PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???



SOCRATES26921
20-12-07, 18:50
Καλησπερα σε ολους !!
Εχω ενα προβλημα με την FORTHNET ! Εδω και ενα μηνα εχω κανει συνδεση FORTHNET ADSL ΕΩΣ 24 ΜB !!! Τις πρωτες 2 εβδομαδες ειχα ταχυτητα DOWNLOAD 0.600 KBPS KAI UPLOAD 0.500 KBPS !!! Mετα απο καμια 20 τηλεφωνιματα σε διαστημα 10 μερων και αφου εχει δηλωθει βλαβη στο ΟΤΕ , καταφεραμε να εχω ταχητητα DOWNLOAD 2000 KBPS KAI UPLOAD 500 KBPS !!!! :clap: :clap:
Tι να κανω ???? :hmm: :hmm:
Να μην πληρωσω τους λογαριαζμους μεχρι να μου δωσουν μια πιο λογικη ταχυτητα Η' να κανω αιτηση διακοπης και να μην πληρωσω τα 70 ευρο που ζητανε !!!!
Καμια ιδεα ??? :hmm: :hmm:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

29gk
20-12-07, 18:55
Καλως ηλθες :)

ΚΑνε μια αναζητηση στο φορουμ για τα SNR margin και attentuation, tι σημαινουν πρακτικα δηλαδη για την ποιοτητα της συνδεσης σου, γραψε και κανα στατιστικο για αυτα τα οποια θα τα βρεις στο ρουτερ σου και βλεπουμε.

SOCRATES26921
20-12-07, 18:59
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:37:30
Modulation: G.992.5 Annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 1.987
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 13,0 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 29,5 / 37,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,5 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 7 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 23.936 / 0
FEC Errors (Up/Down): 20.092 / 91.625
CRC Errors (Up/Down): 136 / 5.017
HEC Errors (Up/Down): 2.202 / 4.428

29gk
20-12-07, 19:05
Κανονικα πρεπει να πιανεις τα 10 - 12 χαλαρα.

Αν απο την πλευρα σου εισαι ενταξει, δηλαδη πριζες, καλωδιωσεις , φιλτρα κτλ ειναι τσεκαρσμενα και σε καλη κατασταση ειτε τους ξαναδινεις βλαβη, ειτε απαιτεις τεχνικο τους να σε επισκευτει η τελος παντων να σου δωσει ικανοποιητικη απαντηση ειτε διακοπτεις αμεσα.

Οι λογαριασμοι και το 70αρι ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτεσαι.

SOCRATES26921
20-12-07, 19:17
Εχω κανει πανω απο 5 δηλωσεις για βλαβη !!! Αυτοι μου λενε οτι δεν εχου παρει ακομα απαντηση απο το ΟΤΕ !!! Που κανονικα ο ΟΤΕ απανταει μεσα σε 2 μερες με βαση τα λεγομενα τους και εχουν περασει 10 μερες !!!
Οι λογαριασμοι και το 70αρι ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτεσαι.
Και τι να πω οταν γυρνανε και μου λενε οτι ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΛΕΕΙ ΕΩΣ 24 ΜΒ !!!!

29gk
20-12-07, 19:25
Εγω θα εφερνα ηλεκτρολογο να μου ελεγξει τις καλωδιωσεις, θα τσεκαρα και τον εξοπλισμο μου και αν ημουν σιγουρος πως δεν ειναι απο την πλευρα μου το προβλημα θα κοιταζα για αλλου. Ναι τυπικα ειναι καλυμμενοι με το εως 24 και εχουν και αρκετους πελατες να τους κρατουν "χορτατους" αρα δεν πολυασχολουνται.

Παντως θα επεμενα στο θεμα του ελεγχου γιατι αν η γραμμη σου δεν ειναι σε καλη κατασταση θα εχεις τα ιδια προβληματα παντου. Εκτος ισως απο τον ΟΤΕ που θα εστελνε τουλαχιστον τεχνικο να πιστοποιησει την κατασταση.

Ioudas1
20-12-07, 19:27
Και τι να πω οταν γυρνανε και μου λενε οτι ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΛΕΕΙ ΕΩΣ 24 ΜΒ !!!!

Ακριβώς "έως 24",
Εφόσον δεν αναφέρουν ελάχιστη ταχύτητα συγχρονισμού.
Είναι καλυμένοι ακόμη και εάν δώσουν ταχύτητα συγχρονισμού 0,00001.:OOPS::OOPS::rofl::rofl::rofl:

kostast1
20-12-07, 20:04
Καπως ετσι ειναι δυστηχως..........

hel
20-12-07, 20:59
Καλησπερα σε ολους !!
Εχω ενα προβλημα με την FORTHNET ! Εδω και ενα μηνα εχω κανει συνδεση FORTHNET ADSL ΕΩΣ 24 ΜB !!! Τις πρωτες 2 εβδομαδες ειχα ταχυτητα DOWNLOAD 0.600 KBPS KAI UPLOAD 0.500 KBPS !!! Mετα απο καμια 20 τηλεφωνιματα σε διαστημα 10 μερων και αφου εχει δηλωθει βλαβη στο ΟΤΕ , καταφεραμε να εχω ταχητητα DOWNLOAD 2000 KBPS KAI UPLOAD 500 KBPS !!!! :clap: :clap:
Tι να κανω ???? :hmm: :hmm:
Να μην πληρωσω τους λογαριαζμους μεχρι να μου δωσουν μια πιο λογικη ταχυτητα Η' να κανω αιτηση διακοπης και να μην πληρωσω τα 70 ευρο που ζητανε !!!!
Καμια ιδεα ??? :hmm: :hmm:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Υποθέτω ότι σου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει προβληματικό σπλιτερ και να βάλεις απευθείας το μοντεμ στην πρίζα του τηλεφώνου.
Παίρνεις τηλέφωνο forthnet να έρθει τεχνικός για να δοκιμάσει το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να τσεκάρει την καλωδίωση του σπιτιού σου (πρίζες κτλ).
Σε ποια περιοχή είσαι; Είναι το 2play σε isdn γραμμή; Mήπως είσαι μέσω ΑΡΥΣ?

thanasis38
20-12-07, 23:49
annex b ειναι για isdn γραμμη. μηπως κανεις κατι λαθος?

SOCRATES26921
21-12-07, 12:08
1)Kαι προβλημα στο modem και στo spliter μου ειπανε αλλα εβαλα 2 διαφορετικα και παλι τα ιδια !!
κα τεχνικο ζητησα και μου ειπανε οτι αυτοι δεν ασχολουντε με αθτα παρα μονο ο ΟΤΕ !!!
Περιστερι ειμαι , FORTHNET ADSL εχω , ΤΑΧΗΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ !!!!!!
2) ISDN εχω !!!
τι μπορει να κανω λαθος ??? :hmm:
και οταν ειχα πιο πριν conn-x 1024 ολα ηταν οκ !!!
Και adsl2+ να μην εχω θα επρεπε , με βασει τα χαρακτηρηστικα του modem να ειχα 8 ΜΒ !!!!
HELP !!!! HELP !!!! HELP !!!!

jimakos_a35gr
21-12-07, 12:16
Παιδιά ο ΟΤΕ για να δεχθε'ι βλάβη ADSL που είναι πάνω απο 8mb έχει σαν μίνιμουμ τα 6΄Δηλαδη στην περίπτωση του φίλου οχι απλά το δέχεται αλλά πρέπει και να το ξάξει άμεσα.Φυσικά αν το πρόβλημα δεν το έχει ο ίδιος ο φίλος στη εσωτερική καλωδίοση του σπιτιου του:hmm:

thanasis38
21-12-07, 12:23
1)Kαι προβλημα στο modem και στo spliter μου ειπανε αλλα εβαλα 2 διαφορετικα και παλι τα ιδια !!
κα τεχνικο ζητησα και μου ειπανε οτι αυτοι δεν ασχολουντε με αθτα παρα μονο ο ΟΤΕ !!!
Περιστερι ειμαι , FORTHNET ADSL εχω , ΤΑΧΗΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ !!!!!!
2) ISDN εχω !!!
τι μπορει να κανω λαθος ??? :hmm:
και οταν ειχα πιο πριν conn-x 1024 ολα ηταν οκ !!!
Και adsl2+ να μην εχω θα επρεπε , με βασει τα χαρακτηρηστικα του modem να ειχα 8 ΜΒ !!!!
HELP !!!! HELP !!!! HELP !!!!
αλλο οταν εισαι στο 1 μβ και αλλο στα 24. τωρα εισαι μεσω αρυς και μετην κινηση που εχει πεσει στον ΟΤΕ με τα νεα πακετα μαλλον θα περιμενεις αρκετα.

SOCRATES26921
21-12-07, 12:27
Συγνωμη αμα κανω λαθος αλλα υποτηθετε οτι ειμαι στο ιδιωκτιτο της FORTHNET με βασει το site της ....εκει που βαζεις το νουμερο σου .... και σου λεει ..... !!!!!

optostyle
21-12-07, 16:40
AMA εισαι στο δικτυο της forthnet και στο 2play οπως λες,τοτε εισαι over pstn.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.