PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Καψόνια της TELLAS



k22
20-12-07, 10:13
Χαιρετω ολο το ευγενες και ταλαιπωρημενο κοινο του Forum ....
και ευχοιμαι σε ολους Καλες Γιορτες..!!!

Η TELLAS ενοψει εορτων εχει κανει παλι το θαυμα της...
Οπως και περισυ τετοια εποχη με στελνει απο τον Κανα στον Καιφα...Απο την Παρασκευη εχω αναφερει μια Βλαβη αρκετα περιεργη θα ελεγα ..
Μετα της 18.30 ερχεται η ADSL και φευγη χωρις να μπορω να κανω συνδεση .. Οταν το λαμπακι στο Moden (Siemens) αναβει και επιχηρω συνδεση ... αναβοσβηνει και φυσικα δεν συνδεομαι....
Ως δια μαγιας τα προβληματα λυνονται την επομενη μερα τις πρωινες ωρες (δεν ξερω την ακριβη ωρα γιατι δουλευω) και μετα το απογευμα κατα τις 18.30 παλι τα ιδια ...
Αυτο γινεται τωρα 6 μερες ...απαντηση καμια - διορθοτικη ενεργεια καμια - απειρη αναμονη - και καμια αναφορα της βλαβης δεν εχουν κανει οι τεχνικοι της TELLAS..
Σε ερωτηση που εκανα
"το οτι επανερχεται η ADSL την επομενη μερα ειναι κατοπιν διορθωτικων ενεργειων των τεχνικων" δεν πηρα απαντηση ..
"μηπως ειναι επαναλαμβανομενη βλαβη " ,
"μηπως φταιει το MODEM" ,
"μηπως φταιει το FIREWALL" ,
"ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΨΟΝΙΑ" ......???? "
"ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΦΟΡΕΑ ????"

Υ.Γ: Ειμαι συνδεμενος στην περιοχη της Αργυρουπολης εαν υπαρχει παρομιο προβλημα στην περιοχη η εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω απο τους τεχνικους ... ας ενημρωσει ...
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Γιορτες ηρεμες ρε αδελφε χωρις νευρα και εκνευρισμους...



ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

panagiotisk
20-12-07, 11:10
Φίλε μου καλημέρα.
Τα ίδια και σε εμένα κάνουν. Είμαι Παγκράτι και η διαφορά μας είναι οτι εμένα το πρόβλημα ξεκινάει στις 5.30 το απόγευμα. Τηλ δεν τους πήρα γιατί πολύ απλά δεν το σηκώνουν. Τέλος πάντων έχω γυρίσει το mode σε G.Dmt και μπορώ να κάνω δουλειά. Τι να πω, υπομονή. Μπορεί να δεήσει ο θεός:worthy: και να σταματήσει το πρόβλημα.

toulge
20-12-07, 11:48
Τα ιδια και σε μενα.Το πρωι που λειπω απο το σπιτι και υποθετω οτι οι περισσοτεροι λοιπουν λογο εργασιας το snr ειναι υψηλοτατο 14,5 και μια ως καμια αποσυνδεση.Απο τις 5:30 με 6:00 το απογευμα το snr πεφτει σταδιακα απο τα 14,5 στα 8 με 8,5 maximoum μεχρι που φτανει τα 6 και πιο κατω και τελικος αρχιζουν μια σειρα απο αποσυνδεσεις που διαρκουν κανενα 10 λεπτο. Επανερχεται με snr maximoum 8-9 και μετα απο καποια ωρα παλι τα ιδια...

Τους εχω κανει απειρα τηλεφωνα αλλα δεν περιμενω πολλα πραγματα απο απειρα παιδακια των 500 ευρω που τους εχουν πει καποια πραγματα να λενε και τα αναπαραγουν ακριβως τα ιδια ολοι παπαγαλια οπως στο σχολειο μικροι.Δεν δινω σημασια στα παιδακια το εκνευριστικο ειναι ομως οτι κανενας τεχνικος δεν με εχει ενημερωσει να εχω μια επισημη αποψη επι του θεματος.

Τελικος εκανα καταγγελια στο Υπουργειο Αναπτυξης και στη ΕΕΤΤ και εχτες ελαβα επιστολη οπου το Υπουργειο ζηταει μια απαντηση απο την Τελλας.

Ριξε μια ματια στο router οταν σου κανει αποσυνδεσεις να δεις αμα το λαμπακι του activιty το τελευταιο κολαει οταν επανερχεται η συνδεση και προσπαθει να συνχρονισει.Εμενα συγκεκριμενα μου κανει το εξης..Αφου προσπαθει να συνχρονισει βλεπω το λαμπακι του activity και αναβοσβηνει 3-4 φορες και μετα μενει κολλημενο για 1-2 δευτερολεπτα μετα παλι αναβοσβηνει και μετα παλι κολλημενο.Αυτο δεν το εκανε παλιοτερα παρα μονο μετα την αναβαθμιση και συγκεκριμενα 20 μερες μετα την αναβαθμιση.Εως τοτε μια χαρα η 12αρα γραμμη και κατεβαζα σφαιρα. Πραγμα που δειχνει οτι απο τις 21 Νοεμβριου που εγω εχω το προβλημα και ενω η αναβαθμιση ειχε γινει απο τις 6 Νοεμβριου και η γραμμη ηταν τελεια κατι πειραξαν????κατι αλλαξαν??? τελος παντων κατι εκανε η Τελλας ή καποιος εβαλε το χερακι του ή καποιο μηχανημα δοκιμαζουν και υπαρχει αυτο το προβλημα ή γενικος δεν μπορουν τα DSLAM τους να ανταπεξελθουν στην μεγαλη ζητηση και την αυξημενη ταχυτητα.

Μην μας ποιανουν κοροιδα ξυπνηστε ολοι οι γραμμες μας σηκωνουν ανετα τα 12 και ακομα μεγαλυτερη ταχυτητα.Δεν μπορει το πρωι να την σηκωνει την ταχυτητα και το απογευμα μετα της 5:30 να μελαγχολει και να αρχιζει τις αποσυνδεσεις και να φταιει η γραμμη.

Φτανει πια στην κοροιδια της γελοιας αυτης εταιρειας.Αν δεν μπορει να ανταποκριθει στις υποχρεωσεις της καλυτερα ειναι να την κλεισει και να πανε ολοι σπιτια τους.

Περιμενω ανταποκριση απο ολους σας .Εγω το χρεος μου το εκανα , εκανα επωνυμη καταγγελια στο Υπουργειο Αναπτυξης και στη ΕΕΤΤ και αν δεν δω αμεσα αποτελεσματα εφυγα.

gogos888
20-12-07, 12:06
Οι γραμμές σηκώνουν άνετα πάνω από 12mbit, απλά το δίκτυό τους δεν το σηκώνει. Δεν είναι τυχαίο ότι τα προβλήματα αρχίζουν από το απόγευμα και μετά. Το θέμα είναι να ξυπνήσουν και να κάνουν καμιά αναβάθμιση γιατί ο ΟΤΕ επανέρχεται και θα τους κλείσει όλους. Και μιλάμε για ποιοτικό δίκτυο που μπορεί να αντέξει το "έως 24mbit" :oneup:

lx911
20-12-07, 12:51
Εμενα γιατι δεν με παιζει κανεις... Γιατι δεν εχω κανενα προβλημα... θελω και εγω να παρω τηλεφωνο και να τους τα ψαλλο αλλα δεν μπορω!!!
Δεν νομιζω ο ΟΤΕ να φτανει τα 24!!! Τις ιδεες γραμμες χρησιμοπιουν ολοι μα τον ΔΙΑ!!!

k22
20-12-07, 15:27
Φίλε μου καλημέρα.
Τα ίδια και σε εμένα κάνουν. Είμαι Παγκράτι και η διαφορά μας είναι οτι εμένα το πρόβλημα ξεκινάει στις 5.30 το απόγευμα. Τηλ δεν τους πήρα γιατί πολύ απλά δεν το σηκώνουν. Τέλος πάντων έχω γυρίσει το mode σε G.Dmt και μπορώ να κάνω δουλειά. Τι να πω, υπομονή. Μπορεί να δεήσει ο θεός:worthy: και να σταματήσει το πρόβλημα.

Τι εννοεις λεγοντας έχω γυρίσει το mode σε G.Dmt και μπορώ να κάνω δουλειά. Πως γινεται αυτο... γιατι καπου σε εχασα.. Τι κανεις δηλαδη.. γιατι εγω καθε απογευμα αυτες τις μερες τις προβληματικες παω σε internet cafe για να κανω δουλεια.... (και η γυναικα μου νομιζει οτι επιττηδες χαλαω την συνδεση για να χω λογο να την κοπαναω .... )Φιλε μου σωσε τον γαμο μου και την συνδεση μου ..!!:worthy:

Φιλικα Κ22

psolord
20-12-07, 15:28
Οι γραμμές σηκώνουν άνετα πάνω από 12mbit, απλά το δίκτυό τους δεν το σηκώνει. Δεν είναι τυχαίο ότι τα προβλήματα αρχίζουν από το απόγευμα και μετά. Το θέμα είναι να ξυπνήσουν και να κάνουν καμιά αναβάθμιση γιατί ο ΟΤΕ επανέρχεται και θα τους κλείσει όλους. Και μιλάμε για ποιοτικό δίκτυο που μπορεί να αντέξει το "έως 24mbit" :oneup:

Χα! Θα ξαναβάλω ΟΤΕ του Αγίου Π.....ου (Παρμενίου) ανήμερα! Βρε δε πα να δώσει και 200.:lol:

Mouse Potato
20-12-07, 15:58
Αθάνατε πΟΤΕ (ολίγον οξύμωρο ε;; :p). Θα μας κλείσεις τα σπίτια!:)

panagiotisk
20-12-07, 22:54
Τι εννοεις λεγοντας έχω γυρίσει το mode σε G.Dmt και μπορώ να κάνω δουλειά. Πως γινεται αυτο... γιατι καπου σε εχασα.. Τι κανεις δηλαδη.. γιατι εγω καθε απογευμα αυτες τις μερες τις προβληματικες παω σε internet cafe για να κανω δουλεια.... (και η γυναικα μου νομιζει οτι επιττηδες χαλαω την συνδεση για να χω λογο να την κοπαναω .... )Φιλε μου σωσε τον γαμο μου και την συνδεση μου ..!!:worthy:

Φιλικα Κ22


Λογικά το το router σου (εάν έχεις router) σου δίνει την επιλογή να αλλάξεις το modulation που θα συνδέεται. Έαν έχεις τέτοια επιλογή τότε αλλαξέ την για να σώσεις τον γάμο σου!!!!!:lol:

marop29
26-12-07, 14:36
Χαιρετω ολο το ευγενες και ταλαιπωρημενο κοινο του Forum ....
και ευχοιμαι σε ολους Καλες Γιορτες..!!!

Η TELLAS ενοψει εορτων εχει κανει παλι το θαυμα της...
Οπως και περισυ τετοια εποχη με στελνει απο τον Κανα στον Καιφα...Απο την Παρασκευη εχω αναφερει μια Βλαβη αρκετα περιεργη θα ελεγα ..
Μετα της 18.30 ερχεται η ADSL και φευγη χωρις να μπορω να κανω συνδεση .. Οταν το λαμπακι στο Moden (Siemens) αναβει και επιχηρω συνδεση ... αναβοσβηνει και φυσικα δεν συνδεομαι....
Ως δια μαγιας τα προβληματα λυνονται την επομενη μερα τις πρωινες ωρες (δεν ξερω την ακριβη ωρα γιατι δουλευω) και μετα το απογευμα κατα τις 18.30 παλι τα ιδια ...
Αυτο γινεται τωρα 6 μερες ...απαντηση καμια - διορθοτικη ενεργεια καμια - απειρη αναμονη - και καμια αναφορα της βλαβης δεν εχουν κανει οι τεχνικοι της TELLAS..
Σε ερωτηση που εκανα
"το οτι επανερχεται η ADSL την επομενη μερα ειναι κατοπιν διορθωτικων ενεργειων των τεχνικων" δεν πηρα απαντηση ..
"μηπως ειναι επαναλαμβανομενη βλαβη " ,
"μηπως φταιει το MODEM" ,
"μηπως φταιει το FIREWALL" ,
"ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΨΟΝΙΑ" ......???? "
"ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΦΟΡΕΑ ????"

Υ.Γ: Ειμαι συνδεμενος στην περιοχη της Αργυρουπολης εαν υπαρχει παρομιο προβλημα στην περιοχη η εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω απο τους τεχνικους ... ας ενημρωσει ...
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Γιορτες ηρεμες ρε αδελφε χωρις νευρα και εκνευρισμους...



ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Καλημέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος του φόρουμ και έχω και εγώ ακριβώς τα ίδια προβλήματα ειδικά κάθε μέρα στις 6 το πρωι:whistle::whistle:
H συνηθισμένη απάντηση που δίνουν για τις συχνές αποσυνδέσεις είναι οτι έχει πρόβλημα η περιοχή της καλαμαριάς που μένω σε σχέση με το κέντρο της Θεσσαλονίκης. Οποτε παίρνω τλφ να το αναφέρω μονίμως με έχουν στην αναμονή η δεν το σηκώνουν!!! :p:p
Η ταχύτητα που έχω είναι πολύ χαμηλή δεν αντέχω αλλο, οπως αυτές τις αποσυνδέσεις και τα παράσιτα.
Σε όσους είναι απο Θεσσαλονίκη και μένουν εκτός κέντρου λένε αυτές τις δικαιολογίες για τις περιοχές; Μπορεί κάποιος να μου πει αν λενε και σε εσάς τα ίδια.; Το μόντεμ μου είναι το 4200

pan82
26-12-07, 14:59
Εμένα πάλι ρε παιδιά το ακριβώς αντίθετο,εχω συνεχείς αποσύνδεσεις το πρωί και μέχρι το μεσημέρι μετά σταματάνε.Χθες χριστούγεννα για παράδειγμα που γύρισα σπίτι από τις 10 το πρωί ως τις 3 περίπου κάθε δέκα λεπτά έπεφτε η γραμμή μετά τις 3 κύριλλε να χα μια αποσύνδεση ως τις 8 και μετά μέχρι το πρωί τίποτα.Μάλιστα πρώτη φορά είδα το πρωί το snr να πέφτει κάτω από το 6 και να φτάνει μέχρι και -5.Γενικά επειδή είμαι φαντάρος δεν είμαι σπίτι συνεχώς αλλά έχει τύχει 3 μέρες που είμαι πρωί να πέφτει διαρκώς η γραμμή ενώ από το απόγευμα και μετά που όλοι λένε ότι η κατάσταση χειροτερεύει η γραμμή να πετάει.Ταχύτητα βέβαια στο φουλ όλη την ώρα.Επίσης είναι λογικό ότι ακόμα και να γυρίσω το μόντεμ σε adsl1 και να πέσει ο συγχρονισμός στα 7,5mbps είτε με χρήση παλιού μόντεμ είτε μέσω του dmt πάλι το snr να μένει σταθερό στο 6;δε θα πρέπει πέφτωντας ο συγχρονισμός ν'ανεβαίνει το Snr η πρέπει η τελλας να μου ρίξει τη ταχύτητα για ν' ανεβεί το snr?Γιατί πολύ με προβλημάτισε αυτό μήπως η γραμμή μου είναι τόσο χάλια που γι'αυτό με τίποτα δεν ανεβαίνει.

turboirc
26-12-07, 18:21
Εμένα δε με προβλημάτισε τίποτα ... 10 μέρες ακόμα για να τελειώσει το συμβόλαιο και BYE TELLAS!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.