PDA

Επιστροφή στο Forum : Microsoft Releases Windows Server 2003 Service Pack 1



wintech2003
31-03-05, 10:50
Έτοιμο το Service Pack 1 για τα Windows Server 2003 :D

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.microsoft.com/presspass/press/2005/mar05/03-30winservsp1pr.asp

Download: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=22CFC239-337C-4D81-8354-72593B1C1F43

lazar
31-03-05, 13:04
Αυτό που είχαμε κατεβάσει παλαιότερα είναι διαφορετικό;

srsp1.exe

WAntilles
31-03-05, 13:08
Δεν ήταν τελική έκδοση. Ήταν RC.

Προτείνω να σβήσεις το link για να μην μπερδευτεί κάποιος.

lionheart-20
31-03-05, 13:54
wantilles το δοκιμασες?τι καινουργιο εχει?κανε μας ενα review αν θελεις :)

WAntilles
31-03-05, 14:23
wantilles το δοκιμασες?

Όχι ακόμα.

Δεν αναμένω κανένα πρόβλημα με αυτό. Σοβαρότατα διεθνή sites (π.χ. bink.nu) χρησιμοποιούν την RC2 εδώ και μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.


τι καινουργιο εχει?

http://support.microsoft.com/kb/889101

http://support.microsoft.com/kb/824721


κανε μας ενα review αν θελεις :)

Προσωπικά θεωρώ τελείως άνευ λόγου ένα review για ένα service pack.

lionheart-20
31-03-05, 18:51
απ οτι βλεπω με το sp1 διορθωθηκε και το προβλημα με τα drivers απο τη nokia.λειτουργει μια χαρα τωρα.thats nice

lionheart-20
31-03-05, 19:50
επισης πηγα να κανω windows update και δεν εχει κατι για κατεβασμα.τα προηγουμενα updates για 2003 που εχεις βαλει wantilles δεν χρειαζονται πλεον?

WAntilles
31-03-05, 20:11
επισης πηγα να κανω windows update και δεν εχει κατι για κατεβασμα.τα προηγουμενα updates για 2003 που εχεις βαλει wantilles δεν χρειαζονται πλεον?

Λογικό δεν είναι βρε παιδιά, αφού όλα περιλαμβάνονται στο SP1 πλέον;

Το "μπατσάκι" των 2003 πλέον "μηδενίζεται" και αρχίζει από την αρχή να γεμίζει.

alefgr
01-04-05, 01:28
Λοιπόν καλό είναι όποιος το έχει βάλει να αναφέρει εντυπώσεις για να πάρουμε θάρρος και οι υπόλοιποι...

Lazy Dog
01-04-05, 01:38
Tο εγκατεστησα και ολα καλα. Δεν ξερω αν εχουν κανει καμμια μ@λ@κι@ με τα connections οπως στο SP2 των XP.

Gordon`s
01-04-05, 03:04
Υπάρχει μια ασυμβατότητα με μερικά πράγματα, τίποτα σπουδαίο..
Το StyleXP όμως είναι σημαντικό, δεν είναι?

WAntilles
01-04-05, 03:14
Μια χαρά όλα.

Μέχρι και portable media devices entry έβαλε στο control panel και scanners & cameras.

Κατά τα άλλα, ό,τι εξωτερικές αλλαγές είχαν τα XP με τη μετάβαση στο SP2 έγιναν κι εδώ, δηλαδή πήγε στο απάνω frame του κουμπί του device manager, πήρε το καινούριο look το tab των automatic updates, μπήκε και το firewall του XP SP2 - αλλά εδώ είναι απενεργοποιημένο από τη μάνα τους - ευτυχώς - για να δείτε πόσο σοβαρό (ή καθόλου σοβαρό) θεωρεί η ίδια η M$ το καμάρι της το φοβερό firewall του XP SP2.

Η μόνες εξωτερικές διαφορές που έχουν με τα XP SP2 είναι:

- Το portable media devices στο control panel (δεν το έχουν τα XP SP2)
- Δεν υπάρχει το καραγκιοζιλίκι του security center

JOTE
01-04-05, 11:11
καλημερα ,
ηρθε το καημενο (το SP1) και ειναι μονο 337 ΜΒ!!!!!!!
το SP2 ποσο θα ειναι ?? 500 ΜΒ
ας ειναι καλα η καημενη η 384 θα ανεσταξει παλι.
αλλα μου φαινεται θα το κατεβασω απο την δουλεια που εχω 1024 :twisted:

WAntilles
01-04-05, 11:49
Δεν πειράζει. Καλύτερα γιατί αυτό είναι πληρέστατο (DirectX 9.0c, Media Player 10 (δυστυχώς), .NET Framework 1.1 Service Pack 1).

Όχι όπως το XP SP2, που δεν βάλανε μέσα το .NET Framework 1.1.

Απαράδεκτοι.

dp1975
01-04-05, 16:43
Δυο ακόμα αλλαγές είναι η προσθήκη του Security Configuration Wizard και το καινούριο, ειδικό για 2003SP1, Windows Update site (έχει και αντίστοιχο URL).

euri
01-04-05, 17:34
Υπάρχει κάτι διαφορετικό στην εγκατάσταση που θα πρέπει να προσεχθεί;

WAntilles
01-04-05, 17:49
Υπάρχει κάτι διαφορετικό στην εγκατάσταση που θα πρέπει να προσεχθεί;

Όχι.

Όλα ίδια.

Lazy Dog
01-04-05, 22:19
Tο εγκατεστησα και ολα καλα. Δεν ξερω αν εχουν κανει καμμια μ@λ@κι@ με τα connections οπως στο SP2 των XP.
Το ελεγξα, δεν εχουν πειραξει τα connections :D

porosis
01-04-05, 22:27
Λογικό, αν σε server λειτουργικό περιοριστούν τα connections θα τους πάρουν με τις πέτρες...

Lazy Dog
01-04-05, 22:29
Λογικό, αν σε server λειτουργικό περιοριστούν τα connections θα τους πάρουν με τις πέτρες...
Ποτε δεν ξερεις....επρεπε να το κοιταξω :D

alefgr
02-04-05, 06:02
Έκανε κανείς εγκατάσταση του SP1 από Remote Desktop Connection; Βαριέμαι να κατεβάζω οθόνες...

WAntilles
02-04-05, 13:43
Λογικό, αν σε server λειτουργικό περιοριστούν τα connections θα τους πάρουν με τις πέτρες...

Εντάξει, δεν είναι και τόσο κουτοί.

Μέχρι εκεί τους κόβει.

great
02-04-05, 18:52
Το έχει δοκιμασει κανενας σε server με exhange 2003 ? Εχει τιποτα επιπλοκες κατι που θα επρεπε να προσέξουμε ?

NetTraptor
02-04-05, 22:52
Όλοι registered ??? ----edited-- Ακυρο... :D

euri
03-04-05, 22:24
Στον Internet Explorer έχει ενσωματωθεί pop-up blocking.

WAntilles
04-04-05, 02:55
Στον Internet Explorer έχει ενσωματωθεί pop-up blocking.

Ούτε νέο είναι, ούτε κάνει δουλειά.

euri
04-04-05, 10:23
Ούτε νέο είναι, ούτε κάνει δουλειά.
Δεν το είχα ξαναδεί (στα 2003), αλλά δουλειά κάνει: μου διέλυσε τη διαδικασία του firmware upgrade στο Access Point μου, επειδή έκλεινε τα pop-up windows με τα μηνύματα και τις επιλογές! :evil: :banned:

WAntilles
04-04-05, 12:34
Δεν το είχα ξαναδεί (στα 2003)...

Ε ναι. Ήρθε από το SP2 των XP.


...αλλά δουλειά κάνει: μου διέλυσε τη διαδικασία του firmware upgrade στο Access Point μου, επειδή έκλεινε τα pop-up windows με τα μηνύματα και τις επιλογές! :evil: :banned:

Άρα δεν κάνει δουλειά.

Διότι επεμβαίνει εκεί που δεν το σπέρνουν και το ανάποδο.

great
04-04-05, 13:20
Άρα δεν κάνει δουλειά.

Διότι επεμβαίνει εκεί που δεν το σπέρνουν και το ανάποδο.



Sorry αλλα δεν νομιζω οτι φταιει το blocker...ειδε pop-up και το σταματισε, οποιοδηποτε blocker θα το έκανε αυτο. Εδω επρεπε ο χρήστης να το βαλει στα allow/safe sites το url απο το AP

euri
04-04-05, 16:41
Sorry αλλα δεν νομιζω οτι φταιει το blocker...ειδε pop-up και το σταματισε, οποιοδηποτε blocker θα το έκανε αυτο. Εδω επρεπε ο χρήστης να το βαλει στα allow/safe sites το url απο το AP
Ναι, αυτό είναι αλήθεια, αλλά:

1. Δεν ήξερα ότι ενσωματώθηκε αυτή η δυνατότητα στο Win2k3 SP1 :oops:

2. Δε χρησιμοποιώ IE, παρά μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, οπότε δε γνωρίζω τη γενικότερη συμπεριφορά του

alefgr
05-04-05, 03:14
Ίσως είμαι ο πρώτος που προσπάθησα να το βάλω το SP1 και μου την είπε για το SN. Δεν του άρεσε και σταμάτησε την εγκατάσταση. Ατυχήσαμε...

euri
05-04-05, 11:46
Google may be the answer ;)

euri
05-04-05, 21:20
Ένα ενδιαφέρον άρθρο (http://www.securityfocus.com/columnists/312) για το SP1 από κάποιον αρθρογράφο ο οποίος, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, ήταν ανέκαθεν επικριτικός αναφορικά με τα προϊόντα της Microsoft.

moshstef
05-04-05, 22:18
Ίσως είμαι ο πρώτος που προσπάθησα να το βάλω το SP1 και μου την είπε για το SN. Δεν του άρεσε και σταμάτησε την εγκατάσταση. Ατυχήσαμε...

Το ίδιο και σε εμένα. Τουλάχιστον είναι ολόφρεσκια εγκατάσταση windows 2003.
Τώρα βρήκα ένα άλλο SN και είπα να δοκιμάσω με αυτό μπας και σταθώ πιο τυχερός.

alefgr
06-04-05, 04:52
Το ίδιο και σε εμένα. Τουλάχιστον είναι ολόφρεσκια εγκατάσταση windows 2003.
Τώρα βρήκα ένα άλλο SN και είπα να δοκιμάσω με αυτό μπας και σταθώ πιο τυχερός.

Μακάρι γιατί μετά από αρκετό ψάξιμο δεν μπόρεσα να βρω τίποτε άλλο, εκτός από αλλαγή του Product Key...

Νέο Product Key πως βρίσκουμε όμως...?

Edit: Πως βλέπουμε το υπάρχον Product Key;

euri
06-04-05, 09:05
Edit: Πως βλέπουμε το υπάρχον Product Key;
Με κάποιο Product Key Viewer ;)

gto234
17-05-05, 00:19
Εγώ μετά από αποτυχημένη προσπάθεια παλιά να βάλω τα 2003 χωρίς SP1 (δεν αναγνώριζε drivers κ διάφορα άλλα) τελικά έστησα προχθές τα Datacenter με το SP1 ενσωματωμένο και δεν αντιμετώπισα σχεδόν κανένα πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες του msfn.Μια δύο παρατηρήσεις:
1)Όταν έκανα εκγατάσταση τους τελευταίους remix drivers για την μητρική (nforce2) μου είπε ότι το nvagp.sys που πάς να αντιγράψεις είναι παλιότερο από αυτό που υπάρχει ήδη στο σύστημα.Του είπα όμως να το αντικαταστήσει με αυτό που υπάρχει στους remix.Καλά έκανα;
2)Έχω radeon 9000 pro και φυσικά δεν την αναγνώρισε αυτόματα.Ο slider όμως του hardware accel. ήταν τέρμα δεξιά οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι.Στο dxdiag μπορούσα μόνο το κουμπί του directdraw να πατήσω, τα άλλα ήταν γκριζαρισμένα.Αυτό βέβαια είναι λογικό αφού δεν είχε αναγνωρίσει την κάρτα.Τελικά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι στην περίπτωση μου δεν χρειάζεται να κάνω τα βήματα που προτείνουν για να περάσω τους drivers.
3)Η απόδοση του συστήματος δεν μπορώ να πω ότι ανέβηκε όπως λέει ο wantilles.Ούτε και η σταθερότητα(που δεν είχα πρόβλημα ούτως ή άλλως στα XP).Γενικά τα ίδια με τα XP SP2 μου φαίνονται από πλευράς ταχύτητας και σταθερότητας.

Gordon`s
17-05-05, 01:32
1) Παράξενο μου φαίνεται να είχε ήδη drivers για τo nforce.. Και μάλιστα το agp.. Τους επόμενους drivers θα τους περάσει κανονικά..
2) Ακόμα και με το SP1 integraded τα sliders ήταν κλειστά σε μένα και γενικότερα ακολουθήκε η γνωστή διαδικασία όταν τα πέρασα.. Και τα δύο αυτά κάτι μου λέει ότι πρόκειτε περί πειραγμένων win..


Γενικά τα ίδια με τα XP SP2 μου φαίνονται από πλευράς ταχύτητας και σταθερότητας.
Μπα καμία σχέση, άκου τους παλιούς...
Ο task manager, η ελευθέρωση της μνήμης, το ότι δεν κρεμάνε ακόμα και να ξηλώσεις σκληρό εν λειτουργία είναι μερικά από τα κύρια χαρακτηριστικά που αφήνουν τα xp να κοιμούνται στο ράφι εδώ και καιρό...

gto234
17-05-05, 10:14
Όντως είναι πειραγμένα αλλά πως;Απλά χρησιμοποίησα το nLite, έβαλα το SP1, αφαίρεσα κάτι components(γλώσσες κ κάτι άλλα ψιλά),πρόσθεσα drivers της κάρτας ήχου (maudio) και της οθόνης (LG) και τίποτα άλλο.Αποτέλεσμα το cd να είναι 350ΜΒ μόνο!
Πάντως δεν πέρασα άλλους drivers οπότε το nvagp.sys το είχε σίγουρα μέσα.
Τώρα όσον αφορά ταχύτητα-σταθερότητα κάτι θα ξέρετε παραπάνω...

gto234
18-05-05, 20:00
Παιδιά μου φαίνεται πως ψιλοσέρνεται το σύστημα με τα Datacenter.Να δοκιμάσω τα Enterprise?Εσείς ποιά χρησιμοποιείτε?

JoKo
18-05-05, 20:07
Παιδιά μου φαίνεται πως ψιλοσέρνεται το σύστημα με τα Datacenter.Να δοκιμάσω τα Enterprise?Εσείς ποιά χρησιμοποιείτε?Και εγώ έχω την εντύπωση πως η έκδοση Datacenter παραείναι βαριά για απλή χρήση...

Εγώ χρησιμοποιώ τα Enterprise σε 2-3 υπολογιστές (Pentium 4 από 2 έως και 2,8 GHz) και μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους, δεδομένου ότι πολλές φορές τυγχάνει να εργάζονται 2-3 άτομα στον καθένα...

WAntilles
18-05-05, 22:25
Παιδιά μου φαίνεται πως ψιλοσέρνεται το σύστημα με τα Datacenter.Να δοκιμάσω τα Enterprise?Εσείς ποιά χρησιμοποιείτε?

1. Τα Enterprise είναι μια χαρά και "πετάνε".

2. Παραδέχτηκες και ο ίδιος ότι τα έχεις "πειράξει". Να μην κάνεις ποτέ κάτι τέτοιο εκτός εάν ξέρεις πολύ καλά τί κάνεις.

wintech2003
18-05-05, 22:28
Για τα γαμω-Small Business Server 2003 πότε θα βγεί το SP1 τους???

Arghhhh!!!

gto234
18-05-05, 23:45
1. Τα Enterprise είναι μια χαρά και "πετάνε".

2. Παραδέχτηκες και ο ίδιος ότι τα έχεις "πειράξει". Να μην κάνεις ποτέ κάτι τέτοιο εκτός εάν ξέρεις πολύ καλά τί κάνεις.
Επειδή το έχω ψάξει το θέμα με το nLite από παλιές δοκιμές με τα XP πίστεψε με πως αφαίρεσα μόνο άχρηστα πράγματα όπως γλώσσες(αραβικά κλπ.) και τίποτα άλλο που να αλλάζει κάτι στη λειτουργία των win.
Anyway θα δοκιμάσω και τα Enterprise.Thanx.

ReverseR
12-02-06, 13:25
τα R2 παδιια τι είναι?(γιατι βαριέμαι το ψάξιμο?)

νέα έκδοση σαν σπ2?

@ ADSLgr.com All rights reserved.