PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΡΔΟΣ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ROUTER ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΠΛΟ MODEM ΣΤΟ CONN-X



bizbizet
20-12-07, 16:40
Πρώτο post για το Conn-x ! :cool:

Μαζί λοιπόν με τη συνδρομή (1Mbps από μεταφορά γραμμής και με τις νέες τιμές :oneup:) μου έδωσαν και ένα wireless "Router"- BaudTec (PSTN). Μαζί του μπόλικα καλώδια κλπ. συμπράγκαλα (sic!) :p
Φυσικά και το παλιό μου modem Crypto F200 μια χαρά δουλεύει (μου το είχε δώσει παλιά η Fnet).
Μάλιστα αυτό χρησιμοποιώ ακόμη και δεν έχω καν ξεπακετάρει τον Router.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ λοιπόν :whistle: :

Αξιζει η φασαρία να χρησιμοποιήσω το Router αυτό αντί για το modem ; :sorry:
Θα πηγαίνουν κάποια πράγματα πιο γρήγορα με λογικές προσπάθειες να φτιάξω τις ρυθμίσεις :oneup:, ή θα φάω πολλές ώρες για 2-3% καλύτερη απόδοση :down: ;

Το πιο σημαντικό πράγμα που κάνω με τη γραμμή είναι FTP upload.

nickolas2005
20-12-07, 16:41
Δεν θα πηγαίνει κάτι πιο γρήγορα. Απλώς θα έχεις ασφάλεια λόγω του ενσωματωμένου firewall του ρουτερ και δεν θα χρειάζεται να περιμένεις να συγχρονιστεί η γραμμή σου κάθε φορά που ανοίγεις το pc σου.

bizbizet
20-12-07, 16:49
Αχα, άρα κερδίζω καλύτερη προφύλαξη. :cool:
Πάντως έχω panda (πολύ καλό αλλά λίγο βαρύ το άτιμο!) και είμαι ΟΚ από firewall. :oneup:

Εξάλλου από παλιότερες εποχές έχω μείνει με μόνιμη αλλεργία στις δικτυακές ρυθμίσεις. :p

Thx MAN ! ;)

cuper
20-12-07, 18:29
Βάλε το Baudtec και άσε στην άκρη το σπιρτόκουτο F200 :cool:

Γιατί στο Baudtec μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 pc ενσύρματα ταυτόχρονα, συν ότι υποστηρίζει wifi (αν έχεις κάποιο λαπτοπ ή wii/xbox/ps3) και για τους λόγους που αναφέρει ο nickolas2005.

johnnyar
20-12-07, 19:54
το έχει ένας φίλος απ' την πρώτη προσφορά του conn-x και είναι πολύ καλό, τσάμπα είναι πάρτο, πολύ καλύτερο απ' το παλιοCrypto F200

bizbizet
20-12-07, 20:03
Βάλε το Baudtec και άσε στην άκρη το σπιρτόκουτο F200 :cool:

Γιατί στο Baudtec μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 pc ενσύρματα ταυτόχρονα, συν ότι υποστηρίζει wifi (αν έχεις κάποιο λαπτοπ ή wii/xbox/ps3) και για τους λόγους που αναφέρει ο nickolas2005.

OK, αλλά δεν καίγομαι για κανέναν από τους παραπάνω λόγους. :whistle:
Βέβαια, το καλοκαίρι μπορεί να πάρω και 2ο μηχάνημα, οπότε ... :oneup:

........Auto merged post: bizbizet added 2 Minutes and 21 Seconds later........


το έχει ένας φίλος απ' την πρώτη προσφορά του conn-x και είναι πολύ καλό, τσάμπα είναι πάρτο, πολύ καλύτερο απ' το παλιοCrypto F200

Μου το έδωσαν δωρεάν το Baudtec. Φυσικά το πήρα, αλλά σίγουρα η προσπάθεια για εγκατάσταση δεν είναι μισού λεπτού ιστορία, εξ' ού και το post... :cool:

Thx anyway για όλες τις απαντήσεις. :)

alieus
20-12-07, 20:09
Πήγα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι και γράφτηκα για κονεξ και πήρα το ασύρματο αλλά μάλλον θα μείνω στο ρουτερ της βιβο, τι διαφορά να δω σε σύνδεση 1024, ούτως ή άλλως αρυς σύνδεση ήτανε με βιβο δλδ. οτε και πήγαινε μια χαρά. Τώρα, τι γίνεται με την αποσύνδεση από βιβο; Μου είπαν από οτε ότι αυτοί θα την κόψουν αλλά καλού κακού να κάνω τηλέφωνο κι εγώ. Τηλέφωνο δεν πιάνω με τίποτα, έκανα φαξ και e-mail. Σε πόσο λέτε να με κόψει από βίβο ο οτε να μην πληρώνω 2 λογαριασμούς μια που έκανα ενεργοποίηση στον οτε και τρέχει από σήμερα το κονεξ;

bizbizet
20-12-07, 20:41
Πήγα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι και γράφτηκα για κονεξ και πήρα το ασύρματο αλλά μάλλον θα μείνω στο ρουτερ της βιβο, τι διαφορά να δω σε σύνδεση 1024, ούτως ή άλλως αρυς σύνδεση ήτανε με βιβο δλδ. οτε και πήγαινε μια χαρά. Τώρα, τι γίνεται με την αποσύνδεση από βιβο; Μου είπαν από οτε ότι αυτοί θα την κόψουν αλλά καλού κακού να κάνω τηλέφωνο κι εγώ. Τηλέφωνο δεν πιάνω με τίποτα, έκανα φαξ και e-mail. Σε πόσο λέτε να με κόψει από βίβο ο οτε να μην πληρώνω 2 λογαριασμούς μια που έκανα ενεργοποίηση στον οτε και τρέχει από σήμερα το κονεξ;

Χε, χε, φίλε alieus πρέπει να ιδρύσουμε το "πρώην πάροχος προς διακοπή για conn-x" club. :p
Ακριβώς τα ίδια κι εγώ με Fnet. Είμαι στη φαση που έχει δουλέψει - και γρήγορα - το conn-x και πρέπει να κοιτάξω να ΓΙΝΕΙ η διακοπή της Fnet που έχω ζητήσει εδώ και 3 εβδομάδες.:evil:

Για το άλλο θέμα, έτσι κι αλλιώς router είχες οπότε με την αλλαγή το κέρδος θα είναι πολύ μικρό - αν υπάρχει κιόλας.. :cool:

WAntilles
20-12-07, 20:46
Να το συνθλίψεις άμεσα το Crypto.

bizbizet
20-12-07, 20:54
Να το συνθλίψεις άμεσα το Crypto.

Κάτσε ντε, γιατί με το υπάρχον configuration μπορώ να συγκρίνω άμεσα otenet με forthnet και θέλω να μείνω προς το παρόν με το ίδια ακριβώς h/w ! :rolleyes: (βίτσια που έχει ο κόσμος, ε :lol: ).

Αυτό που μου κάνει εντύπωση διαβάζοντας ΟΛΟ το forum είναι ότι πρέπει να έχω απομείνει με άλλους 2-3 σε όλη την Ελλάδα που δεν έχουμε γραμμή μεγαλύτερη ή ίση των 2 Mbps ! :whistle:

hel
20-12-07, 22:36
Να το συνθλίψεις άμεσα το Crypto.

Κρύφτο το crypto:)

bizbizet
20-12-07, 23:11
Κρύφτο το crypto:)

Το λέει και τ' όνομά του, ε, το τραβάει λίγο κι ο οργανισμός του, ε ; :p (τάδε έφη Μαυρογιαλούρος :) )

ΥΓ Παιδιά, μια πικρή αλήθεια μετά από 20 χρόνια που ασχολούμαι με υπολογιστές (κλαψ, κλαψ) : :cry:

Ο,ΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ! :closed:

alieus
21-12-07, 15:11
Έβαλα τελικά το ασύρματο. Δεν είδα διαφορά. Άσε που δεν ρυθμίζονται οι πόρτες του emule με τίποτα. Παιδευόμαστε εδώ με τον τεχνικό του ΟΤΕ να τις ρυθμίσουμε. Πάντως είδα το φως το αληθινό από ταχύτητα στην επικοινωνία ευγένεια και ενδιαφέρον. Δεν είναι εκείνο το άρον άρον και δεν ξέρω και στείλτε φαξ (μπρρρρ) να κλείσουμε να πάρουμε τον επόμενο. Αν σκεφτώ τι λεφτά έχω δώσει για επικοινωνία με τα διάφορα cc και helpdesk... θα βγει από κει το...πάγιο...:)

giraios
21-12-07, 15:20
Αυτό που μου κάνει εντύπωση διαβάζοντας ΟΛΟ το forum είναι ότι πρέπει να έχω απομείνει με άλλους 2-3 σε όλη την Ελλάδα που δεν έχουμε γραμμή μεγαλύτερη ή ίση των 2 Mbps ! :whistle:

Ένας εσύ και ένας εγώ. :lol::lol::lol:
Τουλάχιστον για λίγο ακόμα.

Θα σε συμβούλευα και εγώ να κρύψεις το crypto.

cuper
21-12-07, 15:25
Έβαλα τελικά το ασύρματο. Δεν είδα διαφορά. Άσε που δεν ρυθμίζονται οι πόρτες του emule με τίποτα. Παιδευόμαστε εδώ με τον τεχνικό του ΟΤΕ να τις ρυθμίσουμε. Πάντως είδα το φως το αληθινό από ταχύτητα στην επικοινωνία ευγένεια και ενδιαφέρον. Δεν είναι εκείνο το άρον άρον και δεν ξέρω και στείλτε φαξ (μπρρρρ) να κλείσουμε να πάρουμε τον επόμενο. Αν σκεφτώ τι λεφτά έχω δώσει για επικοινωνία με τα διάφορα cc και helpdesk... θα βγει από κει το...πάγιο...:)

Το συζητάμε και στο αντίστοιχο thread για τα baudtec αλλά επειδή εκεί η κίνηση είναι ελάχιστη, λέω να ρωτήσω εδώ.

Το baudtec όταν το έβαλες, παρατήρησες μήπως μεγάλη πτώση στο snr και ταυτόχρονα μεγάλη αύξηση στο attenuation; Πριν την αναβάθμιση της γραμμή.

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι ακόμα με 2Mbps ΑΡΥΣ. Έβαλα το baudtec και μπαίνω με τους κωδικούς της otenet.
Με το που έβγαλα το Linksys 354G, το attenuation από 24 πήγε 35.5~37 και το snr από 30 στα 23. Που να αναβαθμιστεί και η γραμμή δηλαδή.

kyriakos7
21-12-07, 18:23
και γω το ιδιο επαθα, μου αυξηθηκε το αττ μου με το baudtec :hmm:

alieus
21-12-07, 19:20
Ήμουνα με βιβο 1024 και router microcom. Είχα πάνω από 1 χρόνο να δω snr και attenuation. Σήμερα με κονεξ και baudtec έχει snr 25 και attenuation 46 down και 24 up. Πάντως στην πράξη μου φαίνεται λίγο πιο αργό το baudtec. Πχ με το μαικροκομ (και με κονεξ και με βιβο) κατέβαζα καρφωτά 108-112 και στο σπηντ-τεστ είχα 1000 τώρα κατεβάζω με 100 και σπηντ-τεστ 870-880. Κανα δυο μέρες ακόμα έτσι και βάζω ξανά το μαικροκομ:)

........Auto merged post: alieus added 18 Minutes and 37 Seconds later........

Μου δημιούργησε πρόβλημα και στο e-mule. Με το ζόρι συνδέεται σε σερβερ και πρέπει να έχω απενεργοποιημένα το firewall του και το SPI αλλοιώς δεν συνδέεται και πάλι όταν συνδεθεί χάλια είναι....πλησιάζει η ώρα του μαικροκομ ξανά:)

kyriakos7
21-12-07, 19:28
εγω με τις ταχτυτητες μου ειμαι οκ, δεν εχω προβλημα.
μονο το αττ μου αλλαξε, τι να πεις.

alieus
21-12-07, 20:03
Πόσο είχατε πριν και σας αυξήθηκε; Άμα κρίνω από μένα είμαι ο πιο χάλια. Δεν ξέρω τι είχα πριιν.

kyriakos7
21-12-07, 20:07
πριν ειχα 42. οταν εβαλα το ρουτερ αυτο πανω ειχε παει 50.
με ενα reset πριν λιγο πηγε στο 42 παλι.εχει σκαμπανεβασματα το αττ, δε ξερω γτ.

alieus
22-12-07, 13:22
Γενικά έστρωσε το baudtec, άκυρον τα "ξαναγυρίζω στο μαϊκροκομ" πάντα βέβαια επειδή δεν θυμάμαι τι αττ είχα πριν μ' αυτό:)

N3ptun3
22-12-07, 17:00
Φυσικά και το παλιό μου modem Crypto F200 μια χαρά δουλεύει (μου το είχε δώσει παλιά η Fnet).

Αξιζει η φασαρία να χρησιμοποιήσω το Router αυτό αντί για το modem ; :sorry:
Το modem που έχεις είναι από τα χειρότερα που υπάρχουν ...

Το συγκεκριμένο Router δε το γνωρίζω αλλά με ένα καλό Router θα δεις τρελλή διαφορά σε εφαρμογές p2p ...

ababapanos
22-12-07, 17:37
πιο είναι καλύτερο το baudtec η το linksys w200G?

africa_twin
23-12-07, 00:40
πιο είναι καλύτερο το baudtec η το linksys w200G?

w200G δαγκωτό! ;)

kyriakos7
23-12-07, 11:13
και μενα εστρωσε, μου βγαζει πλεον ενα σταθερο αττ .

famous-walker
23-12-07, 12:12
Από προσωπική εμπειρία, αλλάζοντας σε έναν φίλο για 1024 πρόσβαση το Crypto F200 με ένα router της Level One, το attenuation rate, έπεσε από 42 που ήταν στο Crypto, στο 35 με το Level One...

kyriakos7
23-12-07, 13:58
ρε παιδια με ποια ρουτερ εχετε δει διαφορα στο αττ σας ?

alieus
24-12-07, 11:10
Το δουλεύετε ασύρματα το baudtec; Δεν έχει η μητρική μου ασύρματο δίκτυο κι αν θέλω ασύρματη λειτουργία πρέπει να αγοράσω κάρτα pci wifi κι έτσι το δουλεύω ενσύρματα. Χάνω κάτι από απόδοση στην ενσύρματη; Δεν έχω δίκτυο υπολογιστών, ένας μόνο δουλεύει. Επίσης αφού δεν δουλεύει ασύρματα γιατί μου είπε η κοπέλλα στο 1242 να μην ξεβιδώσω την κεραία του; Δεν βλέπω τι κακό μπορεί να γίνει αν το ξεβιδώσω.

kyriakos7
24-12-07, 11:18
και γω βιδωμενη την εχω.αφου το εχεις κλειδωμενο το wifi γιατι να την βγαλεις, το ιδιο ειναι.
και γω με την ethernet δουλευω.

cuper
24-12-07, 13:55
Το δουλεύετε ασύρματα το baudtec; Δεν έχει η μητρική μου ασύρματο δίκτυο κι αν θέλω ασύρματη λειτουργία πρέπει να αγοράσω κάρτα pci wifi κι έτσι το δουλεύω ενσύρματα. Χάνω κάτι από απόδοση στην ενσύρματη; Δεν έχω δίκτυο υπολογιστών, ένας μόνο δουλεύει. Επίσης αφού δεν δουλεύει ασύρματα γιατί μου είπε η κοπέλλα στο 1242 να μην ξεβιδώσω την κεραία του; Δεν βλέπω τι κακό μπορεί να γίνει αν το ξεβιδώσω.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα καλώδια στο χώρο σου, δούλευε με ethernet και άσε το wifi κλειστό. Μικρή μεν, αλλά γλυτώνεις την ακτινοβολία. Την κεραία ή την βγάζεις ή την αφήνεις για μόστρα, δείχνει πιο ωραίο το baudtec πώς να το κάνουμε :p

Αν υπήρχε περίπτωση να χάνεις καθόλου σε απόδοση, αυτό θα συνέβαινε στην περίπτωση της ασύρματης σύνδεσης (πιθανές παρεμβολές φυσικά εμπόδια, από ασύρματα dect, φούρνους μικροκυμάτων κ.α.)

alieus
24-12-07, 21:38
Ναι, η αλήθεια είναι ότι με την κεραία έχει μούρη:)

kyriakos7
24-12-07, 21:43
Ναι, η αλήθεια είναι ότι με την κεραία έχει μούρη:)

Γιατι στην σημερον ημερα που πας χωρις κεραια στο ρουτερ σου ??? ε ???:lol:

pnikolo
26-12-07, 08:54
Πρώτο post για το Conn-x ! :cool:

Μαζί λοιπόν με τη συνδρομή (1Mbps από μεταφορά γραμμής και με τις νέες τιμές :oneup:) μου έδωσαν και ένα wireless "Router"- BaudTec (PSTN). Μαζί του μπόλικα καλώδια κλπ. συμπράγκαλα (sic!) :p
Φυσικά και το παλιό μου modem Crypto F200 μια χαρά δουλεύει (μου το είχε δώσει παλιά η Fnet).
Μάλιστα αυτό χρησιμοποιώ ακόμη και δεν έχω καν ξεπακετάρει τον Router.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ λοιπόν :whistle: :

Αξιζει η φασαρία να χρησιμοποιήσω το Router αυτό αντί για το modem ; :sorry:
Θα πηγαίνουν κάποια πράγματα πιο γρήγορα με λογικές προσπάθειες να φτιάξω τις ρυθμίσεις :oneup:, ή θα φάω πολλές ώρες για 2-3% καλύτερη απόδοση :down: ;

Το πιο σημαντικό πράγμα που κάνω με τη γραμμή είναι FTP upload.

Δικαιωμα σου να προτιμας αλογο απο αυτοκινητο! Μη ζητας μονο απο το αλογακι ναχει ABS ηλεκτρικα παραθυρα η/μαγνητικες κλειδαριες κλπ:rolleyes:

N3ptun3
26-12-07, 15:00
Αύριο λογικά μου στέλνουν και εμένα το router (το οποίο και δε θα χρησιμοποιήσω) ... με το που μου φτάσει το υλικό πάει να πει πως είμαι ενεργοποιημένος ? Τι άλλο θα πρέπει ?

alieus
26-12-07, 16:06
Αν είσαι στα 1024 ενεργοποιείσαι σε 2-3 ώρες άσχετα από την ημερομηνία παραλαβής του ρούτερ. Στις μεγαλύτερες ταχύητηες δεν ξέρω τί γίνεται.

bizbizet
26-12-07, 18:41
Αύριο λογικά μου στέλνουν και εμένα το router (το οποίο και δε θα χρησιμοποιήσω) ... με το που μου φτάσει το υλικό πάει να πει πως είμαι ενεργοποιημένος ? Τι άλλο θα πρέπει ?

Θα υπάρχει ένα χαρτί με κάποιους κωδικούς ανάμεσα στα υπόλοιπα. Χρήστης και κωδικός.
Αφού στήσεις το modem/router τί είναι, θα μπεις λοιπόν σε ειδική σελίδα του ΟΤΕ όπου με απλές επιλογές παραθύρων θα "στήσεις" τη σύνδεσή σου (χρήστης και κωδικός σύνδεσης που τους επιλέγεις εσύ). Εκεί θα δεις και την ταχύτητα σου (S2,S3 κλπ.). Επειτα, η σύνδεση δουλεύει άμεσα αν κάνεις μεταφορά. Αλλιώς, θα πρέπει να περιμένεις ενεργοποίηση της "γραμμής DSL" - πάντως γίνεται πολύ γρήγορα.
Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα να μπω κατευθείαν. Μπορεί να δουλεύει ήδη όταν θα έχεις τελειώσει.
Η "ονομαστική" μεταφορά της γραμμής στη νέα εταιρειία-πάροχο (ΟΤΕ) γίνεται από τον ίδιο (ΟΤΕ).
Πάνω από 1 Mbps πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, αλλίως μένεις στο 1 Mbps μέχρι νεωτέρας.
Αυτό προφανώς το ρώτησες στο Ote-Shop και το ξέρεις βέβαια (διαθεσιμότητα ταχυτήτων σύνδεσης).
Ο λογαριασμός θα έρχεται μετά από 'κει και πέρα μαζί με τον λογαριασμό ΟΤΕ.

Επειτα βάζεις το χρήστη σου :
xristis99345@otenet.gr
kodikostou
και μπαίνεις.....

N3ptun3
26-12-07, 19:17
Πρόκειται γα μία τηλεφωνική γραμμή όπου υπήχε απλά ο ΟΤΕ χωρίς ADSL ... έγινε κατευθείαν η παραγγελία για conn-x ...

bizbizet
26-12-07, 19:54
Πρόκειται γα μία τηλεφωνική γραμμή όπου υπήχε απλά ο ΟΤΕ χωρίς ADSL ... έγινε κατευθείαν η παραγγελία για conn-x ...

Τότε θα πρέπει να επικοινωνήσεις να δεις τί γίνεται.
Για 2-3 μέρες έχω ακούσει το πολύ.
Πρώτα δοκίμασε να μπεις πάντως ! ;)

alieus
27-12-07, 01:25
Πάντως με το microcom κατέβαζα από rapidshare με 112 και ποτέ κάτω από 108. Τώρα με το bautec με 100!

@ ADSLgr.com All rights reserved.