PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκανά αιτηση με Tellas, είναι καλή;



johnkall69
01-04-05, 17:39
Ekana aithsh edw kai 2 evdomades gia ADSL grammh & syndesh me Tellas! Menw Ag. Dhmhtrio ( Brahami) 8a exw ta gnwsta gia sas provlhmata lete ? :PPPpp

Vasika eimai sigouros oti 8a pane strava ola giati:
1) Akoma kai me thn PSTN pou exw ksek*liazete sta parasita kai sta provlhmata h grammh tou OTE! ka8e 1 , 2 evdomades pernw thl. na to ftiaxoune kai meta pali ta idia :P
2) Eimai kantemhs!
3) Vazw Tellas!

Ka8e fora pou mpainw sto FORUM kai vlepw ta post arxizw kai mpainw se skepseis kai apogohteuomai..!

sdikr
01-04-05, 17:42
Καλως ήρθες κάνε εναν κόπο και ρίξε μια ματιά στους κανόνες λειτουργιας, τα greekneglish δεν επιτρέπονται

ermis333
01-04-05, 21:34
Η Tellas είναι μια χαρά...αλλά να περιμένεις καθηστέρηση στην ενεργοποίηση της ADSL γραμμής σου.

Palikaridis
02-04-05, 03:37
OXI H TELLAS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.....
και αν είσαι dslam αγίου δημητρίου έχει πορτές.
και γω στο ίδιο είμαι μάλλον θα έχεις τα γνωστά προβλήματα με τελλας και πρώτο hop

skroo
02-04-05, 04:34
Μην ακουω τιποτα για την τελλας η πιο καλη εταιρια ειναι στο τεχνικο τμήμα ολοι θα γίνουνε φιλαράκια σου καλως ήρθες στο Club :P

papdoux
02-04-05, 09:41
Οχι. η Τελλας ειναι δεν ειναι μια χαρα. Με δουλευαν ενα μηνα αλλα αιτηση στον ΟΤΕ για συνδεση δεν εστειλαν ποτε, ποτε, ποτε.

Και να γραφεις ελληνικα, κανει καλο σε ολους... ;)

wolfy
02-04-05, 12:16
Μην ακουω τιποτα για την τελλας η πιο καλη εταιρια ειναι στο τεχνικο τμήμα ολοι θα γίνουνε φιλαράκια σου καλως ήρθες στο Club :P

LOL :lol:

johnkall69
02-04-05, 19:39
OK, μπορώ να πώ πως τώρα νοιώθω πολύ καλύτερα! :Pp
ΧΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑ ! :D
Ήξερα τι απαντήσεις θα έπερνα απο την αρχή! Κατάλαβα .. θα αγανακτήσω!

JediCosman
03-04-05, 02:01
:twisted: WELCOME TO THE CLUB :twisted:

Και εγώ έχω Tellas-Izi εδώ και 2 εβδομάδες. Μια χαρά πάει.. :D
Πάντως για να είσαι σίγουρος κάνε και ένα τσεκ:

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

Και ρίξε μια ματιά σε αυτό το Topic:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3258

Ducklord
03-04-05, 03:45
Καλύτερα, μη βασιστείς στο adslguide...
Συνδέσου στα:

tucows.duth.gr
tucows.otenet.gr

και βάλε, με getright, να κατεβαίνουν ταυτόχρονα δύο μεγάλα αρχεία (π.χ. OpenOffice.org)

Πήγαινε Start, Administrative Tools, Performance, σβήσε τους μετρητές που υπάρχουν και βάλε Network Interface, διάλεξε από δεξιά την κάρτα σου και μετά, από το πλαίσιο κάτω αριστερά, Bytes received και sent.

Γύρνα στο αρχικό παράθυρο και δες εκεί ταχύτητες. Εμένα έχει μέσο όρο 32-37, ανάλογα με τα κέφια του (Ναι, Τελλάς και εγώ).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

CRAzYMiLK
03-04-05, 14:04
Και εγω εχω Τellas 512/128 και δεν εχω κανενα προβλημα εδω και δυο χρονια.Μια χαρα συνεχεια κατεβαζω σταθερα με 57kb/sec .DSLAM ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΑΘΗΝΑ.

johnkall69
04-04-05, 16:36
Paidia 8a pw kati alla mhn me exete gia pseuth ! Prin apo ligh wra synde8hka me PSTN epeidh me Tellas exw kanei aithsh gia ADSL 384 :twisted: kai akoma perimenw .
H syndesh pou mpainw einai Panafonet.. kai to modem einai 56arh moufiko kineziko! ;P

anoigw pou lete to Shareaza kai paw na katevasw ena tragoudaki twn Placebo..
vlepw na arxizei na katevazei me 40! lew e ok ta klassika.. se ligo 8a pesei sta 5 me 4 kb!
mexri pou to koitaga synexws kai synexise na katevazei me 40 , se mia stigmh 43 kai kapoies fores epefte sta 37! Sas plhroforo pws to mp3 katevhke me authn thn taxythta xwris na pesei katw apo 37 kai epaize kanonika!!! meta arxisa na katevazw kai alla arxeia apo shareaza kai apo selides me tis idies taxythtes! ti na pw... lete na eide kanenas OTE pou egrafa sto post oti olo xalaei h grammh kai na mou thn tourbise ?! LoL

tyfla na exei h ADSL 384!! ZHTW OI PSTN! AXAAXAXXA

-Oυπς..! Πάλι Greek - English το έγραψα! Ξεχάστηκα τελείως! Συγγνώμη! Τhis is the last time! :(

epicouros
04-04-05, 18:16
Στις 22/3 έκανα αίτηση για Tellas izi, σε πόσες μέρες πιστεύεται θα ενεργοποιηθεί η γραμμή ADSL;

sdikr
04-04-05, 18:35
Συγγνώμη! Τhis is the last time!


Δεν πειράζει, κάντο μια επεξεργασία και γράψτο ελληνικά, μπορείς

epicouros
04-04-05, 19:55
Όταν κάνατε αίτηση για Tellas izi σας έστειλαν κάποια χαρτιά για να τα υπογράψετε; Γιατί εμένα κάτι τέτοιο μου είπαν όμως έχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα περιμένω.

ermis333
04-04-05, 20:28
Όταν κάνατε αίτηση για Tellas izi σας έστειλαν κάποια χαρτιά για να τα υπογράψετε; Γιατί εμένα κάτι τέτοιο μου είπαν όμως έχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα περιμένω.

Θα αργήσει ακόμα (γύρω στις 20 με 30 μέρες παίρνει κανονικά)....όταν σου στείλει ο courier τα πράγματα θα σου δώσουν το συμβόλαιο για να το υπογράψεις.

epicouros
04-04-05, 20:49
Θα αργήσει ακόμα (γύρω στις 20 με 30 μέρες παίρνει κανονικά)....όταν σου στείλει ο courier τα πράγματα θα σου δώσουν το συμβόλαιο για να το υπογράψεις.
Θα πρέπει να του δώσω κάποια δικαιολογητικά;

lkrory21
08-04-05, 09:50
Καλημέρα,


δικαιολογητικά θα χρειαστείς φωτοτυπία ταυτότητας, τελ. λογαριασμού ΟΤΕ (Πάρε και το 13800)

Οσον αφορά εντυπώσεις:

Είμαι σε Μπellas 384/128 στο DSLAM Αλυσίδας (ΠΑτήσια) εδώ και δυο μήνες και ως εδώ όλα καλά.
Το ...μπρελοκάκι που περνιέται και για modem (Crypto) δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα (και να φανταστείς μοιράζονται δύο PC τη DSL). Mόνο ένα βράδυ πριν κανα μήνα έκανε ενα-δύο στιγμιαία disconnect. Ταχύτητες καλές, download από FTP NTUA 38 (με peaks 40-42). Pings πρώτο hop 20 -30ms, σto δε www.jolt.co.c.uk γύρω στο 80ms (200 -300ms με ταυτόχρονο download). Εν γένει δηλαδή ευχαριστήμενος.

Συνολικός χρόνος αναμονής (από αίτηση μέχρι να μπω στο internet): 30 ημέρες ακριβώς αλλά έπεσα και σε επισκευή του DSLAM μου. Σε άλλους έχει κάνει πιο λίγο. Αυτό που συνηθως καθυστερεί είναι η επικοινωνία Μπελλάς- πΟΤΕ και τούμπαλιν.

epicouros
08-04-05, 18:18
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή και ότι την τρίτη θα μου φέρουν το modem. Πρέπει να προσέξω κάτι κατά την διάρκεια εγκατάστασης\ενεργοποίησης;

ermis333
08-04-05, 21:59
Τα λέει όλα το manual βέβαια το modem που δίνουν δωρεάν δεν είναι και ότι καλύτερο.

Chris Bow
21-04-05, 04:25
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή και ότι την τρίτη θα μου φέρουν το modem. Πρέπει να προσέξω κάτι κατά την διάρκεια εγκατάστασης\ενεργοποίησης;
Επικουρε, μην εισαι και τοσο σιγουρος για την ενεργοποιηση της γραμμης. Σε μενα πηρε ακριβως 22 μερες μεχρι να μου φερουν τον εξοπλισμο και μετα μολις συνδεθηκα επι 1 εβδομαδα το modem δεν συνδεοταν (συνχρονιζοταν δηλαδη) με την πρωτη και εκανα συναχομενα reboots. Αρα η γραμμη δεν ειχε ολοκληρωθει. Παντως μετα απο 1 εβδομαδα συνδεσης στο Izi δεν ξανααντιμετωπισα τετοιο προβλημα.

andreasp
24-04-05, 20:58
Μολις συνδεθηκα με Tellas.
Για αρχη μου φαινεται πολυ καλη.
Αντιστοιχη με την Forthnet, και πολυ καλυτερη απο την Otenet.
Ειναι καρφωμενο το Dumeter σε download απο το www.ellinadiko.com στα 42kb/sec.
Η Otenet δεν επιανε πανω απο 30-32kb/sec

Νεοτερα....

Μετα τις πρωτες μερες με Tellas, μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη!
Πολλες φορες βλεπω το Dumeter να καρφωνεται στα 50kb/sec.
Μπραβο στην Tellas! Καλη τιμη και καλες υπηρεσιες! :)
Ελπιζω να μην το ματιασω! :)

gdevelek
02-05-05, 14:48
Έχει κανείς δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει το Alcatel/Thompson Speedtouch 530 αντί για το μπιχλιμπίδι που δίνει η Tellas;; Κάνει μόνο 50Ε+ΦΠΑ και από όσα ακούω είναι καλό... Αυτό που δίνει η Tellas έχει μόνο USB interface και δεν μου κάνει...

ermis333
02-05-05, 15:35
Όλα δουλεύουν μη φοβάσε

@ ADSLgr.com All rights reserved.