PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη κατάσταση, δεν 'παίζει' το http



koch
19-12-07, 12:07
Από τότε που ενεργοποιήθηκα στην vodafone, δεν έπαιξε ποτέ το web.
Παρόλο που το bittorent πιάνει μέχρι και 600K/s, και γενικά οι περισσότερες υπηρεσίες δείχνουν να λειτουργούν μια χαρά, το web δεν παίζει!!!
Συνήθως θα πρέπει να κάνω αρκετά reload μέχρι να έρθει τελικά η σελίδα.
Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;
Ένας φίλος πρότεινε mtu 1490 (δυστυχώς τώρα δεν είμαι σπίτι, θα το δοκιμάσω όταν επιστρέψω). Καμιά άλλη ιδέα;

Ardeloth
19-12-07, 12:12
Βασικα ειναι επιστημονικα ασχετο το mtu σου με το http. Κανενα forwarding στο ρουτερ σου ακουγεται ποιο πιθανο θεωρητικα. Πρακτικα δεν νομιζω πως υπαρχει ρουτερ που να μην παιζει web απο την μανα του οποτε... Γενικα ειναι καπως κουλο το προβλημα η μου φαινεται? Πηρες στην vodafone?

koch
19-12-07, 13:30
δεν έχουν την παραμικρή ιδέα στη vodafone, δηλώσανε βλάβη και τώρα περιμένω τηλ από hol.
τεχνικά, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την πλευρά μου, το πρόβλημα είναι στον transparent proxy της hol.

px_150
19-12-07, 17:08
Φίλε μάλλον συμβαίνει το εξής; (ελπίζω δηλαδή..)

Και εγώ στη vodafone είμαι, (δηλαδή hol), και ενώ το BitComet που έχω κατέβαζε σφαίρα, ο explorer δεν άνοιγε ούτε το Google, σερνόταν το σύμπαν.

Έκανα όμως το εξής και έπαιξε:

Στο BitComet όρισα max upload speed = 50K/s.
Κάνε και εσύ το ίδιο στο BitTorrent

Σε διάφορα forums λένε ότι πρέπει να βάζεις ως upload speed το 80% της πραγματικής upload ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις. Επειδή πρακτικά είναι δύσκολο να βρεις ποια είναι η πραγματική σου ταχύτητα, δοκίμασε αρχικά με 40-50 K/s και βλέποντας και κάνοντας.

Από τότε κατεβάζω και σερφάρω μια χαρά..

Αν σου φάνηκε χρήσιμο, let us know.....

koch
19-12-07, 21:05
δοκίμασα πριν μέρες να περιορίσω το upstream ώστα να μην υπάρχει πρόβλημα με την αποστολή ACK πακέτων, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η ταχύτητα των downloads αλλά δυστυχώς καμία διαφορά στο web.
επίσης ώρες ώρες οι nameservers (DNS) δεν απαντάνε για λίγο, μετά πάλι απαντάνε, μετά πάλι σταματάνε να απαντάνε, κλπ

........Auto merged post: koch added 100 Minutes and 28 Seconds later........

το βρήκα :-)
ο φίλος τελικά είχε δίκιο, ήταν θέμα MTU size.
βλέποντας τα properties του adsl connection παρατήρησα ότι το MTU size ήταν 1432, με το που έβαλα το ίδιο MTU size και στην ethernet card στο PC μου τα πάντα παίζουν ΤΕΛΕΙΑ :-)

........Auto merged post: koch added 22 Minutes and 5 Seconds later........

ίσως βιάστηκα να χαρώ, τα προβλήματα δεν λύθηκαν εντελώς, σίγουρα όμως δεν είναι το χάλι που ήταν πριν.

koch
19-12-07, 23:17
τελικά το όλο πρόβλημα είναι το prioritization των UDP πακέτων. βάζοντας το firewall να κόβει τα εξερχόμενα UDP πακέτα του azureus τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα (δεν θα βιαστώ να πω ότι είναι τέλεια)

σίγουρα είναι μια άκομψη λύση αυτό. δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο prioritization από την πλευρά του DSLAM ώστε να έχουν προτεραιότητα τα DNS πακέτα;

disc
21-12-07, 16:07
βασικα ποιο ρουτερ έχεισ? έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κανω 3-4 refresh μεχρι να ανοιξει η κάθε σελιδα

το δικο μου ειναι το jetspeed 520. δεν έχω πειράξει τιποτα στο ρουτερ και δεν νομίζω να είναι απο τη hol αλλα απο το ρουτερ το πρόβλημα. Γιατί το χω δοκιμάσει και στην συνδεση οτενετ και πάλι το ιδιο πρόβλημα. Ενώ με το sagem κανένα.

Για να φτιάξει το βγάζω απο την πρίζα όπου στην αρχ'η ειναι καλά αλλά μετά θέλουν refresh

akourtis
22-12-07, 00:52
Παιδιά καλησπέρα.
Σας ζητώ συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει όλες τι σελίδες.
Έχετε τσεκάρει τους DNS της vodafone ότι είναι οκ?

το λέω αυτό γιατί και σε εμένα που μου έχουν δώσει την VMC μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση της ADSL
είχα το ίδιο πρόβλημα Torrents Οκ αλλά πολλές φορές καθόλου σελίδες.

Μέχρι που ανακάλυψα ότι οι DNS της απλά έπιαναν χώρο.
(η ip των DNS έδειχνε οτι είναι στη ΜΑΛΤΑ 83.χ.χ.χ. εαν θυμάμαι καλά

Όλα λύθηκαν όταν έβαλα με το χέρι τους παρακάτω
213.73.32.3
213.73.32.67

JonRox
24-12-07, 12:54
Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Όταν θέλω να σερφάρω κλείνω το uTorrent, αλλιώς δεν ανοίγει τίποτα, όσο και να του περιορίσω τις ταχύτητες.:down:

apotsi
29-12-07, 15:58
Εγώ συνεχίζω και έχω πρόβλημα με τους DNS servers της HOL και της Vodafone.
Κανένας άλλος...;

koch
30-12-07, 02:27
Τελικά, άλαξα το χαζό jetspeed με το fritz.
Σε γενικές γραμμές το fritz έχει αρκετά καλό prioritization και έτσι μπορώ πλέον να έχω radio streaming, torrents και web surfing ταυτόχρονα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.