PDA

Επιστροφή στο Forum : Downstream Margin



dentnick
19-12-07, 00:24
Έχω 2play εδω και λίγο καιρό με στατιστικα αυτα που φαίνονται πιο κατω

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 18625 kbps
Upstream Rate: 508 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 3 db
Downstream Line Attenuation: 17 db
Upstream Line Attenuation: 3.5 db
Downstream Transmit Power: 9 db
Upstream Transmit Power: 21 db


πολλές φορές όμως μετά απο μια κλήση το downstream margin γίνεται τεράστιο και το αποτέλεσμα είνα το download να σέρνεται.
Ξέρει κανείς πού οφείλεται αυτό και τί μπορώ να κάνω;

deniSun
19-12-07, 13:48
Αποσυνδέσεις έχεις;
Ποιο router έχεις;

dentnick
19-12-07, 13:51
Αποσυνδέσεις έχεις;
Ποιο router έχεις;

linksys wag200
αποσυνδέσεις όχι δεν εχω μεχρι στιγμής....1 καθε 3 μερες περιπου

slaughter
19-12-07, 14:03
φίλτρα είναι ελεγμένα???
δοκίμασε με καινούργια φίλτρα ...

deniSun
19-12-07, 14:24
linksys wag200
αποσυνδέσεις όχι δεν εχω μεχρι στιγμής....1 καθε 3 μερες περιπου

έχεις το τελευταίο fw;

dentnick
19-12-07, 21:47
έχεις το τελευταίο fw;

ναι το τελευταίο
κάπου είχα διαβάσει εδώ στο forum ότι και άλλοι συνδρομητές 2play είχαν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ

kitrinos21
09-02-08, 20:13
μιας και δεν εχει γραψει κανενας τιποτα εδω και μερες να ρωτησω εγω αν τα προβληματα που ειχε ο dentnick με τη γραμμη συνεχιζουν?Αν οχι τι αλλαξε?
Γιατι αν εγω εχω HOL εχω ακριβως τα ιδια προβληματα

deniSun
10-02-08, 10:35
Ζήτησε έλεγχο της γραμμής.

hel
10-02-08, 13:48
μιας και δεν εχει γραψει κανενας τιποτα εδω και μερες να ρωτησω εγω αν τα προβληματα που ειχε ο dentnick με τη γραμμη συνεχιζουν?Αν οχι τι αλλαξε?
Γιατι αν εγω εχω HOL εχω ακριβως τα ιδια προβληματα

Τι πρόβλημα δηλαδή;

kitrinos21
10-02-08, 18:09
το προβλημα ειναι οτι και σε εμανα το Downstream Margin και σε εμενα ξαφνικα μεγαλωνη με αποτελεσμα να κοβετε η συνδεση το γραφω και ποιο πανω!!!

Τι πρόβλημα δηλαδή;

notios7
10-02-08, 23:06
ολοι το ιδιο εχουμε.δοκιμασα τα παντα,αλλα σιγουρα φορτνετ μερια το προβλημα.η μαλον πιο σωστα οτε και γραμμη.:whistle:

hel
10-02-08, 23:23
το προβλημα ειναι οτι και σε εμανα το Downstream Margin και σε εμενα ξαφνικα μεγαλωνη με αποτελεσμα να κοβετε η συνδεση το γραφω και ποιο πανω!!!

Μα όταν πέφτει γίνονται αποσυνδέσεις. Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά.

dentnick
11-02-08, 11:55
μιας και δεν εχει γραψει κανενας τιποτα εδω και μερες να ρωτησω εγω αν τα προβληματα που ειχε ο dentnick με τη γραμμη συνεχιζουν?Αν οχι τι αλλαξε?
Γιατι αν εγω εχω HOL εχω ακριβως τα ιδια προβληματα


Tο πρόβλημα με το μεγάλο νούμερο στο downstrean συνεχίζει αλλά όχι τόσο συχνά πλεον. Όπως επίσης παρατήρησα οτι κάποιες φορές επανέρχεται στο φυσιολογικό χωρίς reboot στο router.

kitrinos21
11-02-08, 21:20
Εγω εχω αρχιση να το ψαχνω και εχω καταληξη στο ειναι θεμα γραμμης(υγρασιες,παλια καλωδια,παλιος κατανεμητης)
Μεσα στην εβδομαδα θα κανω ενεργιες για να αλλαξω καλωδια και κατανεμητη στο κτηριο(μιας και μπορω)για να δω τι γινεται.
Υποθετο οτι κατι τετοιο ειναι και για ολους που εχουν ιδιο προβλημα ανεξαρτητα αν ειναι Forthnet,Hol,ON,NetOne...

@ ADSLgr.com All rights reserved.