PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλη αναμονή ενεργοποίησης και μπάχαλο με Zisto



iparout
21-12-07, 22:36
Χαίρετε.

Έκανα αίτηση για Zisto στην περιοχή Χαϊδαρίου (ΤΕΚ Αιγάλεω) πριν από κανένα δίμηνο. Για να μην σας τα πολυλογώ, έστειλαν το αίτημα στον ΟΤΕ στις 27 Νοεμβρίου (οπότε και, λένε, ότι μου απέστειλαν τον εξοπλισμό) και μου είπαν ότι η μετάβαση στο δίκτυο της Tellas θα γίνει στις 4 Δεκεμβρίου. Έφτασε λοιπόν 4 Δεκεμβρίου, τον εξοπλισμό δεν τον είχα παραλάβει ακόμα, και, βεβαίως, ούτε το Zisto είχε ενεργοποιηθεί. Από τότε, έπαιρνα τηλέφωνο κάθε 3-4 μέρες να δψ σε τι στάδιο βρισκόμασταν και η μόνιμη απάντηση ήταν ότι γίνονται μετρήσεις στη γραμμή μου και από μέρα σε μέρα θα ενεργοποιηθώ.

Anyway, τον εξοπλισμό τελικά τον παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα και έκπληκτος ανακάλυψα ότι δεν ήταν αυτός που είχα ζητήσει ! (είχα ζητήσει ασύρματο router και μου έστειλαν το ενσύρματο). Πήρα τηλ και τους το είπα και επιβεβαίωσαν ότι πράγματι είχα ζητήσει το ασύρματο και ότι το λάθος ήταν δικό τους οπότε θα έπρεπε να τους το επιστρέψω για να μου στείλουν το σωστό ! Τους είπα ότι θα κρατήσω το ενσύρματο τελικά (έστειλα το αίτημα και με fax για να μην χρεώνομαι extra για το ασύρματο κάθε μήνα) και βλέπουμε.

Βέβαια, ενεργοποίηση του Zisto δεν ήρθε ποτέ και μάλιστα, κάποιος τεχνικός τους με τον οποίον μίλησα την προηγούμενη εβδομάδα είπε ότι το αίτημα είχε κανονικά αποσταλλέι στον ΟΤΕ και ότι ήταν θέμα ΟΤΕ πια πότε θα περάσει η γραμμη στην Tellas και όχι δικό τους !!! Σήμερα, που μίλησα με άλλον κύριο, στις πωλήσεις αυτή τη φορά, μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα ΟΤΕ και ότι πιθανότατα οι τεχνικοί κάνουν ακόμη μετρήσεις στη γραμμή μου για να μου παραδόσουν αξιόποστη υπηρεσία και όχι ελαττωματικη και μου συνέστησε να επικοινωνήσω πάλι σήμερα με την τεχνική υποστήριξη της Τελλας... Μίλησα λοιπόν μαζί τους πριν από λίγο και μου είπαν η γραμμή δεν εχει περάσει στην Tellas και είναι ακόμη στον ΟΤΕ, οπότε θα πρέπει να περιμένουμε από τον ΟΤΕ , χωρίς να μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα στο μεταξύ !

Με τα πολλά, έχουν περάσει σχεδόν 3 εβδομάδες από την αρχικώς προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης (4 Δεκεμβρίου) και εγώ ακόμη περιμένω ! Σκέφτομαι μάλιστα να στείλω φαξ και να τους πω να το αφήσουν τελικά για να επιλέξω άλλον πάροχο !

Σχόλια, κρίσεις, συμπεράσματα κ.τ.λ. δικά σας !

Υ.Γ. : Ο γείτονας που μένει από κάτω μου στην ίδια πολυκατοικία ζήτησε 2Play από την Forthnet περίπου 1 μήνα μετά από εμένα και την προηγούμενη εβδομάδα τον πήραν τηλέφωνο για να ενεργοποιηθεί !

asdfghjkl
21-12-07, 23:34
Γνωστό το πρόβλημα!Αν κοιτάξεις το φόρουμ είναι γεμάτο από παράπονα για καθυστερήσεις.
Εμένα έκαναν 3,5 μήνες να με ενεργοποιήσουν!!Οπότε σου προτείνω αν δεν το βιάζεσαι να κάνεις υπομονή.Αλλιώς επέλεξε άλλο πάροχο που να τα έχει καλύτερα με τον ΟΤΕ ( μάλλον έχεις δίκιο για τη Φορθνετ).
Πάντως τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα τώρα από πέρυσι που ο ΟΤΕ δεν έδινε ούτε γραμμές ούτε λογαριασμό σε κανέναν.
Καλό κουράγιο!;)

iparout
22-12-07, 04:43
Και καλά ρε παιδιά, δεν μπορεί κάποιος να πάρει τον ΟΤΕ και να του ζητήσει λογαριασμό γιατί δεν αφήνει τους συνδρομητές του να πάνε ελευθερα όπου θέλουν ? (ο τύπος της Tellas μου είπε επι λέξη "μην κάνεις τον κόπο, δεν θα δώσουν σημασία")... Α, ρε μπανανία !!!!

lepes
22-12-07, 09:33
εγω πριν 1 χρονο περιμενα 2 μηνες για Τελλας ..Τον σεπτεμβρη φετος ειχα κανει αιτηση για την αδελφη μου στα ΠΑτησια και μεσα σε 20 μερες ηταν up and running.. εδω και 10 μερες εχει κανει ενας φιλος στη Λαμπρινη και χθες πηρα το μοδεμ.

gogos888
23-12-07, 03:51
Παρόμοια απάντηση έδιναν και σε μένα (ημερομηνία μεταφοράς γραμμής 29-11-07). Πως κάνουν μετρήσεις σε μιά γραμμή που δεν έχουν δεν μπορώ να το καταλάβω:mad:
Τους έστειλα καταγγελία και φαξ ακύρωσης γιατί δεν μπορούσα να ασχολούμαι άλλο μαζί τους.

micar98
23-12-07, 11:06
μέχρι στιγμής εγω έχω κλείσει 4 εβδομάδες αναμονής. φυσικά δεν μου έχουν στείλει εξοπλισμό ακόμη...

iparout
27-12-07, 14:09
Καλά. Από Δευτέρα στέλνω fax για διακοπή και πάω σε NetOne ή Forthnet και ξεπερδεύω.

demain
28-12-07, 12:56
και να συνδεθειτε στο zisto,θα περιμενετε καμια 15μερες για να παρετε ip adress!! σας μιλαω εκ πειρας!!...και ο λογαριασμος θα τρεχει!!
το μονο καλο ειναι οτι εχεις αμεσως τηλεφωνο!
ΥΠΟΜΟΝΗ

vaspater
29-12-07, 12:44
και για shared το ίδιο περιμένεις για tellas?

Davout
29-12-07, 13:39
Μου αρέσει που ο καθένας βγαίνει και γράφει το προσωπικό του δράμα και λέει στους άλλους ότι θα πάθουν τα ίδια, όντας πρακτικά ανακριβής και χωρίς να βοηθάει ουσιαστικά. Δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική; Άλλος έχει γραμμή και δεν έχει εξοπλισμό (θέλει να βρεις το τηλ της εταιρίας courrier), άλλος δεν έχει καθόλου γραμμή (εγώ περίμενα 5 μήνες και εδώ κλαίγονται για τον 1...), άλλος λέει δεν παίρνει IP, άλλος ενεργοποιείται και δουλεύει μια χαρά σε 3 βδομάδες. ΞΥΠΝΗΣΤΕ και μη λέτε ό,τι σας κατέβει. Ο καθένας ας δει πόσο καιρό του έχουν δώσει, πόσο προτίθεται να περιμένει και αν δε γουστάρει ΠΡΩΤΑ να στείλει ακύρωση και μετά να ρθει να κάνει post, διότι ούτε το 20% των ατόμων που λένε για ακύρωση δεν "τολμάνε" να τη ζητήσουν τελικά. Μη νομίζετε πως θα μπει η γραμμή σας πιο γρήγορα ή απειλείτε κανέναν όταν γράφετε περί ακυρώσεων, κάντε το και θα σας παραδεχτώ, το αν εκεί που θα πάτε θα έχετε καλύτερη τύχη είναι μια άλλη ιστορία.

Το πόσο περιμένεις φίλε vaspater (και για το Shared το ίδιο νομίζω είναι, πάλι θύρα δεσμεύεται) έχει να κάνει με την περιοχή σου, την κατάσταση οργάνωσης τους κατ'εμέ εκείνη τη στιγμή (από Tellas εως courrier) και φυσικά από τον παράγοντα τύχη. Γενικά οι γραμμές σήμερα μπαίνουν κατά μέσο όρο πολύ πιο σύντομα (1-2 μήνες) απ'ό,τι παλαιότερα (2-3+). Αυτό το χρονικό διάστημα πρέπει να το χεις κατά νου και δεχτεί ως ελάχιστο όταν κάνεις αίτηση σε οποιονδήποτε πάροχο (πλην ΟΤΕ που μπαίνει σε 1-3 εβδομάδες).

pan82
29-12-07, 15:46
και για shared το ίδιο περιμένεις για tellas?

Ρε παιδιά εγώ πιστεύω τύχη είναι όλα. Εμένα τα share LLU της tellas ήρθε σε 7 ημέρες. Τέλη Νοέμβρη έστειλα το fax στη τελλας, μέχρι να το βρουν τα τζιμάνια της εταιρείας πέρασε ο καιρός και τελικά έστειλαν 10/12 το αίτημα στον ΟΤΕ και είπα και γω καλή χρονιά τότε και 17/12 η γραμμή μεταφέρθηκε στη tellas.

Πριν ένα χρόνο σε vivodi δυο φίλοι μου αγόρασαν πακέτο ο ένας έστειλε αιτηση για ενεργοποίηση μέσω AΡΥΣ και η φίλη μου με share LLU μιας και υπήρχε ιδιόκτητο. Και οι δυο έστειλαν αιτηση γύρω στις 20/12 και ενώ μας είχαν πει ότι στο ιδιόκτητο θ΄αργήσει λογικά γιατί μεσολαβεί και ο ΟΤΕ και αφού δώσει τη γραμμή τότε αναλαμβάνει και η vivodi για να σε περάσει στο ιδιοκτητο. Ε λοιπόν σε 15 εργάσιμες η ενεργοποίηση στο ιδιόκτητο είχε γίνει και μέσα στις γιορτές με 9/1 να δουλεύει κανονικά ενώ στο φίλο μου αρχές Φλεβάρη και ακόμα τίποτα, μέσα Φλεβάρη συνδέθηκε με προβλήματα συγχρονισμού και αρχές Μάρτη λειτούργησε τελικά κανονικά...

Συμπέρασμα... Αν έχεις τύχει διάβαινε...

iparout
02-01-08, 16:19
Μου αρέσει που ο καθένας βγαίνει και γράφει το προσωπικό του δράμα και λέει στους άλλους ότι θα πάθουν τα ίδια, όντας πρακτικά ανακριβής και χωρίς να βοηθάει ουσιαστικά. Δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική; Άλλος έχει γραμμή και δεν έχει εξοπλισμό (θέλει να βρεις το τηλ της εταιρίας courrier), άλλος δεν έχει καθόλου γραμμή (εγώ περίμενα 5 μήνες και εδώ κλαίγονται για τον 1...), άλλος λέει δεν παίρνει IP, άλλος ενεργοποιείται και δουλεύει μια χαρά σε 3 βδομάδες. ΞΥΠΝΗΣΤΕ και μη λέτε ό,τι σας κατέβει. Ο καθένας ας δει πόσο καιρό του έχουν δώσει, πόσο προτίθεται να περιμένει και αν δε γουστάρει ΠΡΩΤΑ να στείλει ακύρωση και μετά να ρθει να κάνει post, διότι ούτε το 20% των ατόμων που λένε για ακύρωση δεν "τολμάνε" να τη ζητήσουν τελικά. Μη νομίζετε πως θα μπει η γραμμή σας πιο γρήγορα ή απειλείτε κανέναν όταν γράφετε περί ακυρώσεων, κάντε το και θα σας παραδεχτώ, το αν εκεί που θα πάτε θα έχετε καλύτερη τύχη είναι μια άλλη ιστορία.

Το πόσο περιμένεις φίλε vaspater (και για το Shared το ίδιο νομίζω είναι, πάλι θύρα δεσμεύεται) έχει να κάνει με την περιοχή σου, την κατάσταση οργάνωσης τους κατ'εμέ εκείνη τη στιγμή (από Tellas εως courrier) και φυσικά από τον παράγοντα τύχη. Γενικά οι γραμμές σήμερα μπαίνουν κατά μέσο όρο πολύ πιο σύντομα (1-2 μήνες) απ'ό,τι παλαιότερα (2-3+). Αυτό το χρονικό διάστημα πρέπει να το χεις κατά νου και δεχτεί ως ελάχιστο όταν κάνεις αίτηση σε οποιονδήποτε πάροχο (πλην ΟΤΕ που μπαίνει σε 1-3 εβδομάδες).

Μάλλον μιλάει ακόμα το ποτό από το ρεβεγιόν της Πρωτοχρονιάς !

Ποιος σου είπε φίλε μου εσένα ότι μπήκα εδώ για να "απειλήσω" την Tellas προκειμένου να μου βάλει ταχύτερα γραμμή ? Τα fora είναι τόποι ανταλλαγής απόψεων, ιδεών και εμπειριών για να ενημερώνεται ο κόσμος. Αν δεν γράψω εδώ την δυσάρεστη εμπειρία και μεγάλη ταλαιπωρία που υπέστην από την Tellas πού θα το γράψω ? Να ξέρει ο κόσμος (και οι υποψήφιοι πελάτες της) τι τους περιμένει.

Και μου είναι παγερά αδιάφορο το ότι εσύ περίμενες 5 μήνες ενώ εγώ "κλαίγομαι για τον 1" ?!? Θα έπρεπε να είμαι δηλαδή ευχαριστημένος που δεν περίμενα όσο κι εσύ ? (πώς να αλλάξουν τακτικοί οι providers όταν κυκλοφορούν τέτοιες απόψεις !!!) Αν εσύ είχες την υπομονή (ή την αφέλεια, όπως το δει κανείς) να περιμένεις τόσο, συγχαρητήρια ! Εγώ δεν την έχω... Και ΑΠΑΙΤΩ, όταν μου λένε ενεργοποίηση την τάδε του μηνός, να ενεργοποιηθώ την συγκεκριμένη ημερομηνία και ούτε μέρα παραπάνω. Αυτό λέγεται σωστό service ! Αλλιώς έχει και αλλού πορτοκαλιές...

Και, εντελώς πληροφοριακά, το fax για την ακύρωση "τόλμησα" και το έστειλα σήμερα ! Οπότε, ευτυχώς, δεν διακυβεύεται πια ο διαδικτυακός μου ανδρισμός !!! (για το όνομα του Θεού):stunned::stunned::stunned::stunned:

Davout
02-01-08, 16:31
Σιγά, μη σπάσεις κανένα νύχι. Καλώς όταν γράφει κάποιος ενημερωτικά, όταν γράφει για ψυχοθεραπεία παραπληροφορεί. Μίλησα για πολύ συγκεκριμένο πράγμα στο reply μου, αν έχεις τη μύγα μυγιάζεσαι μάλλον. Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια που τους έστειλες φαξ ακύρωσης, εγώ ο αφελής περίμενα 5 μήνες που ήμουν φαντάρος μέχρι να μπει.

iparout
02-01-08, 17:04
Σιγά, μη σπάσεις κανένα νύχι. Καλώς όταν γράφει κάποιος ενημερωτικά, όταν γράφει για ψυχοθεραπεία παραπληροφορεί. Μίλησα για πολύ συγκεκριμένο πράγμα στο reply μου, αν έχεις τη μύγα μυγιάζεσαι μάλλον. Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια που τους έστειλες φαξ ακύρωσης, εγώ ο αφελής περίμενα 5 μήνες που ήμουν φαντάρος μέχρι να μπει.

RTFT ! Όλα όσα έγραψα υποστηρίζονται από κατάλληλα τεκμήρια και επιχειρήματα (και όποιος δύσπιστος μπορεί να μου ζητήσει περαιτέρω αποδείξεις για να τα επιβεβαιώσει) οπότε τα παραπληροφόρησης και ψυχοθεραπείας αλλού, όχι σε μένα. Δεν ξέρω τι όφελος έχεις από αυτά που γράφεις και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει, ούτε έχω σκοπό να μπω σε διαδικασίες flaming, οπότε αν έχεις κάτι παραγωγικό να πεις επί του θέματος καλώς, αλλιώς GTF out of my thread ! :down:

sakkas11
02-01-08, 19:23
iparout (για χαιδαρι) ο ΟΤΕ κανει 5-10 μέρες , η on από 1 μηνα και πανω( ισως και ποτέ ;) ), και η forthnet περίπου 1 μηνα. Θα πρεπει να προσευχεσαι να μην εχει προβλημα η γραμμη σου, γιατι δεν προκειτε να βγαλεις καμια ακρη με τις βλαβες. Η επιλογή δικη σου. (τι δουλεια εχεις εσύ στο χαιδαρί? ;P ) (τις ημερομηνιες που ανεφερα ειναι απο προσωπικη και φίλων μου εμπειριες ) ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ τρελέ !!!

nnn
02-01-08, 19:23
Σταματήστε και ηρεμείστε.

iparout
02-01-08, 22:04
iparout (για χαιδαρι) ο ΟΤΕ κανει 5-10 μέρες , η on από 1 μηνα και πανω( ισως και ποτέ ;) ), και η forthnet περίπου 1 μηνα. Θα πρεπει να προσευχεσαι να μην εχει προβλημα η γραμμη σου, γιατι δεν προκειτε να βγαλεις καμια ακρη με τις βλαβες. Η επιλογή δικη σου. (τι δουλεια εχεις εσύ στο χαιδαρί? ;P ) (τις ημερομηνιες που ανεφερα ειναι απο προσωπικη και φίλων μου εμπειριες ) ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ τρελέ !!!

Thanks ρε μαν... Πού χάθηκες ? Καλή χρονιά και σε σένα.

Τα υπόλοιπά θα στα πω από κοντά !

@ ADSLgr.com All rights reserved.