PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από LLU Forthnet σε 24mbps OTE. Διαδικασίες;



manicx
21-12-07, 16:23
Μετά από αρκετά προβλήματα που αντιμετωπίζω με την Forthnet και συγκεκριμένα τα disconnects, τα υψηλότατα pings και την κάκιστη αντιμετώπιση του πελάτη σε θέματα υποστήριξης των παρεχόμενων υπηρεσιών, θα ήθελα να ξέρω ποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω για την μετάβαση από LLU σε στα 24mbps του ΟΤΕ. Να σημειώσω ότι επιθυμώ να πληρώσω τα 70€ που είναι το τέλος διακοπής.

Με ενδιαφέρουν τα:

-Με ποιον επικοινωνώ αρχικά, με τον ΟΤΕ ή την Forthnet; (να φανταστώ με τον ΟΤΕ και αναλαμβάνουν αυτή την μετάβαση με την forthnet να στέλνει την 'λυπητερή' των 70 ευρώ;)
-Να φανταστώ ότι ισχύει το RUO και ότι η μετάβαση θα γίνει χωρίς να χάσω Internet;


Υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζεται να ξέρω; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παρακαλώ μόνο απαντήσεις επι του θέματος. Δεν με ενδιαφέρουν απαντήσεις 'γιατί να φύγεις;', 'o OTE έτσι-γιουβέτσι' κλπ

Αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ζητώ συγνώμη. Απλά παραθέστε το link για το άλλο θέμα...

Sovjohn
21-12-07, 16:28
Με τον ΟΤΕ. Ισχύει το RUO. Αναλυτικές οδηγίες εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=7#content_start

...αν και εγώ θα δοκίμαζα και κάτι άλλο πριν γυρίσω στον ΟΤΕ απαραίτητα (π.χ. netone, ή hol), φυσικά είναι δική σου επιλογή - οπότε εφαρμόζεις τα παραπάνω. Σκέψου πάντως αν τελικά γυρίσεις τη γραμμή στον ΟΤΕ να δεις και τις προσφορές ΑΡΥΣ της Altec, είναι 10 Ε κάτω από τον ΟΤΕ, υπολογίσιμο ποσό.

xolloth
21-12-07, 16:30
με ΟΤΕ αλλα ρωτα τουs εαν θα σου κοψουν το ιντερνετ και για ποσο γιατι σε αλλο νημα εχουν αρχισει να παραπονιονται και γιατον ΟΤΕ για ταλαιπωρια.

Panagioths
21-12-07, 18:04
Μιλάς με το 134, σου στέλνουν με fax/email την αίτηση εξουσιοδότησης για να κόψουν την dsl σου από τον παλιό πάροχο και μετάβασής σου στον νέο. Στέλνεις την εξουσιοδότηση και περιμένεις να σε αλλάξουν :)

Επειδή το έκανα πρόσφατα εαν θέλεις δώσε ένα email να στην προωθήσω.

Blackie
22-12-07, 12:26
Εγώ έχω αίτηση σύνδεσης που εκκρεμεί για ενεργοποίηση στο Double Play και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για conn-x. Φαντάζομαι πως και πρόβλημα να υπάρχει -όπως παρατηρούμε πολλές φορές- με τις αιτήσεις ακύρωσης που δεν "προχωράνε", αλλά σε συνδέουν κανονικά, θα φάει "πόρτα" απ'τον ΟΤΕ, έτσι; Μη μπλεχτώ περισσότερο... Κάτι έχω ακούσει για κόφτες εκεί, ισχύει;

Panagioths
22-12-07, 12:52
Εαν η αίτησή σου έχει καταχωρηθεί στο w-crm και έχει πάρει έγκριση από τον οτε η γραμμή σου έχει κλειδώσει και δεν μπορείς να κάνεις καμία κίνηση, ούτε να βάλεις καν κάποια απλή υπηρεσία όπως αναγνώριση κλήσης.

hel
22-12-07, 13:50
Εγώ έχω αίτηση σύνδεσης που εκκρεμεί για ενεργοποίηση στο Double Play και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για conn-x. Φαντάζομαι πως και πρόβλημα να υπάρχει -όπως παρατηρούμε πολλές φορές- με τις αιτήσεις ακύρωσης που δεν "προχωράνε", αλλά σε συνδέουν κανονικά, θα φάει "πόρτα" απ'τον ΟΤΕ, έτσι; Μη μπλεχτώ περισσότερο... Κάτι έχω ακούσει για κόφτες εκεί, ισχύει;

Έχουν ανοίξει θέμα για κόφτες στον ΟΤΕ εδώ και καιρό αλλά είναι δύσκολο να αποδειχθεί κάτι τέτοιο.
Αν έχει σταλεί η αίτησή σου στον ΟΤΕ θα σου έλεγα να κάνεις λίγη ακόμα υπομονή.

kanenas3
23-12-07, 13:27
Έχουν ανοίξει θέμα για κόφτες στον ΟΤΕ εδώ και καιρό αλλά είναι δύσκολο να αποδειχθεί κάτι τέτοιο.
Αν έχει σταλεί η αίτησή σου στον ΟΤΕ θα σου έλεγα να κάνεις λίγη ακόμα υπομονή.

Όταν λες κόφτες ΟΤΕ τι ακριβώς εννοείς;;; :hmm:

Blackie
23-12-07, 13:32
Eυτυχώς εστάλει στις 22/12, πάνω που έλεγα να την κάνω, οπότε μέσα Γενάρη λογικά συνδέομαι (θέλω να πιστεύω)!

hel
23-12-07, 20:46
Όταν λες κόφτες ΟΤΕ τι ακριβώς εννοείς;;; :hmm:

Εγώ εννοώ για προβληματική λειτουργία των p2p. Δεν το πολυπιστεύω αλλά υπάρχει θέμα ανοιχτό στο αντίστοιχο section του ΟΤΕ.

xmperop1
24-12-07, 18:08
Εγώ εννοώ για προβληματική λειτουργία των p2p. Δεν το πολυπιστεύω αλλά υπάρχει θέμα ανοιχτό στο αντίστοιχο section του ΟΤΕ.

Πιθανότατα παπαριές,κατεβάζω πάντα με 200 από dc++ δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο βέβαια και ταυτόχρονα σερφάρω χωρίς προβλήματα με το speedtouch 536.

@ ADSLgr.com All rights reserved.