PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντύπωση από τη Forthnet



Νεοπτόλεμος
18-12-07, 22:56
Μπράβο στη Forthnet.

Να μην γράφουμε μόνο τα άσκημα των εταιρειών. Να γράφουμε και τα καλά τους.

Κατ’ αρχή δεν έχω σχέση με την Forthnet. Όπως φαίνεται και από το profil μου είμαι σε άλλη εταιρεία.

Μου τηλεφώνησαν όμως από τη Forthnet για να πουν να γραφώ σε αυτούς. Από γνωστούς μου είχα ακούσει ότι έχουν προβλήματα. Κάνουν πολύ ώρα να σε εξυπηρετήσουν τηλεφωνικά, μεγάλη αναμονή να σε συνδέσουν σε aDSL κλπ.

Ανέφερα τα προβλήματα στην κυρία που μου τηλεφώνησε λέγοντας της «Βελτιώστε πρώτα την εξυπηρέτηση των ήδη υπαρχόντων πελατών σας και μετά ψάχνετε για καινούργιους».

Ενώ άλλες εταιρείες απαντάνε με γενικολογίες του στυλ: «Είμαστε καλή εταιρεία, αγαπάμε τους πελάτες μας κλπ» Η εν λόγω κυρία μου ζήτησε αμέσως τηλέφωνο του παραπονούμενου και του τηλεφώνησε να του λύσει το πρόβλημα.

Αυτό δεν συμβαίνει με άλλες εταιρείες. Όταν μου τηλεφώνησαν από την ΟΝ και τους απάντησα ότι δεν γράφομαι σε αυτούς επειδή τα modems τους έχουν σφραγισμένες τις θύρες των torrents και οι συνδρομητές τους δεν μπορούν να ανταλλάξουν αρχεία κάνανε την πάπια. Χρειάστηκε να τους αναφέρω το περιοδικό που τα έγραφε για να μουδιάσουν κάπως χωρίς πάλι να απαντήσουν.

Τουλάχιστον η Forthnet παρουσίασε την καλή διάθεση να λύσει το πρόβλημα.

:oneup:

kapodistrias
18-12-07, 23:18
Πως είσαι τόσο σιγουρος οτι τελικά θα τον έπαιρνε;;Μήπως όλα είναι θέμα marketing...

theopan
18-12-07, 23:56
Ενώ άλλες εταιρείες απαντάνε με γενικολογίες του στυλ: «Είμαστε καλή εταιρεία, αγαπάμε τους πελάτες μας κλπ» Η εν λόγω κυρία μου ζήτησε αμέσως τηλέφωνο του παραπονούμενου και του τηλεφώνησε να του λύσει το πρόβλημα.


:oneup:

Δε μου το έλεγες να σου έδινα να δώσεις και το δικό μου τηλέφωνο; Τελικά έχουν ξεπεράσει κάθε όριο...

mousse
19-12-07, 00:14
οπως εχω ξαναπει, η forthnet μπορει να ειναι χαλια, αλλα ειναι λιγοτερο χαλια απο τις αλλες εταιρεις.... και ο οτε εχει καλη εξυπηρέτηση γιατι εχει 1000 κηφηνες ετσι για πλακα να σηκωνουν τηλεφωνα.
ο οτε μας ξεζουμισε τοσα χρονια, ειχαμε ξεχασει τη θα πει επικοινωνια με τις χρεωσεις του.

και εγω με την forthnet περασα 1 δυσκολο μηνα, αλλα εδω και ενα χρονο περιπου δεν εχω κανενα προβλημα.

globalnoise
19-12-07, 00:40
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις όμως, το γεγονός οτι είσαι εδώ και τα γράφεις αυτά σε συνδιασμό με την δυνατότητα του οτι εγώ και οι 50 (λέω εγώ τώρα) υπόλοιποι που μπήκαν στο thread τα διαβάσαμε αυτά δεν σου ερεθίζει την απορία να πεις «isn't it all about marketing?».

Θέλω να σου εξηγήσω πως η υπάλληλος έκανε την δουλειά της και την νοιάζει να πάρει το bonus της και όχι τόσο να εξυπηρετήσει κόσμο. Υπάρχουν βέβαια και υπάλληλοι με ενδιαφέρον. Σαφώς οι άλλοι όμως είναι περισσότεροι..

Από την άλλη, για την forthnet έχω τις σχεδόν καλύτερες εντυπώσεις. Τον λόγο που πέφτει τόσο σκύλιασμα (aka bitching) εδώ μέσα από τους μεν για τους δεν και από τους δεν για τους μεν κ.ο.κ. το μόνο που μου δίνει να καταλάβω είναι ένα από τα γνωρίσματα του Έλληνα -όπως θέλετε πείτε το-. Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να μπαίνουμε σε ελάχιστη ουσιώδη αντιπαράθεση υποστηρίζοντας κάποιον τον οποίο πληρώνουμε. Δεν υπάρχει λόγος. Εκτός και αν είστε πρόβατα. Στην ουσία όλοι σχεδόν στα ίδια επίπεδα κοιμαίνονται. Where's the big deal?

Υ.Γ. Eίμαι yo και διατυπώνω ορισμένες φράσεις στην αγγλική, συγγνώμην.

dleyteris
19-12-07, 00:44
η απορια μου ειναι η εξης εμενα.

εγω συνδεομαι επιτελους απο 12/12/07 μεσο Α.Ρ.Υ.Σ. στο 1Mbit.

τωρα που εκανε νεες προσφορες ο οτε και μειωσεις ταχυτητων εγω θα εχω καποιο οφελος? η θα πρεπει να περιμενω 6 μηνες να γινει αοριστου και να κανω αναβαθμιση εως 2?
θα γινει διπλασιασμος αραγε?

mousse
19-12-07, 01:18
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις όμως, το γεγονός οτι είσαι εδώ και τα γράφεις αυτά σε συνδιασμό με την δυνατότητα του οτι εγώ και οι 50 (λέω εγώ τώρα) υπόλοιποι που μπήκαν στο thread τα διαβάσαμε αυτά δεν σου ερεθίζει την απορία να πεις «isn't it all about marketing?».

Θέλω να σου εξηγήσω πως η υπάλληλος έκανε την δουλειά της και την νοιάζει να πάρει το bonus της και όχι τόσο να εξυπηρετήσει κόσμο. Υπάρχουν βέβαια και υπάλληλοι με ενδιαφέρον. Σαφώς οι άλλοι όμως είναι περισσότεροι..

Από την άλλη, για την forthnet έχω τις σχεδόν καλύτερες εντυπώσεις. Τον λόγο που πέφτει τόσο σκύλιασμα (aka bitching) εδώ μέσα από τους μεν για τους δεν και από τους δεν για τους μεν κ.ο.κ. το μόνο που μου δίνει να καταλάβω είναι ένα από τα γνωρίσματα του Έλληνα -όπως θέλετε πείτε το-. Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να μπαίνουμε σε ελάχιστη ουσιώδη αντιπαράθεση υποστηρίζοντας κάποιον τον οποίο πληρώνουμε. Δεν υπάρχει λόγος. Εκτός και αν είστε πρόβατα. Στην ουσία όλοι σχεδόν στα ίδια επίπεδα κοιμαίνονται. Where's the big deal?

Υ.Γ. Eίμαι yo και διατυπώνω ορισμένες φράσεις στην αγγλική, συγγνώμην.

εχεις 100% δικιο και ειναι λογικο το σκεπτικο σου, και εγω βαρεθηκα να διαβαζω στα φορουμς για ποσο κακη ή καλη ειναι η καθε εταιρεια... απλα καμια φορα θελω να πω και εγω κατι.

προβατα γινομαστε καμια φορα χωρις να το καταλαβουμε...ισως το μονο καλο απο ολα αυτα ειναι για να βλεπουν οι εταιρειες οτι δεν ειμαστε παντα προβατα και το ψαχνουμε το θεμα.
κατα τα αλλα, κουβεντα να γινετε.

Νεοπτόλεμος
19-12-07, 23:55
Πως είσαι τόσο σιγουρος οτι τελικά θα τον έπαιρνε;;Μήπως όλα είναι θέμα marketing...

Της τηλεφώνησα για επαλήθευση. Όταν το marketing συνδυάζεται με εξυπηρέτηση ο καταναλωτής έχει μόνο όφελος.


Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις όμως, το γεγονός οτι είσαι εδώ και τα γράφεις αυτά σε συνδιασμό με την δυνατότητα του οτι εγώ και οι 50 (λέω εγώ τώρα) υπόλοιποι που μπήκαν στο thread τα διαβάσαμε αυτά δεν σου ερεθίζει την απορία να πεις «isn't it all about marketing?».

Σαφώς δεν έγραψα ότι η Forthnet είναι ανθρωπιστικό ίδρυμα. Για μάζεμα πελατών πρόκειται. Προσπάθεια όμως που γίνεται μέσω εξυπηρέτησης (έστω και ενός μεμονωμένου) και όχι εξαπάτησης όπως άλλες εταιρείες.


Εκτός και αν είστε πρόβατα. Στην ουσία όλοι σχεδόν στα ίδια επίπεδα κοιμαίνονται. Where's the big deal?

There is no big or little deal, only a small good word in a small world.

That’s all


εχεις 100% δικιο και ειναι λογικο το σκεπτικο σου, και εγω βαρεθηκα να διαβαζω στα φορουμς για ποσο κακη ή καλη ειναι η καθε εταιρεια... απλα καμια φορα θελω να πω και εγω κατι.

Και όμως η γνώμη του κάθε ενός και η πείρα από την εταιρεία που ανήκουν βοηθάει πολλούς.

Πολλοί δεν γραφτήκανε στη Vivodi πχ λόγω του βρισίματος που τρώει εδώ μέσα. :oops:

Όσο κι αν φαίνεται αυτό απίθανο ισχύει.

sdikr
21-12-07, 00:32
Και τι αλλάζει αυτό στα 30+ λεπτά στην αναμονή του CC;

Αλήθεια ποιος είναι ο λόγος που έγινε αυτό το ποστ;
Και ας δούμε πρώτα αν λύσει το πρόβλημα

ΥΓ η Ontelecoms το έχει κάνει, για όλους

@ ADSLgr.com All rights reserved.