PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικα Τηλεφωνηματα



Διονύσης
31-03-05, 15:29
Καλησπέρα,

Έχω σύνδεση ADSLΤΕΛΛΑΣ 384 σε γραμμή ΟΤΕ (κέντρο Αμαρουσίου). Στους 7 μήνες που χρησιμοποιώ τη σύνδεση ADSL 384 αντιμετώπισα αραιά-και-που ένα μικροζήτημα το οποίο όμως δεν μπορώ να είμαι σίγουρος που οφείλεται. Στα καλά καθούμενα (σε κουφές ώρες δηλ. μετά τα μεσάνυχτα) χτυπάει το τηλ. και σηκώνοντάς το ακούω ένα επαναλαμβανόμενο ήχο (σαν FAX). Ο ΠΟΤΕΣ είπε οτι μπορεί (...) να γίνονταν δοκιμές από το κέντρο Αμαρουσίου (τόσο αργά;).
Σας έχει συμβεί εσάς; Τι μπορεί να το προκαλεί; Είναι κάποια ανωμαλία της ADSL γραμμής (βλ. σχετικό άρθρο για προβλήματα ΑDSL γραμμής από πλευρά συνδρομητή); Μήπως το προκαλεί κάποιος hacker (τραβηγμένο ακούγεται);

Ευχαριστώ!

bennasi4
31-03-05, 15:35
Φιλε Παρομοιο Προβλημα Ειχα Νομιζω Οταν Ειχα Βαλει Αυτοματο Τηλεφωνητη..αν Εχεισ Για Δοκιμασε Να Τον Βγαλεισ Και Δεσ

GregoirX23
31-03-05, 16:41
εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα με το πλαισιο...μεσα στα μεσανυχτα οχι καθε βραδυ νεμαιν χτυπαγε το τηλ εδειχνε το νουμερο του πλαισιου και ακουγοταν ηχος φαξ...την επομενη πηρα να δω τι παιζει και τους ειπα ετσι κ εστι...ουτω περιεργως δεν ξερανε τπτ αλλα μετα απο λιγη συζητηση και ψαξιμο βρηκαν οτι ειχε ξεχαστει το νουμερο μου απο καποια αποδειξη η κατι τετοιο στο φαξ τους...και προσπαθουσε το φαξ να στειλει κατι...τωρα τι δεν εχω ιδεα..δεν με ειπανε..και δεν το αφησα και γω να κανει ληψη το δικο μου και δεν εμαθα τι επαιζε αλλα μετα σταματησε...

divisionbell
31-03-05, 16:43
Αφού ακούς ήχο παρόμοιο με φάξ, μάλλον κάποιος έχει βάλει λάθος νούμερο στην λίστα του φάξ του που τα στέλνει σε πολλά διαφορετικά νούμερα και σε καλεί κατά λάθος κάποια εταιτία μάλλον. Αντί δηλαδή για 12345678 καλεί 12345677. Γίνεται βράδυ αυτό γιατί έχει πιο λίγη κίνηση και πιο μικρή χρέωση. Αναγνώριση κλήσης δεν έχεις;

power
31-03-05, 17:17
Ότι σου είπαν και τα παιδιά. Αν δεν έχεις αναγνώριση, βάλε στη γραμμή ενα φαξ να δεις από ποιον είναι, και αν δεν έχεις και φαξ, βάλε στο αναλογικό μοντεμ του pc το καλώδιο, πέρνα και ένα software fax (ακόμα και των windows) και άσε να απαντήσει αυτό.

GusHAF
31-03-05, 18:34
Κατά πάσα πιθανότητα είναι προσπάθεια να σου στείλει fax κάποια εταιρεία με auto sending. Μου έχει τύχει και εμένα (χτύπαγε το τηλέφωνο σε συγκεκριμένες ώρες ανάμεσα στις 23:00-05:00 και συνήθως τρίτη και πέμπτη) και έκανα να το λύσω κανένα δίμηνο καθώς ενώ είχα τον αριθμό τους δεν μπορούσα να τους βρω στο τηλέφωνο ποτέ. Κάποια στιγμή όμως τους βρήκα και κάποια πολύ ευγενική υπάλληλος μου εξήγησε ότι ήμουν σε λίστα αυτόματων ενημερώσεων για κάποιο έντυπο που αφορούσε γραφίστες....anyway σε 10 seconds με είχε βγάλει απο την λίστα και απο τότε δεν με ξαναενόχλησε κανείς.

wolfman
31-03-05, 19:45
Την έχω πάθει κι εγώ κάμποσες φορές, κι είναι πράγματι εκνευριστικό. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ολόκληρο το νούμερο, άρχιζε όμως με 98... Προσπάθησα να πάρω πίσω και δεν έβγαινε γραμμή.

Διονύσης
24-05-05, 17:41
Παιδιά μετά από 2 μήνες μπορώ να πω οτι το παραπάνω πρόβλημα λύθηκε!
Ο ΠΟΤΕ μετά από τρία ραντεβού όπου:
α) στο πρώτο πέρασαν-δεν με βρήκαν-έφυγαν (είχα ζητήσει ειδοποίηση για να βρίσκομαι κι εγώ στο σπίτι αλλά με έγραψαν εκεί που δεν πιάνει η συνική μελάνη.....)
β)στο δεύτερο ο τεχνικός ήρθε Σάββατο και δεν μπήκε καν στον κόπο να ζητήσει έλεγχο γραμμής από το Κέντρο Αμαρουσίου (απλά διαπίστωσε οτι είχα γραμμή και έκανε μπιπ μπιπ ....... ουδέν σχόλιον)
γ)στο τρίτο και φαρμακερό οι άνθρωποι βρήκαν τα εξής: η γραμμή μου δεν έκανε καλή επαγωγή ("επαφή") με μιά άλλη γραμμή που βρισκόταν σε σύζευξη με τη δική μου (????) με αποτέλεσμα να λαμβάνω την ειδοποίηση κλήσης άλλης γραμμής (κοινώς να χτυπά το τηλ μου) και φυσικά να μην ακούω τίποτα στην άλλη άκρη του ακουστικού παρά μόνο έναn ήχο σαν modem. Aυτά και εις ανώτερα....Τώρα ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναξυπνήσω κάποια τρελή ώρα στα μεσάνυχτα γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όλους μαζί τεχνικούς και μη! LOL

TYRONAGA
24-05-05, 20:03
γ)στο τρίτο και φαρμακερό οι άνθρωποι βρήκαν τα εξής: η γραμμή μου δεν έκανε καλή επαγωγή ("επαφή") με μιά άλλη γραμμή που βρισκόταν σε σύζευξη με τη δική μου (????) με αποτέλεσμα να λαμβάνω την ειδοποίηση κλήσης άλλης γραμμής (κοινώς να χτυπά το τηλ μου) και φυσικά να μην ακούω τίποτα στην άλλη άκρη του ακουστικού παρά μόνο έναn ήχο σαν modem. Aυτά και εις ανώτερα....Τώρα ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναξυπνήσω κάποια τρελή ώρα στα μεσάνυχτα γιατί θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όλους μαζί τεχνικούς και μη! LOL
Χμμμ ενδιαφέρον και τρελό...Μην τους παρεξηγούμε όμως ...!! έχουν μάθει στις υποκλοπές!!!

grtt
01-06-05, 09:54
Χα, χα.. Τώρα τι θυμήθηκα;;;
Πριν καμιά δεκαετία, όταν υπήρχαν ακόμα οι αναλογικές γραμμές, τι μαλ*** είχε κάνει ο ΟΤΕ; Είχε δώσει κατα λάθος τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου του σπιτιού μου και σε άλλο σπίτι 1-2 χλμ παρακάτω από εμένα. Με αποτέλεσμα:
1) Όταν χτυπούσε το τηλέφωνο να χτυπάει και σε εμένα και στο άλλο σπίτι
2) Να μπορώ να σηκώσω το ακουστικό και να μιλήσω με την κυρία που έμενε 2 χλμ παρακάτω
3) Η οποία κυρία τηλεφωνούσε Λονδίνο κλπ (που ήταν και πανάκριβα τότε).

Και όταν τελικά μετά από 3-4 μέρες και επανειλλημενα τηλεφωνήματα φτιάχτηκε το πρόβλημα ο τεχνικός του ΟΤΕ που μου τηλεφώνησε να με ενημερώσει ότι είχε φτιαχτεί το πρόβλημα να μου λέει: "ε, εντάξει, τώρα σε λίγο καιρό με τις ψηφιακές γραμμές, έτσι θα είναι, θα μπορείς να κάνεις τηλεδιάσκεψη με 3-4 άτομα μαζί!!"..Πάλι καλά που δεν μου ζήτησε να τους πω και ευχαριστώ!!

kubiak
01-06-05, 10:35
Και όταν τελικά μετά από 3-4 μέρες και επανειλλημενα τηλεφωνήματα φτιάχτηκε το πρόβλημα ο τεχνικός του ΟΤΕ που μου τηλεφώνησε να με ενημερώσει ότι είχε φτιαχτεί το πρόβλημα να μου λέει: "ε, εντάξει, τώρα σε λίγο καιρό με τις ψηφιακές γραμμές, έτσι θα είναι, θα μπορείς να κάνεις τηλεδιάσκεψη με 3-4 άτομα μαζί!!"..Πάλι καλά που δεν μου ζήτησε να τους πω και ευχαριστώ!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ...
(καλά που δεν μπέρδεψε και την τηλεδιάσκεψη με τις ζαρτούπες)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.