PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα HOL 24Mbps.. HELP!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ultraxmode
19-12-07, 21:29
Παιδια πρίν απο λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση (και καλά) απο 4Mbps (που περίμενα 6 μήνες να γίνει) σε 24Mbps (η κακιά η ώρα το έφερε...) και μετα απο λίγο καιρό,βλέπω τα εξής και θέλω να μου πείτε αν συμβαδίζουν τα στατιστικά της γραμμής με τον συγχρονισμό !!!! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ έτσι δεν είναι ???

Σας παραθέτω εικόνα για να καταλάβετε...

SouthDog
19-12-07, 21:32
Aν δεν κάνω λάθος το απλό fritz έχει ταβάνι τα 12 mbit ή τα 8...

apneagr
19-12-07, 21:35
και εγω εκανα το ιδιο αλλα ζητησα 6αρα μια και απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω απογοητευτει.:hmm:

ultraxmode
19-12-07, 21:35
@SouthDog

Σοβαρά μιλάς ??? Έχει πλάκα...

nm96027
19-12-07, 21:39
Aν δεν κάνω λάθος το απλό fritz έχει ταβάνι τα 12 mbit ή τα 8...

Δεν παιζει αυτο. ειναι μια χαρα για adsl2+ απλως γενικα προτιμα τους χαμηλους συγχρονισμους. Ωστοσο αυτο δεν εχει να κανει με το προβλημα του ultramode.

αν ρωτήσω κατι:

1. Εχεις φλασάρει το φριτζ απο Αnnex B σε Α ή το αντιστροφο;
2. Εχεις δοκιμασει αλλο ρουτερ;

treli@ris
19-12-07, 21:44
Aν δεν κάνω λάθος το απλό fritz έχει ταβάνι τα 12 mbit ή τα 8...

Οχι δεν εχει τσεκαρε τις φωτο. Μια χαρα συγχρονιζει και πιανεις και καλες ταχυτητες. Το δουλευω ενα χρονο μεχρι να παρω αλλο;)
26850
26852
26851

ultraxmode
19-12-07, 21:50
Όχι δεν το έχω flashάρει... μόνο firmware update του έχω κάνει.. είναι το παλιό fritz απο εποχή 512kbps ΜyBroadband Pack . Επίσης δεν έχω δοκιμάσει άλλο router... @nm ...
να και απο speedtest.net

PS : Αλήθεια.. έχει κανείς απο εσάς ΑΝΝΕΧ Β να μου πεί γιατί βγάζει εκείνο το μήνυμα πάνω πάνω στο overview ? Tου geofac βλέπω πως απλά λέει 06.04.24...

aa144
19-12-07, 23:27
Σε εμένα φαίνονται φυσιολογικά αυτά που βλέπω, εφόσον είσαι σε Annex B τότε ακόμα περισσότερο, αν έχεις θόρυβο στη γραμμή δεν θα πιάσεις καλές ταχύτητες, στη θέση σου θα πήγαινα σε 2play.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 58 Seconds later........


Όχι δεν το έχω flashάρει... μόνο firmware update του έχω κάνει..

PS : Αλήθεια.. έχει κανείς απο εσάς ΑΝΝΕΧ Β να μου πεί γιατί βγάζει εκείνο το μήνυμα πάνω πάνω στο overview ? Tου geofac βλέπω πως απλά λέει 06.04.24...

Αν έχεις κάνει update, είσαι σίγουρος ότι έβαλες αυτό που πρέπει, γισ το σωστό Annex;

Για το μήνυμα λάθους, πάτα εκεί που λέει More Information και πες μας τι λέει, κάποια εξήγηση θα δίνει.

guzel
19-12-07, 23:29
Aν δεν κάνω λάθος το απλό fritz έχει ταβάνι τα 12 mbit ή τα 8...

λαθος κανεις :p

@ultraxmode για κανε πολαπλα resets

ultraxmode
19-12-07, 23:38
Here it is.. (Σας ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ μόνο update έχω κάνει μέσω του κουμπιού στο WebInterface του router!!!)


@ guzel :
Έχω κάνει ΑΜΕΤΡΗΤΑ resets!!!!
:cry:

PS : Μπορώ να το κάνω πάλι update με το τελευταίο firmware ? Aν είναι να το κάνω !!! αλλά φοβόμουν να το κάνω μην γίνει καμμιά μακακία... !!

aa144
19-12-07, 23:45
Στη θέση σου θα δοκίμαζα να κάνω ακριβώς αυτό που λέει το μήνυμα, restore to factory settings, μετά ξαναπέρνα τους κωδικούς σου κτλ και δες τι γίνεται γιατί όντως κάτι δεν πάει καλά εκεί, ενδεχομένως από την αναβάθμιση στο firmware που έκανες, αλήθεια τι την ήθελες την αναβάθμιση στο firmware, δεν λειτουργούσε καλά πριν;

ultraxmode
20-12-07, 00:22
Έπαιζε καλά.. αλλά έλεγε στο 06.04.24 πως έχει καλύτερους DSL Drivers.. :)

treli@ris
20-12-07, 00:23
Και εγω το 06.04.24 εχω. Μηπως δεν εγινε σωστα η εγκατασταση?

nikoslykos
20-12-07, 00:29
Attainable data rate Kbit/s 5368 904
ATM data rate Kbit/s 5307 783
User data rate Kbit/s 4807 710
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 4
Frame Coding Rate Kbit/s 16 7
FEC Coding Rate Kbit/s 385 114
Trellis Coding Rate Kbit/s 396 72
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 12
Line attenuation dB 16 11
Status 3ce20 74

ποσο λετε να πιασω εγω με αυτα τα στατιστικα?( το attainable data rate θα φτιαχθει )

ultraxmode
20-12-07, 00:29
Ναι αλλά εσύ έχεις ΑΝΝΕΧ Α απο ότι είδα... Ξέρω γώ ρε παιδιά?? Μια χαρα έγινε το update και μετά μου έβγαλε αυτό το μήνυμα..

guzel
20-12-07, 00:42
Here it is.. (Σας ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ μόνο update έχω κάνει μέσω του κουμπιού στο WebInterface του router!!!)


@ guzel :
Έχω κάνει ΑΜΕΤΡΗΤΑ resets!!!!
:cry:

PS : Μπορώ να το κάνω πάλι update με το τελευταίο firmware ? Aν είναι να το κάνω !!! αλλά φοβόμουν να το κάνω μην γίνει καμμιά μακακία... !!

θαρρω οτι δεν μπορεις να κανεις firm update με το ιδιο version...

........Auto merged post: guzel added 5 Minutes and 16 Seconds later........

δεν εχεις παντως προβλημα. εφοσον εχεις 8mbps μια χαρα ειναι η συνδεση σου ;)

πιο ειναι το προβλημα ?

ultraxmode
20-12-07, 00:44
Έ όχι ρε σύ guzel... αν πάει παραπάνω δεν λέω όχι.. ;)

guzel
20-12-07, 00:47
Έ όχι ρε σύ guzel... αν πάει παραπάνω δεν λέω όχι.. ;)

τι παραπανω να πας ? αν ειχες παρει μεγαλυτερη ταχυτητα θα συγχρονιζες παραπανω .. σωστα σ εχουν σεταρει ;)

ultraxmode
20-12-07, 00:51
τι παραπανω να πας ? αν ειχες παρει μεγαλυτερη ταχυτητα θα συγχρονιζες παραπανω .. σωστα σ εχουν σεταρει ;)

....24Mbps έχω ζητήσει.. :p

guzel
20-12-07, 00:55
....24Mbps έχω ζητήσει.. :p

sorry νομιζα 8:sorry:


εφοσον εχεις 8mbps μια χαρα ειναι η συνδεση σου ;)

δεν νομιζω τοτε η χολ να εχει σεταρει την πορτα σου ακομη.. εκεινοι τι σου ειπαν ?

ultraxmode
20-12-07, 02:07
Μου είπαν πως την έχουν σετάρει και πως δεν τραβάει πιό πολύ..

και λέω.. με τέτοια στατιστικά ... παίζει κάτι τέτοιο? Είπαμε.. δεν θα πιάσει 24... αλλά όχι και 8 .. έλεος..

SouthDog
20-12-07, 02:21
Δεν παιζει αυτο. ειναι μια χαρα για adsl2+ απλως γενικα προτιμα τους χαμηλους συγχρονισμους. Ωστοσο αυτο δεν εχει να κανει με το προβλημα του ultramode.


Οχι δεν εχει τσεκαρε τις φωτο. Μια χαρα συγχρονιζει και πιανεις και καλες ταχυτητες. Το δουλευω ενα χρονο μεχρι να παρω αλλο;)


λαθος κανεις :p

E τότε είναι λακαμας ο τύπος στην Τ.Υ. που μου το πε...

Anyway 8α μου πείτε τώρα το κατάλαβα....

ultraxmode
20-12-07, 03:20
Δεν έγινε κ τίποτα SouthDog ;)

jacobgr
20-12-07, 12:05
PS : Αλήθεια.. έχει κανείς απο εσάς ΑΝΝΕΧ Β να μου πεί γιατί βγάζει εκείνο το μήνυμα πάνω πάνω στο overview ? Tου geofac βλέπω πως απλά λέει 06.04.24...
To μηνυμα αυτό το βγάζει όταν ενεργοποιήσεις την προσβαση στο φριτζ απο τελνετ. Λογικά το έκανες σε κάποια στιγμή

δες εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42365

ultraxmode
20-12-07, 15:24
σοβαρά μιλάω.. δεν έκανα κανένα telnet ουδέποτε!!! ΤΙΠΟΤΑ... μόνο update !!! τώρα γιατί έγινε αυτό.. ανεξήγητο.

Σήμερα επίσης θα μου φέρει ένας φίλος που πάει σε 2play HOL το παλιό του fritz.. ίδιο με το δικό μου , μόνο που δεν βγάζει αυτό το μήνυμα πάνω πάνω στο overview...

Είδωμεν...

maxorfo
20-12-07, 18:21
Πέρασέ το με το recover-image.exe, για να στρώσει.

ultraxmode
20-12-07, 19:33
Ευχαριστώ maxmorfo.. Θα το τσεκάρω με άλλον router σήμερα.. που είναι "υγιής" και βλέποντας και κάνοντας... μην το κάνω τσάμπα και γίνει καμμιά ζημιά..

Εντωμεταξύ ψάχνω έναν πολύ καλό ηλεκτρολόγο που να ξέρει απο τηλεφωνικές γραμμές κτλ. ωστε να έρθει σπίτι και να τα κάνει όλα λαμπίκο... καινούργια καλώδια κτλ.. ;)

Γιά να δούμε... ;)

ultraxmode
21-12-07, 01:40
Λοιπόν.. αποδείχθηκε πως το fritz! είναι ΟΚ.

Έβαλα άλλο fritz! ANNEX B (απο την παρτίδα του ΗιΒοx) και τελικά έπιασα ΑΚΟΜΑ χαμηλότερες ταχύτητες...

Πίσω λοιπόν στο ψάξιμο.. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο ηλεκτρολόγο (που έχει εργασθεί και στο στήσιμο των οπτικών ινών της forthnet) για να έρθει απο το σπίτι και να τα κάνει όλα καινούργια.. ανεξαρτήτου κόστους. Θέλω να είμαι καθαρός για να είμαι 100% σίγουρος όταν φωνάζω στην HOL και στον εκάστοτε Pordvider...

:evil:

ioannis8828
21-12-07, 03:14
[QUOTE=ultraxmode;1653478]Λοιπόν.. αποδείχθηκε πως το fritz! είναι ΟΚ.

Έβαλα άλλο fritz! ANNEX B (απο την παρτίδα του ΗιΒοx) και τελικά έπιασα ΑΚΟΜΑ χαμηλότερες ταχύτητες...

Πίσω λοιπόν στο ψάξιμο.. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο ηλεκτρολόγο (που έχει εργασθεί και στο στήσιμο των οπτικών ινών της forthnet) για να έρθει απο το σπίτι και να τα κάνει όλα καινούργια.. ανεξαρτήτου κόστους. Θέλω να είμαι καθαρός για να είμαι 100% σίγουρος όταν φωνάζω στην HOL και στον εκάστοτε Pordvider...

:evil:[/QUOTE
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ,ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ..ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ HELLAS ON LINE ...
ΠΡΙΝ ΤΙΣ 20/11 ΕΙΧΑ 8/1MBPS KAI TO FRITZBOX ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕ ΜΕ 7415kBPS.
ΜΕΤΑ ΤΙΣ 20/11 ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ 24 MBPS...ΤΩΡΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΣΤΑ 6697KBPS....
ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ Ε-ΜΑΙΛ ΤΗΣ HELLAS ON LINE KAI TΙΣ Μ----Σ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ,ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ LOG FILES ΑΠΟ ΤΟ FRITZBOX...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ,ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ,ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ!!!
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ...ΒΑΡΕΘΗΚΑ...ΟΙ ΓΡΑΜΜΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Loufjohn
21-12-07, 05:56
* Overview
* Internet
* Child Protection
* Online Meter
* Account Information
* Port Forwarding
* Dynamic DNS
* DSL Information
* Telephony
* USB Devices
* WLAN
* System
* Programs
* Help
* Configuration Wizard


DSL Information

* Overview
* DSL
* ATM
* Spectrum
* Extended

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 8484 492
ATM data rate Kbit/s 8465 393
User data rate Kbit/s 7667 356
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 8
Frame Coding Rate Kbit/s 34 32
FEC Coding Rate Kbit/s 205 67
Trellis Coding Rate Kbit/s 872 72
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 16
Line attenuation dB 30 25
Status f003ce20 f0000074


Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 45599 971 10 909
COE 10 9 0 0 4 0

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω. Παρ΄όλες τις προσπάθειες που έγιναν και από την Ηοl; μου είπαν όι αυτό το στοιχείο (Line attenuation dB 30 25) δείχνει ότι είμαι μακρια από το DSLAM και δεν γίνεται τίποτα. Εχω ISDN γραμμή αλλά μου είπαν ότι δεν έχει σχέση. Ξέρετε αν αληθεύουν όλα αυτά;

ultraxmode
21-12-07, 10:46
To 25 και το 30 στο Line Attenuation είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!! Ξάδελφός μου με forthnet, με SNR 14 και Attenuation 26 πιάνει 16,5Μbps... !!!!!!!!! Κατεβάζει με 1ΜΒ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ απο καλούς servers !!!

Για την γραμμή θα το κάνω πρώτα απο όλα γιατί θέλω να είμαι σίγουρος (και με πιστοποίηση ηλεκτρολόγου) πως η γραμμή μου είναι μια χαρά απο κατανεμητή μέχρι το fritz ωστε να μην μου λένε μαμακίες του στύλ "κοιτάξτε το εσωτερικό σας δίκτυο" !!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!:evil:

aa144
22-12-07, 04:19
Παρόλα αυτά, ένας ηλεκτρολόγος δεν έχει την εμπειρία ούτε την θεωρητική κατάρτιση για να χειριστεί τόσο ασθενή σήματα όπως το σήμα dsl, έστω και με εξασθένιση 25 dB, το να μετρήσει με ένα πολύμετρο τα καλώδια δεν αρκεί, αυτά τα σήματα είναι πολύ ευαίσθητα στις μηχανικές συνδέσεις του καλωδίου, για την ακρίβεια καμία μηχανική σύνδεση δεν είναι κατάλληλη για τόσο ασθενή σήματα. Και δυστυχώς στα τελευταία 30 μέτρα πχ πριν τον ΦΡΙΤΣ υπάρχουν πολλές μηχανικές συνδέσεις. Αν μπορείς εξάλειψέ τες εντελώς.

ultraxmode
22-12-07, 11:03
Με την πρώτη του κουβέντα μου είπε πως θα προσπαθήσει να ρίξει UTP καλώδιο απευθείας στο σπίτι απο το ισόγειο.

Γιά να δούμε.. (επίσης θα αλλάξω όλες τις πρίζες με καινούργιες Legrand... οι παλιότερες είναι με τις 2 τρυπούλες, δηλ. πανάρχαιες...) :p

aa144
22-12-07, 12:48
Κανόνισε να είσαι εκεί όταν θα βάλει το καλώδιο και να δεις πως θα το συνδέσει με τη γραμμή σου. Όχι μηχανικές συνδέσεις αν είναι δυνατόν. Επίσης οι πρίζες μπορεί να είναι καλές, όμως αν μπορείς να φέρεις το καλώδιο κατευθείαν με βύσμα και να μπει στον ΦΡΙΤΣ χωρίς να μεσολαβεί καμία πρίζα ή άλλη μηχανική σύνδεση.

Βέβαια αν ήμουνα στη θέση σου δεν θα άλλαζα καν καλώδιο, πολύ δύσκολα χαλάει ένα καλώδιο, αντίθετα πολύ εύκολα οξειδώνεται μια μηχανική σύνδεση στο καλώδιο, παλιό ή καινούργιο.

ultraxmode
22-12-07, 16:22
Thanks for the tips! ;)

ultraxmode
23-12-07, 19:22
Παραθέτω μία εικόνα ακόμα για να δείτε πως τα στατιστικά της γραμμής ΔΕΝ συμπίπτουν με την ταχύτητα την οποία έχω... διορθώστε με αν κάνω λάθος...

DeaDWiZ
23-12-07, 20:59
Παιδιά δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω τα παραπάνω αλλά είμαι σίγουρος πως φταίνε τα καλώδια χαλκού του οτε που είναι περασμένα..

ultraxmode
24-12-07, 02:25
Εννοείς απο κατανεμητή κτιρίου και πρίν ή μετά ?

sdikr
24-12-07, 02:34
Παραθέτω μία εικόνα ακόμα για να δείτε πως τα στατιστικά της γραμμής ΔΕΝ συμπίπτουν με την ταχύτητα την οποία έχω... διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Μήπως έχεις συγχρονίσει σε adsl1 γιατι το max του up στο βγάζει στα 500;

Δεν θυμάμαι σε ποια εικόνα δίνει το Modulation , νομίζω στο overview

nm96027
24-12-07, 02:41
Μήπως έχεις συγχρονίσει σε adsl1 γιατι το max του up στο βγάζει στα 500;

Δεν θυμάμαι σε ποια εικόνα δίνει το Modulation , νομίζω στο overview

Οντως: το modulation το δειχνει στο overview στο DSL Information, κατω-κατω.;)

tolisp
24-12-07, 03:27
Είναι πολύ εντυπωσιακό που διακρίνεται ένα κάποιο "pattern" να συγχρονίζουμε μια μερίδα συνδρομητών κατά μια διαβολική σύμπτωση ξαφνικά στα 6.5M...
Και όλα αυτά συνέπεσαν με την μείωση των τιμών και την παρουσίαση των 2 πακέτων 6 και 24 M...:whistle:

Stefanos83
24-12-07, 06:40
Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα , αλλα θα σας πω κι εγω την γνώμη μου επι του θέματος . Τι σε χαλανε τα 8mbit πες μου ? Θα κάτσεις δηλαδη να φέρεις εξιδικευμένο ηλεκτρολόγο και χάνεις το χρόνο σου αλλάζοντας ρυθμίσεις για τα 100k/sec παραπανω ? Τι να πω ρε παιδια ...
Εγω δεν έχω πέσει απο τον αρη , και ξέρω οτι μεχρι 1 χρονο πριν , είχαμε απο 1mbit ο καθένας και λέγαμε και ευχαριστώ . Τωρα έχουμε 8-10-12 και μας φαίνονται λίγα επειδη δεν ειναι 24 σωστα ? Τεσπα , αν σε καίει τοσο κανε το εξης . Πηγαινει ΟΤΕ και ζήτα 2 γραμμη PSTN σπιτι σου . Θα σου πάρει καμια 40αρια ευρω . Δεν θυμάμαι ακριβώς ποσο εχει . Μολις δουλέψει το τηλέφωνο , αίτηση σε HOL η 4net ( μονο αυτες το χουν ) για double play SOHO στα 24,9ε με εως 24mbit . Μην βάλεις καθόλου τηλέφωνα πανω στην γραμμη αυτή . Στήσε και το δίκτυο σωστα , είτε με software ειτε με hardware και βάλε τις γραμμές να παίζουν μαζι . Θα χεις ενα κόστος 24,9 πρόσθετο τον μήνα , αλλα δεν θα στην λέει κανεις .

Υ.Γ. Μπορείς και απευθείας SOHO σε ανενεργό βροχο στην HOL. Αλλα ίσως αργήσει λιγο.

sdikr
24-12-07, 06:50
Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα , αλλα θα σας πω κι εγω την γνώμη μου επι του θέματος . Τι σε χαλανε τα 8mbit πες μου ? Θα κάτσεις δηλαδη να φέρεις εξιδικευμένο ηλεκτρολόγο και χάνεις το χρόνο σου αλλάζοντας ρυθμίσεις για τα 100k/sec παραπανω ? Τι να πω ρε παιδια ...
Εγω δεν έχω πέσει απο τον αρη , και ξέρω οτι μεχρι 1 χρονο πριν , είχαμε απο 1mbit ο καθένας και λέγαμε και ευχαριστώ . Τωρα έχουμε 8-10-12 και μας φαίνονται λίγα επειδη δεν ειναι 24 σωστα ? Τεσπα , αν σε καίει τοσο κανε το εξης . Πηγαινει ΟΤΕ και ζήτα 2 γραμμη PSTN σπιτι σου . Θα σου πάρει καμια 40αρια ευρω . Δεν θυμάμαι ακριβώς ποσο εχει . Μολις δουλέψει το τηλέφωνο , αίτηση σε HOL η 4net ( μονο αυτες το χουν ) για double play SOHO στα 24,9ε με εως 24mbit . Μην βάλεις καθόλου τηλέφωνα πανω στην γραμμη αυτή . Στήσε και το δίκτυο σωστα , είτε με software ειτε με hardware και βάλε τις γραμμές να παίζουν μαζι . Θα χεις ενα κόστος 24,9 πρόσθετο τον μήνα , αλλα δεν θα στην λέει κανεις .

Υ.Γ. Μπορείς και απευθείας SOHO σε ανενεργό βροχο στην HOL. Αλλα ίσως αργήσει λιγο.

Αν το πρόβλημα είναι στις γραμμές τι ακριβώς θα αλλάξει με αυτό που λές να κάνει;
Αν το πρόβλημα είναι αλλού φτιάχνει και χωρίς ηλεκτρολόγο

Stefanos83
24-12-07, 07:03
Αν το πρόβλημα είναι στις γραμμές τι ακριβώς θα αλλάξει με αυτό που λές να κάνει;
Αν το πρόβλημα είναι αλλού φτιάχνει και χωρίς ηλεκτρολόγο

Θα χει 8+8mbit στην χειρότερη και θα φτάσει μια 16αρα. Το χω κάνει σε ενα netcafe και είναι αρκετά αποδοτικό . Βέβαια εκεινοι είναι επαγγελματίες και το θέλαν για την δουλειά τους . Αλλα παντως γίνεται , και αμα έχεις τα λεφτα , γιατι οχι ? :)

jazzman
24-12-07, 09:33
Παιδιά μην ψάχνεστε ....η HOL 'εχει λίγο πιο ψιλα το επίπεδο του minimum SNR από τις άλλες εταιρίες. Είναι στα 11db. Συνεπώς εκεί είναι τώρα για αυτό και δεν κλειδώνει το modem σου πιο ψιλά. H εξασθένιση της γραμμής δεν έχει σχέση με τον θόρυβο. Μπορεί η γραμμή σου να έχει άλλου είδους θορύβους που ρίχνουν τον SNR.

Με εκτίμηση

ultraxmode
24-12-07, 12:06
Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα , αλλα θα σας πω κι εγω την γνώμη μου επι του θέματος . Τι σε χαλανε τα 8mbit πες μου ? Θα κάτσεις δηλαδη να φέρεις εξιδικευμένο ηλεκτρολόγο και χάνεις το χρόνο σου αλλάζοντας ρυθμίσεις για τα 100k/sec παραπανω ? Τι να πω ρε παιδια ...
Εγω δεν έχω πέσει απο τον αρη , και ξέρω οτι μεχρι 1 χρονο πριν , είχαμε απο 1mbit ο καθένας και λέγαμε και ευχαριστώ . Τωρα έχουμε 8-10-12 και μας φαίνονται λίγα επειδη δεν ειναι 24 σωστα ?

Stefanos83.. καταλαβαίνω οτι θές να δείξεις πως δεν είσαι άπληστος αλλά ταπεινός μην ζητώντας μεγάλες ταχύτητες και είναι καλό αυτό (δεν το λέω ειρωνικά) αλλά σκέψου....

Πάς και αγοράζεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο (πχ 500 ίππους) και με το που σκάς τα ωραία σου λεφτουδάκια (πχ. 70.000 euros) βγαίνεις στον δρόμο και στην λέει μέχρι και Zastava... τί θα κάνεις ???? θα πείς "έλα τώρα που θέλω και ταχύτητα!!!!καλά είμαι με 20 ίππους!!!"....

Με αυτό θέλω να πώ πως σαν καταναλωτές πρέπει να είμαστε σκληροί με τις εταιρίες...ειδάλλως...αν κάναμε όλοι έτσι... θα πληρώναμε τα 56κ ακόμα με την ίδια τιμή...


Όσων αφορά για ADSL1 και ADSL2.. στο overview (όπως έχω ποστάρει στο 1ο ποστ) είναι ADSL2+ G992.25 ;)

Sarisn2000
24-12-07, 12:52
Να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο? Περιμένω όπου νά' ναι να με συνδέσουν στη HOL. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Έχω 2 υπολογιστές στο σπίτι, ένα λάπτοπ και ένα κανονικό, θα μπορώ να τα συνδέσω και τα 2 πάνω στο Fritz χωρίς το hub που χρησιμοποιούσα έως τώρα?

Και άλλη μία ερώτηση, εφόσον θα συνδεόμαι μέσω ethernet δεν χρειάζεται να εγκαταστήσω τον driver του modem σωστά? Μόνο στην περίπτωση που πάρω κάποια στιγμή wireless modem χρειάζεται ο driver ή κάνω λάθος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους :-)

nm96027
24-12-07, 12:55
Να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο? Περιμένω όπου νά' ναι να με συνδέσουν στη HOL. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Έχω 2 υπολογιστές στο σπίτι, ένα λάπτοπ και ένα κανονικό, θα μπορώ να τα συνδέσω και τα 2 πάνω στο Fritz χωρίς το hub που χρησιμοποιούσα έως τώρα?

Αν εχεις το fritz 714 σωστα, αν εχει το απλο fritz box fon τοτε θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και το hub. Αναλογα ποσες κοκκινες θυρες εχει απο πισω.


Και άλλη μία ερώτηση, εφόσον θα συνδεόμαι μέσω ethernet δεν χρειάζεται να εγκαταστήσω τον driver του modem σωστά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους :-)

Οχι δεν χρειάζεσαι driver!;)

Kαλες γιορτες και σε σενα!:oneup:

dimstog
24-12-07, 12:58
Stefanos83.. καταλαβαίνω οτι θές να δείξεις πως δεν είσαι άπληστος αλλά ταπεινός μην ζητώντας μεγάλες ταχύτητες και είναι καλό αυτό (δεν το λέω ειρωνικά) αλλά σκέψου....

Πάς και αγοράζεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο (πχ 500 ίππους) και με το που σκάς τα ωραία σου λεφτουδάκια (πχ. 70.000 euros) βγαίνεις στον δρόμο και στην λέει μέχρι και Zastava... τί θα κάνεις ???? θα πείς "έλα τώρα που θέλω και ταχύτητα!!!!καλά είμαι με 20 ίππους!!!"....

Με αυτό θέλω να πώ πως σαν καταναλωτές πρέπει να είμαστε σκληροί με τις εταιρίες...ειδάλλως...αν κάναμε όλοι έτσι... θα πληρώναμε τα 56κ ακόμα με την ίδια τιμή...


Όσων αφορά για ADSL1 και ADSL2.. στο overview (όπως έχω ποστάρει στο 1ο ποστ) είναι ADSL2+ G992.25 ;)

Το συγκεκριμένο παράδειγμα το πήρες λίγο ανάποδα κατά τη γνώμη μου... αν πάρεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο με 200 ίππους και περιμένεις να τους αξιοποίησεις στους ελληνικούς δρόμους με τους Ελληνάρες οδηγούς.... Έτσι και στο ADSL2+, υπάρχουν πολλοί ετερόκλητοι περιορισμοί εκτός απο το attainable rate.

ultraxmode
24-12-07, 13:30
Το συγκεκριμένο παράδειγμα το πήρες λίγο ανάποδα κατά τη γνώμη μου... αν πάρεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο με 200 ίππους και περιμένεις να τους αξιοποίησεις στους ελληνικούς δρόμους με τους Ελληνάρες οδηγούς.... Έτσι και στο ADSL2+, υπάρχουν πολλοί ετερόκλητοι περιορισμοί εκτός απο το attainable rate.

First things First...

1. Δεν νομίζω να έχεις πάει ποτέ σε αντιπροσωπία αυτοκινήτων και να σου πουλήσουν σασί Ferrari με κινητήρα Yugo... σωστός ? ... Και δεύτερο χέρι να την αγοράσεις, πάλι τα 200 θα τα πιάνεις... του φούστη..

2. Για τους "ελληνικούς δρόμους" (τις αλητείες δηλαδή που γίνονται..και άκουσον άκουσον..ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ) υπεύθυνοι είμαστε κι εμείς και κανένας άλλος απο την στιγμή που μας κλέβουν και δεν μιλάμε..

3. ..για το atteinable rate ΠΛΗΡΩΝΩ... το χειρότερο θα ήταν να δικαιολογήσουμε τις κακές ταχύτητες των παρόχων στα περιστέρια που πετάνε κουτσουλιές στα "επίχρυσα" καλώδια του ΟΤΕ... Δέν έχεις υποδομές αγόρι μου??? ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΔΟΛΩΜΑ!!! και ΤΕΛΟΣ... (πραγματικά βγάζω το καπέλο στην NETone που είναι απο τις μόνες αν όχι η μόνη εταιρία που υπόσχεται έως και 16Mbps ταχύτητες internet...

και επειδή μία εικόνα ισούται με 1000 λέξεις ... εγώ παραθέτω ΔΥΟ εικόνες .. γιατί είναι και χριστούγεννα..:rofl: για να σας δείξω πως οι ατελείωτες συζητήσεις μας περί SNR και Attenuation είναι όλες ΑΚΥΡΕΣ και το μόνο που έχω καταλάβει είναι πως παίζουν μαζί μας και μας πλασάρουν ό,τι γουστάρουν...

Στην πρώτη εικόνα λοιπόν..βλέπετε τα στατιστικά μου... και στην δεύτερη τα στατιστικά συμφορουμίτη... (που είναι έτοιμος για καταγγελία.. ΕΥΓΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕ!!:oneup: μάλλον κι εγώ προς τα εκεί είμαι... )

ΠΑΙΧΝΙΔΙ "ΒΡΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ"

:respekt:

Μα τέτοιες διαφορές για διπλή απόδοση ??? τσ τσ τσ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.