PDA

Επιστροφή στο Forum : Και τώρα φταίει η Τελλάς ή ο ΟΤΕ?



GTS
17-12-07, 19:32
Δε θα μακρυγορήσω, λέγοντας πως δεν έχω τηλέφωνο και νετ από τη περασμένη Τρίτη το απόγευμα 11/12/2007....πήρα τη Τελλάς τηλέφωνο Τετάρτη πρωί, μου είπανε τα κλασσικά (θα το κοιτάξει τεχνικός κτλ) και πράγματι Τετάρτη απόγευμα με παίρνει τεχνικός τους και μου λέει πως μάλλον έχει κοπεί καλώδιο....μου είπε πως θα στείλουν τεχνικούς στη πολυκατοικία μου την επομένη ώστε να δουν τι συμβαίνει...

Περίμενα Πέμπτη αλλά τίποτα....ψυχραιμία εγώ, δε πειράζει σκέφτηκα, ευκαιρία για λίγη αποτοξίνωση :p....

Με παίρνουν τελικά Παρασκευή ώστε να κλείσουν τελικώς ραντεβού για Δευτέρα..."δε μπορείτε σήμερα?" τους ρώτησα, αλλά μου είπανε πως έχουν κλειστεί ήδη τα ραντεβού...ΟΚ λοιπόν, Δευτέρα και δε πειράζει, δε θα πεθάνουμε!

Σκέφτηκα ότι ίσως έχει κοπεί το καλώδιο είτε στο κατανεμητή της πολυκατοικίας είτε στο ΚΑΦΑΟ από κανέναν ατζαμή...περίμενα λοιπόν να δω...

Έρχονται σήμερα Δευτέρα και αφού τσεκάρουν τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, μου λένε τα μαστόρια πως μάλλον στο ΚΑΦΑΟ είναι στον αέρα το καλώδιο....όταν ρώτησα το γιατί, μου είπανε πως μάλλον οι ΟΤΕτζήδες το κόψανε επειδή ανήκω σε τοπικό βρόχο της Τελλάς...δηλαδή ρε μάγκες τους λέω, πριν 3 μήνες που ενεργοποιήθηκα τι έγινε?

Και μου είπανε πως τότε με ενεργοποιήσαν όπως όπως οι ΟΤΕτζήδες και τώρα με κόψανε ώστε στο κέντρο του ΟΤΕ να με βάλουν σε άλλη "περιοχή" στα μηχανήματά τους....επίσης μου είπανε πως θα ενημερώσουν τη Τελλάς για αυτό, η Τελλάς τον ΟΤΕ και σε 2-3 ημέρες λογικά θα επανασυνδεθώ....

Θα στείλω μία ωραία ηλεκτρονική επιστολή σε Τελλάς, με κοινοποίηση ΟΤΕ και ΕΕΤΤ και αναμένω με ενδιαφέρον την απάντηση...δε μπορώ έτσι αβίαστα να πιστέψω δυο μαστόρια (χωρίς να τους υποτιμώ) και να εξαπολύσω μύδρους κατά δικαίων και αδίκων....

Αναμένω και αν έχετε εσείς καμιά ιδεά για το τι συμβαίνει, πολύ ευχαρίστως :cool:

ΥΓ. Νετ έχω τώρα, διότι πήγα στο κολλητό από κάτω το ασύρματο μόντεμ μου και πιάνω μια χαρά από πάνω (Forthnet έχει) - Επίσης με το Crypto που του είχε δώσει η Forthnet η σύνδεσή του ήταν ψιλο-χάλια και τώρα πετάει με το δικό μου....ήδη ψάχνει για νέο μηχανάκι (αυτό για όσους έχουν Crypto)

ermis333
17-12-07, 20:43
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα, κάποιος Οτετζής μου "έκοψε" το καλώδιο και η γραμμή μου έμεινε στον αέρα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν φταίει η Tellas και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να το δώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ.

Υπομονή η αποκατάσταση μπορεί να πάρει απο 2-4 εβδομάδες ανάλογα με το πόσο γρήγορα κινούνται στον οτε της περιοχής σου.

GTS
17-12-07, 21:18
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα, κάποιος Οτετζής μου "έκοψε" το καλώδιο και η γραμμή μου έμεινε στον αέρα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν φταίει η Tellas και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να το δώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ.

Υπομονή η αποκατάσταση μπορεί να πάρει απο 2-4 εβδομάδες ανάλογα με το πόσο γρήγορα κινούνται στον οτε της περιοχής σου.

Βρε Ερμή, πώς έκοψε το καλώδιο ο ΟΤΕτζής και σε ποια βάση? Επειδή έτσι του κάπνισε???

Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι φταίει η Τελλάς, αλλά αν αληθεύει αυτό που μου είπανε και λες κι εσύ....θα πρόκειται περί σκανδάλου μη πω καμιά βαριά κουβέντα...

Έστειλα μία επιστολούλα στη Τελλάς και αναμένω απάντηση :whistle: (με cc ΕΕΤΤ φυσικά)

Godaemon
17-12-07, 21:25
Λόχο ΕΠΥΕΘΑ? Α ρε βύσματα , δημοσιοι υπάλληλοι και έτσι! :p Στο Τ/ΓΕΕΘΑ τους βλέπαμε και κλαίγαμε , καθε μέρα έξω και ετσι ε? :whistle:

ermis333
17-12-07, 21:55
Βρε Ερμή, πώς έκοψε το καλώδιο ο ΟΤΕτζής και σε ποια βάση? Επειδή έτσι του κάπνισε???

Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι φταίει η Τελλάς, αλλά αν αληθεύει αυτό που μου είπανε και λες κι εσύ....θα πρόκειται περί σκανδάλου μη πω καμιά βαριά κουβέντα...

Έστειλα μία επιστολούλα στη Τελλάς και αναμένω απάντηση :whistle: (με cc ΕΕΤΤ φυσικά)

Καταλάθος.....η επίσημη δικαιολογία :)

........Auto merged post: ermis333 added 3 Minutes and 2 Seconds later........


Λόχο ΕΠΥΕΘΑ? Α ρε βύσματα , δημοσιοι υπάλληλοι και έτσι! :p Στο Τ/ΓΕΕΘΑ τους βλέπαμε και κλαίγαμε , καθε μέρα έξω και ετσι ε? :whistle:

Ακριβώς έτσι όπως τα λές, μόνο 5 υπηρεσίες το μήνα, τις οποίες μέρες για την υπηρεσία τις διαλέγουμε από την αρχή του μήνα.

Κάθε μέρα πάω 8 φεύγω 2 :twisted::twisted: Άξιζε αυτή η μετάθεση μετά από 6 μήνες στη Λήμνο

GTS
17-12-07, 22:04
Α, ώστε κατά λάθος ε?

Αύριο θα επισκεφθώ το κέντρο του ΟΤΕ στο Χολαργό μήπως βγάλω άκρη...έχω και τον αριθμό του τοπικού βρόχου μου, μου τον έδωσαν τα μαστόρια

Δε κατηγορώ ακόμα πριν βεβαιωθώ :whistle:..μετά τους πήρε ο :twisted:

BitOfSalt
19-12-07, 00:30
Όπως λέει και η πολύ πετυχημένη διαφήμιση, σε τέτοιες περιπτώσεις φταίει ο ΟΤΕ :rofl:

GTS
19-12-07, 10:32
Βλέπω τη διαφήμιση και συφιλιάζομαι κάθε φορά....

Κάτσε να δούμε ποιος φταίει τελικά :rtfm:

FHR67
19-12-07, 22:32
ΦΙΜΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΟΤΕ!!!
ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΣ Τ(Ρ)ΕΛΛΑΣ!!!
ΑΥΤΟΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠ' ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ: ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΠΑΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ (ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΕΣ) ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ.
ΧΟΥ ΡΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!

GTS
24-12-07, 18:56
Επανέρχομαι, αφού πήρα τηλέφωνο τη Τελλάς, μήπως και μάθω τι έχει γίνει...θυμίζω ότι δήλωσα τη βλάβη στις 12 Δεκέμβρη!!

Μου είπαν λοιπόν, πως από 21/12 έχει κλείσει η "βλάβη" από τον ΟΤΕ, δηλ. δεν βρέθηκε κάτι και ο ΟΤΕ είναι ΟΚ....και καλά ρε παιδιά, πρέπει να σας πάρω εγώ τηλέφωνο 24/12 για να μάθω τι γίνεται?

Μου λέει πως θα το δηλώσει τώρα αυτός σα βλάβη!!!

Τώρα ρίχνεις μπινελίκια ή όχι? Περίμενα ψύχραιμος να δω τι θα γίνει και πώς θα αντιμετωπιστεί το θέμα...έχω τσείλει email στη Τελλάς όπου ζητώ εξηγήσεις εδώ και 10 ημέρες και με έχουν γράψει εκεί που φαντάζεστε...ούτε ΜΙΑ απάντηση, έτσι να δω ότι το κοιτάνε....

Τώρα πλεόν, είμαι σχεδόν πεπεισμένος (ακόμα είμαι καλόπιστος), ότι η Τελλάς ******..άντε μη πω και δε θέλω.....

Πραγματικά απαράδεκτοι.....αναμένω να δω ΠΟΤΕ θα έχω τηλέφωνο και νετ.....από 12/12 and counting....:rtfm:

ΥΓ. Δε πιστεύω να περιμένουν να πάρουν τα 40 ευρά για αυτό το μήνα....:evil:

GeorgeNorth
26-12-07, 15:36
Συνηθως φταιει ο Ερμης που ειναι αναδρομος! Σοβαρα τωρα, επειδη εκανα μια βολτα σε ΟΛΑ τα φορουμ των εναλλακτικων, τα προβληματα περισσευουν. Ειδικα τωρα με την 24αρα του ΟΤΕ και τις μειωσεις τιμων, βλεπω πολλες επιστροφες στην πιο σταθερη μας σχεση. ΝΑΙ ο ΟΤΕ ειναι ακριβοτερος απο τους εναλλακτικους, αλλα το οτι πληρωνεις, παιρνεις ισχυει τελικα!

Davout
26-12-07, 17:05
Τι, βρήκαν κάποιο μαγικό τρόπο να δίνουν σε όλους 24; Το "εως"¨ισχύει και εκεί, τώρα το αν τα προβλήματα θα είναι πράγματι λιγότερα απομένει να το δούμε.

rcs
26-12-07, 17:11
Τι, βρήκαν κάποιο μαγικό τρόπο να δίνουν σε όλους 24; Το "εως"¨ισχύει και εκεί, τώρα το αν τα προβλήματα θα είναι πράγματι λιγότερα απομένει να το δούμε.
Το ζητούμενο είναι να πιάνεις το μέγιστο δυνατό έως τα 24.Που από ότι φαίνεται αλλάζει από πάροχο σε πάροχο.Άποψή μου που σύντομα θα επαληθευτεί ή όχι.

GTS
27-12-07, 13:48
15 ημέρες χωρίς τηλέφωνο και νετ και συνεχίζουμε...καλά, έχω στείλει 2 email στη Τελλάς με κοινοποίηση ΕΕΤΤ και δεν έχω λάβει απάντηση, έστω του στυλ "Το κοιτάζουμε κτλ.."

Καλά, μιλάμε για τόσο γελοίους? Αλήθεια, η ΕΕΤΤ πότε θα επιληφθεί ώστε να έχω μία ενημέρωση?

Επιπλέον, βρίσκω τραγικό το γεγονός να μην υπάρχουν ρήτρες προς τον ΠΕΛΑΤΗ από τον πάροχο....τα πρόστιμα πρέπει να γίνουν για κάθε πελάτη ξεχωριστά και όχι μαζικά....τότε θα τσούξει και θα τρέχουν οι "κύριοι", που τρέχουν δίκτυα με 30 άτομα προσωπικό...

NeKoS
30-12-07, 17:10
Συνηθως φταιει ο Ερμης που ειναι αναδρομος! Σοβαρα τωρα, επειδη εκανα μια βολτα σε ΟΛΑ τα φορουμ των εναλλακτικων, τα προβληματα περισσευουν. Ειδικα τωρα με την 24αρα του ΟΤΕ και τις μειωσεις τιμων, βλεπω πολλες επιστροφες στην πιο σταθερη μας σχεση. ΝΑΙ ο ΟΤΕ ειναι ακριβοτερος απο τους εναλλακτικους, αλλα το οτι πληρωνεις, παιρνεις ισχυει τελικα!

Ναι οκ εχεις δικιο για Οτε αλλα θα ακριβενει και αλλο αν δεν υπηρχανε οι αλλοι παροχοι.Μονο ο κοσμος μπορει επιλεγοντας αλλους παροχους να τον ταρακουνησει...Η ΜΑΜΑ Οτε πρεπει να σπασει να εχει το μονοπωλειο. Σε κανα χρονακι βλεπω να βαζουνε τον παπαγαλο να μιλαει....

lewton
01-01-08, 07:35
Συνηθως φταιει ο Ερμης που ειναι αναδρομος! Σοβαρα τωρα, επειδη εκανα μια βολτα σε ΟΛΑ τα φορουμ των εναλλακτικων, τα προβληματα περισσευουν. Ειδικα τωρα με την 24αρα του ΟΤΕ και τις μειωσεις τιμων, βλεπω πολλες επιστροφες στην πιο σταθερη μας σχεση. ΝΑΙ ο ΟΤΕ ειναι ακριβοτερος απο τους εναλλακτικους, αλλα το οτι πληρωνεις, παιρνεις ισχυει τελικα!

Τουλάχιστον όταν κάποιος ΟΤΕτζής κόψει γραμμή δικού τους πελάτη, τη φτιάχνουν αμέσως.
Αν κόψουν γραμμή εναλλακτικού, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν... :whistle:
Και τους προσκυνάτε κιόλας. :down:

no_logo
01-01-08, 09:26
Τουλάχιστον όταν κάποιος ΟΤΕτζής κόψει γραμμή δικού τους πελάτη, τη φτιάχνουν αμέσως.
Αν κόψουν γραμμή εναλλακτικού, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν... :whistle:
Και τους προσκυνάτε κιόλας. :down:

Στην δικιά μου περίπτωση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μέσω ΕΕΤΤ ο "εναλλακτικός" που είχα, έδωσε την βλάβη στον ΟΤΕ μετά από 20 μέρες από τότε που την ανάφερα

:worthy: ΟΤΕ

lewton
01-01-08, 09:36
Στην δικιά μου περίπτωση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μέσω ΕΕΤΤ ο "εναλλακτικός" που είχα, έδωσε την βλάβη στον ΟΤΕ μετά από 20 μέρες από τότε που την ανάφερα

:worthy: ΟΤΕ

Καλά, εκείνος ο εναλλακτικός είναι από αυτούς που ο ΟΤΕ εύχεται να μην κλείσουν για να μπορεί να πουλάει τις διαφημίσεις με τις καφετιέρες. ;)

Εγώ μιλάω συγκεκριμένα για το τι γίνεται αν κατά τις εργασίες στο ΚΑΦΑΟ κάποιος ΟΤΕτζής βγάλει κατά λάθος ένα καλώδιο. Αν αυτό το καλώδιο είναι γραμμή πελάτη του ΟΤΕ, τότε σε 2-3 μέρες το πολύ θα έχει βρεθεί και αποκατασταθεί. Αν είναι γραμμή πελάτη κάποιου εναλλακτικού, τότε ο κακόμοιρος ο πελάτης θα περιμένει εβδομάδες.

babisko
01-01-08, 12:20
Αν είναι γραμμή πελάτη κάποιου εναλλακτικού, τότε ο κακόμοιρος ο πελάτης θα περιμένει εβδομάδες.



Στην δικιά μου περίπτωση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μέσω ΕΕΤΤ ο "εναλλακτικός" που είχα, έδωσε την βλάβη στον ΟΤΕ μετά από 20 μέρες από τότε που την ανάφερα

Το post του no_logo δεν σου λέει τίποτε για την καθυστέρηση άρσης της βλάβης;:whistle:

ermis333
01-01-08, 13:22
15 ημέρες χωρίς τηλέφωνο και νετ και συνεχίζουμε...καλά, έχω στείλει 2 email στη Τελλάς με κοινοποίηση ΕΕΤΤ και δεν έχω λάβει απάντηση, έστω του στυλ "Το κοιτάζουμε κτλ.."

Καλά, μιλάμε για τόσο γελοίους? Αλήθεια, η ΕΕΤΤ πότε θα επιληφθεί ώστε να έχω μία ενημέρωση?

Επιπλέον, βρίσκω τραγικό το γεγονός να μην υπάρχουν ρήτρες προς τον ΠΕΛΑΤΗ από τον πάροχο....τα πρόστιμα πρέπει να γίνουν για κάθε πελάτη ξεχωριστά και όχι μαζικά....τότε θα τσούξει και θα τρέχουν οι "κύριοι", που τρέχουν δίκτυα με 30 άτομα προσωπικό...

Άσε τα e-mail, δυστηχώς σε αυτήν τη χώρα λίγοι δίνουν σημασία στα e-mails.

Πάρε τηλ ξανά και στο 13800 και στο 1212 και πές από την αρχή την Ιστορία σου. Χρησιμοποίησε τους παρακάτω όρους του συμβολαίου και απαίτησε ακριβή ενημέρωση.



2.2. Με εξαίρεση την περίπτωση του όρου 2.1., εάν η διαθεσιμότητα του δικτύου της
Εταιρείας ή/και των παρεχόμενων Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών διακοπεί για λόγο
αποκλειστικής υπαιτιότητας της Εταιρείας, η Εταιρεία οφείλει στον αμέσως επόμενο
λογαριασμό να πιστώσει τον Πελάτη με το τμήμα του καταβαλλόμενου από αυτόν πο-
σού του παγίου τέλους που αντιστοιχεί στην χρονική περίοδο της διακοπής των παρε-
χόμενων Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών. H Εταιρεία ουδεμία ευθύνη θα υπέχει για τις
άμεσες και/ή έμμεσες ζημίες που τυχόν υπέστη ο Πελάτης, για διαφυγόντα κέρδη ή
έσοδα, απώλεια ή αλλοίωση δεδομένων ή για οποιαδήποτε άλλη ζημία τυχόν υποστεί
ο Πελάτης εκτός εάν αυτές οφείλονται αποκλειστικά σε υπαιτιότητά της.



2.6. Η Εταιρεία υποχρεούται μέσω του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών (τηλ. 13800)
να εξετάζει κάθε αίτημα του Πελάτη σχετικά με την παραγγελία, την εγκατάσταση, την
έναρξη ή διακοπή, την τιμολόγηση, την ποιότητα των υπηρεσιών και την αποκατάστα-
ση βλαβών, εντός ευλόγου χρόνου από της σχετικής γνωστοποιήσεως του Πελάτη. Η
Εταιρεία δε φέρει καμία ευθύνη για τον απαιτούμενο χρόνο επιδιόρθωσης βλαβών
που απαιτούν ενέργειες από ή εμπλέκουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο άλλους φορείς.


ΑΥτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως στο καλό ο ΟΤΕ έκλεισε το θέμα, όταν ο ίδιος ο τεχνικός της Tellas Που ήρθε σπίτι σου δεν μπορούσε να βρεί γραμμή.

Ζήτα σωστή ενημέρωση αλλιώς θα προβείς σε καταγγελία της σύμβασης.

xmperop1
02-01-08, 01:35
Το post του no_logo δεν σου λέει τίποτε για την καθυστέρηση άρσης της βλάβης;:whistle:

Αφού τις πιο πολλές φορές έχουμε παρωπίδες και τις υπόλοιπες κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε και ενδιάμμεσα κατηγορούμε γενικώς.

gosper
03-01-08, 17:16
Βρε Ερμή, πώς έκοψε το καλώδιο ο ΟΤΕτζής και σε ποια βάση? Επειδή έτσι του κάπνισε???

Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι φταίει η Τελλάς, αλλά αν αληθεύει αυτό που μου είπανε και λες κι εσύ....θα πρόκειται περί σκανδάλου μη πω καμιά βαριά κουβέντα...

Έστειλα μία επιστολούλα στη Τελλάς και αναμένω απάντηση :whistle: (με cc ΕΕΤΤ φυσικά)

ισχυει γιατι ετσι και εσυ οπως και τοσοι αλλοι τα βαζουν με την τελλας και γυρνανε με τον οτε επομενως και παλι κερδισμενος βγαινει....ο οτε στην συγκεκριμενη εχει κερδος η τελλας οχι??και μην ξεχνας οτι τα καφαο ακομα στον οτε ανοιγουν και πρεπει να ειναι παρον σε οποια αλλαγη και αν γινεται....γιατι αραγε..??

GTS
04-01-08, 10:12
Πήρα σήμερα τηλέφωνο το 1212, αφού από κινητό στο σπίτι περίμενα με τις ώρες....η βλάβη τώρα από ΟΤΕ, λένε ότι αποκαταστάθηκε 28/12 και όχι 21/12 όπως αρχικά μου είχαν πει...άντε να το δεχτώ....από 18/12 που δηλώθηκε η βλάβη έκανε 10 ημέρες να τη φτιάξει ο ΟΤΕ?

Και η Τελλάς γιατί από 28/12 ακόμα να τη φτιάξει? Και μη μου πούνε για μη εργάσιμες ημέρες γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει....24/7 πληρώνουμε και όχι ωράριο δημοσίου

Άντε να δούμε...την καταγγελία στην ΕΕΤΤ την έστειλα προχθές πάντως, αφού από Τελλάς δεν έχουν την ελάχιστη ευαισθησία να απαντήσουν στους πελάτες τους...και μετά λέμε για το δημόσιο.....

Με πήραν τηλέφωνο από τον υπεργολάβο της Τελλάς ώστε να στείλουν πάλι τεχνικούς τη Δευτέρα....άντε, να δούμε τι θα κάνουν αυτοί που δε μπόρεσαν να κάνουν οι προηγούμενοι στις 17/12, είμαι περίεργος....βέβαια θα κλείσουμε μήνα χωρίς Ζίστο αλλά τι τους πειράζει...ε ρε μπλέξαμε

sakilas2002
05-01-08, 16:18
Εγω φιλοι μου ξερω οτι το δουλεμα παει ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΥΝΝΕΦΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ!!!

GTS
07-01-08, 20:16
Μόλις έφυγε ο τεχνικός από Τελλάς....δε βρήκε κάτι εδώ, οπότε ΠΑΛΙ θα πάει ΟΤΕ η βλάβη

Αρχίζω και χάνω πραγματικά την υπομονή μου

rcs
07-01-08, 20:36
Αποψή μου είναι ότι φταίει η τελλας αφού πρέπει με κάθε τρόπο να διαφυλάξει τον πελάτη της.
Και είναι πολλές οι ημέρες.
Εγώ θα φύγω τελικά αφού το πρόβλημα των συνακροάσεων -ξεχνάω τις αποσυνδέσεις- δεν μπορούν να το λύσουν.
Από σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο άτομα που καλούν άλλον αριθμό αλλά τους βγαίνει το τηλέφωνο του σπιτιού μου.Δεν με ακούν όμως....έναν Ανδρέα ζητάνε!

Σε παρόμοιο πρόβλημα στην φορθνετ που γινόταν ο ΠΑΝΙΚΟΣ με τα 24 το πρόβλημα των συνακροάσεων το θεώρησαν αρκετά σημαντικό και μέσα σε 2 ημέρες ήρθε τεχνικός.Το ίντερνετ ακόμα να το διορθώσει ο ΟΤΕ αλλά με παίρνουν μια φορά την εβδομάδα για να ξέρουν τι γίνεται.

Οπότε πίσω στον ΟΤΕ για να ξέρεις με ποιον να τα βάλεις......

GTS
07-01-08, 21:21
Με ποιον να τα βάλεις ρε φίλε....θα τους κλ@σεις μια μάντρα, κάθε μέρα μπινελίκια ακούνε οι χοντρόπετσοι, βλέπεις να γίνεται τίποτα.....

Έτσι μου έρχεται, να ακυρώσω το Ζίστο και να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ.....είμαι περίεργος να δω σε πόσες ώρες, όχι ημέρες θα έχω τηλέφωνο

archangelic
08-01-08, 07:02
Μμμ φαίνετε πως έχω και γώ το ίδιο πρόβλημα από την ίδια ημερομηνία .

Σε εσάς έρχοντε και τεχνικοί στο σπίτι σας ? Πως γίνετε αυτό να το κάνω και γω ? είναι xtra χρέωση η κάτι ?

θΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥ ..... :sorry::sorry::sorry: Εμένα ούτε καν στο τηλέφωνο δεν με πέρνουνε ίσως γτ φοβούντε τα μπινελίκια :)

GTS
08-01-08, 09:39
Τεχνικοί-υπεργολάβοι είναι και ελέγχουν απλά αν έρχεται σήμα στον κατανεμητή και στο διαμέρισμα...έξτρα χρέωση? :rofl:

Περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο? Σώθηκες!! Πάρε εσύ και χώνε!

rcs
08-01-08, 11:46
Με ποιον να τα βάλεις ρε φίλε....θα τους κλ@σεις μια μάντρα, κάθε μέρα μπινελίκια ακούνε οι χοντρόπετσοι, βλέπεις να γίνεται τίποτα.....

Έτσι μου έρχεται, να ακυρώσω το Ζίστο και να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ.....είμαι περίεργος να δω σε πόσες ώρες, όχι ημέρες θα έχω τηλέφωνο

Δίκιο έχεις!Απλώς αν έχεις μόνο Οτε ξέρεις σε ποιόν να απευθυνθείς.Τώρα σε ποιόν?Ο ένας ρίχνει τις ευθύνες στον άλλον.Αν και όπως είπα για μένα φταίει η τελλας.

Σε μισή ώρα θα κάνω αίτηση για επιστροφή Οτε.Το τηλέφωνο γυρνάει σε 2 ημέρες.Το ίντερνετ θέλει περίπου 10.

Είμαι περίεργος να δω τι εστί ΟΤΕ και κατά πόσο θα φτιάξει η γραμμή.....

........Auto merged post: rcs added 6 Minutes and 3 Seconds later........


Τεχνικοί-υπεργολάβοι είναι και ελέγχουν απλά αν έρχεται σήμα στον κατανεμητή και στο διαμέρισμα...έξτρα χρέωση? :rofl:

Περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο? Σώθηκες!! Πάρε εσύ και χώνε!
Αυτό μπορεί να ισχύει για την τελλας.Η φόρθνετ στέλνει τεχνικούς που πραγματικά σκίζονται να σε εξυπηρετήσουν.Παρά το μπάχαλο που επικρατεί στην φορθνετ από δική μου εμπειρία προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν άσχετα αν δεν προλαβαίνουν.....βλεπεις την αντιμετωπιση τους.....υπαρχει εστω και ενα ιχνος σεβασμου.

Στην τελλας τίποτα.Για ένα ρεσετ που ήθελε η γραμμή μου έπρεπε να σκοτωθώ με τους υπαλλήλους μετά από 4 ημέρες και σε 10 λεπτά είχε λυθεί.

GTS
08-01-08, 11:46
Για κάνε και ενημέρωσέ μας.....έχω δώσει διορία στον εαυτό μου μέχρι τη Δευτέρα. Μετά διακόπτω το Ζίστο και επιστρέφω ΟΤΕ (προσωρινώς)

ermis333
08-01-08, 12:59
Πήγαινετε σε καμιά NETONE και αφήστε τον ΟΤΕ, αυτό ακριβώς θέλει ο ΟΤΕ να "δημιουργεί" προβλήματα τα οποία χρειάζονται λύση από αυτόν, ο τελευταίος να εξαντλεί όλα τα χρονικά περιθώρια και ο χρήστης να βρίζει το πάροχο και να ξαναγυρίζει στον ΟΤΕ.

GTS
08-01-08, 13:09
Είπα προσωρινά :whistle:

Αλλά η απάθεια της Τελλάς και η ανικανότητά της να με ενημερώσει είναι παροιμιώδης...στον ΟΤΕ πρώτα λοιπόν και μετά βλέπουμε..

Αλήθεια Ερμή, αν καταγγείλω τη σύμβαση θα πρέπει να καταβάλλω ρήτρα μετά από όλα αυτά?

ermis333
08-01-08, 15:30
Είπα προσωρινά :whistle:

Αλλά η απάθεια της Τελλάς και η ανικανότητά της να με ενημερώσει είναι παροιμιώδης...στον ΟΤΕ πρώτα λοιπόν και μετά βλέπουμε..

Αλήθεια Ερμή, αν καταγγείλω τη σύμβαση θα πρέπει να καταβάλλω ρήτρα μετά από όλα αυτά?

Βασικά στείλε ΦΑΞ όπου θα τους ενημερώνεις ότι θα προβείς σε καταγγελεία της Σύμβασης με κοινό παραλήπτη την ΕΕΤΤ, γνωστοποιώντας παράλληλα στην Tellas ότι δεν θα πληρώσεις ούτε cent για την περίοδο του προβλήματός σου (δώσε και ημερομηνία). Μετά βλέπεις και κάνεις, αν πάς στον ΟΤΕ να σου κάνει τη διαδικασία στάνταρ θα πληρώσεις την ρήτρα.

Από την άλλη άμα διακόψεις μόνος σου την Tellas θα μείνεις και άλλο διάστημα χωρίς ΝΕΤ κτλ, μέχρι να σου ενεργοποιηθεί ο ΟΤΕ.

ΑΥτά όμως δεν τα ξέρω καλά, μόνον οι δικηγόροι μπορούν να στα πούν.

rcs
08-01-08, 15:38
Πήγαινετε σε καμιά NETONE και αφήστε τον ΟΤΕ, αυτό ακριβώς θέλει ο ΟΤΕ να "δημιουργεί" προβλήματα τα οποία χρειάζονται λύση από αυτόν, ο τελευταίος να εξαντλεί όλα τα χρονικά περιθώρια και ο χρήστης να βρίζει το πάροχο και να ξαναγυρίζει στον ΟΤΕ.
Δεν πιστεύω ότι ισχύει αυτό που λες.Είναι γενίκευση.Και οι γενικεύσεις....ξέρεις.
Δεν πιστεύω ότι για τις συνακροάσεις και τις 100 αποσυνδέσεις την ημέρα φταίει ο Οτε.Όταν για ένα χρόνο είχα άψογες υπηρεσίες.
Εξάλλου η τελλας αν ισχύει αυτό που λες θα έπρεπε να προφυλάξει το όνομά της και τους πελάτες της.
Το πρόβλημα είναι η στάση της και ο σεβασμός που δείχνει σε αυτούς που έχουν προβλήματα.
Τώρα αν κάποιος δεν έχει προβλήματα λογικό είναι να μην μπορεί να καταλάβει και την άλλη πλευρά.

archangelic
08-01-08, 15:41
Δηλαδή ζητάω εγώ να ερθει τεχνικός στο σπίτι μου από την tellas ?
Πληρώνω extra στην tellas για την παρουσία του τεχνικου ?
Είναι υποχρεωμένοι να μου στείλουνε τεχνικο ?

Ερμή απο οτι φαίνεται γνωρίζεις απο τέτοια πράγματα , άμα πάω και τους καταγγήλω στην υπηρεσία προστασίας καταναλωτών είναι το ίδιο πράγμα ? (γιατί δεν ξέρω τι είναι η ΕΕΤΤ και ούτε πως θα έρθω σε επαφή μαζί τους ...)

GTS
08-01-08, 15:42
Ερμή, νετ έχω, αλλά όχι από Τελλάς (κάπου το αναφέρω πριν πως)..

Πριν σε διαβάσω, είχα ήδη στείλει φαξ, όπου τους λέω πως την Δευτέρα 14/01/2008 θα διακόψω την υπηρεσία εάν δεν έχει αποκατασταθεί η βλάβη...

Θα το διακόψω και ας έρθουν να μου ζητήσουν ρήτρα. Δε γουστάρω τα μπλεξίματα με δικηγόρους αλλά αν με κυνηγήσουν, θα αναγκαστώ να αμυνθώ

GTS
10-01-08, 10:33
Χαχαχαχαχα...από χθες έχω και πάλι τηλέφωνο+νετ....με παίρνει τεχνικός της Τελλάς και μου λέει πως 07/01/2008 στείλανε ξανά βλάβη στον ΟΤΕ και πως ο ΟΤΕ την έκλεισε αυτή τη φορά το πρωϊ της 09/01/2008....και πράγματι, η γραμμή επανήλθε...

Τι σχόλιο να κάνω τώρα? Δικαιώθηκε ξανά ο Ερμής γι'αυτά που έλεγε αρχικά...

Η καταγγελία έχει πάει όμως και είμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσει επισήμως η Τελλάς και αν θα τα ρίξει στον ΟΤΕ, τι θα απαντήσουν από εκεί.....

Κάποιος πάντως έχει λερωμένη τη φωλιά του περισσότερο

rcs
10-01-08, 12:34
Επιτέλους!Εύχομαι να είναι η τελευταία περιπέτειά σου....
Τα φαξ εκφοβισμού πάντα κάνουν δουλειά.Δεν είναι τυχαίο.

Διαβάζοντας το ποστ #34 του Ερμή -που αναφέρει τα πράγματα ως έχουν- ο Οτε δεν αναλαμβάνει την επιστροφή σε αυτόν αν δεν διακόψεις μόνος σου το συμβόλαιο από την τελλας.Γενικώς δεν αναλαμβάνει καμία διαδικασία.Την αίτηση όμως την δέχεται......

Ερμή να την εμπιστευτώ τελικά την Netone? (Shared)

chosen0ne
10-01-08, 13:10
Κι εγώ που ενεργοποιήθηκα 12 οκτωβρίου στην Tellas και δεν συγχρόνιζε το modem μου (συνέχεια αναβόσβηνε το DSL λαμπάκι, τίποτα άλλο)μετά απο εκατοντάδες τηλέφωνα στο 13800 και αφού το είχαν δηλώσει σαν πρόβλημα καμιά 100στη φορές, αρχές νοεμβρίου και συγκεκριμένα 2 νοεμβρίου αν θυμάμαι καλά, έστειλα ένα φαξ που έλεγα απλά ότι ενεργοποιήθηκα 12 οκτωβρίου, έχω το τάδε πρόβλημα, έχω πάρει πάρα πολλά τηλέφωνα στο 13800 και εφόσον δεν είστε άξιοι να τηρήσετε τους όρους του συμβολαίου σας, θα προβώ σε διακοπή εντός της επόμενης εβδομάδας. Και να σου 7 του μηνός συγχρονίζει το πρωί που δοκίμασα το modem και λίγες ώρες μετά κατά τις 3 το μεσημέρι με πήραν και απο το τεχνικό τμήμα να ρωτήσουν αν είναι εντάξει.....;) Τόσο καιρό που το δήλωνα σα βλάβη, ούτε μια φορά δε με πήραν........οπότε αν έχετε προβλήματα, μόνο με φαξ :closed:
Ξέρω θα βρεθούν πολλοί, να πουν αυτά είναι για παιδάκια, εδώ μιλάμε για επίσημες εταιρίες που δεν φτιάχνουν βλάβη με εκφοβισμό και έχουν κύρος και μπλα μπλα μπλα...ε εσείς αν θέλετε, ακούστε αυτούς! :worthy::respekt:

ermis333
10-01-08, 16:18
Επιτέλους!Εύχομαι να είναι η τελευταία περιπέτειά σου....
Τα φαξ εκφοβισμού πάντα κάνουν δουλειά.Δεν είναι τυχαίο.

Διαβάζοντας το ποστ #34 του Ερμή -που αναφέρει τα πράγματα ως έχουν- ο Οτε δεν αναλαμβάνει την επιστροφή σε αυτόν αν δεν διακόψεις μόνος σου το συμβόλαιο από την τελλας.Γενικώς δεν αναλαμβάνει καμία διαδικασία.Την αίτηση όμως την δέχεται......

Ερμή να την εμπιστευτώ τελικά την Netone? (Shared)

Ναι η ΝΕΤΟΝΕ έχει δώσει καλά δείγματα γραφής με καλή υποστήριξη, παντού όμως παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.