(15-20 μερες)
και θα πληρωσεισ τα 35 του οτε για επανασυνδεση και στην τελλασ οτι χρηση εχεισ κανει...

Μιλάω ούτως ή άλλως μόνο για adsl όχι για zisto οπότε φαντάζομαι απλά αν έχει προωθηθεί η αίτηση μου θα διακοπεί απλά το adsl από την τελλας, δε φαντάζομαι να με επιστρέφουν και στο προηγούμενο πάροχο και ουτως ή άλλως δεν υπάρχει επανασύνδεση για adsl. Βασικά η αίτηση μου στάλθηκε στον οτε στις 10/12 αν στείλω Δευτέρα φαξ λες να ακυρωθεί χωρίς προβλήματα; Απλά δηλαδή τα αναλυτικά στοιχεία μου και φωτοτυπία ταυτότητας προφανώς, χωρίς να εξηγώ λόγο; Αλλά το σκέφτομαι να δω αν συνδεθώ πως θα ειναι αν και παίρνω ρίσκο έτσι που έχει γίνει το adsl δίκτυο της τελλας τελευταία...

Socom
16-12-07, 15:35
Εμένα στο 13800 μου παν ότι το διάστημα πλέον είναι 14 ημέρες και όχι 10. Επέμενε κιόλας ο τύπος και μου το πε και επώνυμα. (Του πα ότι θα επικαλεστώ τα λεγόμενά του σε περίπτωση που χρειαστεί)

pan82
16-12-07, 20:31
Εμένα στο 13800 μου παν ότι το διάστημα πλέον είναι 14 ημέρες και όχι 10. Επέμενε κιόλας ο τύπος και μου το πε και επώνυμα. (Του πα ότι θα επικαλεστώ τα λεγόμενά του σε περίπτωση που χρειαστεί)

από τη μέρα της ενεργοποίησης πάντα ε; καλό αυτό σε όλα τα δίκτυα γίνεται η μόνο στη τελας αυτό;οπότε ίσως το αφήσω να ενεργοποιηθεί κι αν δω αποσύνδεσεις και χαμηλές ταχύτητες τις πρώτες μέρες θα την ακυρώσω εκτός κι αν στείλω ακυρωτικό δευτέρα και βλέπω από τον άλλο μήνα πως θα κινηθούν οι αναβαθμισμένες ταχύτητες του οτε και πως θα πάει το δίκτυο της τελας από το νέο χρόνο και βλέπουμε.Εχω προβληματιστεί για το τι να κάνω,αν ο οτε δεν είχε τόσο τραγικό up δε θα το σκεφτόμουν καθόλου κυρίως αυτό με κρατάει

Socom
16-12-07, 20:51
Για την τελλάς ξέρω ότι είναι 14 μέρες σίγουρα και για την net one 1 μήνας απ όσο γνωρίζω. Για τους άλλους providers δεν έχω ιδέα.

pan82
17-12-07, 20:38
Τελικά δε πρόλαβα συνδέθηκα σήμερα στη τελλας και μέχρι τώρα δείχνει να τα πάει σούπερ. Πάντως γρήγορα μου φάνηκε η αίτηση προς τον οτε έγινε στις 10/12 και συνδέθηκα σημερα 17/12.

@ ADSLgr.com All rights reserved.