PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x TALK.Mε συμφέρει ?



Johnkokk
20-12-07, 19:15
Λοιπόν τώρα έχω γραμμή ISDN απο ΟΤΕ.ADSL απο FORTHNET.

Eστω οτι βάζω Conn-x talk στα 2MBit.

Aυτό που θα πληρώνω είναι :

19,5€ ADSL+14,90€ TALK + πάγιο ΟΤΕ (?) = ?

Με τις χρεώσεις προς κινητά τι γίνεται ?

Ευχαριστώ.

stmour
20-12-07, 19:39
Αυτά που είπες θα πληρώνεις.
Τα κινητά είναι extra στην χρέωση.
Επίσης και οι κλήσεις σε σταθερά δίκτυα εκτός του ΟΤΕ που χρεώνονται.
Τώρα άν σε συμφέρει ή όχι απλά δες το λογαριασμό σου. Έχεις αστικές και υπεραστικές κλήσεις (που τις έχεις κάνει σε δίκτυο ΟΤΕ ) πάνω από 30 ευρώ (15 το μήνα δηλαδή)? Αν ναί τότε σε συμφέρει. Αν όχι τότε δε σε συμφέρει εκτός και αν θές να μιλάς περισσότερο και σκέφτεσαι τις χρεώσεις! :p

cuper
21-12-07, 04:21
Όπως τα είπε ο προλαλήσαντας.
Επίσης να προσθέσω ότι δε σε συμφέρει αν η μέχρι τώρα μηνιαία κατανάλωση, σε εθνικούς σταθερούς προορισμούς που κάνεις, υπερβαίνει κατ'ελάχιστο τα € 14,90 και κάποιους μήνες (έστω 2 αθροιστικά) σε ετήσια βάση, είσαι διακοπές.

androu
22-01-08, 14:14
να ρωρήσω,
εχει κάποια χρονική δέσμευση??

Είναι 24ώρες το 24ωρο ή είναι κάποιες ώρες χωρίς τα Σαββατοκύριακα?

Chris_Nik
22-01-08, 14:19
Ειναι 24ωρες το 24ωρο.....

aria
22-01-08, 14:26
Είναι γεγονός πως με το conn-x talk ο τελευταίος λογαριασμός ήρθε 77 ευρώ ενώ πριν το talk πλήρωνα σταθερά πάνω από 110-120 ευρώ.

Μιλάω για 2άρα γραμμή και δεδομένου ότι:

Σε κινητά καλώ μόνο από το κινητό μου, όπου έχω δωρεάν χρόνο ομιλίας.

Εκ των πραγμάτων δεν έχω σχεδόν κανέναν που να έχει πάει σε εναλλακτικό (και όσοι έχουν πάει, έχουν συνήθως και μια γραμμή ΟΤΕ να τους παίρνω εκεί :p).

Τα τηλεφωνήματά μου έχουν αυξηθεί κατά πολύ το τελευταίο δίμηνο, αλλά λόγω talk δεν επηρεάζεται ο λογ/μός.

:)

androu
22-01-08, 14:31
εχει κάποια δέσμευση όπως την adsl γραμμή 6 μήνες? αν εχεις προεπιλογή σε άλλη εταιρεία τι γίνεται?

Chris_Nik
22-01-08, 14:40
ΑΝ δεν κανω λαθος δεν εχεις καμια δεσμευση.......

aria
22-01-08, 14:44
Αν μιλάμε για το πρόγραμμα δωρεάν κλήσεων δεν υπάρχει κάποια δέσμευση απ' ό,τι γνωρίζω.

Προεπιλογή είχα κι εγώ στη Φνετ και η διαδικασία έγινε μέσω ΟΤΕ (134), μου έδωσαν οδηγίες και έστειλα ένα φαξ στη φνετ για διακοπή της υπηρεσίας και τα υπόλοιπα τα κανόνισαν αυτοί. Όμως:

Άμεσα με ενημέρωσαν ότι μπορώ να καλώ με πρόθεμα (1777 αν θυμάμαι καλά) από την πρώτη στιγμή και μέχρι να αποδεσμευτώ πλήρως από τη φνετ, ώστε να μην χρεώνονται οι κλήσεις μου.

Επίσης, επειδή έχω και ένα msn νούμερο, έκανα και τη διαδικασία ώστε να περνάει και ο άλλος αριθμός στο πρόγραμμα για να μην χρεώνονται ούτε εκεί οι κλήσεις.

Να σημειώσω πως όταν καλείς κάποιον που απλώς έχει προεπιλογή φορέα και δεν έχει πάει εξ'ολοκλήρου σε εναλλακτικό, οι κλήσεις δεν χρεώνονται επίσης.

androu
22-01-08, 14:46
αν δηλαδή κάποιος έχει forthnet telephony στο ιδιοκτητο μέσα πληρώνεις ? Δεν καταναλώνει bandwidth απο την adsl ετσι? διακόπτεται καθόλου τηλέφωνο/ ίντερνετ για να ενεργοποιηθεί αυτό?

dinos_gb
22-01-08, 14:59
Λοιπόν τώρα έχω γραμμή ISDN απο ΟΤΕ.ADSL απο FORTHNET.

Eστω οτι βάζω Conn-x talk στα 2MBit.

Aυτό που θα πληρώνω είναι :

19,5€ ADSL+14,90€ TALK + πάγιο ΟΤΕ (?) = ?

Με τις χρεώσεις προς κινητά τι γίνεται ?

Ευχαριστώ.

Γεια σου Γιαννη,
υποθετω σε γνωριζω απο το GD και το spearfishingforum....

αν ενδιαφερεσαι για talk με την ιδια τιμη(15 ευρ) μπορεις να παρεις σταθερο της Vodafone με 500 λεπτα σε ολα τα δικτυα σταθερης. Την συνδεση του ΟΤΕ/Φορθνετ την κρατας οπως ειναι

Ντινος

androu
22-01-08, 15:11
ναι αλλά της vodafone δεν είναι Unlimited

αν κάποιος έχει forthnet telephony στο ιδιοκτητο μέσα πληρώνεις ? Δεν καταναλώνει bandwidth απο την adsl ετσι? Διακόπτεται καθόλου τηλέφωνο/ ίντερνετ για να ενεργοποιηθεί αυτό?

ariadgr
22-01-08, 19:02
αν κάποιος έχει forthnet telephony στο ιδιοκτητο μέσα πληρώνεις ?[/url]

Πληρώνεις. Μόνο εντός δικτύου ΟΤΕ δεν πληρώνεις.

[quote=androu;1738459]Δεν καταναλώνει bandwidth απο την adsl ετσι? Διακόπτεται καθόλου τηλέφωνο/ ίντερνετ για να ενεργοποιηθεί αυτό?

Οχι και στα δύο

Pris
25-01-08, 14:52
Επίσης να προσθέσω ότι δε σε συμφέρει αν η μέχρι τώρα μηνιαία κατανάλωση, σε εθνικούς σταθερούς προορισμούς που κάνεις, υπερβαίνει κατ'ελάχιστο τα € 14,90 και κάποιους μήνες (έστω 2 αθροιστικά) σε ετήσια βάση, είσαι διακοπές.
Δεν το κατάλαβα αυτό.

Δηλαδή αν κάνεις παραπάνω από 14,90 σε κάποιον μήνα γίνεται τι; ("είσαι διακοπές"???):hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.