PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάσταση υπηρεσίας Tellas LLU σε χάρτη



ntsili
19-12-07, 01:56
Ακολουθώντας το παράδειγμα του CNP5 για την ON σε αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=157088), σκέφτηκα ότι θα
ήταν καλό να φτιαχτεί και ένας αντίστοιχος χάρτης για το LLU της Tellas.
Eπειδή κάποιοι έχουν μόνο ADSL ή μόνο τηλεφωνία από το δίκτυο LLU της Tellas, δημιούργησα
2 χάρτες, έναν για την τηλεφωνία και έναν για το ADSL.



-Χάρτης ADSL LLU Tellas (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid= 109182083313737948211.000441961ec728fcf5f4c)

-Χάρτης Τηλεφωνία LLU Tellas (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid= 109182083313737948211.00044196db69d3b3297ab)


Μόλις μπείτε στον χάρτη με το link κάντε login και στη συνέχεια επιλέξτε "EDIT". Αφού τοποθετήσετε
το placemark και τις σχετικές πληροφορίες πατήστε "SAVE".

***Προσοχή όμως. Δεν μπορείτε να κάνετε αλλαγές με OPERA, διότι δεν εμφανίζει σωστά την
σελίδα. Χρησιμοποιήστε INTERNET EXPLORER ή FIREFOX.



Στον χάρτη ADSL (LLU Tellas):
Παρακαλώ γράψτε μόνο για την κατάσταση της υπηρεσίας ADSL LLU της TELLAS.

Αρχικά διαλέξτε Placemark (σημείο θέσης)
Πράσινο: η υπηρεσία λειρουργεί κανονικά
Μπλέ: η υπηρεσία έχει κάποια προβλήματα
Κόκκινο: η υπηρεσία δεν λειτουργεί, ή είναι πολύ προβληματική
Mωβ με τελεία: έχω υποστεί αδικαιολόγητη υποβάθμιση της ταχύτητας συγχρονισμού. (adslgr post : http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=154534)

Στον τίτλο σημειώστε το username του adslgr. Από κάτω μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε και τα
πεδία σχετικά με SNR, download, upload, attenuation κτλ, όπως και τί προβλήμα αντιμετωπίζετε
(πχ διαρκείς αποσυγχρονισμοί).
Καλό είναι να υπάρχει μια ομοιομορφία και το κείμενο να δείχνει ως εξής: (αν έχετε "πράσινο
placemark" δεν είναι απαραίτητο να συμπεριλάβετε σχόλια)

Τοπικό κέντρο ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ
Internet: ΟΚ
Σχόλια: Σταθερή γραμμή

Download: 11997 kbps
Upload: 1022 kbps
D/L SNR: 8.4 db
D/L Line Attenuation: 26.0 db
Router: USR9108


Στον χάρτη ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ (LLU Tellas):
Παρακαλώ γράψτε μόνο για την κατάσταση της υπηρεσίας ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ LLU της TELLAS.

Αρχικά διαλέξτε Placemark (σημείο θέσης)
Πράσινο: η υπηρεσία λειρουργεί κανονικά
Μπλέ: η υπηρεσία έχει κάποια προβλήματα
Κόκκινο: η υπηρεσία δεν λειτουργεί, ή είναι πολύ προβληματική

Στον τίτλο σημειώστε το username του adslgr. Από κάτω συμπληρώστε:
Τοπικό κέντρο xxxxxxx (Πχ: ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ)
Τηλεφωνία: ΟΚ (ή το πρόβλημα που μπορεί να έχετε, πχ lag ή echo κατά την συνομιλία...)

->Μεν ξεχάσετε να κάνετε (δωρεάν) εγγραφή προκειμένου να μπορείτε να προσθέσετε placemark.
->Γενικά ισχύει ότι λέει και ο CNP5 στο post του, οπότε στο placemark δηλώνετε ως τίτλο το
username του adslgr, και όχι περιγραφές όπως "Ηλεκτρικός Μοσχάτο".
;)

BELIS
19-12-07, 12:58
Πολύ καλή κίνηση.Να συμπληρώσω σε ότι αφορά εμένα ότι πλέον είναι όλα καλά επειδή με κλείδωσαν στα 8mbps.Όταν με πήγαν στα 12 απλά τρελάθηκα στα Disconnections επί ένα ολόκληρο μήνα μέχρι να έρθει σε επικοινωνία τεχνικός με μένα. Βέβαια με τις νέες τιμές του ΟΤΕ,κλείνοντας ένα χρόνο στην τελλάς σε 10 μέρες και επειδή η σταθερότητα του Ίντερνετ, είναι απαραίτητη για επαγγελματικούς λόγους μου, μάλλον θα σκεφτώ πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να επιστρέψω. Θα δούμε όμως. Βλέπετε αυτές οι διαδικασίες παραείναι χρονοβόρες, από την άλλη όμως δεν σας τη δίνει (τουλάχιστον όσοι έχετε πρόβλημα) και όλη αυτή η αβεβαιότητα ως προς την ολοκληρωμένη παροχή των υπηρεσιών από τους εναλλακτικούς φορείς???

ntsili
19-12-07, 15:22
Δεν βλέπω ιδιαίτερη "κίνηση" στον χάρτη. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν δουλεύει σωστά??
Ο αντίστοιχος της ΟΝ έχει γεμίσει καταχωρήσεις.
:hmm:

(για extra οδηγίες κοιτάξτε εδώ (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=157088) στο post του CNP5)

ntsili
20-12-07, 15:16
Αν μπορείτε γράψτε για τίτλο το login που χρησιμοποιείτε στο adslgr και όχι "σημείο θέσης 1,2,3..."
Επίσης όσοι έχετε αδικαιολόγητα χαμηλούς συγχρονισμούς στην σύνδεσή σας (adslgr thread (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=154534))
σημειώστε την τοποθεσία σας με μωβ placemark και όχι κόκκινο ή μπλε, ώστε να μπορούμε να εντοπίσουμε
πιο εύκολα τις περιοχές με πρόβλημα.

roulis
23-12-07, 14:14
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ΕΒΑΛΑ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ SLLU LINE KAI ΠΙΑΝΩ ΜΕΧΡΙ 4!!!!!
DSLAM ALEKSADRAS

Davout
23-12-07, 21:45
Λίγο δύσχρηστο μου φαίνεται, πήγα 10 φορές στους χάρτες logged στο google και δεν μπορούσα να κάνω add placemark. Τα κατάφερα αφού έπαιξα λίγο στις αριστερές στήλες, γράψτε στο αρχικό topic ότι πρέπει να πατήσεις στο EDIT για να προχωρήσεις σε edits και μετά SAVE, δε χρειάζεται να κοιτάμε το post του CNP5 για να το ανακαλύψουμε.

Έχω βάλει με πράσινο τα placemarks μου, άλλοι όμως θα τα βαζαν μπλε ή και μωβ ακόμα, διαβάστε τι γράφω όσοι ενδιαφέρεστε.

ntsili
23-12-07, 23:17
Λίγο δύσχρηστο μου φαίνεται, πήγα 10 φορές στους χάρτες logged στο google και δεν μπορούσα να κάνω add placemark. Τα κατάφερα αφού έπαιξα λίγο στις αριστερές στήλες, γράψτε στο αρχικό topic ότι πρέπει να πατήσεις στο EDIT για να προχωρήσεις σε edits και μετά SAVE, δε χρειάζεται να κοιτάμε το post του CNP5 για να το ανακαλύψουμε.


Καλά που ανέφερεις το πρόβλημα για το google maps. Το κείμενο του πρώτου post άλλαξε με την βοήθεια του nnn.
;)

ntsili
24-12-07, 00:47
***ΠΡΟΣΟΧΗ:
Μόλις είδα ότι ο χάρτης ΔΕΝ δουλεύει σωστά σε OPERA.. Δεν μπορείτε να κάνετε καταχώρηση,
διότι η σελίδα δεν φαίνεται καλά. Γιαυτό χρησιμοποιείστε INTERNET EXPLORER ή FIREFOX (άλλους browsers
δεν έχω για να το τσεκάρω).

ntsili
26-12-07, 04:34
Έχει ανοίξει αρκετά ο χάρτης, αλλά δυστυχώς κάποιοι δεν βάζουν το login του adslg ως τίτλο της θέσης τους,
αλλά σημειώνουν "placemark XX". Eπίσης μερικοί βάζουν μπλε σημείο θέσης, αλλά δεν μας λένε τί είδους πρόβλημα
αντιμετωπίζουν.
Σκοπός του χάρτη είναι να ξέρουμε αν υπάρχει πρόβλημα σε κάποια περιοχή. Έτσι κάποιος που σκέφτεται να
βάλει LLU θα μπορεί να βλέπει γενικά τί μπορεί να παίζει στη γειτονιά του. Επίσης, όσοι έχουν ήδη υπηρεσίες
Tellas με πρόβλημα στην περιοχή τους θα μπορούν αργότερα να κάνουν σύγκριση της κατάστασης με
άλλους που βρίσκονται στο ίδιο DLSAM.
Γιαυτό τον λόγο παρακαλώ όσοι κάνουν καταχωρήσεις να τις κάνουν επώνυμα (με το login) και υπεύθυνα.

Σκεφτείτε ότι ο χάρτης (αν συμπληρωθεί σωστά) είναι ο καλύτερος τρόπος για να
αποδείξουμε στην Tellas ότι πιθανώς κάποιοι χαμηλοί συγχρονισμοί (ή άλλα προβλήματα)
ίσως να είναι αδικαιολόγητα δεδομένης της απόστασης από το DSLAM και του SNR... (Άρα
καλό είναι να σημειώνουμε και τα DSLAM όπου μπορούμε.)

apostol70
26-12-07, 13:04
Νομίζω ότι τα γραφεία της Tellas τα έχεις σε λάθος σημείο

Davout
26-12-07, 14:07
Το διόρθωσα εγώ και τα βαλα στη σωστή θέση τους, κοντά μου χε χε χε...

ntsili
26-12-07, 16:37
Σόρρυ το νούμερο 76-78 το πήρα από το http://www.maporama.com/.
Φαίνεται το είχαν λάθος! ThanX anyway

Davout
26-12-07, 16:54
Δε νομίζω να 'κανες λάθος, τα νούμερα της Κηφισίας τρώνε reset :p λίγο πριν από το Υγεία και ξαναμετράνε από την αρχή (οπότε είναι διπλά). Τώρα είναι σωστά στο χάρτη τέλος πάντων, έχω πάει τόσες φορές. :)

ntsili
26-12-07, 21:20
Δε νομίζω να 'κανες λάθος, τα νούμερα της Κηφισίας τρώνε reset :p λίγο πριν από το Υγεία και ξαναμετράνε από την αρχή (οπότε είναι διπλά). ...

Χαχαχα! Τότε να τους κάνουμε update στο firmware, για να μην πέφτει η σύνδεση κάθε τρεις
και λίγο!!
:p

Άσχετο: η καταχώρηση για Θεσσαλονίκη γιατί σβήστηκε???

ntsili
11-02-08, 00:01
Τί να πω? Ότι μερικοί δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το forum πριν γράψουν?
Τους χάρτες τους έκανα επίτηδες private ώστε να μην μπαίνει ο κάθε άσχετος να γράφει ότι του
κατέβει για να κάνει τον χαβαλέ του. Υποτίθεται ότι στο adslg ύπάρχει ένα άλφα επίπεδο και μπορούμε να
περάσουμε κάποιες αξιόπιστες πληροφορίες που θα εξυπηρετήσουν και τους υπόλοιπους. Αν ο καθένας
αλλάζει θέση στα placemarks των άλλων χρηστών, ή αλλάζει τον υπό-τίτλο του χάρτη σε dslam Ηλιούπολης,
ή σβήνει τα σχόλια (τα οποία περιέχουν extra οδηγίες) τότε μιλάμε για έλλειψη σεβασμού προς τα μέλη
του adslgr, για να μην πω για βλακεία στην περίπτωση που δεν ξέρει να βάλει απλά το δικό του placemark
χωρίς να ενοχλεί τα υπόλοιπα. Είναι τουλάχιστον παιδικό να μετακινείται πχ το placemark του Terper από
την Φρεαττύδα (Πειραιάς) στην Λιβαδειά...

:down:

andrewkourou
02-03-08, 19:53
φιλε μπραβο σου καλη δουλεια.επιτελουσ μπας και το δει κανενας δικος τους

sunrise
23-03-08, 22:23
Καλησπερα...επειδη δεν εχω τελλας(αλλα το σκεφτομαι για το γραφειο) εχουμε πληροφορια για το ΠΟΥ βρισκεται το dslam της περιοχης χαριλαου-θεσ/νικης?(εννοω σε ποια οδο)
Ευχαριστω

Psycho13
24-03-08, 00:05
επισης και το dslam αχαρναι (μενιδιου) παρακαλω...

vasiliou
24-03-08, 01:38
Εβαλα και γω το λιθαράκι μου για το σχετικά νεο(ενος μηνά) dslam της Τελλας στην Καλαματα

Και μπράβο παίδες σε αυτήν την όμορφη προσπάθεια:oneup:

ermis333
28-03-08, 09:34
Τα DLSAM των πάροχων βρίσκονται πάντα μέσα στα τοπικά κέντρα του ΟΤΕ.

sunrise
28-03-08, 16:29
Τα DLSAM των πάροχων βρίσκονται πάντα μέσα στα τοπικά κέντρα του ΟΤΕ.

:respekt:

vasiliou
28-03-08, 16:50
Τα DLSAM των πάροχων βρίσκονται πάντα μέσα στα τοπικά κέντρα του ΟΤΕ.

Οχι παντα...!Εγω ξέρω εταιρία που εχει το DLSAM της και ολο τον κομβο αλλου εκτός κτηρίου ή εγκαταστάσεων οτε!

sunrise
29-03-08, 01:29
Οχι παντα...!Εγω ξέρω εταιρία που εχει το DLSAM της και ολο τον κομβο αλλου εκτός κτηρίου ή εγκαταστάσεων οτε!


Οπως?:hmm: ..για δωσε πληροφοριες....

HELL_pegaSOS
30-03-08, 14:34
Καλησπερα...επειδη δεν εχω τελλας(αλλα το σκεφτομαι για το γραφειο) εχουμε πληροφορια για το ΠΟΥ βρισκεται το dslam της περιοχης χαριλαου-θεσ/νικης?(εννοω σε ποια οδο)
Ευχαριστω

Κι εγώ θέλω να μάθω σίγουρα που βρίσκεται το dslam της τελλας για κέντρο Άγιου Παύλου , Θεσσαλονίκης.
Υπαρχει σελίδα ή λινκ που να δίνει πληροφορίες για την ακριβή τοποθεσία των DSLAM?
Ξέρει κανείς?
:worthy:


Οχι παντα...!Εγω ξέρω εταιρία που εχει το DLSAM της και ολο τον κομβο αλλου εκτός κτηρίου ή εγκαταστάσεων οτε!

Έτσι έχω ακουστα κι εγώ. ;)

ΑΛΛΑ..
για το κέντρο Αγίου Παύλου, είχα διαβάσει σε ένα ποστ (πριν ένα μηνα περίπου και χάρηκα :p) ότι βρίσκεται μεταξύ Ολυμπιάδος και Κασσάνδρου, "απέναντι από ένα σχολείο" όπως αντίστοιχα έλεγε ο συμφορουμίτης.
Κι όντως υπάρχει ένα τέτοιο.:hmm:

Επειδή συχνάζω στην περιοχή (φοιτητικές καφετέρειες περιξ Τουρκικου προξενείου), ξέρω ότι το να συμβαίνει αυτό θα είναι ευχής έργο για πολλούς.
Η αποσταση των 1660 που έχω τώρα με τον ΟΤΕ θα γίνει λιγότερο από μισή με Τελλας! :clap:


Αληθεύει όμως?
Η τσαμπα η χαρα...
:(

msp
01-06-08, 21:01
Δεν βρικσω το dslam του τηλεφωνικου κεντρου Ακροπολεως με εδρα το Ν. Κοσμο.

selinunte
26-09-08, 05:35
Καποιος σε παλιο μηνυμα ελεγε για χαμηλες ταχητητες συγχρονισμου... αλλα τα links δεν βγαζουν πουθενα... Υπαρχει ακομα αυτο το topic η σβηστικε; γιατι εχω ενα θεματακι με αυτο!
thanks

ntsili
18-02-09, 00:05
Κρίμα που έχει βγει το thread από sticky από καιρό. Ξέρω ότι είναι παλιό αλλά κρίνω σκόπιμο ότι είναι πολύ χρήσιμο και... διαχρονικό.
Διόρθωσα κάποια προβλήματα που είχαν εμφανιστεί στους χάρτες τον προηγούμενο καιρό... Επίσης μετέτρεψα τους δύο χάρτες σε public για πιο εύκολη πρόσβαση.
Για οτιδήποτε κρίνετε χρήσιμο ή απορία, ρωτάτε εδώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.