PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπουκώνει το Router



Eaglos
20-12-07, 11:06
Καλήμέρα, μια φίλη άλλαξε πρόγραμμα και από το παλιό "Broadband pack 1000" πήγε στα 24Mbps (χωρίς τηλέφωνο). Μέχρι να της έρθει ο καινούργιος εξοπλισμός έπαιζε με το κλασσικό ftritz από το παλιό πακέτο και όλα πήγαιναν ρολόι.

Όταν της ήρθε ο νέος εξοπλισμός, Jetspeed 500 κάτι, τον έβαλε επάνω και τον σέταρε κανονικά. Internet έχει μεν ΑΛΛΑ τις πρώτες 2 μέρες σερνόταν τραγικά. Κάναμε επιτόπου αλλαγή στο παλιό fritz και πέταγε. Βάζαμε το καινούργιο και σερνότα....:hmm:

Μετά από κάποιες μέρες κάπως έφτιαξε η κατάσταση αλλά τώρα έχουμε το εξής θέμα. Όταν κατεβάζει από utorrent δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Σαν να μπουκώνει η γραμμή και να μην έχει άλλο να δώσει. Κάναμε αλλαγή στο fritz, έπιασε ίδιο upload/donwload στο utorrent και φυσικά σέρφαρε κανονικά στο Internet όσο κατέβαιναν διάφορα.

Υπάρχει θέμα με τη συσκευή που δίνει η HOL ή πρέπει να κατεβάσω κάποιο firmware μπας και διορθώσει κάτι;

Ευχαριστώ

aa144
20-12-07, 11:27
Ο ΦΡΙΤΣ είναι πιο μάγκας, πως να το κάνουμε, γιατί δεν αφήνεις αυτόν πάνω;

LampisTs
20-12-07, 12:16
Καλήμέρα, μια φίλη άλλαξε πρόγραμμα και από το παλιό "Broadband pack 1000" πήγε στα 24Mbps (χωρίς τηλέφωνο). Μέχρι να της έρθει ο καινούργιος εξοπλισμός έπαιζε με το κλασσικό ftritz από το παλιό πακέτο και όλα πήγαιναν ρολόι.

Όταν της ήρθε ο νέος εξοπλισμός, Jetspeed 500 κάτι, τον έβαλε επάνω και τον σέταρε κανονικά. Internet έχει μεν ΑΛΛΑ τις πρώτες 2 μέρες σερνόταν τραγικά. Κάναμε επιτόπου αλλαγή στο παλιό fritz και πέταγε. Βάζαμε το καινούργιο και σερνότα....:hmm:

Μετά από κάποιες μέρες κάπως έφτιαξε η κατάσταση αλλά τώρα έχουμε το εξής θέμα. Όταν κατεβάζει από utorrent δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Σαν να μπουκώνει η γραμμή και να μην έχει άλλο να δώσει. Κάναμε αλλαγή στο fritz, έπιασε ίδιο upload/donwload στο utorrent και φυσικά σέρφαρε κανονικά στο Internet όσο κατέβαιναν διάφορα.

Υπάρχει θέμα με τη συσκευή που δίνει η HOL ή πρέπει να κατεβάσω κάποιο firmware μπας και διορθώσει κάτι;

Ευχαριστώ

Ο JetSpeed 520+ που δίνει η HOL εκτός του ότι είναι ADSL2+ router ενώ ο παλιός fritz ίσως χρειάζεται νέο firmware για να δει μέχρι 24MBps, όπως κάθε άλλος router για να δουλέψει ικανοποιητικά με torrents και web surfing ταυτόχρονα, χρειάζεται το ανάλογο port forwarding και μεγιστοποίηση του αριθμού των ταυτόχρονα ανοιχτών συνδέσεων. Αν δεν γίνουν αυτά ο router όταν κατεβάζει από torrent μπουκώνει και όπως είναι φυσικό όλα σέρνονται. Στο αντίστοιχο section του forum για τον JetSpeed θα βρεις αναλυτικές οδηγίες για όλα αυτά.

MNP-10
20-12-07, 12:22
To ιδιο συνεβη και με μενα οταν εβαλα το siemens cl-110.. το fritz ειναι πιο "multitasking" χωρις να κανει ο χρηστης ρυθμισεις - εχοντας και αρκετα καλο traffic shaping..btw χαμηλωσε τα connection στα torrent (πχ 50).

Eaglos
20-12-07, 13:14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Port Forwarding κάνει κανονικά και πιάνει τρελές ταχύτητες απο torrent. Τώρα πάω να δω αν χρειάζεται άλλες ρυθμίσεις για να μην μπουκώνει το συμπαν...

dimstog
20-12-07, 13:19
Πάντως ο Fritz σε σύγκριση με το 3com Officeconnect που είχα μπουκώνει πιο εύκολα (καλά, ό,τι και να μου πείτε εμένα, αυτόν τον Γερμαναρά εγώ δεν θα τον συνμπαθήσω ποτέ και ας με ξυπνάει κάθε πρωί)

jacobgr
20-12-07, 13:27
ΧΑΧΑ μηπως φταίει το ότι σου χαλάει τον υπνο?? Γιατί και εγώ δεν συμπαθώ τα ξυπνητήρια... :p

MNP-10
20-12-07, 17:08
Ειναι γεγονος οτι το fritz μπουκωνει ευκολα και τρωει resets για πλακα (τουλαχιστο το fritzbox.fon που εχω) οταν κατεβαζεις torrents με πολλες συνδεσεις. Αλλα απο multitasking δεν εχω προβλημα :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.