PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz και δύο τηλεφωνικές γραμμές.



giankyr
16-12-07, 14:33
Υπάρχει ένα πρόβλημα στο οποίο δε μπόρεσε να με βοηθήσει η Τεχνική Υποστήριξη (τι πρωτότυπο).. Έχω double-play αλλά στο σπίτι έχω μόνο μία τηλεφωνική συσκευή. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο στο 2310 και με πάρει κάποιος άλλος, η κλήση μεταφέρεται στην 213 και ακούω το beep beep στο ακουστικό. Εκείνη την ώρα αν είχα και δεύτερη συσκευή θα χτυπούσε κανονικά.

Για τον καλούντα ακούγεται σαν να χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο μου οπότε δεν ξανακαλεί γιατί νιώθει πως αφήνει "αναπάντητη"! Και καταλήγω, αν και ξέρω ότι κάποιος μ' έπαιρνε τηλέφωνο, δεν μπορώ με καμία παναγία να μάθω ποιός.. Δεν τίθεται θέμα για αγορά δεύτερης συσκευής. Γίνεται να μη μεταφέρεται η κλήση στην 213 και να παίζει κατηλλημένο? Μήπως μπορώ από κάπου μέσα στο fritz να βρίσκω το νούμερο?

makis16
16-12-07, 15:28
Υπάρχει ένα πρόβλημα στο οποίο δε μπόρεσε να με βοηθήσει η Τεχνική Υποστήριξη (τι πρωτότυπο).. Έχω double-play αλλά στο σπίτι έχω μόνο μία τηλεφωνική συσκευή. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο στο 2310 και με πάρει κάποιος άλλος, η κλήση μεταφέρεται στην 213 και ακούω το beep beep στο ακουστικό. Εκείνη την ώρα αν είχα και δεύτερη συσκευή θα χτυπούσε κανονικά.

Για τον καλούντα ακούγεται σαν να χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο μου οπότε δεν ξανακαλεί γιατί νιώθει πως αφήνει "αναπάντητη"! Και καταλήγω, αν και ξέρω ότι κάποιος μ' έπαιρνε τηλέφωνο, δεν μπορώ με καμία παναγία να μάθω ποιός.. Δεν τίθεται θέμα για αγορά δεύτερης συσκευής. Γίνεται να μη μεταφέρεται η κλήση στην 213 και να παίζει κατηλλημένο? Μήπως μπορώ από κάπου μέσα στο fritz να βρίσκω το νούμερο?

Κοίταξε στο FritzBox - setting- telephony - Call list. Με κόκκινο εικονίδιο τηλεφώνου είναι οι αναπάντητεσ κλήσεις.

giankyr
16-12-07, 16:04
Κοίταξε στο FritzBox - setting- telephony - Call list. Με κόκκινο εικονίδιο τηλεφώνου είναι οι αναπάντητεσ κλήσεις.

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ πολύ :)

maxorfo
16-12-07, 16:38
Και αν θέλεις ο καλών ν' ακούει σήμα κατειλημμένου, πηγαίνεις στο Telephony -> Extensions, κάνεις edit το Extension, στο οποίο είναι συνδεδεμένη η τηλ. συσκευή, πχ. Fon1, πηγαίνεις στο Extension Properties και τσεκάρεις τα "Call rejection on busy (Busy on Busy)" και "Disable call waiting".

dikal
16-12-07, 16:44
Υπάρχει ένα πρόβλημα στο οποίο δε μπόρεσε να με βοηθήσει η Τεχνική Υποστήριξη (τι πρωτότυπο).. Έχω double-play αλλά στο σπίτι έχω μόνο μία τηλεφωνική συσκευή. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο στο 2310 και με πάρει κάποιος άλλος, η κλήση μεταφέρεται στην 213 και ακούω το beep beep στο ακουστικό. Εκείνη την ώρα αν είχα και δεύτερη συσκευή θα χτυπούσε κανονικά.

Για τον καλούντα ακούγεται σαν να χτυπάει κανονικά το τηλέφωνο μου οπότε δεν ξανακαλεί γιατί νιώθει πως αφήνει "αναπάντητη"! Και καταλήγω, αν και ξέρω ότι κάποιος μ' έπαιρνε τηλέφωνο, δεν μπορώ με καμία παναγία να μάθω ποιός.. Δεν τίθεται θέμα για αγορά δεύτερης συσκευής. Γίνεται να μη μεταφέρεται η κλήση στην 213 και να παίζει κατηλλημένο? Μήπως μπορώ από κάπου μέσα στο fritz να βρίσκω το νούμερο?

Για να μη μεταφέρεται η νέα κλήση στην 213 που δεν υπάρχει, κάνε το εξής: Πήγαινε στο Fritz - Settings - Telephony - Extensions . Πάτα το εικονάκι με το χαρτί και το μολύβι σε καθεμιά από τις 2 extensions και κάνε την εξής ρύθμιση και σις 2:
1) Στο 1ο tab "extension" απενεργοποίησε το "react to all numbers" και πάτα "apply". Έτσι η 2η εισερχόμενη κλήση ενώ μιλάς δε θα μεταφέρεται στη γραμμή 213.
2) Στο 3ο tab "extension properties" ενεργοποίησε τα "Call rejection on busy (Busy on Busy)" και "Disable Call waiting" και πάτα "apply". Έτσι εκείνος που σε καλεί ενώ ήδη μιλάς θα ακούει σήμα κατειλημένου.

Ελπίζω να δουλέψει. Σε μένα λειτουργεί, αλλά έχω 2 συσκευές.

maxorfo
16-12-07, 17:04
Το "React to all numbers" στην περίπτωση του giankyr πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, γιατί χρησιμοποιεί μόνο μία συσκευή, προς την οποία πρέπει να δρομολογούνται οι κλήσεις και των δύο αριθμών.
Άρα αυτή η συσκευή πρέπει να "ακούει" (react) και στους δύο αριθμούς. Μόνο έτσι θα μπορεί ο καλών, είτε παίρνει το 213..., είτε το 2310..., να ακούει σήμα κατειλημμένου, εφόσον ήδη υπάρχει σε εξέλιξη μια κλήση.
Αν δεν είναι τσεκαρισμένο το "React to all numbers", όταν κάποιος καλεί το 213... και το τηλέφωνο είναι κλειστό, πολύ απλά δεν θα χτυπάει, γιατί θα είναι σεταρισμένο να "ακούει" μόνο στο 2310...

giankyr
16-12-07, 17:08
Φίλε dikal δουλεύει ακριβώς όπως το φανταζόμουν με τον τρόπο που είπες! Ευχαριστώ.

Δοκίμασα και με τικαρισμένο το React to all numbers και κοιτάξτε να δείτε πως δουλεύει. Επαναλαμβάνω ότι έχω μία συσκευή, συνδεδεμένη στο Fon1 μόνο. Όταν δεν είναι απασχολημένο το τηλέφωνο, χτυπάει κανονικά είτε η κλήση γίνεται στο 2310, είτε στο 2313. Όταν μιλάω (μόνο από το 2310 μπορώ να καλέσω για να δοκιμάζω) δίνει σήμα κατηλημμένου στον καλούντα είτε καλεί το 2310 είτε το 2313!!!

Πιστεύω ότι έτσι είναι η καλύτερη επιλογή για τους χρήστες που έχουν μία συσκευή μόνο :)

dikal
16-12-07, 17:23
Φίλε dikal δουλεύει ακριβώς όπως το φανταζόμουν με τον τρόπο που είπες! Ευχαριστώ.

Δοκίμασα και με τικαρισμένο το React to all numbers και κοιτάξτε να δείτε πως δουλεύει. Επαναλαμβάνω ότι έχω μία συσκευή, συνδεδεμένη στο Fon1 μόνο. Όταν δεν είναι απασχολημένο το τηλέφωνο, χτυπάει κανονικά είτε η κλήση γίνεται στο 2310, είτε στο 2313. Όταν μιλάω (μόνο από το 2310 μπορώ να καλέσω για να δοκιμάζω) δίνει σήμα κατηλημμένου στον καλούντα είτε καλεί το 2310 είτε το 2313!!!

Πιστεύω ότι έτσι είναι η καλύτερη επιλογή για τους χρήστες που έχουν μία συσκευή μόνο :)

Παρακαλώ. Νομίζω ότι το fritz δίνει μεγάλες δυνατότητες για ρυθμίσεις στην τηλεφωνία. Το help επίσης το βρίσκω αναλυτικό, ενώ σε κάποια θέματα έχει και παράδειγμα.

Δεν κατάφερα όμως να λύσω το εξής πρόβλημα: Έχω 2 γραμμές πρώην ΟΤΕ (210) και μια καινούρια HOL (213). Όταν με καλούν σε κάποια από τις γραμμές (210) ενεργοποιείται το extension 1, ενώ όταν με καλούν στην (213) ενεργοποιείται το extension 2. Υπάρχει τρόπος να χτυπούν οι (210) σε διαφορετικά extension (η μία στο 1 και η άλλη στο 2)? Η (213) δε με ενδιαφέρει που θα χτυπά (ας μη χτυπά και καθόλου). Στην ΤΥ μου απάντησαν τελικά ότι δε γίνεται.

Αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει, τον παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ

maxorfo
16-12-07, 18:14
Στα μενού "Number of the extension" και "Additional numbers" των Extensions Fon1 και Fon2, εμφανίζονται όλοι οι αριθμοί σου (οι δύο από 210 και ο 213)?

guzel
16-12-07, 18:31
οταν χτυπαει το τηλ και θες να μεταφερεις την κληση σε αλλο fon ο συνομιλητης ακουσει "plz hold to line" υπαρχει τροπος να αλλαξει αυτος ο ηχος ?βσκ υπαρχει τροπος να μπω στο fritz μεσω ftp kai na to allaza?:hmm:

dikal
16-12-07, 18:48
Στα μενού "Number of the extension" και "Additional numbers" των Extensions Fon1 και Fon2, εμφανίζονται όλοι οι αριθμοί σου (οι δύο από 210 και ο 213)?

Εμφανίζονται:
LINE 1
LINE 2
fixed line network: 30210XXXXXXX

αυτόν τον τελευταίο τον είχα καταχωρίσει πρίν μου ενεργοποιήσουν τον 2ο αριθμό (210)- στην αρχή δούλευε μόνο ο ένας, και είχα προσπαθήσει να φτιάξω και τον άλλο.

maxorfo
16-12-07, 19:01
Βοήθησέ με λίγο παραπάνω.
Ποιό Line είναι ο άλλος 210?
Τελικά δουλεύουν σωστά, δηλ. καλείς κανονικά και από τα δύο 210?

(Επί τη ευκαιρία το 30 μπροστά από το 210 δεν χρειάζεται).

dikal
16-12-07, 19:34
Όταν καλώ από το 1o extension που χτυπούν τα 210, στον καλούμενο εμφανίζεται πάντα ο ίδιος αριθμός 2102512ΧΧΧ. Ο άλλος (2102518ΧΧΧ) δεν υπάρχει τρόπος να επιλεγεί ώστε ο καλούμενος να δει ότι καλώ από αυτόν. Ομως δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα σ' αυτό. Απλά θα ήθελα όταν με καλούν στον 2102518ΧΧΧ να χτυπά το 2ο extension, δηλαδή να διαχωρίσω τις εισερχόμενες κλήσεις των αριθμών 210.

Όπως λειτουργεί τώρα, το LINE 1 είναι οι δύο (210) και το LINE 2 είναι ο (213).

aa144
16-12-07, 19:37
Κάνε edit τα στοιχεία των γραμμών στα Extensions και βάλε τους αριθμούς που θέλεις εσύ, το σύστημα είναι εντελώς παραμετρικό και μπορείς να το ρυθμίσεις όπως ακριβώς θέλεις.

dikal
16-12-07, 23:33
@maxorfo:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

@aa144:
Μήπως υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο; Έχω κάνει πολλές προσπάθειες για ρυθμίσεις των extensions χωρίς αποτέλεσμα. Καταλήγω μάλλον στο συμπέρασμα ότι από τη HOL μου στέλνουν τις κλήσεις και των 2 αριθμών (210) στο LINE 1, οπότε από το fritz δε γίνεται τίποτα.

aa144
17-12-07, 01:37
Στο μενού των extensions, κάνεις edit σε κάθε μια γραμμή, και εκεί δηλώνεις σε ποιούς αριθμούς θα χτυπάει η γραμμή Fon1 ή Fon2, βάλε τους αριθμούς που θέλεις εκεί, και μπορείς σε κάθε γραμμή να βάλεις περισσότερους από έναν, το σύστημα είναι πολύ απλό να ρυθμιστεί, χρειάζεται μόνο να συμπληρώσεις εσύ τους αριθμούς που θα χτυπάνε σε κάθε extension, επίσης σε ρωτάει αν θέλεις να αντιδρά η γράμμή σε κάθε αριθμό, και αυτό το ρυθμίζεις όπως σε βολεύει.

dikal
17-12-07, 01:49
Ευχαριστώ aa144. Όμως αυτά τα έχω δοκιμάσει χωρίς επιτυχία. Το fritz δείχνει να καταλαβαίνει τους 2 αρ. (210) σαν 1. Μάλλον αυτό έχει γίνει από τη HOL

aa144
17-12-07, 01:54
Οι δυο αριθμοί 210 πως προέκυψαν; Είναι από Isdn; Και καταλαβαίνει μόνο τον κεφαλικό και όχι τον Msn;

dikal
17-12-07, 10:21
Ακριβώς. Απλά δέχεται και τις κλήσεις προς τον Msn δρομολογώντας τις προς τον κεφαλικό.

aa144
17-12-07, 11:27
Τότε να υποθέσω ότι από την πλευρά της Hol, φαίνεται η κεφαλική 210 και η δική τους 213, ενώ χρησιμοποιούν εσωτερική δρομολόγηση για κλήσεις προς τον msn. Αν όντως χρειάζεσαι να καλείς από την γραμμή msn, τότε ίσως θα πρέπει να ζητήσεις από την Hol να καταργήσεις την 213 εντελώς και στη θέση της να βλέπεις μόνο την msn, γιατί όπως το καταλαβαίνω, για το δίκτυο από hol μέχρι σε εσένα, ο αριθμός msn δεν υπάρχει, και στους servers της hol γίνεται δρομολόγηση των εισερχόμενων του msn προς τον κεφαλικό.

Σου χρειάζεται απαραίτητα και ο 213 αριθμός;

dikal
17-12-07, 11:48
Όχι απαραίτητα. Απο την Τ.Υ έχω λάβει προφορικά διάφορες απαντήσεις (μια ότι γίνεται και θα έχω και τους 3 αριθμούς, μια ότι γίνεται αλλά δεν θα έχω τον (213)), και η τελευταία ήταν ότι δε γίνεται. Ίσως έπρεπε να στείλω κάποιο αίτημα, για να έχω μια πιο επίσημη απάντηση. Αν έχω νεώτερο θα ενημερώσω. Ευχαριστώ.

aa144
17-12-07, 11:51
Ναι, ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα να είναι το πως θα εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις στην ΤΥ, με την έννοια να το καταλάβουν και αυτοί και τελικά να το κάνουν κιόλας. Θέλει τύχη για να μιλήσεις με κανέναν (κάπως) σχετικό εκεί πέρα, μεγάλο πρόβλημα αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.