PDA

Επιστροφή στο Forum : 134



akourou
28-08-03, 12:37
καλω σημερα 28-8-2003 το 134.

γεια σας κλπ

-μπορω να ζητησω adsl και να μην παρω το modem που προτεινετε?
-οχι κυριε, δεν γινεται.
-Ακουστε, μενω στην αθηνα, σε περιοχη που δινετε το jetspeed, αλλα σε 3 μηνες μετακομιζω πεντελη οπου δινετε ενα αλλο modem. Πρεπει να πληρωσω modem 2 φορες?
-Περιμενετε λιγο κυριε.
.............
Ναι κυριε, πρεπει να το ξαναπληρωσετε το modem.

ευχαριστω, γεια σας

elias24
28-08-03, 22:30
Λοιπόν σύμφωνα με το τι λέγετε δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις MODEM απο ΟΤΕ, αλλά οι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ έχουν ενημερωθεί οτι είσαι υποχρεωμένος να πάρεις. Χρειάζεται να πας στο κατάστημα του ΟΤΕ και να κάνεις την αίτηση εκεί, υποδικνύοντας στον υπάλληλο το ακριβές σημείο της σύμβασης στο οποίο αναφέρεται οτι δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις modem απο αυτούς (Αυτά εχω διαβάσει να λένε άλλοι τουλάχιστον)

Εναλλακτικά μπορείς να ενεργοποιήσεις την γραμμή σου μέσω ενός ISP, ο οποίος αγοράζει χονδρικά ADSL γραμμές απο ΟΤΕ. Αναλαμβάνει να πληρώσει αυτός τον ΟΤΕ για σένα (εσύ θα πληρώνεις και τον ΟΤΕ και τον ISP στον ISP) και MODEM παίρνεις εσύ αν θέλεις και ότι θέλεις. Για την ώρα μόνο η ACN έχει ιδανικό service στο συγγεκριμμένο τομέα, αν και κάνει κάτι αντίστοιχο και η SparkNet.

ACN service:

- Γλιτώνεις το κόστος εγκατάστασης (50 +ΦΠΑ), αν ξέρεις να την κάνεις μόνος σου (και να μη ξέρεις ρώτα στο forum και θα σου πουν)
- Modem ότι θέλεις παίρνεις και ΑΝ θέλεις. Το splitter δωρεαν
- Άμεση εγκατάσταση (είτε μόνος σου είτε με ACN τεχνικούς) αμέσως με την ενεργοποίηση της γραμμής ADSL (9-15 μέρες. Αν κάνεις αίτηση σε ΟΤΕ δε μετράς μέρες αλλα μήνες)
-Ελάχιστο συμβόλαιο 2 μήνες. Για να διακόψεις, πρέπει να ενημερώσεις άλλους 2 μηνές πρίν

SparkNet service:

- Το MODEM σου παρέχεται απο την SparkNet και είναι δωρεάν, μαζί με το splitter
- Ελάχιστο συμβόλαιο 1 χρόνος
- Δεν γλιτώνεις το κόστος εγκατάστασης (50+ΦΠΑ) ακόμα και αν κάνεις την εγκατάσταση μόνος σου
- Και εδώ άμεση εγκατάσταση αμέσως με την ενεργοποίηση της γραμμής

akourou
29-08-03, 00:07
λοιπον πηρα και την ACN και μου τα ειπε περιπου οπως εσυ. Η διαφορα ειναι οτι μου προτεινε το jetspeed100 και οταν της ειπα για αλλο modem μου ειπε οτι δεν γινεται γιατι οι τεχνικοι τους εχουν δοκιμασει και δεν παιζει αλλο modem.
Εγω ειμαι σε intracom dslam οποτε παιζει το zyxel.

@ ADSLgr.com All rights reserved.